Anasayfa » Blog » SEO’da İç Linkleme Nasıl Yapılmalıdır?

SEO’da İç Linkleme Nasıl Yapılmalıdır?

Son güncelleme :

by

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere, SEO’da iç linkleme nasıl uygulanmalı ve düzgün bir iç linkleme yapısının faydaları nelerdir, onlardan bahsedeceğiz. Bu yazı sayesinde SEO’ya yeni bir başlangıç yapmak isteyenler, web sitelerindeki linkleme yapılarını iyi bir seviyeye çıkarmak isteyenler bu konuda bir hizmet almak isteyenler için çok faydalı olacaktır.

SEO’da İç Linkleme Yapısı Nedir?

SEO'da iç linkleme yapısı.

SEO, Dünya’da ve Türkiye’de çok fazla rağbet gören alanlardan bir tanesi. Fakat SEO, ciddi bir uzmanlık gerektiren bir daldır. Çünkü uğraşılması ve üstesinden gelinmesi gereken çok fazla parametre vardır. Bu parametrelerin hepsiyle aynı anda uğraşıp optimize etmek uzmanlık gerektirir.

İç linkleme yapısı, iç SEO uygulamalarında karşımıza çıkan bir optimizasyon parametresidir. İç linkleme yapısı iyi olan bir web sitesi her zaman, kullanıcıya ve arama motorlarına anlamlı bir web site ortaya koymuş olurlar. İyi bir iç linkleme yapısı nasıl olmalı konusuna girmeden önce, arama motorları iç linkleme konusunda nasıl çalışıyorlar genel olarak bir bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Arama motorları aslında, internette bulunan tüm web sitelerini ve sayfalarını dolaşarak bunları arama motorlarına ait dizinlere ekleme yoluyla çalışırlar. Ayrıca elde ettikleri algoritma sayesinde, bu sayfaları ve web siteleri genel olarak sıralarlar.

Bu açıdan, arama motorlarına ait botların, arama sıralamalarında yükselmesini istediğimiz içeriklere ve sayfalara sürekli olarak uğramalarını isteriz. Bu açıdan bakıldığı zaman, web sitelerinde verimli bir iç linkleme yapısının önemi burada ortaya çıkar.

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki, verimli bir iç linkleme yapısına girişmeden önce, sitemizin teknik SEO alt yapısından mümkün olduğunda emin olmamız çok önemli bir husustur. Bu sayede, bu teknik alt yapıyı kullanarak çok iyi bir şekilde en üst sıralara çıkmamız çok kolay olacaktır.

Teknik SEO alt yapısından emin olduktan sonra, iç SEO’nun aslında bir aşaması olan iç linkleme oluşturma aşamalarına başlayabiliriz.

İç Linkleme Neden Önemlidir?

Web sitelerinde verimli bir iç linkleme yapısı oluşturmak, gerçekten çok önemli bir husustur. İç linkleme oluşturmanın bir kaç tane önemli noktası vardır.

Kullanıcı Deneyiminin Arttırılması

İç linklemede kullanıcı deneyimi önemlidir.

Kullanıcı deneyimi, aslında SEO çalışmalarında hedeflememiz gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. İyi bir kullanıcı deneyimi sayesinde, arama motorlarında en üst sıralara çıkmak mümkün oluyor. Zaten arama motorlarının genel amacı, kullanıcı deneyimi en iyi olan sayfaları en üst sıralara çıkarmak. Bunun için yapmanız gereken SEO uygulamaları ve aktiviteler, arama motorlarını değil, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların iyi bir deneyim yaşayabilmelerine odaklanması gerekir.

Eğer internet sitenizde iyi bir iç linkleme yapısı kullanırsanız, internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılara çok iyi bir kullanıcı deneyimi sunmuş olursunuz. Çünkü, kullanıcılar çok verimli bir şekilde çeşitli sayfalar arasında gezinebilir, ve verdiğiniz hizmetler ve servisler hakkında çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirler.

Konular ve sayfalar arasında iyi bir hiyerarşi oluşturmak, kullanıcı deneyimi açısından gerçekten çok önemli bir husustur. Bu hiyerarşi sayesinde kullanıcılar, verimli bir şekilde sayfalar arasında seyahat ederler. Ve hangi konunun ve hangi sayfanın ana ve önemli sayfa olduğunu ve hangi sayfaların yardımcı ve ek bilgi sayfaları olduklarını anlamalarına yardımcı olmuş oluruz.

İyi Bir İçerik Hiyerarşisi Ortaya Çıkar

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıttığınız bir web sitesindeki içerikler arasında iyi bir hiyerarşinin olması, gerçekten çok önemli bir husustur. Yukarıda sizlere bunu kullanıcı deneyimi açısından ne kadar önemli olduğunu vurguladık. Aynı zamanda, iyi bir içerik hiyerarşisi, arama motorları açısından da çok önemlidir.

Arama motorlarının botları genel olarak, içeriklerdeki linkleri takip ederek başka içeriklere ulaşırlar. Eğer, çok fazla link içeren genel mihenk taşı içerikleriniz var ise, arama motorları bu içeriklere çok daha fazla sıklıklarla uğrarlar. Eğer yeni oluşturduğunuz içerikler, bu tür içeriklere iç linkleme yapısıyla bağlarsanız, arama motorları bu içerikleri çok daha fazla ziyaret ederler. Bu sayede, içeriğiniz çok daha fazla bot alır ve yükselmesi çok daha kısa sürer.

Bir arama motoru botu için, iyi bir içerik hiyerarşisi olan bir web sitesinde dolaşmak, diğer web sitelerine göre çok daha kolaydır. Arama motorlarının işini ne kadar kolaylaştırırsanız, bu arama motorlarındaki performansınız için o kadar iyi olacaktır.

İç Linkleme ile İçerikler Arasında PageRank Transferi

Web sitenizde bulunan be iyi performanslar sergileyen içerikleriniz muhtemelen vardır. Arama motoru botları, genelde bu içerikleri çok sık bir şekilde ziyaret ederler. Yeni oluşturduğunuz içerikleri, bu içerikler içerisinde iç linkleme olarak bağlarsanız, o içeriği sık bir şekilde ziyaret eden arama motorları, aynı zamanda yeni içeriğinizi de ziyaret etmeye başlayacaklardır. Bu sayede, yeni içeriğinize çok daha fazla bir şekilde arama motoru botu yönlendirmiş olacaksınız.

Tüm bunların dışında, yüksek trafiğe sahip olan içeriklerinize gelen ziyaretçiler, eğer yeni içeriğinizin konusuyla alakalı da bilgi almak isterlerse, bu içeriği de ziyaret edeceklerdir. Bu içerikleri de ziyaret ettikleri zaman, yeni içeriğin PageRank’ı da hızlı bir şekilde artmaya başlayacaklardır. Bu şekilde, yüksek otoriteye sahip olan sayfalardan, yeni sayfalara iç linkleme yapıları sayesinde otorite transferi yapmış olacaksınız.

İç Link ve Dış Link Arasındaki Fark Nedir?

Aslında biz linkleme yapılarını genel olarak 2 gruba ayırıyoruz. Bunlar iç link yapıları ve dış link yapıları olarak karşımıza çıkıyor. Dış link yapılarını biz genel olarak “backlink” olarak inceliyoruz. Backlink, kendi sitemizden başka sitelerin sayfalarını hedef alan, ya da başka sitelerden bizim sitemizi ya da sayfalarımızı hedef alan link çeşitleridir. Dış linkler daha çok dış SEO’ya ait bir konudur. Genelde bu yazının kapsamının dışında kalıyor.

İç link ise, dış linkten farklı olarak, kendi web sitemizin içerisindeki sayfalar arasında yaptığımız bir işlemdir. Fakat SEO performansı açısından, her iki sayfanın linki de bizim için çok önemlidir. Bu link yapılarını verimli bir şekilde kullanmak bizim için çok önemlidir.

Fakat aynı zamanda linkleme yapılarında “do-follow” ve “no-follow” yapılarını bilmekte de fayda vardır.

İç Linkleme’de No-Follow Linkler

Yukarıda, arama motorları konular arasında gezinirken genelde linkleme bağlantılarını kullanırlar demiştik. Fakat “nofollow” etiketi kullanılmış olan iç linkleme yapılarında arama motorları takip etmez. Bu linkler sadece kullanıcıların ve ziyaretçilerin takip edebileceği link yapıları olarak karşımıza çıkar. Yani bu açıdan baktığımız zaman, nofollow etiketine sahip link yapılarının arama motorları açısından pek bir kıymeti yoktur.

<a href="http://www.example.com/" title="Anahtar Kelime Analizi" rel ="nofollow">Anahtar Kelime Analizi</a>

Yukarıdaki kod örneğinde tipik bir linkleme yapısını görmektesiniz. Bu iç linkleme yapısında, referans yani hedef linki olarak “http://www.example.com/” linki verilmiş durumda. Bu link anchor text olan “Anahtar Kelime Analizi” sözcüğüne linklenmiş durumdadır. Yani, bu içeriğin içerisinde bu kelimeye tıklarsanız, sizi bu linke yönlendirecektir.

Aynı zamanda rel =”nofollow” etiketi sayesinde, bu linki arama motorlarına kapatmış durumdayız. Yani arama motorları hiç bir zaman bu linki takip edip, hedefteki linke gitmeyeceklerdir.

Bunu iç linkleme yapılarında kullanmanızı önermemekteyiz. Çünkü, linkleme yapılarındaki bir diğer amacımız da, arama motorlarının sitemizi içerisinde verimli bir şekilde gezinebilmesini de sağlamaktır.

İç Linkleme’de Do-Follow Linkler

Do-follow linkler ise, no-follow linklerin aksine, arama motorlarına ait algoritmaların takip ettiği linklerdir. Eğer nofollow etiketi yerleştirilmemişse, bütün linkler do-follow linklerdir. Bu linkleri arama motorlarına ait algoritmalar takip eder ve sıralamalara etkisi olan linklerdir. Bu linkler iyi bir şekilde ayarlamak, çok önemlidir.

İç linkleme yapısı oluştururken her zaman do-follow link kullanmalıyız. Çünkü iç linkleme yapısı oluşturmamızın bir diğer amacı, arama motorlarına ait botların linkler aracılığı ile web sitemizde dolaşması ve web sitemizdeki içerikleri taramalarını sağlamaktır.

Verimli Bir İç Linkleme Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Web sitelerinde uygulanması gereken SEO stratejilerinden bahsederken, içerik oluşturmada ters piramit yönteminin uygulanmasının öneminden bahsetmiştik. Ter piramit yöntemini uygularken genel olarak en zor anahtar kelimelere ait içerikleri en son oluşturmamız gerektiğiniz sizlere anlatmıştık. Ayrıca rekabeti düşük olan anahtar kelimelere ait içeriklerin de en önce oluşturulması bizim için çok önemlidir.

Bu açıdan baktığımız zaman, iyi bir iç linkleme yapısı her zaman bizim için çok önemlidir. İç linkleme yapısının da bu kuralı takip etmesi bizim için ve SEO performansımız için önemlidir. İçerik hiyerarşisine uygun olacak şekilde, mihenk taşı sayılabilecek ana içeriklerimizde, diğer içeriklere ait linklerin bol bir şekilde kullanılması, arama motorlarına ait botların verimli bir şekilde web sitemizde dolaşmasını sağlayacaktır.

Bu açıdan bakıldığı zaman, linkleme yapılarında ters piramit kuralını iyi bir şekilde uygulamamız gerekiyor. Bu, site içerisinde sağlam bir hiyerarşi oluşturmamızı sağlayacaktır. Ek olarak bu hiyerarşi sayesinde kullanıcılar, web sitesinde hakim olan genel yapıyı anlamaları çok daha kolay olacak ve web site içerisinde gezinmeleri çok daha kolay bir hal alacaktır.

Bu hem web sitemizi ziyaret eden kullanıcıların kullanıcı deneyimlerini arttırmaya yönelik hem de arama motorlarının web sitemizi daha rahat taramalarını sağlayacak özel bir yöntemdir.

İç linklemeler, yapılarına ve amaçlarına göre genelde iki grupta sınıflandırılırlar;

  • Yapısal linklemeler
  • Konu bazlı linklemeler

Yapısal Linkleme Yapıları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz web sitesini içerisinde hiyerarşi oluşturmaya dayalı iç linkleme yapılarını oluşturmak adına oluşturduğumuz linkleme yapılarına, yapısal linkler diyoruz. Bu linkleme yapıları sayesinde, kullanıcılar, ziyaretçiler ve arama motorları açısından verimli olacak bir linkleme yapısını oluşturmuş oluyoruz.

Bu yüzden, iç link yapısı oluşturmanın en verimli yolu, yapısal linkleri verimli bir şekilde kullanmaktan geçer.

Konu Bazlı Linklemeler

Konu bazlı linklemeler genel anlamıyla, site içerisinde hiyerarşi oluşturma amacıyla oluşturulan iç linkleme yapılar değil, konuları ve içerikleri zenginleştirme ve ziyaretçilere çok daha fazla gezinme ve bilgi almak fırsatı sunan kelimelerdir. Ayrıca, konu bazlı kelimeleri oluşturmanın en iyi yollarından bir tanesi, anchor text dediğimiz, konular ile alakalı anahtar kelimelere, o anahtar kelimeye ait içeriği linklemektir. Bu sayede, o konu yada anahtar kelime hakkında daha fazla bilgi almak isteyen bir kullanıcı, buna tıklayarak yeni konuya gidebilme fırsatı bulur.

İç Linkleme Hakkında Bazı Önemli Noktalar

Aşağıdaki problemler ve kritik noktalar hakkında ek bilgiye sahip olmanız, web sitenizde iç linkleme yapısını çok verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Bu sayede, iç linkleme konusunda iyi bir bilgi seviyesine ulaşmış olacaksınız.

Kırık Linklerden Kurtulun

Web sitenizde SEO performansını arttırmak amacıyla bazı içerikleri silebilirsiniz. Silinen içerikler eğer başka sayfalarda linkleme olarak bağlıysa ve eğer kullanıcılar bu iç linklemelere tıklarlarsa, 404 hatası alacaklardır. Kullanıcıların 404 hatalarıyla karşılaşmaları, çok önemli bir negatif kullanıcı deneyimidir. Bu durum, arama motorlarının hiç hoşlarına gitmeyen bir durumdur.

Kırık linklerden kurtulmanın yolu, linkleri aktif bir şekilde takip edebileceğiniz programlar ve uygulamalar kullanmaktır. Bu programlar ve uygulamalar sayesinde, kırık linklerin takiplerini çok verimli bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer bir içerik sildiyseniz, bu programların ara yüzlerini kullanarak o içeriğe yönlendirilen linkleri basit bir şekilde silebilirsiniz.

Bu programların en verimli olanlarından bir tanesi Yoast SEO eklentisidir. Fakat iç linkleme modülünü kullanabilmek için, ücretli versiyonunu kullanmanız gerekiyor.

Linklenmemiş İçerikler Olmamalı

Web sitenizde bulunan başka sayfalarda ya da içeriklerde, iç linkleme olarak kullanılmamış içerikleriniz olmamalı. Bu durum, diğer içeriklere ziyaret eden ziyaretçilerin yönlenmesini engeller. Hem de arama motoru botları, bu içerikleri bulamazlar. Bu da taranma ve SEO performansının düşmesine neden olur.

Sonuç Olarak

Yukarıda sizlere iç linkleme yapılarının SEO açısından ne kadar önemli olduğundan ayrıntılı olarak bahsettik. Verimli bir iç linkleme yapısı kullanarak hem arama motoru botları hem de kullanıcılar ve ziyaretçiler için verimli bir iç sistem oluşturmuş olursunuz.

İç linkleme yapılar, içerikler arasında PageRank ve ziyaretçi transferi açısından da çok önemlidir. Eğer PageRank olarak iyi bir sayfada, yeni içeriklerinizi, hem hiyerarşi hem de konu bazlı olacak şekilde linklemeniz, hem o sayfayı ziyaret eden botları yeni içeriklere yönlendirmenizi sağlayacak, hem de o sayfayı ziyaret eden kullanıcıların, verimli bir şekilde yönlendirmesini sağlayacaktır.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak, web sitelerinde linkleme sistemlerinde çıkacak olan problemlerin önüne geçmek için, iç linklemeleri verimli bir şekilde analiz eden programları ve aplikasyonları kullanmanız, sizin için çok iyi olacaktır. Ama genel olarak bu uygulamalar paralı oldukları için, eğer web siteniz çok fazla içerik bulunmuyorsa, bu linklemelerin takiplerini manuel olarak kendiniz de yapabilirsiniz.

Eğer bu konu hakkında aklınızda sorular ya da ekstra fikirleriniz var ise, yorum kısmında bunları belirtmeyi unutmayın! Bilgi paylaştıkça çoğalır.

İç Linkleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İç linkleme nedir?

Bu iç linkleme, web sitelerinde bulunan konuların ve sayfaların yine web siteleri içerisindeki diğer sayfalar arasında verimli olarak linklenmesine verilen genel uygulamaların adıdır. Bu linklemeler sayesinde, ziyaretçiler ve arama motorları botları, web sitenizin içerisinde rahat bir şekilde dolaşabilirler. Bunu başarmanın yolu, hem yapısal hem de konu bazlı linklemelerin web sitesi içerisinde başarılı olarak kurgulanmasıdır.

Link inşası nasıl yapılır?

Verimli bir link inşası oluşturmanın yollarından bir tanesi, site içerisinde ve içerikler arasında verimli bir hiyerarşi oluşturmaktır. Bu hiyerarşi sayesinde web sitesinin içerisinde verimli bir link inşası elde etmiş oluruz. Belirlemiş olduğumuz en önemli ve anahtar kelime olarak en yüksek rekabetli içeriklerin içerisinde, web sitesindeki diğer sayfaları verimli olarak kullanabileceğimiz bir link inşasını oluşturmak çok önemlidir. Ayrıca, içeriklerin içerisinde, konu bazında kullanıcılara ve ziyaretçilere ekstra bilgiyi sağlayabilecek olan içeriklerin, anchor text tarzında o kelimelere linkleme yapmak da, iyi bir link inşası için gerekli bir durumdur.

İç linkleme SEO için önemli midir?

İç linkleme yapısı, SEO açısından önemlidir. Hatta iç SEO uygulamalarının en önemli basamaklarından biridir. Web sitelerimizde oluşturduğumuz link inşalarının genel olarak iki ayrı amacı vardır. Bunlardan birincisi, arama motoru botlarının, iç linkler aracılığı ile web sitemizde rahat bir şekilde dolaşmalarını sağlamak. Diğer bir amaç ise, kullanıcılar anlamlı bir içerik bütününü anlaşılabilir bir şekilde sunmak. Hem teknik SEO açısından hem de kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla, iyi bir link inşası, SEO açısından gerçekten çok önemlidir diyebiliriz.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp