Anasayfa » Blog » Responsive Web Tasarım ve Temalar

Responsive Web Tasarım ve Temalar

Son güncelleme :

by

Responsive tasarım, bir web sitesinde olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. Günümüzün web sitelerinde ve temalarında bu özellik, en çok aranılan özelliklerden bir tanesidir. Sizlere bu yazıda responsive temaların ve web tasarımların neden çok önemli olduklarını ve SEO açısından neden büyük önem arz ettiklerini ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Responsive Tema ve Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım.

Responsive aslında İngilizce bir terimdir. Bilgisayarlar ve bilgisayarlar haricindeki tüm cihazlarda sorunsuz çalışabilen sayfaları ve web temalarını ifade ederler. Örneğin bir internet sitesini, hem küçük ekranlara sahip mobil cihazlarda hem de sıradan masaüstü bilgisayarlarda sorunsuz bir şekilde görüntüleyebiliyorsanız, bunlar responsive olarak tasarladığınız internet siteleridir. Bir örnek üzerinde bunları izah edebiliriz.

Responsive Web Sayfaları

Örneğin responsive web tasarıma en güzel örnek olacak bir internet sitesi olan Evrim Ağacı’nı örnek olarak kullanalım. Eğer masaüstü bir bilgisayardan bu web sitesine ulaşım sağlarsak, aşağıda göreceğiniz bir ara yüze ulaşmış oluruz.

Evrim Ağacı, responsive web tasarıma örnek bir sitedir.

Yukarıda Evrim Ağacı web sitesindeki bir içeriğin, masaüstü bir bilgisayarda nasıl gözüktüğünü ayrıntılı olarak görmektesiniz. Masaüstü olarak iyi bir performans gösteren bu web sayfasının daha küçük ekranlara sahip mobil cihazlarda nasıl bir performans ortaya koyacağına bir göz atalım.

Mobil uyumlu web site.

Yukarıda gördüğünüz üzere, web sitesinde bulunan elementler, küçük ekranlara sahip cihazlarda üst üste binecek şekilde tekrar düzenliyoruz. Fakat link aynı link. Bu sayede, farklı cihazlardan erişim sağlayan insanlar, genel olarak çok iyi bir şekilde üst üste binmiş web sitelerini genelde bu şekilde elde ediyorlar. İşte biz buna, responsive web tasarım adını veriyoruz.

Responsive Web Tasarımları Neden Önemlidir?

Responsive web tasarımın önemini hem kullanıcı deneyimi açısından hem de arama motorları açısından incelemek önemlidir. Kullanıcı deneyimi açısından konuya bakacak olursak, insanlar artık günümüzde çok çeşitli ve farklı cihazlardan internete bağlanıyorlar. Ve insanların geneli artık internet mobil cihazlar üzerinden bağlanıyorlar. Tüm bu insanların ulaşabileceği ve web sitesindeki bilgilere rahatça erişebilecekleri genel bir sistem oluşturmak çok önemli.

Örneğin bir web sitesi oluşturdunuz. Ama bu web sitesi responsive bir tasarıma sahip değil. Bu yüzden bu web sitesine her zaman masaüstü bilgisayarlardan verimli bir şekilde erişim sağlayabiliyoruz. Ama, web sitemize tabletler ve mobil cihazlar gibi çeşitli cihazlardan insanlar ulaşamıyor. Bu, aslında kullanıcıların çoğunluğunu göz ardı etmemiz anlamına geliyor.

Yani responsive web tasarımın direkt olarak amacı, mümkün olan herkese web sitesini kullanılabilir hale getirmek. Bu sayede herkes çok kolay bir şekilde web sitesine erişim sağlayabilir.

Arama Motorları Açısından;

Bu web sitesinde paylaştığımız bir çok makalede de belirttiğimiz gibi, arama motorları her zaman kullanıcı deneyimine çok önem verirler. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlayamayan sayfaları hiç bir zaman en üst sıralara çıkarmazlar. Bu yüzden, yaptığımız SEO kampanyaları ve web sitesi parametrelerini, kullanıcı deneyimini arttıracak şekilde dizayn etmemiz çok önemlidir.

Responsive web tasarımı olmayan web sitelerine, çoğu insan farklı cihazlardan ulaşamaycaklardır. Bu durum genel olarak, mobil cihazlar ya da tabletler kullanan insanlar için kullanıcı deneyiminin aşırı düşmesine sebebiyet verecektir. Bu açıdan baktığımız zaman, responsive web tasarımının çok önemli bir kullanıcı deneyimi parametresi olduğunu anlıyoruz. Eğer SEO açısından en üst sıralarda web sitemizin çıkmasını istiyorsak, responsive tasarım artık günümüzde şart.

Ayrıca Google, arama motoru algoritmalarında yaptığı güncellemelerin birinde, tarama ve dizine ekleme işlemlerinde her zaman mobil sayfaları düzgün çalışan sayfalara öncelik vereceğini açıkladı. Buna göre, eğer bir sayfa mobil cihazlarda uyumlu çalışmıyorsa, masaüstü olan sayfa da taranıp dizine girmeyecektir. Eğer responsive web tasarıma sahip olmayan bir web sitesinin sahibiyseniz, muhtemelen ciddi taranma dizine eklenme problemleriyle karşılaşacaksınız demektir. Yani responsive web tasarım, teknik SEO açısından da çok önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor.

Responsive Web Tasarımla İçerik Kopyasından Kurtulursunuz

Önceden responsive web tasarım gibi bir web tasarım yaklaşımı yok iken, mobil siteler için ayrı, masaüstü siteler için ayrı içerikler oluşturmanız gerekiyordu. Bu, çoğu zaman bir içeriği sanki iki defa üretmişsiniz gibi bir karmaşıklığa sebebiyet verebiliyordu. Çünkü tamamen aynı bir içeriği, iki veya daha fazla link yapısıyla sunuyordunuz. Bu durumun önüne geçebilmek için HTML ve kodlama bazında bu durumu arama motorlarına bilgi olarak vermeniz gerekiyordu. Aksi takdirde, arama motorları bu iki farklı içeriği kopya içerikler olarak algılıyorlardı. Bu da çok feci SEO performans problemlerine neden oluyordu.

Bu durumun önüne, responsive web tasarım ile geçtik. Sadece tek bir link yapısı ile, tüm cihazlarda sorunsuz çalışan tema ve web tasarımlar elde etmeye başladık. Artık günümüzde bir web sitesinin, responsive bir tasarım olmasının zorunluluğu buradan doğuyor.

Arama Motorları Mobil Sayfalara Öncelik Verirler

Tarama ve dizine eklemede zaten önceliklendirdiklerini izah ettik. Fakat genel SEO mantığına baktığımız zaman arama motorları mobil tasarımları çok iyi olan temaları da en üst sıralarda önceliklendirecektir. Çünkü, her cihazda sorunsuz bir şekilde çalışan web sitesi sistemleri geliştirirseniz, sayfanızdaki kullanıcı deneyimi artmış olacak. Bu sayede, arama motorları sizin sayfalarınızı en üst sıralarda çıkaracak.

Örneğin, mobil performansı iyi olmayan bir web sitesini aklımıza getirelim. Bu web sitesini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar karşılarında iyi çalışmayan bir web sitesi bulacaklar. Bu yüzden bu web sitesinden ayrılıp, bulmak istedikleri şeyi başka web sitesinde arayacaklar. Bunları hesaba kattığımız zaman, muhtemelen hem web sayfalarımızın sekme oranları artacak, hem de sayfa başına ortalama ziyaret süremiz düşecek. Bunlar, arama motorları açısından çok önemli parametrelerdir. Eğer bu parametreler beklediğimiz değerlerden düşük performans sergilerlerse, arama motorları bu içerikleri en üst sıralara çıkarmayacaklardır.

Gördüğünüz üzere, web siteniz için bir SEO kampanyası yürütüyorsanız, arama motorlarındaki performansı da gözetmeniz sizin için çok iyi olacaktır. Bunu yapabilmenin yolu da responsive tema tasarımına çok büyük önem göstermeniz.

Mobil ve Responsive Sayfalar Ticari Dönüşümü Arttırır

Eğer internette bir hizmet ya da bir ürününüzü pazarlıyorsanız, verimli mobil sayfalara sahip olmak her zaman ticari dönüşümüzü büyük oranda arttıracaktır. Çünkü responsive web tasarım sayesinde toplam ziyaretçi kitlenizi diret olarak arttırıyorsunuz. Farklı cihazlardan sizin web sitenize ve web sayfalarına ulaşmak isteyenlere direkt olarak iyi bir ara yüz sunmuş oluyorsunuz.

Aslında ortada istatistiksel bir durum mevcut. Bu durumu avantajınıza çeviriyorsunuz. Örneğin kullanıcıların ve potansiyel müşterilerin bir çoğu arama yaptıkları kelimeyi mobil cihazlardan aratırlar. Genelde de ilk çıkan sonuçlara tıklayıp, o konu hakkında bilgi almaya çalışırlar. Bu açıdan baktığımız zaman, eğer mobil ve responsive bir web tasarımına sahip değilseniz, mobilden erişim sağlamaya çalışan kullanıcılar web sitenize ulaşamazlar. Böylece, bir kitleyi komple kaybetmiş olursunuz.

Sosyal Medya Performansınız da Artacaktır

Eğer aktif bir sosyal medya kampanyası da yürütüyorsanız, responsive web tasarım bu açıdan da çok önemlidir. Örneğin ürünlerinizi ve hizmetlerini sosyal medyada da tanıtıyorsunuz. Ve sosyal medyadan aktif olarak kullanıcı çekiyorsunuz.

Sosyal medya kullanan kullanıcıların çoğu, telefonlarına indirdikleri sosyal medya aplikasyonlarıno kullanırlar. Eğer sosyal medya kampanyalarınızda kullandığınız web sayfaları mobil uyumlu ve responsive sayfalar değillerse, muhtemelen sosyal medya üzerinden bu sayfalara kullanıcılar erişemeyeceklerdir.

Ama bu sayfalar responsive sayfalar ise, sosyal medya kullanıcıları bu sayfalara erişirken hiç bir problem yaşamayacaklardır. Bu açıdan baktığımız zaman, iyi bir sosyal medya performansı sizin için önemliyse, responsive web tasarıma önem vermeniz gerekmektedir.

Ayrıca, web sitenizde sosyal medya sayfalarınızı kullanıcıların takip etmelerini teşvik ediyorsanız, mobil sayfalarınızın verimli bir şekilde çalışıyor olması da çok önemli bir husustur. Çünkü, genelde mobil kullanıcılar sosyal medya kullanıcılarıdır. Ve sizleri takip etmek isteyen organik ziyaretçiler genelde mobil cihazlardan size erişim sağlayan kullanıcılar olacaktır.

Bir Sayfanın Responsive Olduğunu Nasıl Test Edersiniz?

İnternette, çok çeşitli bunu test edebileceğiniz araçlar mevcuttur. Örneğin, Designmodo isimli responsive test aracını kullanarak bunu yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, test etmek istediğiniz web sitesinin ya da web sayfasının linkini, aşağıda göstermiş olduğumuz bölüme yapıştırmanız.

Mobil uyumluluk testi.

Bu sayede test ekmek istediğiniz web sitesi, bu ara yüzde açılacak. Açılmış olan sayfayı, sağ kısmından büyütüp küçülterek, bu web sitesinin çeşitli büyüklüklere sahip ekranlara verimli bir şekilde çalışıp çalışmadıklarını test edersiniz.

Responsive site ayarı.

Ayrıca, yukarıdaki kutucuklara, istediğiniz bir custom ekran büyüklüğünü girerek, web sitesini bu şekilde de test edebilirsiniz. Bu sayede, özel bir cihaz için özel bir tasarım yapabilmiş olacaksınız.

Responsive tip seçim.

Tüm bunlara ek olarak, sağ üst köşede, istediğiniz bir ekran tipine tıklayarak, web sitesinin ya da web sayfasının bu ekran büyüklüğünde nasıl davrandığını test edersiniz. Bu sayede, bir temanın ya da bir web sitesinin responsive web tasarımına sahip olup olmadığını anlarsınız.

Eğer WordPress ya da başka sistemler üzerinde bir web sitesi kurmak istiyorsanız ve bir tema arayışı içerisindeyseniz, o temanın gerçekten tüm cihazlara uyumlu olup olmadıklarını bu şekilde test edebilirsiniz. Bu sayede gerçekten uyumlu olup olmadıklarını rahatça görebilirsiniz.

Responsive Mobil Sayfaların Hızları ve Performansları

Bu konuda karşılaştığımız en büyük problemlerden bir tanesi, responsive mobil sayfalarda hız performansının genel olarak masaüstü tasarımlara göre düşük olması. Bu yüzden genel olarak, mobil tasarımlarda hız parametresi sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Örneğin, yaygın bir uluslararası haber ağı olan BBC’nin mobil ve masaüstü hız performanslarına bir göz atalım.

Masaüstü site hızı.

Hız performans testinde genel olarak kullandığımız araç, Google PageSpeed Insights‘tır. Örneğin BBC’ye ait bir haberin sayfasını buraya yapıştıralım. Bunu yapıştırdıktan sonra analiz ettiğimiz zaman, genel performans parametreleri arasından 100 üzerinden 68 puan aldığını görüyoruz. Aslında çok da fena olmayan bir sonuç.

Şunu unutmamak gerekir ki, bu tür kötü sonuçlara neden olan şeyler genelde sayfalarda olan reklamlardır. Google reklamları gibi reklam sağlayıcılardan ve üçüncü partilerden reklam yerleşimi olduğu zaman, sayfaların hızları genel olarak düşer. Ama reklamsız sade sayfaların hızları genelde çok iyi olur.

Bir de aynı sayfanın mobil performansına göz atalım.

Mobil responsive sayfa hızları.

Yine mobil sayfalarda gördüğünüz üzere, çok daha kötü bir performans ile karşılaşmış durumdayız. Çünkü, sayfa ve kodlama yapısı, mobil sayfalar için oldukça değişiyor.

Bu durum, mobil sayfaların ve responsive temalarda karşılaşmış olduğumuz genel bir problemdir. BBC’nin mobilde bu seviyede çıkması, aslında onun mobilde kötü olduğu anlamına gelmiyor. Mobil cihazınızdan BBC’nin sitesine girip bir haberi açtığınızda, muhtemelen hiç bir sorun yaşamadan sayfayı görüntüleyebileceksiniz. Buradaki metrikler genel olarak, ayrıntılı metrikler üzerinden bir analiz yapıyor. Her bir metrikte, sayfalarda reklam yayınlarken iyi olmak pek mümkün olmuyor.

Mobil AMP Sayfalarının Kullanımı

Mobil sayfalardaki hız probleminin çözümü olarak, AMP sayfalarının kullanımı çokça önerilir. Ayrıca AMP kullanımını, direkt olarak mobil sayfalar için Google direkt olarak önerir.

AMP’nin açılımı İngilize’de “Accelerated Mobile Pages” yani hızlandırılmış mobil sayfalardır. Bu sayede genelde kullanıcının önceliklendirildiği mobil sayfalar oluşturulur.

Fakat AMP kullanımında karşımıza çıkan bir durum, genelde mobil sayfalar için farklı link yapılarının ortaya çıkması problemidir. Bu problem yüzünden SEO ve Google ranklamaları açısından problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bu açıdan baktığımız zaman, AMP kullanmaya başlamadan önce bazı şeyleri hesap etmemiz gerekiyor.

WordPress İçin Responsive Temalar

Eğer WordPress kullanıyorsanız ya da web sitenizin bir WordPress sitesi olmasına karar verdiyseniz, sizlere tema önerebiliriz. Bu temalar tamamen mobil kullanım uygun temalardır. Bu temaları kullanarak, işletmenizi ve hizmetlerinizi verimli bir şekilde herkese tanıtabilirsiniz.

Kurumsal Ara Yüz

Responsive tema.

Bu temanın en büyük avantajlarından bir tanesi, ihtiyacınız olan kurumsal ara yüzü, ve internet yüzünü sizlere verimli bir şekilde sağlayacak olması. Bu ara yüzde hizmetlerinizden ve pazarladığınız ürünler hakkında ayrıntılı bilgiler verip, iyi bir pazarlama stratejisi uygulayabilirsiniz.

Responsive tema hizmetleri.

Gördüğünüz üzere, kurumsal temamız, mobil cihazlar için de uygun bir tema olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar, herhangi bir cihazdan içeriklerinize ve web sitenize sorunsuz olarak erişebilecekler. Bu sayede, hem mobil cihazlar kullanan kullanıcılar ve masaüstünden erişen kullanıcılarına en iyi kullanıcı deneyimini vermiş olacaksınız.

Eğer bu temalardan bir tanesini almak isterseniz, ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Yukarıdaki bilgilerden anlayacağınız üzere, neredeyse herkesin mobil cihazlar kullandığı bir dönemde web sitenizin responsive özelliğe sahip olması, çok elzem bir durumdur. Aksi takdirde, çağa ayak uyduramayacaksınız ver Google aramalarında en üst sıralara çıkmanız çok zor olacaktır.

Ayrıca maksimum kullanıcı kitlesine erişmenin en önemli yollarından birisi, responsive web tasarım temasına sahip olmaktır. Bu tema sayesinde kullanıcı hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar, web sitenize sorunsuz bir şekilde erişebilecekler.

Eğer ticari bir ara yüzünüz var ise, responsive web tasarım çok önemlidir. Çünkü mobil cihazlardan sizin web sitenize erişmeye çalışan insanları kaçırmak istemezsiniz. Ayrıca arama motorları da responsive web tasarıma çok önem verirler. Eğer kullanıcılar farklı cihazlardan web sitemize erişmeye çalıştıkları zaman erişemezlerse, bu sizin için büyük bir problem anlamına geliyor. Bu durumda kullanıcı deneyimi düşecek, ve arama motoru performansını çok kötü etkilenecektir.

Responsive Web Tasarım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Responsive web tasarımı ne anlama gelir?

Aslında responsive web tasarımı, web sitesini farklı ekran boyutlarına sahip cihazlardan ziyaret etmek isteyen kullanıcıların, herhangi bir sorun olmadan web sitelerini ziyaret etmelerini sağlayan özel bir yaklaşım tarzıdır. Bu tasarım sayesinde, web sitelerine ait tek bir linkten, hem mobil cihazlardan hem de masaüstü cihazlardan kullanıcılar web sitelerini ve web sayfalarını görüntüleyebilirler.

Responsive web tasarımı neden önemlidir?

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kullanıcı deneyimlerini düşünmek sizin için birinci öncelik olmalıdır. Kullanıcılar, çok farklı cihazlardan web sitenize ve web sayfanıza ulaşmaya çalışırlar. Eğer mobil cihazlar gibi küçük ekranlı cihazlar ile web sitenize ulaşmaya çalışan kullanıcılar, web sitelerinde ulaşamazlarsa, kullanıcı deneyimi kötü etkilenir. Bu durumun önüne geçmek için, genelde responsive web tasarımını kullanırız. Bu sayede kullanıcı deneyimi artar ve web sitemizin performansı da artar. Ayrıca, bu durum, SEO açısından da çok önemlidir.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp