Anasayfa » Blog » Web Siteniz İçin Alan Adı Seçme Rehberi

Web Siteniz İçin Alan Adı Seçme Rehberi

Son güncelleme :

by

Alan adı web siteleri için çok önemlidir. Amacınızı tanımlayan en iyi alan adını bulmak çok önemlidir. Ve farklı amaçlar için bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız, amacınıza ve markanıza göre en iyisini seçebilirsiniz.

Alan Adı Nedir?

Alan adı

Alan adları, web sitelerinin ana adlarıdır. Reklam41.com buna bir örnektir. İnsanlar web sitenizi bu isimle tanıyacaklar. Web sitenizin IP adresinin temsili bir adıdır. Bir IP adresi, 191.521.0.1 gibi bir sayıdır. Ama insanlar için bu numarayı hatırlamak ve bu numara ile pazarlama yapmak çok zor. Bu yüzden onlara insanlar tarafından hatırlanacak bir isim verirler.

İnsanların IP adresleri yerine bunları kullanması çok daha kolaydır. Satın aldığınız ürünleri ve bu ismi web sitenizde hizmet verdiğiniz sunucu ile bağlıyorsunuz. Bu nedenle, bir kullanıcı tarayıcısına alan adını girdiğinde, tarayıcı bu alan adıyla bağlantılı sunucuya bir sorgu gönderir.

Yani, alan adları benzersizdirler. Aynı alan adlarıyla farklı web siteleri oluşturamazsınız. Çünkü sadece IP adreslerini temsil ederler.

Alan Adı Türleri Nelerdir?

Dünyada çeşitli alan adı türleri mevcuttur. Ancak burada tüm alan adı türlerine girmeyeceğiz. Burada genel olarak en önemlilerini ve en çok kullanılanlarını vereceğiz. En önemlilerine göre alan adlarını şu şekilde ayırıyoruz;

Genel Üst Düzey Etki Alanları

Genel olarak en yaygın alan adı türleri bu türlerdir. Bu domainler; .com, .net, .biz, .org, .info gibi alan adlarıdır. Bu alan adlarından birine sahip olabilirsiniz. Örneğin, isim.com alan adı mevcut değilse, varsa diğer alan adlarını arayabilirsiniz.

Genel olarak, en yaygın olan alan adı .com’dur. Ve .com alan adına sahip olmanın markalaşma ve prestij açısından çok önemli olduğuna dair çok yaygın bir inanış var. Örneğin bir markanız var ve markanızın alan adını almak istiyorsunuz. .com veya .net alan adları mevcut değilse, .biz veya diğerlerine sahip olmak da prestijli olmayacaktır.

Ülke Kodu Üst Düzey Alan Adları

Belirli bir ülkede hizmet vermeyi düşünüyorsanız, bu ülkeye özel olarak hizmet verecek alan adını alabilirsiniz. Bu alan adlarını alarak, bu belirli ülkelerdeki internet kullanıcılarını hedeflediğinizi şiddetle söylüyorsunuz. Örneğin, .ru, .us, .uk genel ülke alan adlarıdır.

Alan Adlarının Kullanılabilirliğini Kontrol Etme

Yukarıda anladığınız gibi, alan adlarının hepsi tüm insanlar için mevcut değildir. Bunun nedeni, alan adlarının yalnızca bu tür şeylerle uğraşan kişiler tarafından kullanılabilir olmasıdır. Bu nedenle, aradığınız alan adının kullanılabilirliğini kontrol etmeniz gerekir.

Örneğin, bu site gibi alan adı sağlayıcılarından alan adlarının kullanılabilirliğini kontrol edebilirsiniz. Sadece istediğiniz birine ihtiyacınız var ve mevcut olup olmadığına bakın.

Örneğin, “mechanicals” anahtar kelimesi için mevcut alanları kontrol ettik. Ve sonuçlar şöyle;

Değişik alan adları.

Listede mevcut alan adlarını ve mevcut olmayan alan adlarını görebilirsiniz. Ve eğer domainler müsait değilse sahiplerinden alabileceğiniz fiyatlar yukarıdaki gibidir.

Ayrıca marka adınız sizin için çok önemliyse ve bu isimler mevcut değilse, o markanın sahibinden alabileceğiniz fiyatları kontrol edebilirsiniz. Alan adlarının sizin için farklı fiyatlarla mevcut olduğunu görebilirsiniz. Ve örneğin mechanicals.com alan adı markanız için çok önemliyse, bu alan adının kime ait olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Farklı alan adı uzantıları.

WHOIS, alan adı sahiplerine ait bilgileri içerir. Yani bu domaine bir fiyat ile sahip olmak için inceleyebilir ve içerik oluşturabilirsiniz. Bununla ilgili teklif verebilirsiniz. Ancak bu yol çok pahalı olabilir. Ve iyi alternatifleri kontrol ederseniz çok daha ekonomik olacaktır.

Alan Adı Alternatiflerini Kontrol Etme

Kendiniz için iyi bir alan bulamazsanız, bu alan adlarına başka alternatifler de bulabilirsiniz. Örneğin, sizin için en iyisini bulmak mümkün değilse, sizin için alternatifleri inceleyebilirsiniz. Örneğin, “mechanicals” anahtar kelimesini içeren bir alan adı istiyorsunuz, sadece anahtar kelimeyi girin ve tüm alternatifleri arayın.

Değişik alan adları sonuçları.

Yukarıda gördüğünüz gibi, alan adı olarak satın alabileceğiniz tüm olası alternatifleri görebilirsiniz. Ayrıca, mevcut alan adlarını bir uzantı ile filtreleyebilirsiniz. Bu nedenle, birini seçmek çok basittir.

En İyi Alan Adları Nasıl Seçilir?

Sahip olduğunuz amaca göre değişir. Örneğin halihazırda bir markanız varsa markanızın domainini almak sizin için yeterli olacaktır. Ancak markanızı oluşturmak için hangi türlere ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız, alan adınızı seçmek için bu önemli noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Basit Düşünün

Bir alan adının hatırlanması çok basit olmalıdır. İnsanlarda marka bilinirliği oluşturmak çok önemlidir. Genel olarak, çok uzun olanları almak genellikle iyi bir fikir değildir. Çünkü çoğu insan için hatırlaması çok zordur.

Örneğin, çok spesifik bir marka adınız var. İyi bir müşteri beklentisi yaratmak istiyorsanız bu markanın alan adını satın almanız yeterli.

Alan Adınıza Anahtar Kelimeler Ekleyebilirsiniz

Belirli bir anahtar kelimeyi veya anahtar kelime grubunu hedefliyorsanız, adınızda bu anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz. Bir anahtar kelimeyi kullanmak, bu anahtar kelimeyi arama motorlarında sıralamada çok yardımcı olacaktır.

Örneğin Atlanta’da sıhhi tesisat hizmeti verecekseniz, plumbingatlanta.com almayı düşünebilirsiniz. Farklı uzantılarda bulunan benzerlerini de kontrol edebilirsiniz.

Ancak alan adınıza bir anahtar kelime eklemek istiyorsanız çok katı bir stratejiniz olması gerekir. Ayrıca, kolayca arayabileceğiniz alternatiflere de göz atabilirsiniz. Örneğin niş ve genel konularımız mekanik ve makine mühendisliğidir. Bu nedenle, mechanicals.com, bu özel niş içindeki tüm konuları kapsar. Ve yukarıda gördüğünüz gibi alan adımızda ana anahtar kelimeye sahibiz.

Patentleri Kontrol Edin

Patentler de çok önemlidir. Kullanabileceğiniz çok iyi bir alan adı bulabilirsiniz. Ancak, etki alanını sizden almanız için size dava açabilecek bir marka patenti var. Alanın patentlerini farklı kaynaklardan kontrol etmek çok önemlidir.

Ayrıca patentiniz yoksa markanızın patentini de alabilirsiniz.

Alan Adları için Doğru Uzantıyı Seçin

Ayrıca, doğru uzantıyı seçmek çok önemlidir. Yukarıda gördüğünüz gibi, genel olarak bu uzantıların farklı türleri vardır. Pazarınıza göre bunlardan birini alabilirsiniz.

İnsanlar arasında en yaygın uzantı olan .com veya .net almanız markanızın prestiji açısından oldukça önemlidir. Ve insanlar genel olarak bu uzantılarla markanızı hatırlayacaktır. Popüler olmayan bir uzantıya sahip olmak, bir alan adından beklediğiniz marka etkisini yaratmaz.

Ancak, .com veya .net ile bunların kullanılabilirliği azalır. Bu nedenle, genel olarak olasılığınızı tanımlayan bu uzantılarda en iyi alternatife sahip olmak çok önemlidir.

Alan Adınızın Geçmişi Çok Önemli!

Mevcut olanlar, daha önce farklı web siteleri için kullanılmadıkları anlamına gelmez. Bu nedenle alan adlarının geçmişi açısından kontrol edilmesi çok önemlidir.

Bir alan adı, yönergelerin ihlali nedeniyle arama motorları tarafından arama motoru sonuçlarından yasaklanabilir. Alan adınız olarak bu duruma açıksanız, muhtemelen sorunlarla karşılaşacaksınız. Çünkü cezalı olduğunuz için arama motorlarında üst sıralara çıkamazsınız.

Ayrıca, bir alan adı, AdSense gibi bazı etkinliklerden yasaklanabilir. AdSense alan adı yasakları, reklam yayınlama açısından oldukça önemlidir. Bu konuda reklam paylaşmayı düşünüyorsanız, genel olarak adınızın genel geçmişini kontrol etmeniz gerekir. Burada size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Alan adı geçmişini WHOIS bilgileriyle kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz olarak yapabileceğiniz birçok web sitesi ve uygulama vardır. Bu nedenle, bu alan adının istenmeyen bir şekilde kullanılıp kullanılmadığından emin olmanız gerekir.

Ayrıca, tüm geçmişinizi kontrol etmek için Wayback Machine de kullanabilirsiniz. Ne tür web sitelerinin kullanıldığını veya insanların ne tür uygulamalar yaptığını bu sitede bir tarih satırı olarak görebilirsiniz.

Diğer Uzantıları da Satın Alın

Alan adınızla bir marka oluşturmaya çalışıyorsanız, başka uzantılar satın almanız çok önemlidir. Örneğin, alan adını satın aldınız ve bir .com uzantınız var. Ve .org ve .net uzantıları gibi diğer uzantılar alan adınız için ücretsizdir. Bu nedenle, bu alan adlarını da kontrol etmeniz ve satın almanız gerekir. Çünkü rakipleriniz veya diğer insanlar bunları satın alabilir ve sizinle ilgisi olmayan biraz farklı şeyler inşa edebilir.

Bu farklı web siteleri sizden daha yaygın olabilir. Ve markanız bu web sitelerinin altında karartılabilir. Bu, markanız ve web siteniz için isteyebileceğiniz en son şeydir. Bu nedenle, her zaman, mevcut diğer uzantıları satın almayı düşünün. Ve bu alan adlarını sahip olduğunuz ana alana yönlendirin.

Marka Adı Nasıl Seçilir?

Markalaştırılabilir isimlerin genel olarak birkaç özelliği vardır. İyi bir marka yaratmak istiyorsanız markanızı bu özelliklere göre kontrol etmeniz gerekiyor.

En başarılı marka isimlerine bakacak olursak, genel bir anlamları yoktur. Örneğin, YouTube ve Google. Sözlükte belirli bir anlamları yoktur. Ama hayatımızda çok önemli bir yere sahipler. Onları tanıyoruz. Dolayısıyla markanız ve web siteniz, marka adınızı açıklarken akla gelen ilk şey olabilir.

Ayrıca özgünlük çok önemlidir. Bu ismi daha önce veya şimdi kimse kullanmamış olması gerekir. Yani ticari olarak bu ismin ilk kullanıcısı olmanız gerekiyor.

İnsanlar bu ismi kolayca ezberlemelidir. Bu nedenle, bunu insanlar için karmaşık tutmamalısınız. İnsanlar karmaşık şeyleri ezberlemek istemezler. Ancak temel ve benzersiz bir marka adınız varsa, muhtemelen insanların kolayca ezberleyip hatırlayacağı çok iyi bir adınız olacaktır.

Ayrıca, alan adınızın telaffuzunu da düşünmelisiniz. Alan adınızın telaffuzu iyi değilse, onu değiştirmeyi düşünmelisiniz. Telaffuz araçlarını kontrol edin ve diğer kişinin kolayca telaffuz edip edemediğini kontrol edin. Yani, telaffuz ederek sizin için en iyi seçeneği seçebilirsiniz.

Alan Adınızın Yaygın Yazım Hatalarını da Satın Alın

Anlamlı ve yazım yanlışları olan bir alan adı kullanıyorsanız, muhtemelen yazması zor ve tam olarak ezberlemesi zordur. Ancak böyle bir markanız varsa, web sitenizin alan adının yazım yanlışlarını araştırın. Bu yazım hatalarını da satın almanız gerekir. Çünkü insanlar bu yazım yanlışlarından da sizi bulmaya çalışacaklardır. Ve bu yazım yanlışlarından sizi bulabilmeleri çok önemlidir.

Ana adınızda yazım hataları olan alan adlarını satın alın. Ve bu alan adlarını kullanmakta olduğunuz ortak alan adına yönlendirin. Böylece insanlar bu yazım yanlışlarıyla da sisteminize ulaşabilirler.

Sosyal Medya İsimlerini Hemen Alın

Bu da önlem almanız gereken çok önemli bir konu. Alan adınızı ve markanızı tanımladıktan sonra tüm sosyal medya hesap adlarını almanız gerekiyor. Örneğin, bweey.com adında bir marka oluşturduysanız, Facebook ve diğer sosyal medya adlarını @bweey olarak almanız gerekir.

Çünkü insanlar sizin adınıza bir sosyal medya hesabı açıp bunu size karşı kullanabilirler. Bu sorunu önlemek için sahip olduğunuz tüm sosyal medya hesaplarını almanız gerekiyor. Bunu sosyal medya hesabı olarak kullanmayacak olsanız bile almanız gerekiyor.

Alan Adınızı Güvenilir Kaynaklardan Satın Alın

Piyasada çeşitli alan adı kayıt şirketleri mevcuttur. Bu nedenle, kendiniz için doğru olanı seçmek çok önemlidir. Uluslararası bir web sitesi açıyorsanız, GoDaddy veya Namecheap’i alan adı kaydı olarak düşünebilirsiniz. Çünkü genel olarak en yaygın alan ve sunucu adı satıcılarıdır.

Ayrıca bu siteler genellikle çok iyi bir destek ekibine sahiptir ve hemen bağlanıp sorunlarınızı çözebilirsiniz. Ayrıca sunucunuzu kolayca alabilir ve kendi sistemlerinde alan adınızı sunucuya kolayca bağlayabilirsiniz.

Ana Alan Adını 10 Yıl veya Daha Fazla Süreyle Satın Alın

SEO ve arama motorları açısından size güvenebilmeleri çok önemlidir. Belki tam olarak bir şey değildir, ancak WHOIS bilgilerinizden arama motoru botları ve diğer kişiler bu alan adını ne kadar süreyle kaydettirdiğinizi görebilir.

Çok kalabalık ve rekabet gücü yüksek bir anahtar kelime için ilk sırada yer almak istediğinizi düşünün. Bu nedenle, bu anahtar kelimede sıralamak için yeterli zamanınız olmalıdır. Ve arama motorları, alan adınızın bu anahtar kelimede sıralanacak yaşta olduğunu görmek ister. Ve bir kez sıralandığınızda, bu alan adından ayrılacağınızın ve web sitenizin ortadan kalkacağının garantisi yoktur.

Bu yüzden açıklığa kavuşturun, ana alanınızı uzun süreler boyunca alın. Arama motorları ve Google için önemli bir sıralama parametresidir.

Ayrıca kendi kendini yenileyebilen ismi de ayarlayabilirsiniz. Bu, kayıt şirketinden düğmeye basarak kolayca otomatik olarak yenileyebileceğiniz çok temel bir ayardır. Bu nedenle, otomatik yenileme ile alan adınızı kaydettirmeniz çok kolay olacaktır. Ve alan adınızı başkalarına vermek için tehlikeye atmayacaksınız.

Alan Adınızı Kendiniz Kaydedin

Pek çok kişi alan adını kendileri kaydettirmez. Üçüncü şahıslar tarafından yapıyorlar. Böylece bu üçüncü taraflar, bu web sitesini kendilerine ait yapan bu alan adını kendileri için kaydedebilirler. Bu çok tehlikeli bir şeydir. Alan adınızı kaydettirmiyorsanız, bunları size kaydettiklerinden emin olun. Böylece sitenin size ait olduğundan emin olabilirsiniz.

Ayrıca, alan adınızı kendiniz kaydetmeniz gerekir. Bu çok basittir. GoDaddy veya Namecheap’e gitmeniz ve adımları izleyerek istediğiniz alan adını kaydetmeniz yeterlidir.

Etki Alanı Kimliği Koruması Çok Önemlidir

Bir alan adı kaydederken, alan kimliği korumasına sahip olmak çok önemlidir. Alan kimliği koruması olmadan, insanlar alanınızın WHOIS bilgilerinin tüm ayrıntılarını görebilir. Böylece tüm kişisel bilgileriniz ve bilgileriniz görülebilir ve topluma ifşa edilebilir. Bunu önlemek için alan kimliği koruması satın alabilirsiniz. Namecheap’te etkinleştirmek istiyorsanız, yılda 1$ daha ödemeniz yeterlidir.

Alan Adları Üzerine Sonuç Olarak

Yukarıda gördüğünüz gibi alan adlarını seçmek ve satın almak kolay bir şey değildir. Kendiniz için en iyi alan adını seçerken birçok parametreyi düşünmeniz gerekir. Ve iyi bir geçmişi olan birini seçmek çok önemlidir.

Ayrıca, birini seçerken kullanabileceğiniz çeşitli araçlar var. Bu araçlardan biri de alan adı oluşturucudur. Sizin için önemli alan adını seçmek için çok iyidirler.

Bunlar seçimle ilgili genel noktalar. Bu nedenle, onlar hakkında yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıya bırakmayı unutmayın. Değerli geri bildirimleriniz bizim için çok önemli!

Alan Adlarını Seçme Hakkında SSS

Doğru alan adını nasıl seçerim?

Bu çok karmaşık bir süreçtir. Sizin için en iyisini seçmek için farklı şeyleri göz önünde bulundurmalısınız. İlk olarak, marka adınızı göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, satın alabileceğiniz mevcut olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Alan adından emin değilseniz, internetteki alan adı oluşturucuları kullanabilirsiniz. Nişinizle ilgili ana anahtar kelimeleri girerek, web siteniz için mevcut olan en iyi alan adlarını kolayca seçebilirsiniz.

Hangi alan adları en iyisidir?

SEO açısından, belirli nişinizdeki anahtar kelimeleri içeren alan adları en iyisidir. Ancak bir marka oluşturmak istiyorsanız benzersiz bir alan adı seçmeniz gerekir. Bu sizin ana markanız olacak. İnsanlar herhangi bir zorluk çekmeden heceleyebilir ve telaffuz edebilirler. Ayrıca, kısa ve hatırlaması ve ezberlemesi kolay olmalıdır. Bunlar, sizin için en iyi alan adını seçmekle uğraşırken en önemli sütunlardır. Alan adınız markanızdır.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp