Anasayfa » Blog » İç SEO Nedir? Site İçi SEO Rehberi

İç SEO Nedir? Site İçi SEO Rehberi

Son güncelleme :

by

İç SEO general olarak, kurmuş olduğumuz web sitenin içerisinde SEO performansını arttırmak amacıyla yaptığımız aktivitelerin tümüne verilen addır. SEO kampanyalarının 3 önemli maddesinden birini oluşturur. Diğer maddeler ise dış SEO ve teknik SEO’dur. Sizlere bu yazıda iç SEO’da önemli olan bütün parametreleri ayrıntılarıyla birlikte anlatacağız.

İç SEO Neden Önemlidir?

İç SEO.

Her şeyden önce İç SEO, aslında web sitemizin içerisindeki parametrelere ne kadar hakim olduğumuzu ortaya çıkaran araçlardan biridir. İç SEO sayesinde, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların kullanıcı deneyimleri büyük oranda artacaktır. Bu sayede arama motorlarında web sitemiz ve web sitemize ait sayfalar, en üst sıralarda listelenecektir.

Arama motorları genel olarak, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kullanıcı deneyimlerini arttırmak için çalışırlar. Onlara genel olarak en iyi ve en zengin içerikleri kullanıcılara sunmak isterler. Ve, arama sonuçlarını buna göre oluştururlar. İç SEO yöntemleri ise, sitemizi ziyaret eden organik kullanıcıların, kullanıcı deneyimlerini arttırmaya yönelik yöntemlerdir.

Piyasada her zaman, iç SEO’yu düzgün uygulayan firmalar ve hizmetler ayakta kalmıştır. Çünkü arama motorları her zaman bu tür firmaları ve sayfaları ön plana çıkarmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığı zaman ise, iç SEO açısından düzgün ve rekabetçi olan sayfalar her zaman arama motorlarından en üst sıralara yerleşeceklerdir. Bu sayede üst sıralarda bulunan sayfaları çok daha fazla ziyaretçi çekip daha fazla potansiyel müşteriye sahip olacaklardır.

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki, düzgün bir iç SEO, ilk önce düzgün bir teknik SEO gerektirir. Teknik SEO açısından herhangi bir sıkıntınız kalmadığınıza eminseniz, web siteniz için iç SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz.

İç SEO’da Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi, iç SEO açısından çok önemlidir.

Eğer sayfanızın teknik SEO açısından tamamladığınızdan eminseniz, site içi SEO’ya anahtar kelimelerin belirlenmesiyle başlayabilirsiniz. Anahtar kelimeler, arama motorlarında arama yapan kişilerin arattığı kelimelerdir. Bu kelimeler sayesinde sizin sayfanıza ve web sitenize ulaşırlar. Seçilen anahtar kelimelerin, sizi en iyi bir biçimde temsil etmesi çok önemlidir.

Anahtar kelime seçimi yapılırken, seçilecek olarak kelimelerin rekabetlerinin düşük olması, yeni kurulmuş olan web siteleri için çok önemlidir. Çünkü, rekabeti fazla olan kelimelerde halihazırda otoritesi fazla ve büyük web siteleri rekabet etmektedirler. Bu açıdan bakıldığı zaman, otoritesi fazla web siteleriyle yarışmak, ilk başta mantıklı değildir.

Bizim daha çok, uzun yapılı anahtar kelimeleri seçmemiz daha mantıklı olacaktır. Uzun yapılı anahtar kelimelerdeki rekabetler genelde çok daha azdır. Ama aynı zamanda bu anahtar kelimelerin aranma hacimler, diğer anahtar kelimelere göre daha düşüktür. Fakat bu anahtar kelimeleri aratan insanlar daha niş aramalar yaptıkları için, sizin sitenizde de bu niş kelimenin karşılığını buldukları zaman, geri dönüş oranları çok daha fazla olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, “ayakkabı” kelimesinde rekabet etmek oldukça zordur. Bu kelimeye Türkiye’nin en büyük e-ticaret siteleri büyü yatırımlar yapmaktadırlar ve bu kelimenin hacmi oldukça fazladır. Fakat “Formula 1 baskılı erkek ayakkabılar” gibi niş bir arama kelimesinde rekabet oldukça düşük olacaktır. Bu kelimede en üst sıralara çıkmak çok kolay olacak olup aynı zaman bu kelimeye ait bir arayıcı sizin sitenizde bir karşılık bulursa, sizden alışveriş yapması ya da sizinle iletişime geçmesi çok daha kolay olacaktır.

Bu açıdan bakıldığı zaman, anahtar kelime analizinin ne kadar ustalık gerektiren bir iş olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

İç SEO’da anahtar kelime analizi yaparken çeşitli araçlar kullanırız. Bu araçlar bizlere anahtar kelimelerin ne kadar zorlukta olduklarını, rekabet oranlarını, benzer kelimeleri ve aranma hacimlerini verecektir. Bu araçlar sayesinde kendiniz ve firmanız için en iyi olacak olan anahtar kelime analizlerini yapmak çok kolay olacaktır. Bu araçların en yaygın olanları Google Trends ve Semrush‘tır.

İçerik Stratejisi

İçerik stratejisi çok önemlidir.

İçerik stratejisi aynı zamanda çok önemli bir durumdur. İçerikleri oluşturmakta başlamadan önce ve anahtar kelime analizlerini sağlam yaptıktan sonra, firmamızı ve ürünlerimizi tanıtacağımız web sitesinde, içerik analizlerine başlayabilir. İçerik stratejisinde, “ters piramit” yöntemini kullanmak, her zaman en iyi stratejilerden biri olacaktır. Bu yönteme göre, rekabet oranı en düşük ve en niş anahtar kelimelere ait içerikler üretilir. Bu içerikler üretilirken piyasada en üst sıralarda yer alan içeriklerden daha zengin ve daha ilgi çekici bir şekilde içerikleri üretmek çok önemlidir.

Ayrıca, belirlemiş olduğumuz rekabet oranı yüksek anahtar kelimeler için hazırlayacağımız olan içerikleri destekleyici içeriklerin üretimi de çok önemlidir. Bu içeriklerin herhangi bir anahtar kelimeye hizmet etmesine gerek yoktur. Sadece işiniz ve verdiğiniz hizmetler ile alakalı ayrıntılı bilgileri içeren tabiri caizse “çerez” içerikler olabilirler. Bu içerikleri, rekabeti yüksek anahtar kelimeler için üreteceğiniz içeriklerde kullanmak ve o içeriklerin içlerine linklemek, güzel bir ters piramit oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, rekabeti düşün anahtar kelimeler için üretmiş olduğunuz içerikleri de, rekabeti yüksek kelimeler için üreteceğiniz içeriklerde link olarak kullanmak, ters piramit yöntemine katkıda bulunacaktır.

Ters piramidin en önemli özelliklerinden bir tanesi, web sitenizde arama motorlarına ait botlar için anlamlı bir bütün oluşturmuş olursunuz. Bu sayede arama motorları sitenizi çok daha rahat bir şekilde tararlar.

Ters piramit içerik stratejisinin bir diğer avantajı ise, sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcılarınıza en iyi ve anlamlı bilgi alma deneyimini vermiş olmanızdır. Ana sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcılar, hizmetleriniz ile alakalı daha ayrıntılı noktalarla alakalı bilgi almak istediklerinde, linklemiş olduğunuz iç bağlantıları kullanarak, sayfalarınızın arasında gezinebilirler. Bu da aslında SEO’yu doğrudan etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir.

İç SEO’da İçeriklerin Oluşturulması

Anahtar kelimelerin belirlenmesi ve oluşturulacak olan içeriklerin stratejileri belirlendikleri zaman, içerikleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. İçerikleri oluştururken, özgünlüğe çok önem vermelisiniz. Arama motoru algoritmalarının ön önem verdiği olgulardan bir tanesi, içeriklerin orijinalliğidir. Eğer içerikleriniz bizzat sizin tarafınızdan ya da başkası tarafından orijinal olarak üretilmemişse, o kelimelerde en üst sıralara çıkmanızın pek bir imkanı yok. Çünkü arama motorları artık bu tür durumları çok ,y, kavrayacak noktadadırlar.

Piyasada çok fazla makale spinner programları ve uygulamaları mevcut. Bu uygulamalar, bir makaleyi, içerisindeki sözcüklerin eş anlamlılarıyla tekrardan oluşturup size vermektedirler. Fakat, gerçekçi düşündüğümüz zaman, sizce Google gibi arama motorlarının algoritmaları mı daha zekidir yoksa piyasadaki bu makale spinner’ların mı? Cevabı siz verin…

Başarılı, uzun vadeli ve arama motorlarının seveceği en iyi makaleleri oluşturmanın en iyi yolu, işin uzmanı olarak sizlerin bunları oluşturmanızdır. Ayrıca, internette bulabileceğiniz özgünlük kontrol araçlarıyla da oluşturmuş olduğunuz makalelelerin ve web sayfalarının özgünlük kontrollerini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede, özgün ve rekabetçi makaleler ortaya çıkarmış olursunuz.

İç SEO’da Özgünlüğün Önemi

İçerikleri ve web sayfalarını oluştururken dikkat etmeniz en önemli özelliklerden bir tanesi de içeriklerin özgünlüğüdür. İçerikleriniz her zaman özgün olmalıdır ve kopya içerikler olmamalıdır. Bu sayede çok fazla özgün içerik sahibi olursunuz. Arama motorlarının algoritmaları, özgünlük ve kopya içerikleri algılamakta artık çok gelişmişlerdir. Yani kopya içerikleriniz hiç bir zaman arama motorlarında en üst sıralara ulaşamayacaklardır. Bu açıdan baktığımız zaman, özgün içeriklerle firmanızı, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanıtmak her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Ayrıca piyasada çok fazla makale spinner programları ve eklentiler mevcut. Bu makale spinner programları, makalelerin içerisindeki sözcüklerin eş anlamlılarıyla değiştirerek, sözde orijinal makale çıkartıyorlar. Fakat bu tür yöntemlere kullanarak oluşturduğunuz sayfalarda başarıyı yakalayamazsınız. Çünkü, bu tür yöntemler artık eskimiş yöntemlerdir. Ayrıca bu tür makale spinner programlarının arama motorlarından daha zeki olduklarını düşünmek mantıklı bir yaklaşım değildir.

Özgün içerikler ve sayfalar oluşturmanın en verimli yolu her zaman, sayfalarınızı ve makalelerinizi kendiniz oluşturmanızdır. Kendi yazdığını ve içerisinde kendi uzmanlığınızı kattığınız makaleler ve web sayfaları, daima çok daha fazla kullanıcı ve çok daha fazla müşteri çekecektir. Ayrıca, arama motorları tarafından yazdığınız yazılar çok daha hızlı bir şekilde en baş sıralara çıkarılacaktır.

İç Linkleme Yapısının İç SEO’da Önemi

Yukarıda içerikleri ve makaleleri oluştururken, ters piramit yönteminin öneminden bahsetmiştik. Ters piramit yönteminde oluşturmuş olduğunuz sayfaların birbirlerine mantıklı bir şekilde iç linklemeler ile bağlanmaları çok önemlidir. Bu sayede, arama motorlarının botlarının ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kullanıcı deneyimlerinin artması konusunda çok büyük bir adım atmış olacaksınız.

Ayrıca, iç linklemeler sayesinde sitenizde dolaşan ziyaretçilerin geri dönüşüm oranlar çok daha fazla olacaktır.

İç SEO’da Dış Linkleme

İç linkleme kullandığınız gibi aynı zamanda da dış linkleme çalışmaları yapmanı çok önemlidir. Siteniz ve sayfanızın konusuyla alakalı dış linklemeler yaparken her zaman ve her zaman, alakalı linkleri kullanmalısınız. Bu sayede, arama motorları oluşturmuş olduğunuz içeriklerin, genel itibariyle konudan alakasız olmadıkları yönünde sayfanızı değerlendirip, üst sıralarda yer almanızı sağlayacaklardır. Ayrıca, vermiş olduğunuz bilgilerin kaynaklarını da dış linkleme yöntemiyle vermeniz, sizi diğer sayfaların önlerine atacaktır.

Dış linkleme yaparken, her zaman “do-follow” linkler oluşturmaya özen gösterin. Do-follow linkleri, arama motorlarının botlarının takip ettiği linklerdir. Bu linkleri takip ederek, SEO açısından sitenize etkisi olur. Aynı zamanda, eğer kalitesi düşük ya da konuyla çok alakalı olmayan yerlere linkleme yapıyorsanız ve bu linklemeleri arama motorlarına ait botların göz ardı etmesini istiyorsanız, linklemelerinizde “no-follow” etiketini kullanmanız sizin için yararlı olacaktır.

İçeriklerde Görselliğin Önemi

Ziyaretçiler ve kullanıcılar, uzun yazıları okumak yerine, durumu kısa kısa ve özetleyici bir şekilde anlatan görsel nitelikleri daha çok severler. Bu açıdan baktığımız zaman ziyaretçileri kendimize bağlamanın en iyi yolu, görselliği iyi olan içerikler oluşturmaktır. Burada kastımız direkt olarak içeriklerde görsel kullanmak değil. Verileri grafiklerle ve tablolarla izah eden, infografikler ve görselliklerle özetleyici unsurları web sitenizde bulundurmanız, sizin için çok daha verimli olacaktır.

İçeriklerde Görsel Kullanımı

İçeriklerinizdeki görselliği geliştirmek adına, içeriklerinizde görseller kullanmanız da çok önemlidir. Konunuz ile alakalı ve sayfanın genel maksadıyla alakalı görselleri sayfanıza eklemeniz, hem sayfanızı kullanıcı açısından çekici yapar, hem de kullanıcı deneyimini arttırdığınız için, iç SEO performansı açısından iyi bir ivme kazanırsınız.

İçeriklerinizde görsel öğeler kullanırken, görsellerin orijinal olması, içerikleri orijinal olması kadar önemli bir unsurdur. Bu açıdan baktığımız zaman, içeriklerde kullandığımız görseller, kendi hizmetlerimize ve ürünlerimize ait görseller olması, önem arz eden bir durumdur. Ayrıca internetteki copyright-free görselleri kullanmak da, sizleri olası telif hakkı şikayetlerinden ve bu şikayetlerden dolayı oluşacak olan sıkıntılardan uzak tutacaktır.

Görsellerde Alt Etiketlerinin Kullanılması

Web site sayfalarınızda kullandığınız görsellerde alt etiket kullanımı çok önemlidir. Arama motorları açısından düşündüğümüz zaman, arama motorları her zaman görsellere ulaşamayan kullanıcıların, alt etiketler sayesinde görsellerin neyi ihtiva ettiğini anlamaya yarayan elementlerin olmasını ister. Örneğin görme engelli ziyaretçileriniz, alt etiketleri sayesinde, kullanılmış olan görsellerin aslında neyi anlattığını sesli olarak duyabildiklerini düşünün. Google gibi büyük arama motorları buna büyük önem gösterirler.

Ayrıca arama motorlarında, insanlar çok fazla görsel arama özelliğini kullanırlar Arama motorlarının görseller kısmında genel olarak iyi bir ziyaretçi kitlesine de ulaşabilirsiniz. Bunu, arama motorlarına eklemiş olduğunuz alt etiketleri sayesinde çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Alt etiket kullanımının önemi işte bu şekilde ortaya çıkıyor.

İyi Bir SEO Başlığının Seçilmesi

İyi bir iç SEO parametrelerinden bir tanesi de, iyi bir SEO başlığının seçilmesidir. Yazının ya da web sayfasının başlığı, her zaman kullanıcıyı, yazıya tıklamaya itecek potansiyelde olması çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığı zaman, SEO başlığının çok iyi belirlenmesi gerçekten çok önemli bir mevzudur.

İyi bir SEO başlığının belirlenmesinin en önemli yolu, seçmiş olduğunuz hedef anahtar kelimenin, SEO başlığının başında kullanılmasıdır. Bu sayede arama motorları, o başlığı, arama sonuçlarında en üst sıralarda göstermeye daha yatkın olacaklardır.

Diğer bir husus da, sayfa başlığının uzunluğudur. Sayfa başlığı ne çok uzun ya da ne çok kısa olmalıdır. Çok kısa sayfa başlıkları, web sayfasının genel amacını anlatmaya ve kullanıcıyı tıklamaya itecek güçte olamazlar. Ayrıca çok uzun başlıklar da arama motorlarının sonuçlarında tam olarak belirmezler. Tüm bunları düşündüğümüz zaman, iyi bir SEO başlığının 5-10 kelime arasında olması gerektiği sonucuna varabiliriz.

İç SEO’da İyi Bir Meta Açıklaması

Meta açıklamaları, arama motorlarında her zaman arama sonuçlarının küçük açıklamaları olarak gözüken elementlerdir. Aşağıda, meta açıklamasının arama sonuçlarındaki yerini görebilirsiniz.

Meta açıklaması.

Bu açıdan baktığımız zaman, iyi bir meta açıklaması, kullanıcıların arama sonuçlarından bizim sayfamızı ziyaret etmelerini sağlayacak çok önemli bir etkendir.

İyi bir meta açıklamasında, belirlenmiş olan anahtar kelimeler bir defa yer almalıdır. Çünkü arama motorları, genel olarak sayfanın başlıklarına ve meta açıklamalarına göre web sayfalarının konularını belirleyip sıralamalara çıkarmaktadırlar.

Ayrıca meta açıklamasının uzunluğu da çok önemli bir parametredir. Yeterince uzun olmayan meta açıklamaları genel olarak kullanıcıyı, sizin sonucunuza tıklamaya yetmez. Ayrıca, çok uzun meta açıklamaları da, arama sonuçlarında hepsinin görünmesini engelleyecektir. Bu açıdan bakıldığı zaman meta açıklamanızın 20-30 kelime arasında olması, en iyi seçenek olacaktır.

İç SEO’da Yazıların Uzunluğu

Yazılan yazıların ya da oluşturulan web sayfalarının uzunlukları aslında kapsamlarıyla ve zenginlikleriyle doğru orantılıdır. Bir konu hakkında ne kadar uzun yazı yazarsanız, o konu hakkında o kadar zengin bilgi vermiş olursunuz. Bu açıdan bakıldığı zaman, arama motorları için yazı uzunluğu önemli bir parametredir.

Optimum yazı uzunluğu, rekabet edilen kelimeye göre değişmektedir. Bir sayfa için optimum uzunluğu belirleyebilmeniz için, hedefinizdeki anahtar kelimeyi arama motorunda bir kere aratıp, en üst sıralarda çıkan yazıların ve sayfaların uzunluklarına ve kapsamlarına göz atmanız gerekir. Bu sayede, oluşturmanız gereken sayfanın genel uzunluğu ve kapsamı açısından bilgi sahibi olmuş olursunuz. En üst sıralarda çıkan sonuçların aksine, daha iyi sonuçları veren yazılar oluşturursanız, her zaman en üst sıralarda yer alırsınız.

İç SEO’da Okunabilirliğin Önemi

Arama motorları, her zaman kullanıcıların kullanıcı deneyimlerini gözetirler demiştik. İyi bir kullanıcı deneyiminin de ön şartlarından bir tanesi, yazılan yazıların ve oluşturulan içeriklerin okunabilirlikleridir. Kullanıcılar ve ziyaretçiler, bir yazıyı zorlanmayacak bir şekilde okuyabilmelidirler. Ve o yazıları ve sayfaları genel anlamıyla anlayabilmeleri için, minimum efor sarf etmeleri lazım.

Yani anlayacağınız üzere okunabilirlik, kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir araçtır. Ve sizin bu aracı kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Eğer okunabilirlik düzeyiniz iyi bir seviyede olursa, web sitenizdeki kullanıcı deneyimi artacak ve uzun vadede SEO performansınız yükselecektir.

Edilgen Çatıdan Kaçının

Edilgen çatı, aslında günlük hayatımızda bolca kullandığımız bir cümle kurma yapısıdır. Bu yapı genel olarak teknik makalelerde ve bilimsel makalelerde bolca kullanılır. Ayrıca edilgen çatılı cümleleri okumak, daha zordur. Web sitelerimizi ve sayfalarımızı ziyaret eden kişilerin sizin bizim gibi normal insanlar olduğunu düşünürsek, edilgen çatı yerine etken çatı kullanmak çok daha verimli bir okunabilirlik parametresi olarak karşımıza çıkacaktır.

İç SEO’da H-Etiketlerinin Verimli Kullanılması

H etiketleri belki de web sitesi yazılarında ve sayfalarında en önemli parametrelerden bir tanesidir. H etiketleri, yazıları anlamlı bir şekilde alt başlıklara bölen HTML işaretleme kodlarıdır. Bu etiketler, H1 etiketinden başlar, H6 etiketine kadar devam eder. H1 etiketi, genel olarak başlıklarda kullandığımız ve her sayfada 1 defa kullandığımız etikettir. H2 etiketi ise, yazıyı alt başlıklara ayıran etikettir. H3 ise, H2 etiketine ait alt başlığı, daha detaylar ayıran koddur.

Bu açıdan bakıldığı zaman, H etiketlerini belirli bir bütünlük içerisinde kullanmak, gerçekten çok önemlidir. Ayrıca hiyerarşiye önem vermeliyiz.

H etiketlerini kullanırken, bir H etiketinde en fazla 400 kelimenin kullanıldığına özen göstermeliyiz. Eğer çok fazla içerik tek bir H etiketinde kullanırsak, okunabilirlik açısından olumsuz bir etki bırakmış oluruz. Aynı zamanda bir H etiketinde en az 50 kelimelik bir yazının bulunması da, okunabilirlik ve iç SEO açısından önemlidir.

Paragrafların Verimli Kullanılması

Bu da aynı zamanda özen göstermemiz gereken konular arasındadır. Bir web sitesi içeriğinde paragraflar <p></p> HTML koduyla oluşturulur. Paragraflar, kullanıcıların okunabilirlik açısından verimini arttırmak amacıyla konulmuş olan konulardır. Bu açıdan bakıldığı zaman, paragrafları verimli kullanmak çok önemlidir.

Paragrafların uzunluğu, okunabilirlik açısından çok önemlidir. Çok uzun yapıda olan bir paragrafı okumak, kullanıcılar ve ziyaretçiler açısından gerçekten çok zor olacaktır. Ayrıca, paragrafların çok kısa yapıda olması, konu bütünlüğünü bozacaktır. Bu açıdan bakıldığı zaman, bir paragrafın 4-10 cümleden oluşması, okunabilirlik açısından yeterince verimli olacaktır.

İç SEO’da Bağlaç Kullanımı

Okunabilirliğin gelişmesi açısından yazılarımızda bağlaçları düzgün kullanırsak, kullanıcı deneyimini ve kullanıcının bir yazıyı anlaması için gerekli olan enerji seviyesini ve eforu düşürmüş oluruz. Bu yüzden yazılarımızda “ve, veya, ya da, -de, -da” bağlaçlarını kullanmak çok önemli bir husustur.

Bu sayede cümleler arasında belirli bir bağ kurarak okuyucuya çok daha kolay anlayabileceği yazılar sunmuş oluruz. Bağlaç kullanımı bu yüzden önemli bir husustur.

Karmaşık Kelimeleri Kullanmaktan Kaçının

Eğer anlattığınız şey çok teknik ya da bilimsel bir şey değilse, karmaşık kelimelerin kullanımından kaçınmanız, okuyucuların ve ziyaretçilerin vermek istediğiniz mesajı daha iyi anlamalarına yardımcı olursunuz. Bu sayede iç SEO açısından çok verimli bir iş çıkarmış olursunuz.

Gramer Kurallarına Özen Gösterin

Hem profesyonellik hem de kullanıcılara kolay okunabilir sayfalar sunmak amacıyla, gramer kurallarına genel hatlarıyla özen göstermeniz, uzun vadede her zaman işinize yarayacaktır. Çünkü hem arama motorları açısından, hem de kalite ve kurumsallık açısından Türkçe gramer kurallarına sadık kalmak, uzun vadede SEO performansınızı pozitif yönde etkileten önemli bir etkendir.

İç SEO’da Google Zengin İçerikleri Verimli Kullanmak

Google gibi büyük arama motorları, kullanıcılara en zengin içerikleri en verimli bir şekilde sunmayı hedeflerler. Arama motorlarında en zengin içerikleri en verimli bri şekilde sunan web sayfalarını ise her zaman en üst sıralara çıkarırlar. Fakat, hazırladığınız içeriğin, ne tür bir içerik olduğunu ve ne tür arama sonuçlarında rekabete girmesi gerektiğini, Google’a ve diğer arama motorlarına bildirebilirsiniz.

Eğer web sitenizde bir sayfa oluşturuyorsanız, arama motorlarına bu sayfanın genel olarak şu tipte bir sayfa olduğunu söyleyip, ona ait arama sonuçlarında daha rahat öne çıkmanızı sağlayabilirsiniz.

 • Web sayfası
 • Ürün sayfası
 • Hakkında sayfası
 • SSS sayfası
 • Soru cevap sayfası
 • Profil sayfası
 • İletişim sayfası
 • Medikal web sayfası
 • Koleksiyon sayfası
 • Ödeme sayfası
 • Gayrimenkul listeleme
 • Arama sonuçları sayfası

Örneğin, belirli bir konu üzerinde sıkça sorulan sorular ile alakalı bir sayfa oluşturmak istediğiniz zaman, sayfayı oluşturduktan sonra, sayfa türünü SSS olarak seçerseniz, Google gibi arama motorlarında listelenmeniz çok daha basit bir hal alacaktır.

Örneğin oluşturduğunuz bir web içeriği için de aşağıdaki türleri seçebilirsiniz.

 • Makale,
 • Blog yazısı,
 • Sosyal medya gönderisi
 • Haber makalesi,
 • Reklam veren gönderisi
 • Hiciv makalesi
 • Bilimsel makale
 • Teknik makale
 • Rapor

Yine bir örnek vermek gerekirse, örneğin belirli bir sektörde anlık olarak önemi olan bir haberi konu alan bir makale yazdınız. Bunu arama motorlarına haber olarak verirseniz, arama motorları sizin sonuçlarınızı haberler kısmında göstermeye başlayacaktır.

Sonuç Olarak

Gördüğünüz üzere çok fazla iç SEO parametresi mevcut. Bu parametrelerin hepsine aynı anda hakim olmak ve iyi bir iş çıkarmak profesyonellik ve zaman gerektiren bir iş. Bu açıdan, bu makale aslında iki kitle için iyi bir rehber olacaktır. SEO konusunda kendilerini geliştirmek isteyenler ve iç SEO konusunda bilgi alıp bu konuda hizmet almak isteyenler.

Bu yazı, bu konularda kendilerini geliştirmek isteyenler için çok iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Artık nasıl bir yolda ilerlemeleri gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi sahibiler.

Ayrıca, bu konular hakkında hizmet almak isteyen insanlar ve kuruluşlar için bu bilgiler kıymetli bilgiler. Bu sayede artık almak istediğiniz hizmette nelerin bulunması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi sahibisiniz.

İç SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İç SEO nedir?

Bu alan aslında, üç SEO başlığından sadece bir tanesidir. İç SEO, bir web sitesinin SEO performansını arttırmasına yönelik yaptığı site içi çalışmaların bütünüdür. Site içinde ve yazı içlerinde kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik yapılan tüm çalışmaların geneli iç SEO kapsamında değerlendirilir.

İç SEO’nun dış SEO’dan farkı nedir?

İç SEO’nun farkı, genel olarak web sitesinin kendini ilgilendiren parametreler üzerinde yapılan çalışmaları içermesidir. Fakat dış SEO çalışmalarında, sitenin performansını arttırmaya yönelik, web sitesinin kendini ilgilendirmeyen alanlarda yapılan çalışmaların adıdır. Örneğin, sitenin görüntülenme ve üst sıralarda belirmesini sağlayacak backlinklerin alımı bir dış SEO aktivitesidir.

İç SEO nasıl uygulanır?

İç SEO uygulamalarına genel olarak anahtar kelime analizleriyle başlanır. En üst sıralarda belirmek istenen anahtar kelimeler ile alakalı içerik stratejisinin oluşturulup içeriklerin yazılması ile devam edilir. İçerikler oluşturulurken, genel dikkat edilmesi gereken tüm kurallara uyulması büyük önem arz eder.

İç SEO neden önemlidir?

İç SEO, aslında web site sahiplerinin genel olarak her anlamıyla kontrol edebildikleri ve SEO performansı açısından en önemli faktörlerden biridir. Bu parametreleri optimize hale getirdiğimiz zaman, arama motorlarının algoritmaları tarafından yazdığımız içerikler ve oluşturduğumuz sayfalar fark edilir, ve sıralamalarda en üst sıralara çıkmaya başlarız.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp