Anasayfa » Blog » SEO’da Anahtar Kelime Analizi

SEO’da Anahtar Kelime Analizi

Son güncelleme :

by

SEO‘da anahtar kelime analizi yapmak, site içi SEO için çok önemli bir adımdır. Bu açıdan, bizim ulaşmamız gereken kullanıcılara sağlıklı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan bir yöntemdir anahtar kelime analizi. Bu analizler yaparken dikkat etmemiz gereken çok fazla husus vardır. Bu yazımızda bu hususlardan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Eğer bu konu hakkında hizmet almak isteyen birisi iseniz, ya da SEO konusunda kendini geliştirmek isteyen birisi iseniz, bu yazı sayesinde öğrenmek istediğiniz tüm noktaları ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz. Bu sayede hem anahtar kelime analizi konusunda hem de SEO’ya başlangıç konusunda iyi bir ilerleme kat edeceksiniz.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi.

SEO’da anahtar kelime analizi, Google gibi arama motorlarında, en üst sıralara çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri belirlediğiniz bir aktivitedir. İyi bir SEO aktivitesinde, potansiyel müşterilerinize ve ziyaretçilerinize ulaşmanızı sağlayacak anahtar kelimeleri iyi bir şekilde belirlemek çok önemlidir.

Kullanıcılar, bu anahtar kelimeleri kullanarak, arama motorları üzerinden sizin sitenize ve sisteminize ulaşacaklar. Bu sayede, size ait hizmetler ve ürünler arasından alışveriş yapıp, sizin müşterileriniz konumuna gelecekler. Bu açıdan bakıldığı zaman, anahtar kelimeleri seçerken, belirli bir profesyonellik seviyesi çok önemlidir.

Anahtar Kelime Analizi Neden Önemlidir?

Aslında iyi bir analiz sayesinde, hedef potansiyel kitlenizi belirliyorsunuz. Ve insanların ne tür aramalar yapıp bir hizmet ya da bir ürüne ulaşma isteği halinde olmalarını, kendi işiniz için bilmek de çok önemlidir.

Anahtar kelime analizi, size hangi konular hakkında ne tür makaleler ve içerikler yazmanız gerektiğini açık bir şekilde gözler önüne seren bir aktivitedir. Bu sayede, oluşturmuş olduğunuz içerikler, belirlediğiniz anahtar kelimelerine ait sorgularda en üst sıralara çıkacaklar, ve bu anahtar kelimeyi aratan kullanıcılar, sizin sisteminize gelecekler.

Bu açıdan baktığımız zaman, aslında iyi bir anahtar kelime analizi, internet ortamındaki pazar hacminizi belirlemenize yardımcı oluyor. Böylece aslında, iyi bir SEO uygulaması sonucunda elde edebileceğiniz müşteri portföyünü görmüş oluyorsunuz ve hedefiniz bu doğrultuda oluyor.

Site İçi SEO Uygulamalarının İlk Adımı

Site içi SEO ya da iç SEO, aslında SEO parametreleri arasında bizim hükmümüz altında olan genel uygulamalar bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede, iç SEO uygulamalarına başlarken, ilk olarak anahtar kelime analizleriyle başlarız. Çünkü, her şeye başlamadan önce bir yol haritası çizmemiz gerekir. Bu yol haritasını da genel olarak bize anahtar kelime analizleri verir.

Belirlediğimiz anahtar kelimeleri kullanarak, artık içeriklerimizi oluştururuz. İçeriklerimizi oluştururken de aslında iç SEO parametrelerine dikkat ederek oluştururuz. Bu sayede, site içi SEO uygulamalarında çok iyi bir seviyeye gelmiş oluruz.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

SEO’da anahtar kelime analizine başlamadan önce, hedef kitlenizin ve verdiğiniz hizmetlerin ya da sattığınız ürünlerin hangi hedef kitleye hitap ettiğini çok iyi anlamanız gerekir. Bir çok SEO uygulamasında, hedef kitlenin belirlemek çok zorlu bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Ama sattığınız ürünler belliyse, sattığınız coğrafi konum ve verdiğiniz hizmetlerin kapsamı belli ise, gerekli olan anahtar kelimeleri belirlemek, zor olmuyor. Sadece, arama motorlarında arama yapan kullanıcıların ne tür aramalar yaparak sizin vermiş olduğunuz hizmetlere ulaşmak istediklerini iyi analiz edebiliyor olmak lazım. Bu açıdan baktığımız zaman aslında anahtar kelime analizi, hedef kitlemizi çok iyi belirlemekten geçer.

Örneğin Ankara’da ikinci el oto parçaları satan bir galeriniz ya da mağazanız var. Araştırma yapmanız gereken kelimeler genelde, en çok sattığınız ya da talebi fazla olan parçalar etrafında arama motorlarında bir hizmet ağı oluşturmanız. Kullanıcılar örneğin sizi “Ankara oto yedek parça”, “Ankara Fiat Doblo yedek far” gibi çeşitli aramalar kullanarak sizin verdiğiniz ürünlere ya da hizmetlere ulaşmaya çalışıyorlar.

Fakat, arama motorlarında aratılan tüm anahtar kelime kombinasyonlarını belirlemek, kendi başınıza tahmin ederek yapacağınız bir iş değil. Bunu yaparken, belirli araçları kullanıyor olmak sizin için çok daha başarılı bir anahtar kelime analizi yapmanızı sağlayacaktır. Bu yazıda bu araçların bir kaçından bahsedeceğiz.

İyi Bir Anahtar Kelime Analizi Nasıl Olur?

İyi bir anahtar kelime analizi, her zaman müşterilerinizi ve internetteki potansiyel insanları sizlere ulaştıracak anahtar kelimeleri tahmin ederek başlamalı. Bu anahtar kelimeler genelde işinizle ve sunduğunu hizmetlerle alakalı genel durumları içeren kelimeler olarak karışımıza çıkıyor. Bu yüzden, iyi bir anahtar kelime analizi, iyi bir SEO kampanyası için çok önemlidir.

Anahtar Kelime Tipleri

Her şeyden önce, arama motorlarının ve anahtar kelime analizinde kullandığımız genel araçların yaptıkları anahtar kelime sınıflandırmasıyla alakalı bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Eğer bu anahtar kelime tiplerine hakim olursak, genel olarak bu kelimeler hakkında daha iyi tahminler yapabilme yetisini kazanırız.

Ticari Kelimeler

Ticari kelimeler.

Ticari anahtar kelimeler genel olarak isminden de anladığınız üzere, genel olarak kullanıcıların bir alışveriş yapmak ya da ticari bir hizmet almak adına yaptıkları arama işlemleridir. Bu arama işlemlerinin sonucu olarak kullanıcılar her zaman karşılarında ticari bir etkileşime girebilecekleri bir ara yüzle karşılaşmak isterler. Aynı zaman arama motorlarının algoritmaları bu tür sayfaları genel olarak kullanıcılara sunarlar.

Bu kelimelerde üst sıralara çıkmanın yolu, genel olarak kullanıcılara bir hizmet ya da ürün sunmaktan geçer. Bunun en önemli yolu da bir e-ticaret sistemine sahip olmaktır. Bu sayede çok rahat bir şekilde çeşitli müşterilerin ziyaret ettikleri bir sistem haline gelmiş olursunuz.

Ayrıca, eğer bir hizmetinizi ya da bir kuruluşunuzun SEO kampanyasını yürütmek istiyorsanız, her zaman ticari kelimeleri hedeflemelisiniz. Çünkü, ticari kelimeleri kullanarak aratma yapan insanlar genelde internet üzerinden alışveriş ya da hizmet almak istiyorlar.

İşlemsel Anahtar Kelimeler

Aslında işlemsel anahtar kelimeler, bir yanlarıyla ticari anahtar kelimeler ile benzerlik göstermektedirler. Bu açıdan baktığımız zaman, ticari bir kuruluşun ya da ürün pazarlayan birisinin, işlemsel kelimelere genel olarak hedeflemesi de çok mantıklıdır.

İşlemsel kelimeler genelde, kullanıcılar tarafından internet üzerinden bir işlem yapmak için kullandıkları anahtar kelimelerdir. Bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse, “araba satın al”, “mavi ayakkabı satın al”, “elektrik fatura ödeme” gibi kullanıcıların belirli bir işlemi yapma niyetinde oldukları kelimeleri içerir.

Eğer ürün pazarlıyorsanız, ürünleriniz ile alakalı işlemsel anahtar kelimeleri belirlemeniz sizin için çok önemlidir. İşlemsel anahtar kelimeler sayesinde, çok daha fazla müşteriye ve kullanıcıya erişebilmeniz mümkün hale geliyor.

Bilgi Amaçlı Kelimeler

Bir diğer anahtar kelime sınıflandırması ise, bilgi amaçlı kullanılan kelimelerdir. Bu kelimeler sayesinde insanlar, arama motorlarında bilgi almak amacıyla aratma yapmaktadırlar. Yani amaç sadece bilgi almaktır. Burada genel olarak ticari bir amaç varsaymak mümkün değildir. Çünkü kullanıcıların amacı burada ticari bir amaç gütmezler.

Eğer bilgi üzerine kurulu bir blog sitesi ya da kişisel bir uzmanlığa dayanan bir web sitesi sahibi iseniz, bilgi amaçlı kelimeleri hedefleyen içerikler üretebilirsiniz. Bu sayede, web sitenizi o konuyla ilgilenen çok fazla insanla doldurabilir ve çok sayıda ziyaretçi kitlesine rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, eğer ticari ya da hizmet sunduğunuz bir web sitesi var ise, bilgi amaçlı içerikleri rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu hem sizin işinize olan otoritenizi ve bilgi seviyenizi kullanıcılara gösterecektir, hem de işinizdeki marka değerinizi arttıracaktır.

Yönlendirme Anahtar Kelimeleri

Bu tür anahtar kelimeler ise genel olarak yönlendirmeleri içeren kelimelerdir. Bu kelimeler sayesinde genelde kullanıcılar yönlendirme yapmak amacıyla aratırlar. Bir sayfayı ziyaret eden kullanıcı, bu sayfadan diğer sayfalara ya da ara yüzleri erişmek amacıyla kullanırlar.

Yönlendirme tarzı kelimelere örnek verecek olursak, “Instagram giriş yap”, “Facebook üye ol”, “Call of Duty indir” gibi kelimeler olabilir. Anlayacağınız üzere bu tür kelimeler, kullanıcıların belirli bir ara yüzünden faydalanarak başka ara yüzlere ulaşmak istediklerinde kullandıkları anahtar kelimeleri içeriyorlar.

Genelde ticari ya da e-ticaret sistemlerinde bu tür kelimeleri çok fazla kullanmayız. Ama üyelik alacağınız sistemlerde, bir kaç adet yönlendirme anahtar kelimelerini kullanmanız sizin için çok karlı olacaktır.

Uzun Yapılı Anahtar Kelimeleri Tercih Edin

Uzun yapılı anahtar kelimeler önemlidir.

Anahtar kelime bazında yapılan bir diğer sınıflandırma çeşidi ise, uzun yapılı ya da kısa yapılı anahtar kelimelerdir. “Yapı” kelimesinden kasıt, genel olarak anahtar kelimelerin uzunluğundan bahsediyoruz.

Uzun yapılı anahtar kelimeler genel olarak bir kaç cümleden oluşan ve gayet spesifik bir pazarı tarif eden anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler genel olarak çok defa kullanılır. Uzun yapılı anahtar kelimelerin en önemli özelliklerinden bir tanesi, bu kelimelerde rekabetin gerçekten az olmasıdır. Rekabetin az olduğu bu kelimelerde arama motorlarında en üst sıralara çıkmak çok daha kolaydır.

Ayrıca, bu kelimelerin hacimleri de azdır. Fakat hacimleri az olmalarına rağmen bu kelimeleri aratanların aradıkları şeyler genelde çok niş şeyler olduğu için, bu kelimelerin sağladığı trafiğin dönüşüm oranlar çok daha fazladır. Eğer direkt olarak o kelimeyi hedef alan bir hizmet ya da ürünü web sitenizde pazarlarsanız, bu az hacimden bile fazla bir müşteri kitlesi elde etmeniz mümkün olacaktır. Bu sayede, çok daha iyi bir şekilde çok iyi ziyaretçilere ulaşmış olacaksınız.

Fakat aynı zamanda kısa formlu anahtar kelimeler de mevcuttur. Bu anahtar kelimeler genel olarak tek kelimeden oluşurlar. Bu anahtar kelimelerdeki rekabet çok daha fazladır. Aynı zamanda da çok fazla aranma hacimleri vardır. Ama uzun formlu anahtar kelimeleri gibi niş bir kitleye değil, genel kitleye hitap ederler.

Bu tür rekabeti yüksek ve hacmi çok fazla olan kelimelere, en büyük firmalar ve yatırımcılar genel olarak yatırım yapmaktadırlar. En büyü e-ticaret siteleri, çok büyük SEO ve reklam yatırımları yaparak, bu kelimelerde en üst sıralara çıkmaya çalışmaktadırlar. Bu açıdan baktığımız zaman, genel olarak bu kelimeleri hedeflemek, başlangıç seviyesindeki web siteleri için mantıksız olacaktır.

Anahtar Kelime Seçimi Örneği;

Örnek vermek gerekirse, “ayakkabı” kelimesi gayet genel anlamlı ve genele hitap eden bir kelimedir. Fakat bu kelimenin hacmi çok fazla ve rekabeti de oldukça fazladır. Çok sayıda e-ticaret sistemleri ayakkabı kelimesinde rekabet edebilmek için, çok fazla yatırım yapmaktadırlar ve çok büyük ürün gamlarını internette hizmete sokmaktadırlar.

Fakat “Spider-Man baskılı çocuk ayakkabısı” kelimesi daha uzun formlu ve daha az aranma ve rekabet seviyesinde bir anahtar kelimedir. Bu anahtar kelimesini arayan kullanıcılar genelde daha niş bir ürün için aratma yapıyorlar. Ve bu kelimede rekabet etmek, yeni başlayan web siteleri için çok daha kolaydır. Aynı zamanda, eğer bu anahtar kelimeye hitap eden bir ürünü web sitenizde bulunduruyorsanız, çok yüksek ihtimalle, müşteriler sizden alışveriş yapacaklardır. Çünkü direkt olarak aradıkları şeye hizmet ediyorsunuz.

En büyük e-ticaret siteleri bile bu tür niş ürünler sunamıyor olabilirler. Ama bu tür bir çok kelimede siz niş bir sistem oluşturursanız, büyük ihtimalle başarılı olacaksınız.

Yerel SEO’nun Gücü

Yerel SEO aslında arama motorlarında anahtar kelime rekabetlerine üstün gelebilmek adına kullanabileceğiniz çok önemli bir araçtır. Genel olarak Dünya’ya ya da Türkiye geneline hitap eden bir SEO kampanyasını değil de, daha çok illere ve ilçelere hitap eden bir SEO kampanyasını ele alır. Bu sayede çok fazla müşteriye daha rahat bir şekilde ulaşırsınız.

Yine bir örnek ile pekiştirecek olursak; Örneğin Kocaeli’de bir internet hizmeti veren bir sistem olduğunuzu düşünün. Bu internet hizmetinin aynısını Türkiye hatta Dünya genelinde verebilirsiniz. Ama, bu hizmeti illere ve ilçelere bölerek, çok daha fazla kitleye çok daha basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Örneğin “internet hizmetleri” gibi zor bir anahtar kelime yerine “İstanbul internet hizmetleri” ya da “Kocaeli internet hizmetleri” gibi daha basit ve yerele dayalı anahtar kelimelerde rekabet ettiğinizi düşünün. Muhtemelen bu anahtar kelimelerde rekabet etmek sizin için çok daha basit olacaktır. Yerel SEO2nun gücü ite genel olarak buradan gelir.

Yani özet olarak, anahtar kelimeye, sadece lokasyon kısıtlamasını koyarak, rekabet olarak daha düşük ama daha verimli anahtar kelimeler elde edebiliyor olacaksınız.

Bir Anahtar Kelimesi Listesi Oluşturun

Her şeye başlamadan önce, bir anahtar kelimesi listesi oluşturarak, anahtar kelime analizi serüvenimize başlayalım. İlk önce yukarıda da belirttiğimiz gibi, insanların sizin hizmetlerinize ve ürünlerinize basit yoldan arama motorları sorgularıyla ulaşabilecekleri anahtar kelimeleri birer taslağını oluşturun.

Sunduğunuz her hizmet ve verdiğiniz her ürün için en az 3 tane anahtar kelime tahmininde bulunun. Bu tahminleri yapmanın en kolay yolu, eğer bu müşterilerden birisi de siz olsaydınız, hangi kelimeleri kullanarak bu hizmetlere ya da ürünlere ulaşmaya çalışırdınız. Bu soruya vereceğiniz cevap işte çok önemlidir.

Bu şekilde bir anahtar kelime listesi oluşturduktan sonra artık daha derin araştırmalara girebiliriz.

Anahtar Kelime Analiz Araçlarını Kullanın

Anahtar keklime listenizi oluşturduktan sonra artık, anahtar kelimelerini ayrıntılı olarak araştırmaya başlamalısınız. Bunu yapabileceğiniz ve piyasada kullanabileceğiniz çeşitli sihirbazlar mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de Semrush‘tır.

Semrush aslında çok fazla SEO aracı bulunduran ve gerçekten çok kullanışlı bir internet aracı. Bu araçlardan bir tanesi de, anahtar kelime analiz aracıdır.

Semrush.

Örneğin, araştırdığınız anahtar kelimeyi arama kısmına yazıp arattığınız zaman, bu anahtar kelime ile alakalı çok fazla detayı sizlere ekranda gösterecektir. İlk göreceğiniz şey tabiki de ülkelere göre arama hacimleri. Örneğin “ayakkabı” kelimesi Türkiye’de aylık olarak yaklaşık 250bin kere aratılıyormuş

Bu açıdan baktığımız zaman, bu çok büyük bir hacim. Ayrıca anahtar kelimedeki rekabet ise 100 üzerinden 32. Genele baktığımız zaman ortalama bir rekabet gibi görünüyor. Fakat yeni kurulmuş olan bir web sitesi için oldukça yüksek rekabete sahip bir kelime olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca anahtar kelimenin türü ise “Commercial” yani ticari olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu anahtar kelimeyi kullanıcıların genel olarak aratma niyetleri, bir ayakkabı satın almak.

“Ads” sekmesinde ise, bu anahtar kelimeye, firmalar kaç adet Google Adwords reklamı vermiş onu görüyoruz. Mesela bu kelime için 1 adet Adwords reklamı gözüküyor. Yani kullanıcılar buraya bir adet reklam açmışlar. Ve en üst sırada muhtemelen bu reklam olacak.

Alakalı ve benzer anahtar kelimeler.

Bu kısımda ise anahtar kelime varyasyonları ve alakalı anahtar kelimeleri ve bunların hacimlerini görüntüleyebiliyorsunuz. Anahtar kelime varyasyonları arasından, arattığınız kelimeyle eşdeğer kelimeleri seçip yazılarınızda kullanmanız, üst sıralara çıkabilmeniz açısından çok önemli.

Anahtar Kelime Varyasyonlarını Kullanın

Bu anahtar kelime araştırmak için kullandığınız araçlar, yukarıda gördüğünüz gibi sizlere, general olarak kullanacağınız anahtar kelime varyasyonlarını da verecektir. Bu sayede, bu varyasyonları kullanarak, içeriklerin çok daha fazla yelpazede yüksek sıralara için rekabete girmelerini sağlayacaksınız. Bunun için, anahtar kelimesi listenize, arama hacimlerine ve rekabet zorluklarına göre, anahtar kelime varyasyonlarını da eklemeniz sizin için çok iyi olacaktır.

Ayrıca, anahtar kelime varyasyonları için de farklı içerikler oluşturup, rekabete girme şansınız da var. Bu da web sitenizdeki çeşitliliği önemli ölçüde arttıracak ve bu çeşitlilik sayesinde, kullanıcılara ve arama motorlarına çok daha fazla içerikle hizmet edeceksiniz.

Oluşturmuş olduğunuz listedeki her anahtar kelime için bulduğunuz anahtar kelime varyasyonlarını da kelime listenize eklemek sizin için çok önemlidir. Bu sayede, başarılı bir SEO kampanyası için gerekli olan tüm anahtar kelimeleri belirlemiş olacaksınız.

Eş Anlamlı Kelimeleri Aynı İçerikte Kullanın

Ayrıca, yukarıda bahsetmiş olduğumuz anahtar kelime analiz araçları, sizlere bu anahtar kelimelerin eş anlamlılarını da sunacaklardır. Bu eş anlamlı kelimeleri kullanarak, çok iyi bir şekilde o eş anlamlı kelimelerde de yüksek sıralar elde edebilirsiniz.

Ve eş anlamlı kelimeler, sizleri, anahtar kelime fazla kullanımından korur. Sürekli aynı anahtar kelimeyi yazı içinde kullanmak, durumu çok verimsiz hale getirir. Bu sayede, eş anlamlı kelimeleri bunların yerlerine kullanarak hem bu durumdan kaçınmış olursunuz, hem de bu eş anlamlı kelimelerde de rekabete girmiş olursunuz. Hitap ettiğiniz genel kitleyi direkt olarak arttıran bir durumdur bu.

Anahtar Kelimeler İçin SERP Analizi

Belirlemiş olduğunuz bu uzunca anahtar kelime listesindeki her anahtar kelime için arama motorlarında en üst sıralara çıkmış olan içerikleri, ciddi bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Bu içerikler, en başta yer alabilmek için kullanıcılara ve ziyaretçilere ne sunuyorlar? Sizin her bir içeriğiniz bunlarda çok daha iyi seviyede olmalı ki, arama motorlarında en yüksek sıralarda yer edinin.

Örneğim en baştaki üç içerik, bir konu hakkında neredeyse her ayrıntıdan bahsederek 2000 kelimelik bir içerik oluşturmuş. Ayrıca bu içeriğe, çok iyi görsel olgular ekleyerek, çok iyi seviyelere çıkartmış. İyi bir soru-cevap kısmı eklemiş ve sitesinin içerisinde çok iyi iç linkleme yapısı oluşturmuş. İşte tüm bu faktörleri, her kelime için ayrı ayrı analiz edip not etmeniz gerekmektedir.

Bu sayede belirlediğiniz her anahtar kelime ve anahtar kelime varyasyonları için almanız gereken aksiyonu ve yazmanız ve oluşturmanız gereken web sayfalarının içeriklerini belirlemiş olacaksınız.

Gördüğünüz üzere, sadece anahtar kelime belirlemek yetmiyor, anahtar kelimeleri belirleyebilmek adına çok fazla SERP analizi yapmak da işin çok önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

İçerik Stratejisine Geçiş

Yukarıda belirttiğimiz noktalar ve faktörler ışığında bir SEO anahtar kelimesi çalışması yaptıktan sonra, içerik stratejisini belirlemeniz gerekmektedir. Yukarıda belirlenmiş olan anahtar kelimeler için almanız gereken aksiyonlardan bahsettik.

İçerik stratejisinde, genel olarak rekabeti en düşük ve hacmi en az olan anahtar kelimeler için içerik üretimine başlamanız gerekmektedir. Zaten aşağı yukarı, içerik üretimi nasıl yapılmalı her bir anahtar kelime için biliyorsunuz. Bu yol haritasına göre kolaydan zora doğru içerikleri üretmeye başlamanız gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, en zor anahtar kelimelere ait içerikleri üretirken de, iç linkleme yapısının bu içeriklerde yoğunlaştırılması çok önemlidir. Diğer içerikleri, iç linkleme yapısı ile mantıklı ölçüler doğrultusunda linkleme yapmak, düzgün bir içerik stratejisi elde etmenizi sağlar. Bu sayede, çok verimli web sayfaları oluşturmuş olursunuz. İşte bu yüzden, yazıları kolay anahtar kelimelere hitap eden yazılardan başlamanız önemli bir husustur.

Her Zaman Güncel Kalın

Arama motoru algoritmaları, her zaman güncel içerikleri en başta tutarlar. Yazmış olduğunuz içerikleri belirli aralıklarla yeni bilgiler ekleyerek ya da gelişmelere bağlı olarak ilerleyen güncellemeler ile güncellemeniz ve çağa uygun hale getirmeniz çok önemlidir.

Eğer arama sonuçlarında önümüzde çıkan sonuçlara göz atacak olursak, bu içeriklerin sürekli olarak güncellenip geliştirilen içerikler olduklarını görürüz. Bu sayede, güncellik bizim için çok önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor.

Bir Anahtar Kelimeyi İki Ayrı Sayfada Kullanmayın

Anahtar kelime analizleriyle alakalı dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan bir tanesi de budur. Bir anahtar kelimeyi hiç bir zaman iki ayrı sayfada kullanmayın. Eğer böyle bir hataya düşerseniz, muhtemelen kendinize büyük bir zarar vermiş olursunuz. Çünkü içerikler artık kendi aralarında rekabet etmeye başlayacaklardır. Bu açıdan bakıldığı zaman hem arama motorlarının kafası karışacaktır hem de hiç bir içeriğiniz istediğiniz performansı sergileyecek seviyeye gelemeyecektir.

Bu durumdan kaçınmanın en güzel yolu, belirli bir anahtar kelime için tek bir içerik üretmektir. Aynı zamanda alakalı ve benzer fakat aynı olmayan kelimeler için başka içerikler de üretebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Yukarıda gördüğünüz üzere, anahtar kelime analizi, SEO açısından çok önemli bir durumdur. Gerçekten uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu iş sayesinde çeşitli anahtar kelimelerde çeşitli bir şekilde üst sıralara gelme olasılığınız artar.

İyi bir anahtar kelime analiziyle, iç SEO kapsamından iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

Anahtar kelime analizi ile alakalı sormak istediğiniz sorular ya da yapmak istediğiniz yorumlar var ise, lütfen bunları yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar kelime analizi nasıl yapılır?

Anahtar kelime analizi yaparken dikkat edilmesi gerek hususlardan bir tanesi, işletmenize ait web sitesinde tanıttığınız ürünlere ve hizmetlere, internet kullanıcıları hangi aramaları yaparak erişebilirler, bunun analizini yapmak. Bu sayede aslında anahtar kelime analizi çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu aşamadan sonra, bu anahtar kelimelerin rekabet durumlarına ve yapılması gereken içerikleri genel olarak değerlendirmeye başlamamız gerekmektedir. Bu sayede, verimli bir anahtar kelime analizi yapmış oluruz.

Anahtar kelime nasıl bulunur?

Firmanıza ait ve firmanızı en iyi şekilde bulabilecekleri anahtar kelimeleri bulmanın en iyi yolu, Semrush gibi anahtar kelime analiz sihirbazları kullanmanızdır. Bu sayede, çok iyi bir şekilde anahtar kelime analizlerinizi iyi bir şekilde yapmış olursunuz. Ayrıca, Google Trends de gerçekten çok verimli bir anahtar kelime analiz sihirbazıdır. Bu sayede bu anahtar kelimeler kimler tarafından hangi amaçla, hangi hacimle ve ne kadar rekabetle aratılıyor, ayrıntılı bir analiz yapmanız sizin açınızdan çok önemlidir.

Anahtar kelime planlayıcı nasıl kullanılır?

Anahtar kelime planlayıcıları aslında, size ait web sitelerin konularını genel niş alanını ve sizlere ait verileri kullanarak, sizlere en iyi anahtar kelimeleri sunarlar. Bu anahtar kelimeler üzerinde ya da kendi belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinde çalışmaya başladığınız zaman, anahtar kelime planlayıcıları, sizlerin bu anahtar kelimelerde ne kadar yükselip düştüğünüz takip etmenize yarar. Ayrıca Semrush gibi gelişmiş araçlar, oluşturduğunuz içerikler, iç SEO ve dış SEO açısından sizlere çeşitli öneriler vererek, bu anahtar kelimelerde en iyi sıralara gelmenizi sağlarlar.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp