Anasayfa » Blog » Backlink Nedir? Neden Önemlidir?

Backlink Nedir? Neden Önemlidir?

Son güncelleme :

by

SEO çalışmalarında belki de en önemli parametrelerden bir tanesi de backlink’lerdir. Sizlere bu yazıda backlink nedir, neden önemlidir bunlardan bahsedeceğiz. Bu yazı sayesinde SEO’ya yeni başlamak isteyenler ve bu konuda hizmet almak isteyenler doyurucu bilgiye ulaşacaklardır.

Backlink Nedir?

Backlink mantığı.

Backlink, web sitelerinde başka web sitelerini linklerinin paylaşılmasıdır. Yani sizin web sitenize ait linkleri, başka web sitelerinde paylaşılmasıdır. Ayrıca, sizin sitenizde başka web sitelerine ait linklerin paylaşılması da backlink’tir.

Backlink’lerin önemine geçmeden önce, arama motorlarının genel çalışma prensiplerine göz atmak bizim için çok önemlidir. Arama motorları genel olarak botlar ile çalışırlar. Bu botlar, internet ve internet üzerinde tüm web sayfalarını dolaşarak bunları dizinlerine eklerler. Dizinlerine ekledikleri sayfaları, sahip oldukları algoritmalar ile belirli konular ve anahtar kelimeler ile sıralamaya sokarlar.

Arama motorlarına ait botlar, web siteleri ve web sayfalarını farklı içeriklerdeki linkleri takip ederek yaparlar. Bu yüzdeni eğer bir içerik hiç bir şekilde hiç bir yerde bir linke sahip değilse, arama motorlarının bunları bulup dizinlerine eklemeleri imkansız hale gelir.

Bu açıdan baktığımız zaman, arama motorları için linkleri takip ederek yeni sayfalar keşfetmesi çok önemli bir durumdur. Arama motorlarının genel olarak çalışma prensibini bu şekilde açıklayabiliriz.

Backlink’ler Neden Önemlidir?

Ayrıca arama motorlarının en önemli amaçlarından bir tanesi, kendilerini kullanan kullanıcıların kullanıcı deneyimlerini arttırmaktır. Bunun için bir takım kullanıcı deneyimi parametrelerini kullanırlar. Bu parametrelerden en önemlisi backlink’lerdir.

Arama motorları backlink’leri, farklı bir web siteyi tararken o sitede bulunan ver başka bir siteye yönlendiren linkleri takip ederek keşfederler. Bunları backlink olarak kaydederler. Backlink’ler arama motorları açısından önemli birer kullanıcı deneyimi parametresidir. Çünkü diğer web siteleri, sizin sağladığınız bilgileri, backlinkler sayesinde referans gösterirler. Bu açıdan arama motorlarının algoritmaları, bunları sizin içeriğinizin kaliteli ve çevreden pozitif geri dönüş aldığı olarak yorumlar. İşte backlink’ler bu yüzden önemlidir.

Backlink’ler web sitelerinizin otoritelerini arttırması açısından çok önemlidir. Web sitenizin otoritesinin artması demek, web sitenizde bulunan sayfaların arama motorlarında çok daha iyi performans göstereceği anlamına gelir.

Bu açıdan bakıldığı zaman, backlink pazarı SEO pazarında oldukça geniş bir pazardır. Zor ve getirisi yüksek kelimelerde rekabet ederken, backlink açısından en iyi durumda olan içerikler en üst sıralarda yer alırlar.

Backlink Tipleri Nelerdir?

Tabi, farklı sitelerden alınan backlink’lerin tipleri de vardır. Ne türde bir backlink aldığınız da SEO açısından büyük önem arz eder. Genel olarak tipler;

  • No-follow linkler
  • Do-follow linkler
  • Sponsor linkler
  • Kullanıcı linkleri

olarak 4 sınıfa ayrılırlar.

No-Follow Linkler

No-follow linkler, linkleme kodunda “nofollow” etiketi bulunan linklerdir. Arama motorlarına ait botlar bu linkleri takip etmezler. Bu yüzden otorite açısından bu linklerin herhangi bir önemi yoktur. Genel olarak bir web siteyi ya da bir içeriği referans gösterme amacıyla ya da tanıtım amacıyla kullanılır. No-follow linkler genelde şu şekildedir;

<a href="https://www.ornek.com/" rel="nofollow">no follow link</a>

Yukarıdaki örnekte, bir no-follow link örneği görüyorsunuz. “href” koduyla, “no follow link” yazısının üzerine “örnek.com” sitesinin linki anchor link olarak bağlanmış durumda. Fakat bunlara ek olarak rel = “nofollow” etiketi de eklenmiş durumda. Bu etiket sayesinde arama motorları bu linki takip etmeyeceklerdir.

Do-Follow Linkler

Eğer linklerde no-follow etiketi kullanılmazsa, bu linkler otomatik olarak do-follow link halini alıyor. Bu linkleri arama motoru botları her zaman takip ederler. Ve bu sayede bu linkler backlink olarak değerlendirilirler. Bu açıdan baktığımız zaman alacağınız backlink’leri her zaman do-follow olmasına özen göstermeliyiz.

<a href="https://www.ornek.com/" >do follow link</a>

Yukarıdaki örneğe baktığımız zaman, arama motorlarına herhangi bir yönlendirme veren bir kod yok. Bu yüzden arama motoru botları her zaman bu linkleri takip ederek, bunları backlink olacak şekilde hedefteki sitenin otoritesine yansıtacaktır.

Sponsor Linkleri

Sponsor linkleri ise, eğer başka bir web sitesi bir web sitesinde misafir olarak bir makale yayılıyorsa ya da direkt olarak reklam yapıyorsa eklenecek olan link tarzıdır. Bu, rel = “sponsored” etiketiyle yapılmaktadır. Bu linkleri Google gibi genel arama motorları genel olarak backlink olarak var saymazlar.

Kullanıcı Linkleri

Kullanıcı linkleri genel olarak bir web sitesinin üyesi, ya da bir forum sitesinin üyesi tarafından oluşturulmuş linklerdir. Bu tip linklerin genel amacı, web sitesinin sahibinin bilgisi dışında kullanıcıların başka sitelere backlink’ler oluşturmalarını engellemektir. Bu tarz linklerde genelde rel = “ugc” etiketi bulunur. UGC’nin açılımı “User Generated Content”. Bu Türkçe’de “kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik” anlamına gelmektedir.

Genelde bu tür içerikler, SEO performanslarında backlink’ler kadar etkili değillerdir.

Backlinklerin Kalitesi de Önemlidir

Backlink analizi de önemlidir.

Körü körüne backlink almak aslında iyi bir yaklaşım değildir. Almış olduğunuz backlink’lerin kalitesi de önemlidir. Arama motorları artık nicelikten ötesi niteliğe de önem vermektedir.

Backlink kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de, backlink veren sitenin sizin konunuzla alakası ve o konudaki otoritesidir. Bu sayede bu tür backlinkler, web sitenizin yükselebilmesi için en önemli kaynağı oluştururlar. Bu açıdan baktığımız zaman, backlinkleri kalitesi ve yüksek kaliteli backlinkler elde etmek bizim için çok önemlidir.

Kalitenin bir diğer önemli parametresi ise, alınmış olan web sitelerin bir baklink çiftliği ya da çok sayıda farklı siteler backlink veren bir site olmadığıdır. Bu durum, alınmış olan backlink’in kalitesini arttıracaktır.

Anlayacağınız üzere, aslında her backlink bizim performansımızı arttıracak diye bir şart yok. Her zaman kalite peşinde koşmak bizim için çok iyi olacaktır.

Düşük Kaliteli Backlink’lerden Uzak Durmalıyız

Düşük kaliteli baclinkler genel olarak SEO performansımızı kötü etkileyeceklerdir. Bu tarz linklerden uzak durmamız çok önemlidir. Sonuç olarak, bir sürü kaynaktan bir çok backlink almak, arama motoru performansımızı pozitif etkileyecek diye bir durum söz konusu değildir.

Düşük kaliteli kaynaklar genel olarak, çok fazla siteye backlink veren kaynaklar olabilir. Ayrıca, Google Hizmet Şartları‘nı kötüye kullanıp Google tarafından cezaya çarptırılmış web siteleri tarafından backlink elde etmek de düşük kalite olarak adlandırılır.

Yani, yüksek kaliteli olanları elde etmeye çalışıp, düşük kaliteli olanlardan kaçınmaya çalışmamız gerekiyor. Çünkü yüksek kaliteli olanlar, iyi kullanıcı deneyimi anlamına geliyor. Arama motorları, otoritesi yüksek ve kaliteli içerikler sunan sitelerden backlinklerin olmasını, pozitif bir sinyal olarak yorumluyor.

Fakat düşük kaliteli ve toksik kaynaklardan backlinklerin olması, arama motorları açısından bu toksik web sitelerin aktivitelerini destekleyici içerikler ürettiğimiz yönünde yorumlar. Bu da arama motorlarında üst sıralara çıkmamızı engelleyecektir.

Backlink Uygulamasının Düşük veya Yüksek Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Web sitemiz büyüdükçe, web sitemizin ziyaretçileri arttıkça, web sitemize gelen backlinklerin sayısı da artacaktır. Bunları tek tek takip etmek gerçekten zor olacaktır. Ayrıca, her backlink kaynağını iyi ya da kötü diye nitelendirmek ilk bakışta genelde zor oluyor. Bu yüzden, bunları otomatik olarak g-belirleyen araçlar kullanmamız bizim için önemlidir.

Bu araçlardan en yaygın olanı Semrush‘tır. Semrush’ta kullandığımız backlink araçları sayesinde, toksik yve düşük kaliteli backlinkerin takiplerini çok kolay bir şekilde yaparız.

Semrush backlink kalite sayacı.

Yukarıda gördüğünüz ekranda bu aracı kullanarak yüksek kaliteli backlinkleri nasıl elde edebiliriz ayrıntılı olarak görmektesiniz. Bir web sitesine ait bütün backlinkleri, kendi veri tabanını kullanarak analize ediyor. Bu sayede sizin SEO kampanyanıza zararı dokunabilecek olan backlinkleri ayrıntılı olarak analiz ediyor. Eğer toksiklik oranı yüksek backlinkler var ise, bunlardan kurtulmanız gerektiğini söylüyor.

Ayrıca, iyi ve korumanız gereken backlinkleri de ayrıntılı bir şekilde rapor halinde size sunuyor. Bu sayede, backlink analiz ve denetimini rahat bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Tüm bunları hesaba kattığımız zaman, faydalı backlinkler oluşturarak çok rahat bir şekilde backlink açısından web sitenizi bir üst seviyeye çıkarabiliyorsunuz.

Bu rapora göre, web sitenizin ortalama toksiklik oranının düşük olması gerekiyor. Bunu başarabilmek için de, zararlı olan backlink kaynaklarını elimine etmemiz gerekiyor.

Düşük Kaliteli Backlink Uygulamalarını Nasıl İptal Ederiz?

Bunu yapabilmenin en önemli yolu, Google Disavow aracını kullanmaktır. Bu araç sayesinde eğer sitenize oluşturdukları kötü amaçlı backlinkler var ise, bunları istemediğinizini Google tarafına bildiriyorsunuz. Ve bu backlinkleri, iptal etmiş oluyorsunuz. Semrush tarafından bulduğunuz düşük kaliteli backlinkeri iptal etmenin yolu be şekildedir.

Sizi Hedef Alan Anti SEO Uygulamalarının Farkında Olun

SEO, sadece ve sadece kendi kampanyanızı ve ticaretinizi geliştirmek için kullandığınız bir araç değildir. Maalesef piyasada kötü niyetli kullanımları da mevcuttur. Bunlardan en yaygını, anti SEO uygulamalarıdır. Bu anti SEO uygulamalarının genel amacı, hedefteki web sitesinin SEO performansını negatif yönde düşürmektir.

Genelde rekabetin yüksek olduğu yerlerde yarışıyorsanız, kötü niyetli rakipleriniz tarafından bu tür taktiklere maruz kalmanız çok olasıdır. Bu taktiklerden en yaygını ise, web sitenize ait linkleri kötü amaçlı düşük kaliteli web sitelerinden yayınlamaktır. Bu sayede hedefteki web sitesinin SEO performansı düşer.

Piyasada çok fazla toksik backlink sağlayıcıları mevcuttur. Belirli ücretler karşılığında belirli bir web sitesinin linklerini belirli kötü amaçlı toksik sitelere yapıştırırlar. Bu sayede, hedefteki sitenin performansı düşürülmüş olur. Bunun önüne geçmenin en önemli yollarından bir tanesi de, düzenli olarak backlink denetimi yapmaktır.

Web sitenize yönlendirilen linklemelerin takibini verimli bir şekilde yapmak bu açıdan çok önemlidir. Bu sayede, çok verimli bir şekilde size yönlendirilen anti SEO uygulamalarını engellemiş olursunuz.

Backlink Satın Almayın!

Piyasada çok fazla backlink satan sözde SEO uygulayıcıları görüyoruz. Bunlar, verdikleri backlink hizmetleri sayesinde sizin performansınızı büyük ölçüde arttırmanızı sağlayacak backlink kaynakları sattıklarını iddia ederler. Bunu da ücret karşılığı yaparlar.

Bu tür uygulamalar kesin olarak Google gibi genel arama motorları tarafından yasaklanmış uygulamalardır. Çünkü kullanıcı deneyimi arttırma anlamında bir hareket yapmış olmuyorsunuz. Sadece arama motorlarını aldatmaya yönelik bir şey yapmış oluyorsunuz. Bunun karşılığı olarak arama motoru algoritmaları sizleri fark ederlerse, muhtemelen büyük yaptırımlara maruz kalacaksınız. Bu tür yaptırımlara maruz kalmak istemiyorsanız, backlink satan yerlerden hizmet almayın.

Başka Sitelerden Backlink Edinme

Bu da, SEO uygulayıcıların genel olarak uyguladığı taktiklerden biridir. Otoritesi yüksek web sitelerinden backlink elde etmek de çok yaygın bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bunu da aynı zamanda para karşılığı yapan çok fazla web sitesi mevcut.

Biz bunu yapmamanızı öneriyoruz. Fakat, hedefteki otoritesi yüksek olan web sitesine güzel bir makale yazarak karşılığında bir link alacak şekilde bir teklif sunabilirsiniz. Bu sayede, karşı tarafta bir misafir yazar olarak yer alabilirsiniz. Sektörde güzel ilişkiler kurmak ve fair-play olacak şekilde rekabeti sürdürmenin en iyi yollarından birisi de budur.

Fakat, para karşılığı link almanın en riskli taraflarından bir tanesi de, teklif ettiğiniz kişinin sizi direkt olarak Google’a şikayet etmesidir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmanız çok olası bir durum. Ayrıca sitesinde link yayınladığınız kişinin bu linkleri para ödemesini aldıktan sonra silmeyeceğinin bir garantisi de yok.

Bu açıdan baktığımız zaman bu tür şeylere girmenin hiç bir mantığı ve anlamı yok.

Sonuç Olarak

Yukarıda gördüğünüz üzere backlinkler, arama motorlarındaki başarınız için çok önemli bir parametredir. İyi kaynaklarda kaliteli backlinkler elde etmek temel hedeflerinizden bir tanesi olmalıdır. Aksi takdirde muhtemelen başarılı bir SEO performansı ortaya çıkaramazsınız.

Backlinkleri arama motorları her zaman kaliteli kullanıcı deneyimi olarak algılarlar. Bu açıdan baktığımız zaman, backlink oluştururken her zaman, en iyi olacak şekilde oluşturmanız ve bunu doğal bir şekilde akışına bırakmanız çok önemlidir.

Backlink satın alma ya da yüksek otoriteli sitelerden para karşılığı backlink alma, Google gibi arama motorlarının her zaman yasakladığı şeylerdir. Bunlardan kaçınmanız çok önemlidir. Çünkü, bunu yaparak aslında arama motorlarının amaçladığı kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik bir adım atmış olmuyorsunuz. Sadece arama motorlarını kandırmaya yönelik bir adım atmış oluyorsunuz. Bu da muhtemelen size geri dönüş olarak iyi dönmeyecektir.

Backlinkler hakkında söyleyebileceğimiz şeyler bunlardır. Eğer bu konu ile alakalı sorularınız ve ek görüşleriniz var ise, lütfen yorumlarda bunları belirtmeyi unutmayın!

Backlink’ler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Backlink nedir ne işe yarar?

Backlinkler, bir web sitesinde, başka web sitesine ait linkleri yayınlanması ve paylaşılmasıdır. Backlinkler arama motorlarındaki başarıyı doğrudan etkileyen bir faktördür. Arama motorları bunları, önemli kullanıcı deneyimi parametreleri olarak algılarlar. Bu yüzden kaliteli kaynaklardan ve alakalı sitelerde backlinklerinizin olması, sizin için gerçekten çok önemli bir durumdur. Eğer üst sıralara çıkmak istiyorsanız, sağlam backlinklerinizin olması çok önemlidir.

Backlink nedir örnek?

En önemli backlink örneği, eğer otoritesi yüksek bir web sitesinde ya da bir blogda, web sitenizde pazarladığınız bir ürünün linki geçiyorsa ya da o ürün eleştiriliyorsa, o siteden bir backlink almış olursunuz. Sonuç olarak, sizin arama motorlarında en üst sıralara çıkmanıza yardımcı olmuş olur.

Backlink içeriği nedir?

Backlink içerikleri, para karşılığı ya da misafir içerik olarak paylaşılan içeriklerde, bir web sitesinin linkinin verilmesidir. Bu sayede, ya yazılmış olan makale bedavaya gelir, ya da bu hizmet karşılığında belirli bir miktar ücret alınmış olur. Fakat bu yöntem, Google gibi arama motorları tarafından yasaklanmış yöntemlerdir.

Kaliteli backlink nasıl alınır?

Kaliteli backlinkler, rekabetçi anahtar kelimelerde en üst sıralarda çıkmak için gerekli olan yegane faktörlerdir. Bunları elde etmek, SEO kampanyalarında en önemli faktördür. Bu açıdan baktığımız zaman, kaliteli backlinkler elde edebilmenin en iyi yolu, yarıştığınız kelimede en kaliteli makaleleri üretmek olacaktır. Kaliteli içerikler, kullanıcıların işini görür ve çok kişinin sorusuna cevap verir. Ve insanlar bu içerikleri kendi sitelerinde çokça referans olarak gösterirler.

Zararlı backlink nedir?

Zararlı backlink, SEO performansınızı düşüren düşük kaliteli kaynaklardan alınmış backlinklerdir. Bu backlinklerden kaçınmanız gerekir. Bu backlinkleri, arama motorları her zaman kötü olarak algılarlar ve bu da sizin sıralama kaybetmenize neden olur. Bu yüzden, zararlı backlinkleri engellemek için yardımcı programlar ve uygulamalar kullanmanız sizin için iyi bir yoldur. Bu sayede, zararlı olanlarda web sitenizi korumuş olursunuz ve SEO açısından kötü etkilenmezsiniz.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp