Anasayfa » Blog » Dış SEO Nedir? Neden Önemlidir?

Dış SEO Nedir? Neden Önemlidir?

Son güncelleme :

by

Dış SEO, web sayfalarının ve web sitelerinin SEO performanslarını çok ciddi boyutlarda etkilenen SEO taktiklerinin başında gelmektedir. Başarılı bir web sitenin arkasında daima iyi yapılmış bir dış SEO aktivitesi vardır. Eğer SEO kapsamında başarılı olmak istiyorsanız, dış SEO’ya özen göstermeniz gerekmektedir. Sizlere bu yazıda dış SEO nasıl yapılır ve ne tür taktikler kullanılır, bunları ayrıntılı olarak izah edeceğiz.

Dış SEO aktiviteleri.

Dış SEO

Dış SEO, aslında genel olarak uygulanan SEO tekniklerinin üç basamağından birini oluşturmaktadır. Bu basamaklar arasında İç SEO ve teknik SEO yer almaktadır. Dış SEO kampanyasına başlamadan önce, web sitesine ait iç SEO’nun iyi uygulandığına dair kesin bir şekilde emin olmamız gerekmektedir. Aksi takdirde, dış SEO uygulamamızın herhangi bir anlamı kalmaz.

Dış SEO, web sitenin ve web sitenize ait alt yapıdan bağımsız, sitenin dışında gelişen parametrelere aracılığı ile yapılan genel SEO uygulamalarıdır. Çoğu zaman, dış SEO kendiliğinden oluşur ve sitenin kalitesiyle doğru orantılıdır. Fakat burada sizlere, dış SEO’yu olumlu etkileyen önemli parametrelerden ve almamız gereken genel aktivasyonlardan bahsedeceğiz.

Ama her şeyden önce kavramamız gereken bir gerçek de, arama motorlarının her zaman kullanıcı deneyimlerini arttırmaya yönelik çalıştıkları. Bu açıdan bakıldığı zaman, burada anlayacağımız her şey, arama motorlarına aslında kullanıcı deneyiminin iyi olduğunu ya da kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik aktiviteler olduğunu unutmamak gerekir. Bunların dışına hizmet eden her aktivite, bizi başarıya ulaştırmayacaktır.

Backlink’lerin Dış SEO’da Önemi

SEO ile alakalı çoğu eğitimde ve makalede, backlink’lerin ya da diğer web sitelerinden sizin web sitenize olan linklemelerin önemini okumuşsunuzdur. Arama motorlarının algoritmaları, bu backlink’leri, pozitif bir kullanıcı deneyimi olarak algılar ve backlink alan web siteleri ve web sayfalarını her zaman en üst sıralarda gösterirler. Bu sayede, sağlam backlink çalışmaları ile sayfalarınızı arama motorlarında en üst sıralarda çıkarabilirsiniz.

Fakat, ne tür web sitelerinden de backlink aldığını çok önemlidir. Arama motorları almış olduğunu backlinklerin kalitesine göre sayfalarınızı en üst sıralada gösterirler. Genel olarak backlinklerin kaliteleri şu şekilde parametrelere bağlıdır.

En önemli parametre, almış olduğunuz backlinklerin, sizinle alakalı konularda paylaşım yapan web sitelerinden doğal olarak gelmiş olması. Bu, alabileceğiniz en kaliteli backlink tipidir. Bu sayede, arama motorlarında her zaman en üst sıralarda yer alacaksınız. Bu açıdan baktığımız zaman, her zaman sizin konularınızla alakalı en üst sıralarda ve otoritesi en yüksek olan web sitelerinden backlinkler almak çok önemlidir.

Eğer backlinkler, kalitesiz kaynaklardan ve web sitelerinden geliyorlarsa, genel olarak bunlar sizin SEO performansınızı düşürecektir. Çünkü, düşük kaliteli backlinkleri, arama motorlarının algoritmaları her zaman negatif bir geri dönüşüm olarak algılarlar. Bu açıdan bakıldığı zaman düşük kaliteli web sitelerinden backlinkler edinmenizi önermiyoruz.

Backlink’lerinizi Takip Edin

Tüm bunları düşündüğümüz zaman, backlinklerinizi düzenli olarak takip altında tutmanız sizin için çok önemli olacaktır. Piyasada bunu yapabileceğiniz çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçların başında, Semrush ve Ahrefs gibi önemli araçlar gelmektedir.

Bu araçlar sayesinde, backlink almış olduğunuz web sitelerini anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Eğer kalitesiz kaynaklardan bir backlink gelirse, bunları Google Disavow aracıyla çok basit bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bu sayede web sitenizi kalitesiz backlinlerden arındırarak, dış SEO performansınızı iyileştirebilirsiniz.

Dış SEO İçin Kalitesiz Kaynaklardan Backlink Hizmeti Almayın!

Backlick satın almayın.

Ayrıca piyasada çok fazla “SEO uzmanı” kalitesiz backlink havuzlarından sizlere para karşılığı backlink satıyor olacaklar. Örneğin “bana 100 lira verin, sitenizi 100 backlink vereyim.” tarzı hizmetler veren insanlar olacaktır. Bu, web sitenize yapmak isteyeceğiniz en son kötü şey olabilir. Çünkü genelde bu hizmetlerde verilen backlinkler kalitesiz backlink havuzlarından oluşur. Ve kalitesiz backlink havuzları yüzünden web siteniz çok kötü etkilenecektir.

Ayrıca arama motorları bu kalitesiz havuzları mimlerler. Siz de bu kalitesiz havuzlara linkletirseniz, sizin SEO performansınız da çok kötü etkilenecektir. Ayrıca, linklendiğiniz web siteleri genel olarak sizin kendi konunuzla alakasız bir konuda olacakları için, SEO açısından size hiç bir faydaları dokunmayacaktır. O yüzden sizlere naçizane tavsiyemiz, bu tür hizmetlere kesinlikle bulaşmayın.

Dış SEO’da Bir Anti-SEO Aracı Olarak Backlinkler

Eğer firmanız ya da işletmeniz için SEO aktivitelerine giriştiyseniz, piyasadaki kötü amaçlı rakiplerinizi de göz ardı etmemeniz sizin için çok önemlidir. Anti SEO aktiviteleri rakipleriniz tarafından en üst sıralarda belirmenizi engellemek için kullandıkları, web sitenizi hedef alan kötü amaçlı SEO taktikleridir.

Kötü niyetli insanlar ve rakipleriniz, web sitenizi ve web sitenize ait yazıları ve sayfaları, toksik web sitelerde linkleyerek, SEO performansınızı oldukça düşürmeye çalışacaklardır. Bu açıdan bakıldığı zaman, backlinklerinizi takip etmeniz bu açıdan da hayati bir önem taşıyor.

Ayrıca, piyasada Anti SEO hizmetleri veren çoğu “SEO uzmanı” da vardır. Bunlara hiç bir şekilde para ödeyip rakiplerinize kötü amaçlı saldırılarda bulunmayın. Kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkasına yapmayın ve etik olun. Uzun vadede etiklik her zaman kazanır. Eğer SEO kampanyanızı iyi yürütüp işinizi iyi yaparsanız, zaten piyasanın 1 numarası olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Do-Follow ve No-Follow Farkı

Genelde linklemeler ve backlink’ler do-follow ya da no-follow olarak iki sınıfa ayrılırlar. Do-follow linkler, arama motorlarına ait botların takip ettikleri linklerdir. Bu linkleri takip ederek, tarama faaliyetlerine devam ederler. Eğer arama motorları, yüksek kaliteli web sayfalarından bir linki takip edip sizin sayfalarınıza ulaşırsa, SEO açısından sizin sayfalarınız için büyük bir avantaj olacaktır. Bu açıdan bakıldığı zaman, linklerinizin kaliteli sayfalarda do-follow özelliğinin olması gerekir.

Ayrıca, linkler no-follow linkler de olabilir. No-follow linkler, arama motorlarının takip etmediği linklerdir. Ama kullanıcıların takip edebildiği linklerdir. Bu linkler, arama motorları ve SEO açısından pek bir şey ifade etmezler. Fakat kullanıcı ve ziyaretçi yönlendirmesi açısından önemlidir.

Eğer kendi sayfalarınızda, başka sayfalara yönlendirmede bulunuyorsanız ve kalite olarak sizden düşük sayfalara yönlendirme yapıyorsanız, no-follow linkler kullanmanızı öneririz.

İçerik Pazarlama ile Dış SEO

Yukarıda belirttiğimiz üzere, iyi ve kaliteli web sitelerinden backlink’lerinizin olmasının öneminin artık farkındasınız. Sizin ve niş konunuz için kaliteli kaynaklardan backlink alabilmenin bir yolu da, o insanlara bir adet kaliteli içerik karşılığında bir “do-follow” link isteğinde bulunmak.

Web sitesi işleri için kaliteli ve SEO’ya uygun sayfalar ve içerikler yazmak gerçekten çok önemli ve meşaakatli bir iştir. Bu açıdan, bu değerli şeyi web sitesi sahiplerine sunup bir adet backlink istemeniz, çok doğal bir yaklaşımdır. Bu teklifi yapacağınız çoğu web sitesi sahibi muhtemelen bunu kabul edeceklerdir. Bu açıdan bakıldığı zaman, web sitenize kaliteli kaynaklardan backlinkler elde edecektir.

Ayrıca, içerik takası ya da misafir içerik uygulamaları da dış SEO kapsamında çok yaygın uygulamalardır. Örneğin iyi bir dış SEO için ve iyi kaynaklardan backlinkler almanız için, rakipleriniz ya da sizinle aynı konuda daha kaliteli web siteleri ile aranızda içerik takasları yapabilirsiniz. Bu içerikler hem web sitelerine farklı bir bakış açısı kazandıracaktır hem de web sitelerini üst sıralara taşıyacak önemli SEO backlinkleri elde edeceklerdir.

Dış SEO’da Sosyal Medyanın Gücü

Dış SEO'da sosyal medya çok önemlidir.

Dış SEO stratejilerinde sosyal medyanın gücü gerçekten yabana atılmayacak seviyededir. İyi bir sosyal medya kampanyası oluşturan her sistem, uzun vadede kazanır. Ayrıca arama motorlarının algoritmaları, web sitelerin için aktif sosyal medya kullanımını iyi bir kullanıcı deneyimi parametresi olarak aldılar. Bu açıdan baktığımız zaman ise, sosyal medya gerçekten önem vermemiz gereken bir olgudur.

İlk olarak, iyi bir sosyal medya gücü her zaman iyi bir kullanıcı deneyimini yansıtır demiştik. Eğer kullanıcılar, beğendikleri makaleleri ve web sayfalarını sosyal medya hesaplarından paylaşırlarsa, arama motorları açısından bu, çok güçlü bir pozitif geri dönüşümdür. Çünkü, kullanıcılar bu makalelerdeki bilgileri kullanışlı görmüş olacaklar ki, kendi hesaplarında bunları paylaşıyorlar.

Ayrıca, Instagram, Youtube ve Twitter gibi değişik sosyal medya platformlarında sosyal medya hesaplarını var ise, buradaki kullanıcıları web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bu organik bir yolla olmalıdır. Eğer sosyal medyadan web sitesine bir ilgi varsa, arama motorları açısından üst sıralara gelmeniz için çok büyük bir işaret olacaktır. Bu yüzden, değişik sosyal medya mecralarında aktif hesaplarınızın bulunması, dış SEO açısından çok önemlidir.

Ayrıca web sitenizde ve web sayfalarınızda, insanların sizi hızlı takip edebilecekleri sosyal medya butonları olmalıdır. Eğer arama motorlarından organik olarak gelen ziyaretçileriniz, sosyal medya platformlarında sizleri takip ederlerse, bir seferliğine ziyarete gelmiş olan ziyaretçilerinizi artık kalıcı takipçileriniz haline getirmiş olursunuz. Böylece, sosyal medya hesaplarınızdan pazarlayacağınız ürünlerinizi ve servislerinizi bu insanlara gösterebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, insanlar çok kolay bir biçimde web sitenizdeki içerikleri kolayca paylaşabilmeleri çok önemlidir. Bunu sağlayabilmek için içeriklerin içine, çeşitli sosyal medya platformlarına ait “Bu İçeriği Paylaş” butonları eklerseniz, çok rahat bir şekilde içerikleri kullanıcılar paylaşacaklardır.

Yukarıda gördüğünüz üzere, bu adımları uygulayarak sosyal medya etkileşimlerinizi arttırabilir ve çok daha fazla kullanıcıya erişebilirsiniz. Bu sayede, arama motorlarına ait algoritmalar, sayfalarınızı iyi bir kullanıcı deneyimi olarak algılayacak ve SEO performansını büyük ölçüde gelişecektir. Şimdi farklı sosyal medya platformlarında izleyeceğiniz bir kaç fikir üzerinde duralım.

Instagram

Günümüzde siz ve biz dahil çoğu insan, aktif olarak Instagram hesapları kullanmaktadırlar. Herkes Instagram Keşfet özelliğini kullanarak, çerezlerine ve genel ilgilendikleri konulara göre içerikleri takip etmektedirler. Sizler de, firmanızı ya da işletmenizi, Instagram kullanan kullanıcılar arasında, niş bir kitle kullanarak yaygınlaştırabilirsiniz.

Instagram’da paylaştığınız ilgi çekici içerikleri, o alanla alakalı en çok takip edilen etiketler ile etiketlerseniz, ürününüz ve içerikleriniz, o ürünlerle alakalı insanların keşfet ara yüzlerine düşmeye başlar. Bu sayede Instagram kullanıcıları arasında artık bir etkileşime ulaşmış olursunuz. Bunu sürekli olarak tekrar ederseniz ve aynı zamanda web sitenize gelen organik kullanıcıları sizleri Instagram’dan takip etmeye teşvik ederseniz, bir zaman sonra artık sizi organik olarak takip eden bir çok insana ulaşmış olursunuz. Indtagram’ın en yararlı özelliklerinden bir tanesi de, 15bin takipçiden sonra, kaydırmalı hikayeler yayınlayabiliyorsunuz. Bu kaydırmalı hikayelere istediğiniz linkleri etiketleyebiliyorsunuz. İnsanlar, hikayeleri kaydırınca bu linklere ziyaret ediyorlar.

Eğer 15bin’in üzerinde organik takipçi sayısına erişirseniz, bu hikayelerle web sitenizde sosyal medya ziyaretçisini arttırmış olursunuz. Bu sayede arama motorları açısından web siteniz çok değerli bir seviyeye erişmiş olacaktır.

YouTube

Youtube aslında web sitenize görsellik katabilmeniz açısından çok önemli bir araçtır. Ayrıca Google, Youtube’u satın aldıktan sonra, arama sonuçlarında Youtube videolarını da göstermeye başladı. Bu açıdan düşündüğümüz zaman, eğer web site içeriklerinizi aynı zamanda güzel editlenmiş Youtube içerikleri olarak da paylaşırsanız, arama motorlarına çok zengin içerikler sunmuş olacaksınız.

Tüm bunlara ek olarak, Youtube’ta da sizi takip eden insan kitlesine ulaşırsanız, bu insanları sitenize yönlendirmek sizin için çok kolay olacaktır. Bu sayede, sosyal medya geri dönüşümü açısından çok verimli bir sistem elde etmiş olacaksınız.

Ayrıca, web sitesi içeriklerinizin içerisine Youtube videoları da koyabiliyorsunuz. Kullanıcılar aktif olarak bu Youtube videolarını içeriklerinizde oynatabiliyorlar. Ve bu video, tamamen Youtube dışında ve organik ziyaretçileriniz sayesinde izlenme alıyorlar. Bu sayede hem web sitenize ziyaretçi almış oluyorsunuz, hem de Youtube videolarınızda izlenmeleriniz artmış oluyor. Yani bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz.

Bu açıdan bakıldığı zaman, Youtube, dış SEO açısından çok güçlü bir araçtır. Google ve diğer arama motorlarıyla entegre bir şekilde bir Youtube politikanız olması sizin için uzun caddede çok önemlidir.

Twitter

Twitter genelde, insanları fikir belirtmeye iten ve tartışmaya açık ve haber niteliği taşıyan içerikler yayınlayan web siteleri için vazgeçilmez bir sosyal medya aracı. Çünkü Twitter’daki kullanıcıların çoğunluğu genelde gündem takip etmek ve genel gündemden haberdar olmak için kullanırlar. Siz de, kendi web sitenizi Twitter hesabınızdan aktif olarak bu tartışmaların içine atarak, çok fazla sosyal medya etkileşimi elde edebilirisiniz.

Örneğin, Twitter Türkiye gündemini takip ederek, gündemle alakalı çarpıcı ve sıra dışı içerikleri hızlı bir şekilde üretip, gündeme ait etiketlerde bunları paylaşarak çok fazla kullanıcı dikkatini web sitenize çekebilirsiniz. İnsanlar belki sizden nefret edebilirler, ama çok fazla kullanıcı etkileşimi elde edeceğiniz için, hedefinize genel olarak ulaşmış olacaksınız.

Facebook

Bildiğiniz üzere Facebook’u genelde ortalama yaşın üzerindeki insanlar kullanmaktadırlar. Instagram’da olduğu gibi Facebook’ta da, kullanıcı deneyimlerine göre içerik sunumları karşılarına çıkıyor. Bu açıdan bakıldığı zaman, Instagram’da kullandığınız sosyal medya stratejisinin aynısını Facebook’ta da kullanabilirsiniz. Bu sayede, çok fazla insan sizleri takip edecek ve sizin kalıcı takipçileriniz arasına katılacaktır.

Bunlara ek olarak, bildiğiniz üzere, Facebook ile Instagram’ın sahibi aynı… Bu da size Instagram hesabınızla Facebook hesabınızı entegre bir şekilde kullanabilmenize olanak sağlıyor. Facebook ile Instagram hesaplarını birbirlerine bağlayarak, paylaştığınız içerikleri iki sosyal ortamda da paylaşarak, aynı kullanıcı kitlesine hitap etmeniz mümkündür. Bu sayede, hem Facebook hem de Instagram’ı aradan çıkarmış olacaksınız.

Pinterest

Diğer sosyal medya platformlarına kıyasla, çok farklı bir çalışma sistemine sahip bir sosyal medya platformudur. Pinterest, beli adından da anlaşılacağı üzere, web sitelerinize ait linkleri “pinleyebileceğiniz” bir platform. Direkt olarak size bu hakkı veriyor.

Daha çok görsel ağırlıklı bir platform olan Pinterest, ürünlerinize ve hizmetlerinize ait ilgi çekici görselleri kullanarak, ve web sitenize ait linkleri de kullanarak, içerikleri pinleyebilirsiniz. Ve diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi, etiketleri kullanarak, sizin konunuza ilgisi olan insanların keşfetlerinde belirebilirsiniz. Eğer bunu uygularsanız, çok fazla sosyal medya etkileşimi elde edeceksiniz. Bu sayede dış SEO performansınız gözle görülür bir derecede artacaktır.

Tüm bunları genel anlamıyla özetleyecek olursak, aslında dış SEO için uygulamanız gereken sosyal medya stratejileri değişiklik gösterebilir. Örneğin, arama sonuçlarında daha zengin sonuçlar elde etmek ve aynı zamanda hem Youtube hem de web sitesi içeriği bakımından ikili kazanç sağlayabilmek için, Youtube hesabınız ve web sitenizi entegre bir şekilde kullanmanız büyük önem arz ediyor.

Ayrıca, Facebook ve Instagram hesaplarınızı entegre bir şekilde kullanarak verimli bir sosyal medya stratejisi de oluşturmanız mümkün. Bu sayede tabiri caizse bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz.

Dış SEO İçin Forum Web Sitelerinin Kullanımı

Forum sitelerini, insanlar akıllarındaki soruları kendi alanlarıyla alakalı insanlara sormak için kullanırlar. Genelde bu soruların cevaplarını, aynı sayfa içerisindeki farklı insanlardan edinirler. Bu açıdan bakıldığı zaman forum siteleri, çok kullanışlı sitelerdir.

Sizin web sitenizle alakalı forum sitelerini ve internet topluluklarını biliyor olmanız gerekiyor. Bu forum sitelerinin belli bir listesini yapıp, insanların bu sitelerde en çok sordukları sorular ile alakalı mantıklı ve işe yarar cevapları veren içerikler oluşturmanız ve bu kullanıcılara bu içerikleri sunmanız, kullanıcı deneyimi açısından sizi çok fazla öne atacaktır. Ayrıca bu forum sitelerinden backlink elde etmiş olacaksınız ki bu da aslında dış SEO açısından çok önemli bir etkendir.

Fakat forum sahipleri, kendi sitelerinde başka sitelerinin tanıtımlarını ve linklerini içeren içerikleri engellerler. Bu yüzden, forumlara üye olup direkt olarak sitenizi tanıtan ve sitenize linkler ile bağlantı yollayan içeriklerden kaçınmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Bunun yerine, yukarıda belirttiğimiz yöntemle insanlara yararlı içeriklerle insanların sorunlarını çözmeniz çok daha mantıklı ve kalıcı olacaktır.

Dış SEO’da Uzun ve Bilgilendirici Yazıların Önemi

Her şeyden önce arama motorları her zaman kullanıcılara en çok bilgiyi sunan web sitelerini ve web sayfalarını ön plana çıkarmayı hedefler. Ayrıca, kısa bir şekilde oluşturulmuş web sayfaları, Google gibi arama motorlarına gerekli olan zengin içeriklerini sunamazlar. Ve kullanıcılar aradıkları bilgileri bu tür kısa içeriklerden elde edemezler. Bu açıdan bakıldığı zaman, genel konular hakkında yazıların kısa formlu makaleler ve web sayfaları, hem üst sıralara çıkmada hem de dış SEO açısından verimsiz olurlar.

Tüm bunlara ek olarak, uzun ve bilgilendirici bir şekilde oluşturulmuş web sayfaları, farklı platformlarda çok daha fazla paylaşılırlar. Çünkü, buradaki bilgiler çok daha açıklayıcı çok daha doyurucu olur. Kullanıcı deneyimi açısından iyi olan içerikler her zaman daha iyi seviyelere gelirler.

Oluşturduğunuz sayfaları ve içerikleri her zaman piyasadaki en iyi içerikler ve sayfalar olacak şekilde oluşturmanız, dış SEO açısından çok önemli bir husustur.

Dış SEO’da Marka Yaratmak

Bir marka oluşturmak ve insanların akıllarında bu markanın kalıcı olmasını sağlamak aslında dış SEO kapsamında ulaşmanız gereken bir amaç olmalı. Bu açıdan bakıldığı zaman, iyi bir marka kimliği yaratmanız demek, kullanıcıların içerikler, ürünler ve hizmetlerden çok sizin markanızı aramaya iteceklerdir.

İyi bir marka yaratmış bir sistemin en büyük göstergesi, arama sonuçlarında her zaman o marka ile arama yapılmasıdır. Örneğin, arama sonuçlarında X bir markanın bir ürünü artık insanlar tarafından aratılıyorsa, marka reklamcılığı o marka için iyi yapılmış ve başarıya ulaşmış demektir. Sizin de amacınız, aranılan kelimelerde, markanızla beraber ön plana çıkmak olmalıdır.

Dış SEO’da Uzmanlık-Otorite ve Güven

Google EAT.

Yabancı kaynaklarda E-A-T yani Expertise, Authoritiveness and Trustworhiness olarak geçen bu kavram, Türkçe olarak uzmanlık, otorite ve güveni temsil eder. Yapacağınız çalışmalar ve vereceğiniz hizmetler her zaman bu üç kavrama odaklanıyor olmalı. Uzun vadede sizlere geri dönüşleri büyük olacak olan bu üç kavram her zaman sizin için hedef olmalı.

Burada uzmanlıktan kastımız, bilgi veya hizmet verdiğiniz konuda, kullanıcılarınız ve ziyaretçileriniz her zaman o konudaki uzmanlığınızı ve o konuya olan hakimiyetinizi görmek isterler. Bunu, hizmet verdiğiniz ya da satışa sunduğunuz ürün hakkında ayrıntılı bilgiler ver uzmanlık gereken ayrıntılar vererek sağlayabilirsiniz.

Otorite aslında, belirli bir konuda insanlar sizin de görüşünüze başvuruyorlarsa, bu otoritenin bir göstergesidir. İnternet aleminde otorite ise, belirlemiş olduğunuz bir konuda hem arama motorları açısından hem de insanlar açısından iyi bir yeri ve durumu temsil ediyorsanız, otoriteniz iyi demektir. Dış SEO’nun en büyük etkenlerinden biri de, internet alemindeki otoritedir.

Güven ise, en basit tabiriyle insanların sizlere duydukları güven duygusudur. Bu güven duygusunu oluşturmanın en iyi yollarından bir tanesi de verdiğiniz hizmetleri ve tanıttığınız ürünler hakkında gerek internet ortamında gerek ise dijital dünyada çok fazla pozitif bildirimler olarak geri dönmesidir. Böylede insanlarda sizin verdiğiniz hizmetlere ve ürünlere karşı bir güven ortamı oluşacaktır.

Bunlar genel olarak uzun vadeli SEO ve markalaşmanın hedefleridir.

Sonuç Olarak

Dış SEO aktiviteleri, SEO’nun belki de en önemli paydaşlarından biridir. İyi bir dış SEO sayesinde çok daha fazla kullanıcıya ve çok daha iyi arama motoru sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz bilgilerden de anlayacağınız üzere, dış SEO aktiviteleri gerçekten üzerinde çalışılması gereken ve diğer sosyal medya ve web sitelerinden pozitif geri dönüşler almak üzerine kurulmuş olan aktivitelerdir. Bunları maksimum seviyeye çıkarmanın çeşitli yolları vardır.

Fakat başarılı bir dış SEO aktivitesi yürütürken, hiç bir zaman doğal olmayan yollara başvurulmamalı. Doğal olmayan bu yollar SEO performansını çok kötü etkileyecektir. Bu açıdan, dış SEO parametrelerini her zaman doğal bir şekilde arttırmanın yollarını aramalısınız. Bunun da genel taktiklerini sizlere yukarıda ayrıntılı bir şekilde anlattık.

Eğer aklınızda çok daha fazla sorular var ise, iletişim yolları ile bizlere ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz. Aynı zamanda da yorumlarda görüşlerinizi ve fikirlerinizi belirtmeniz bizim için çok önemlidir.

Dış SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dış SEO ne demek?

Bu, genel olarak, web sitesinin dışında yapılan SEO aktivitelerine ve yöntemlere verilen genel bir addır. Yapılan SEO yöntemleri ve aktiviteleri genel olarak site dışındaki parametrelerin optimizasyonları ile yapılırlar. Genel olarak sosyal medya kampanyalarını ve backlink kampanyalarını konu alan SEO yöntemleridir. Yukarıda sizlere ayrıntılı olarak dış SEO hakkında bilgi verdik. Bunları okuyarak, ayrıntılı bir şekilde dış SEO aktivitelerini yorumlayabilirsiniz.

Dış SEO neden önemlidir?

SEO genel olarak 3 adımdan meydana gelir. Eğer başarılı bir SEO kampanyası yürütmek istiyorsanız, bu 3 adımı web sitenizde ve web sayfalarınızda el-eksiksiz olarak uygulamanız gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman, bu üç parametreden sadece bir tanesi olarak dış SEO, web sitenin dışında olan ama SEO performansını büyük bir şekilde etkileyen genel parametrelerdir. Dış SEO aslında bu açıdan çok önemlidir.

Dış SEO nasıl yapılır?

Aslında bu çok karmaşık bir iştir. Dışarıdan her ne kadar kolay gibi de görünse, dış SEO içerisinde birden fazla parametre bulundurur. Bu parametrelerin hepsiyle aynı anda uğraşmak büyük ustalık gerektirir. Dış SEO uygulamalarında genel olarak backlink kontrolleri be sosyal medya hesaplarının kontrolleri vardır. İyi bir içerik kampanyası ile kullanıcılara kaliteli içerikler sunarsanız, her zaman zaman iyi kaynaklardan backlinkleriniz olacaktır. Ayrıca, web siteniz için iyi bir sosyal medya kampanyası uygulamanız da sizin için çok önemlidir.

İç SEO’nun, Dış SEO’dan Farkı Nelerdir?

İç SEO parametreleri genel olarak web sitesinin kendisine ait olan parametreleri oluşturan parametrelerdir. Bu açıdan bakıldığı zaman ise, iç SEO parametrelerine her zaman doğrudan yoldan hakim oluruz. İç SEO performansı direkt olarak bizim ellerimizdedir. Fakat dış SEO parametrelerine genel olarak dolaylı olarak hakim olabiliriz. Sosyal medya backlink yönetimlerine doğrudan müdahil olabilmemiz, doğal yollarla pek mümkün değildir.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp