Anasayfa » Blog » SEO İçerik Stratejisi Rehberi

SEO İçerik Stratejisi Rehberi

Son güncelleme :

by

Bir web siteyi vezir eden de rezil eden de, üretilmiş olan içeriklerdir. O yüzden web sitelerimizi kendi alanlarında vezir edebilmek için, SEO açısından bilmeniz gereken içerik stratejisi adımlarını burada sizlere bütün ayrıntıları ile anlatmaya çalışacağız. Bu yazı, kendilerini SEO alanında geliştirmek isteyen ve web sitelerinin SEO performanslarını ve trafiklerini arttırmak isteyenler için çok iyi bir kaynaktır. Ayrıca, bu konularda bir hizmet almak isteyen insanlar için, alacakları hizmetin kalitesini iyi bir şekilde tayin edebilmeleri sağlayacak bir rehberdir.

SEO’da İçerik Stratejisi Nedir?

Content strategy.

SEO’da iyi bir içerik stratejisi çıkarmanın belli başlı yolları ve izlemeniz gereken yollar vardır. Bu yollardan bahsetmeden önce, arama motorları nasıl çalışıyor, genel olarak anlamamız gerekmektedir.

Arama motorlarında kullanıcılar bir takım anahtar kelimeleri aratarak, belli başlı içeriklere ve bilgilere ulaşmak isterler. Arama motorlarının genel amacı ise, kullanıcılara en iyi içerikleri sunmaktır. Bu yüzden arama sonuçlarında, arama motorlarının en iyi içerikleri sunması gayet doğaldır.

Google gibi büyük arama motorları, iyi içerik anlamında genel olarak kullanıcı deneyimi açısından en iyi sayfaları en üst sıralara çıkarıyoruz derler. Bu da olağan bir durum çünkü bir kullanıcının ihtiyacını en kısa sürede ve en iyi karşılayacak olan web sayfaları genel olarak kullanıcı deneyimi iyi olan sayfalardır. Bu yüzden, bizim kullanıcı deneyimi açısından yüksek olan sayfalar üretmemiz gerekmektedir.

İşte SEO açısından bir içerik stratejisi oluştururken, düşünmemiz ve uygulamamız gereken en önemli faktör kullanıcı deneyimidir. Bir kullanıcı, bu anahtar kelimeyi aratırken, neyi hedefliyor? Ne bulmayı amaçlıyor? Bu soruları kendimize sorup, üreteceğimiz içerikleri bu soruların ışığında üretmemiz elzemdir.

Kullanıcıların İhtiyaçları

SEO’da bir anahtar kelime belirleyip, o anahtar kelime açısından bir içerik yazıvermek iyi bir yaklaşım tarzı değildir. Bir kullanıcı o anahtar kelimeyi, arama motorunda aratırken neyi amaçlıyor, neyi bulmak istiyor bunu iyi bir şekilde analiz etmek bizim için çok önemli bir kıstastır. Bu açıdan bakıldığı zaman, bunu iyi bir analiz ettikten sonra içerik üretimi safhasına geçmemiz bizim için çok önemlidir.

Bunu belirleyebilmenin en iyi yolu, anahtar kelimelerin kullanıcı niyetlerine göre sınıflandırıp, bu niyetlere hitap eden içerikler üretmektir.

Bilgi Amaçlı İçerikler

Kullanıcılara ve ziyaretçilere belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için üretilen genel içerik tarzlarıdır. Aslında internette bulunan en büyük boyuttaki içerikler bu içeriklerdir. Bu içeriklerin temel amacı, kullanıcıya aradıkları bilgileri ayrıntılı ve verimli bir şekilde sunmaktır.

Google gibi genel arama motorları, bilgi amaçlı içerikleri genel olarak sundukları bilgilerin zenginliğine ve kullanışlılıklarına göre sıralarlar. Bu sıralamaları yaparken de her zaman bir takım kullanıcı deneyimi parametreleri göz önünde tutarlar. Eğer kullanıcılar bu içeriklerden istedikleri bilgileri alıp, başka web sayfalarını ziyaret etme gereği duymuyorlarsa, aradıkları bilgiyi bulmuşlar demektir. Bu sayede, bu tür sayfalar, bu tarz kelimelerde en üst sıralarda listeleneceklerdir.

Her türlü web sitenin, bilgi amaçlı olan anahtar kelimeler için içerik üretimi yapmaları gerekir. Çünkü bu aslında, sizin konuya ne kadar hakim olduğunuzu gösteren önemli bir etkendir. Ayrıca, belirli bir konuya ait otoritenizin artması da, insanların problemlerini çözmek ve insanlara aradıklarını sunmaktan geçer.

Örneğin, belirli bir servis hizmeti sağlayan bir kuruluşsunuz ve hizmetlerinizi tanıtan bir web sayfanız mevcut. Muhtemelen bu web sayfasında, hizmetinizin diğer hizmetlerden farkını artılarını ve özelliklerini anlatıyor olacaksınız. Kullanacağınız olan dil, genel olarak pazarlamaya dayalı bir dil olacaktır.

Ama aynı zamanda web sitenizde uzmanlık alanınız ile alakalı kaliteli bilgiler ve sorun çözücü içerikler sunmak, hem bu uzmanlık alanınızdaki kabiliyetinizi hem de otoritenizi arttıracaktır.

Ticari İçerikler

Ticari içerikler genel olarak, kullanıcıların ticari anahtar kelimeleri kullanarak arattığı içeriklerdir. Kullanıcıların bu anahtar kelimeleri kullanmalarındaki temel amaç, bir ürün satın almak ya da bir hizmet arayışı içerisinde olmaktır. Genelde bunlar bir ürün anahtar kelimesi ya da ticari bir servis anahtar kelimesidir.

Ticari içeriklerin genel amacı, kullanıcıya sunulan ürünlerin ve hizmetlerin pazardaki en iyi ürünler ve hizmetler oldukları hakkında ikna etmektir. Bu sayede, kullanıcılar ve ziyaretçiler sizden alışveriş yapıp, sizin sisteminizle direkt olarak bağlantıya geçeceklerdir.

Eğer bir ürün tanıtıyorsanız, o ürün ile alakalı tüm bilgileri verimli bir şekilde kullanıcılara sunmanız çok önemlidir. Bu sayede, kullanıcılar hem verimli bir şekilde sizden alışveriş yapacaklar ve ürünlerinizi satın alacaklar. Ayrıca, kurmuş olduğunuz e-ticaret sistemi, ziyaretçileri ve kullanıcıları mağdur etmeyecek düzeyde olmalıdır.

Ayrıca, kullanıcıların sizler ile çok kolay bir şekilde iletişim kurabilecekleri bir sistemin olması çok önemlidir. Bu sayede kullanıcılar sizlere akıllarındaki soruları rahat bir şekilde soracaklardır. Bu da ticari içerikler açısından kullanıcı deneyimini arttıran yegane yöntemlerden bir tanesidir.

SEO İçerik Stratejisinde Yönlendirme İçerikleri

Genelde bu tür içerikler çok yaygın olarak kullanılan içerikler değillerdir. Yönlendirme içeriklerinde kullanıcının genel amacı, bir yönlendirme ile işlerinin halledilmesidir. Bunlara verilecek en iyi örnekler, “Facebook üye ol”, “Call of Duty indir” gibi kelimelerdir. Bu kelimelerde, kullanıcılar belirli bir yönlendirmeye başvurarak işlerinin halledilmesini isterler.

Yönlendirme tarzı içerikler, ticari sistemlerin kullanacağı içerik tarzlarından değildir. Eğer yazılım pazarlayan ya da markası olan bir platform değilseniz, yönlendirme içerikleri yazmanızın ya da oluşturmanızın pek bir anlamı yoktur.

İşlemsel İçerikler

İşlemsel içerikler genel olarak kullanıcıların, belirli bir işlemi yapmak için arattıkları içerikler ve anahtar kelimelerdir. Genelde işlemsel içerikler, “Elektrik fatura ödeme”, “ayakkabı satın al” gibi işlem yapmaya yönelik içerikleri konu alırlar. Kullanıcıların niyeti direkt olarak bellidir. Bu niyetlere en iyi hizmet eden sayfaları arama motorları en üst sıralara çıkaracaklardır.

Bir bakıma, işlemsel içerikler genel olarak ticari içeriklerle benzerlik gösterir. Eğer, bir ürünü pazarlayan bir e-ticaret sisteminiz var ise, işlemsel içerikleri ve anahtar kelimelerini hedef alan içerikleri de üretmeniz, toplam ziyaretçi ve müşteri kitlenizi arttıracak bir durumdur. İşlemsel içerikleri kullanarak çok rahat bir biçimde müşteri kitlenizi arttırıp iyi bir işlem hacmi kazanabilirsiniz.

Genel olarak uygulamanız gereken içerik stratejisi, ticari kelimelerle aynıdır. Sadece işlemsel içerikler, kullanıcı geri dönüşümü daha fazla olan içerikler oldukları için, ticari sistemlerin hedefinde olması gereken içerik tarzlarıdır.

İçerik Stratejisinin Oluşturulması

İçerik stratejisi.

Buraya kadar olan bölümde, içerik tipleri be ne tür sistemlerin ne tür içerik tiplerini hedef almaları gerektikleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip oldunuz. Bu noktadan sonra verimli bir içerik stratejisi oluşturmak artık sizin için çok önemlidir.

SEO İçerik Stratejisinde Anahtar Kelime Araştırması

İyi bir içerik stratejisinin en önemli ve ilk adımı iyi bir anahtar kelime araştırmasından geçer. İyi bir anahtar kelime araştırması sayesinde, iyi bir içerik stratejisi oluşturma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma işlemine, genel olarak kullanıcıların size ait ürünlere ve sunduğunuz hizmetlere nasıl ulaşabileceklerin belirleyerek başlayabilirsiniz. Anahtar kelime analizlerinde en önemli adımlardan birisi budur. Kullanıcıların ürünlerinizi ve hizmetlerinizi verimli bir şekilde bulabilecekleri kelimeleri tahmin ederek, bir liste oluşturmalısınız. Bu liste sizin için çok önemli bir başlangıç noktası olacaktır.

Anahtar kelime araştırması yaparken kullanabileceğiniz çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçlar sayesinde SEO kampanyanız için en iyi ve en değerli anahtar kelimeleri seçeceksiniz. Bu araçların en yaygın olarak kullanılanı genelde Semrush’tur. Bu araç sayesinde anahtar kelimelere ait rekabeti ve genel olarak aranma hacimlerini çok iyi bir şekilde analiz edebilme fırsatınız vardır.

Eğer, yeni bir web sitesi için bir içerik stratejisi oluşturuyorsanız, seçeceğiniz anahtar kelimelerde dikkat etmeniz gereken bir kaç husus vardır. Eğer anahtar kelime seçimi yaparken bu hususları göz önünde bulundurursanız, çok başarılı bir içerik stratejisine başlamış olacaksınız.

Anahtar kelimeleri seçmeye başlamadan önce, belirlemiş olduğunuz anahtar kelime listesindeki kelimelerin genel olarak hacimlerini ve rekabetlerini kontrol etmek sizin için önemli bir başlangıç olacaktır. Örneğin Semrush aracını kullanarak, belirlediğiniz anahtar kelimeleri oradan yazıp aratabilirsiniz. Sonuç olarak size o anahtar kelimedeki rekabet oranını ve o anahtar kelimenin aratılma hacmini sizlere verecektir.

SEO İçerik Stratejisinde Kısa ve Uzun Formlu Anahtar Kelimelerin Seçimi

Eğer anahtar kelimedeki rekabet çok fazlaysa, muhtemelen o anahtar kelimelerde en üst sıralara çıkmanız, gerçekten çok zordur. Bunun yerine, size daha kısa zamanda daha verimli başarılar getirecek anahtar kelimeleri seçmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Bunun için uzun formlu daha niş kelimeleri, anahtar kelime alternatifleri olarak belirlemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Bir örnek üzerinden gitmek gerekirse, “ayakkabı” kelimesi muhtemelen rekabeti çok fazla olan ve en üst sıralarda belirleyebilmek için çok fazla yatırım gerektiren bir anahtar kelimedir. Bu anahtar kelimenin aynı zamanda hacmi de çok fazladır. Ama aynı zamanda kullanıcıların bu kelimeyi aratmasının nedeni, bir ayakkabı alışverişi yapmak da olmayabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman bu tür kelimelere yatırım yapmanız ve çalışmanız, yeni web siteleri için mantıklı değildir.

Fakat “kadınlar için siyah ayakkabı” gibi daha spesifik ve daha niş kelimelerde arama rekabetleri çok daha azdır. Bu tarz niş kelimelerde en üst sıralarda yer almak, sizin için gerçekten çok kolay bir durumdur. Eğer bu kelimeye hizmet eden iyi ve optimize bir SEO içeriği ya da sayfası hazırlarsanız, bu kelimede en üst sıralara çıkmanız sizin için hiç zor olmayacaktır.

Bu tarz uzun formu anahtar kelimeleri aratan kullanıcılar genelde daha niş insanlardır ve bu arattıkları modele uygun ürünleri buldukları zaman direkt satın alacakları anlamına geliyor. Çünkü bu tür spesifik bir kelimeyi aratan bir insan, ne aradığını bilen bir kullanıcı olduğu için, ona bu spesifik ürünü sunan sistemden alışveriş yapacaktır. Fakat bu tür niş kelimelerin aratılma hacmi her zaman, ana kelimelere göre çok azdır. Bu açıdan bakıldığı zaman, her zaman yeni web sitelerinin bu tarz uzun formlu anahtar kelimeleri hedeflemesi, çok daha mantıklı olacaktır.

İçeriklerin Oluşturulması

Belirlemiş olduğunuz bütün anahtar kelimelere hitap eden birer içeriği içeren bir içerik planını oluşturmanız, bu aşamada çok önemlidir. Ayrıca her anahtar kelime için en başta olan web sitelerine ait sayfaları ve içerikleri genel olarak gözden geçirmeniz ve not etmeniz çok önemlidir.

Bunu yapmanızın genel nedeni, kullanıcı deneyimi açısından en iyi sayfaları ve içerikleri oluşturmanız gerekliliğidir. Ayrıca, bunu yapmanın en iyi yolu da, o anahtar kelimede en baş sıralarda yer alan içeriklerin ne tür içerikler olduklarının farkında olmak ve o içeriklerden çok daha iyi içeriklerin ve sayfaların oluşturulması için çalışmalara başlamaktır.

Bunu yaparken, yapmanız gereken tek şey, anahtar kelimeyi, tarayıcınızda gizli sekme açıp Google’da aratmanızdır. Google’da bu aratmayı yaptığınız zaman, organik olarak karşınıza çıkan içerikleri genel anlamıyla kontrol etmeniz, ve içerdikleri genel durumları her bir kelime ve içerik için not etmenizdir. İçerik oluşturma aşamasına geçtiğiniz zaman, bu not ettiğiniz yönergelere göre içeriğinizi oluşturacaksınız.

Hangi Konulardan Bahsediyorlar?

Bir anahtar kelimeyi Google’da yukarıda bahsettiğimiz yöntemle arattınız. Karşınıza çıkan ilk 3 içeriği kontrol etmeye başladınız. İlk önce bu içeriklerin kullanıcılara hangi bilgileri sunduklarını genel olarak not etmeniz gerekmekte. Çünkü, bu içeriklerin en üst sıralarda çıkmalarının nedeni, o konu hakkında bahsettikleri tüm konuların, kullanıcıların işlerine yaramış olması ve kullanıcı deneyimi açısından başarılı sayfalar olmaları.

Bahsettikleri konuları ve başlıkları genel olarak not edin. Örneğin bir içeriğin bahsettiği ama diğer içeriğin bahsetmediği konuların hepsini bir araya getirin ve daha zengin bir içerik ortaya çıkarın. Bu sayede, internet aracılığı ile bir kullanıcının en kolay bir şekilde ulaşacağı en zengin kaynağı kullanıcılara sağlamış olacaksınız.

Örneğin bir ürünü pazarlamak istiyorsunuz. Belirli bir anahtar kelimeyi aratarak kullanıcıları sizin ürününüze ulaşmaya çalışacaklar. En üst sıralarda beliren rakipleriniz ne tür ürünleri pazarlıyorlar? Bu ürünleri hakkında öne çıkan avantajlı yanlar neler? Ürünler hakkında ne tür bilgiler veriyorlar? Ödeme koşulları nasıl? Ürünler hakkında verdikleri destek nasıl?

İşte tüm bu kıstasları düşünerek rakiplerinizden çok daha verimli ve iyi bir ürün pazarlama sayfaları ve ara yüzleri oluşturmanız lazım. Bir kullanıcı, o ürün hakkında sahip olabileceği tüm bilgileri ayrıntılı bir şekilde o sayfada bulabilmeli. Ayrıca, kullanıcılar sizlere rahat bir şekilde iletişim kurup o ürün hakkında sorular sorabilmeli ve ürünle yaşayacakları herhangi bir problemde sizlerle iletişim kurabilmeli. Anlayacağınız üzere bunlar hep kullanıcı deneyimini arttıran genel durumlardır.

SEO İçerik Stratejisinde Uzun Formlu İçeriklerin Önemi

Uzun formlu içeriklerden kastımız, kelime sayısı bakımından uzun olan içeriklerdir. Bu içerikler ve sayfalar, genel olarak kullanıcılara ve ziyaretçilere en çok içeriği ve bilgiyi sunan sayfalardır. Kullanıcılar genelde, aradıkları bilgileri bu tür uzun formlu içeriklerin içerisinde bulurlar.

Herhangi bilgi amaçlı bir anahtar kelimeyi arama motorlarında aratırsanız, ilk sıralarda karşınıza çıkacak olan içerikler genel anlamıyla uzun formlu ve binlerce kelimelerden oluşan içerikler olacaktır. Kullanıcılar genel olarak aradıkları bilgileri bu tür içeriklerin içerisinde bulabildikleri için, arama motorları bu tür içerikleri genelde en üst sıralara çıkarırlar.

Tabi içeriklerin uzun formlu olup olmamaları genel olarak görece bir kavramdır. Örneğin çok spesifik bir konu hakkında bir içerik oluşturuyorsanız, belki en üst sıralara çıkabilmeniz için 300-500 kelimelik bir içerik bile yeterli olacaktır. Fakat rekabeti yüksek bir kelimeyi hedefliyorsanız ve üstte yer alan genel içerikler ortalama 2000 kelimelik yazılar ise, sizin içeriklerinizin 2500 kelimelik bir içerik olması lazım ki, en azından kullanıcı deneyimi açısından en iyi sayfayı oluşturabilmiş olun.

Fakat, uzun yazı olacak diye insanların yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi, yazıların içerisine alakasız konuları ekleyip, yazının uzun olmasını sağlamak. Bu, hem kullanıcı deneyimini çok kötü bir şekilde etkileyen bir durum. Hem de artık arama motorları, makalelerin ve içeriklerin hangi konulardan bahsediyor olduklarını çok iyi bir şekilde anlayabilecek seviyedeler.

Bu açıdan baktığımız zaman, içeriklerinizin her zaman kullanıcının işine yarayan ve kullanıcının gerçekten aradığı bilgileri ve elementleri içermesi, SEO içerik stratejisi açısından çok önemli bir husustur.

SEO İçerik Stratejisinde İçeriklerin Yazımına Başlanması

Eğer yukarıdaki adımları tamamladıysanız ya da anladıysanız, artık içeriklerin yazımına başlayabilirsiniz. İçerik yazımı ve oluşturması belki de verimli ve başarılı bir web sitesi oluşturmanın en zor yanlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü binlerce kelimelik içerikleri sıkılmadan yazmak gerçekten çok zor.

İnternetten ayrıca içerik yazımı için hizmetler de alabilirsiniz. Örneğin 100 kelime üzerinden fiyat veren içerik yazıcıları mevcut. Örneğin 100 kelimelik içeriği 10 liraya yazan birine 150 liraya 1500 kelimelik iyi ve başarılı bir içerik yazdırabilirsiniz.

İçeriklerde Ters Piramit Yöntemini Uygulayın

İçerik stratejisinin en önemli yapıtaşlarından bir tanesi de, ters piramit yönteminin, genel olarak web sitenizin içerikleri ve sayfaları arasında uygulamanız. Ters piramit yönteminde genel olarak, rekabeti en düşük anahtar kelimeler için içerik üretimine başlarsınız. Bu içerikler genelde üreteceğiniz en kısa ve en niş içerikler olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda, en rekabetçi ve üst sıralara çıkmasının ticari açıdan sizin için en kıymetli olan sayfalarınızı ise en son sırada üretirsiniz.

Ters piramit yönteminde, genel olarak mihenk taşı diye adlandırdığımız içerikler, genel olarak hizmetlerinizi ve ürünlerinizi pazarladığınız sayfalardır. Bu sayfalarda, niş kelimeler için üretmiş olduğunu içerikleri genel olarak linklersiniz. Bu sayede, hem ana sayfanızda hem de ticari mihenk taşı sayfalarınızda, kullanıcıların bilgi alabilecekleri çok fazla alt içeriğin adreslemelerini de vermiş olursunuz. Arama motorları açısından en önemli ve en değerli yöntemlerde bir tanesi budur.

Hem kullanıcılar içeriklerinizden ayrıntılı bir şekilde bilgi alabilirler, hem de arama motorlarının botları içerikler arasında bu ters piramit linkleme sayesinde web sitemizin içerisinde çok rahat bir şekilde gezinebilirler.

İçerikleri Zaman Yayılı Olarak Paylaşın

İçerikleri oluşturduktan sonra, kullanıcılara ve arama motorlarına sunabilirsiniz. Ama bunu zamana yayılı bir şekilde yapmanız çok önemlidir. Örneğin, sıkı çalışarak günde 5 adet içerik üretiyorsunuz. Bu 5 adet içeriği hemen ürettikten sonra paylaşmak yerine, örneğin bir kaç gün aralıklarla paylaşmak çok daha mantıklı olacaktır.

Çünkü belirli aralıklarla içerik paylaşmak, Google ve diğer arama motorları açısından çok önemlidir. Bu, sizin web siteniz üzerinde çalıştığınızı ve güncel durduğunuzu arama motorlarına sinyaller. 5 içeriği 1 gün içerisinde değil de 15 güne yayılı bir şekilde paylaşmak, arama motorlarına ait botların, sitenizi 15 gün içerisinde belirli aralıklarla ziyaret etmelerini ve sitenizi taramalarını sağlar. Bu sayede, siteniz arama motorları açısından hep güncel olarak algılanacaktır.

WordPress gibi çeşitli içerik yönetim sistemlerinde, içerik zaman planlamasını çok kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. İçerik zamanlamasını yaptıktan sonra, belirlediğiniz tarihte ve saatte, sistem o içeriği otomatik olarak paylaşıyor.

SEO İçerik Stratejisinde Backlink’lerin Önemi

Backlinkler, arama motorlarında en üst sıralara çıkmak için gerekli olan belki de en önemli parametrelerden bir tanesidir. Bu backlinkler sayesinde, arama motorlarında ciddi bir şekilde başarı sağlayabiliriz.

Backlinkler genel olarak başka sitelerde, bizim sitelerimizi hedefleyen linklerin paylaşılmasıdır. Bu sayede arama motorlarına ait botları, o linkleri takip edip bizim sitemize ait içeriklere ulaştığı zaman, bunu çok önemli bir kullanıcı deneyimi parametresi olarak algılar. Bu açıdan bakıldığı zaman, sayfalarımıza ve içeriklerimize backlink’lerin olması, çok önemli bir SEO parametresidir.

Fakat bu linklerin kaliteleri de çok önemlidir. Her kaynaktan veya web sitesinden backlinklerin olması, onların bizim SEO stratejimiz için yararlı olacakları anlamına gelmeyecektir. Çünkü, elde ettiğimiz backlinklerin kaliteleri de bizim için çok önemlidir. Bizim konumuzla alakalı ve kaliteli kaynaklardan doğal bir şekilde backlinkler elde etmek, SEO başarısı açısından bizim için çok önemlidir. Bu açıdan baktığımız zaman, parayla backlink satın almamak, toksik backlinkleri engellemek çok önemli SEO parametreleridir.

İçerik Stratejisi Bir İç SEO Parametresidir

İçerik stratejisi genel olarak iç SEO parametresi olarak üzerinde çalıştığımız bir parametredir. Yukarıdaki bilgilerden anlayacağınız üzere aslında çok önemli ve detaylı bir stratejidir. Fakat iç SEO çalışmalarında genel olarak çok farklı ve çok ciddi bir çalışma hali mevcuttur. İç SEO’da genel olarak çok fazla parametre ile uğraşırız. Ve içerik stratejisi bunlardan sadece bir tanesidir.

İç SEO aslında, web sitemizin ve web sayfalarımızın SEO performanslarını direkt olarak etkileyecek ve bizim direkt olarak hükmümüz altında olan parametreleri içerir. Örneğin içerik stratejisini iyi yaparsak, piyasaya kullanıcıların en çok işine yarayan içerikleri yazmış ve yayınlamış oluruz. Bu sayede, eninde sonunda belirlemiş olduğumuz anahtar kelimelerde en üst sıralara çıkarız. Tüm bunlara binaen, genel olarak dikkat etmemiz gereken iç SEO içerik stratejisi faktörleri şunlardır.

SEO İçerik Stratejisinde Orijinal İçerikler

Orijinallik hem arama motorların açısından hem de SEO açısından, içerik stratejisi kapsamında düşünülmesi gereken en önemli olgulardan bir tanesidir. Üreteceğimiz içeriklerin her zaman ve her zaman orijinal olması çok önemlidir. Eğer içeriklerimiz orijinal olmazlar ise, kısa süre içerisinde hiç beklemediğimiz ve hiç istemeyeceğimiz sonuçlarla karşılaşmamız çok olası bir haldir.

Piyasada halihazırda çok fazla makale spinner araçları bulunuyor. Bu araçlar, içerisine yapıştırdığınız metinleri, içerisinde bulunan kelimeleri eş anlamlılarıyla değiştirerek, sözde orijinal içerikler üretmenizi sağlıyor. Çoğu kullanıcı, rakip sitelerden kopyaladıkları içerikleri bu tür araçlarda spinletip, kendi sitelerinde paylaşıyorlar. Ve kısa vadede, arama motorları tarafından tespit edilip, büyük yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyorlar.

Google gibi büyük arama motorlarının algoritmaları, bu tür basit araçlardan her zaman daha zekidir arkadaşlar. Hiç bir zaman, bu tür araçları kullanma gafletine düşmeyin. Eninde sonunda arama motorlarının algoritmaları sizleri yakalayacaktır. Ve bu tür içerik ihlallerinin sonu, arama sonuçlarından engellenmek gibi büyük yaptırımlara yol açar. Hem emeğinize hem de harcamış olduğunuz paraya yazık olur.

Orijinal içerikler üretmenin en verimli yolu, içerikleri direkt olarak kendiniz, kendi sözlerinizle ve tarzınızla yazmanızdır. Ya da yazı yazan insanlarda bu içerikler için yazı yardımı almanızdır. Bu sayede, orijinal içeriklerle en üst sıralara çıkabilirsiniz.

İçeriklerinizde Görselliği Bol Kullanın

Yine kullanıcı deneyimi açısından görsellik, çok büyük bir önem arz etmektedir. Web sitenizin görsellik açısından çok verimli olması gerekmektedir. Çünkü kullanıcılar her zaman, görsel olarak kısa bir şekilde anlayabilecekleri içerikleri, uzun makalelere tercih ederler. Bu sayede konuyu kısa bir süre içinde çok rahat bir şekilde anlayabilmiş olurlar.

Bunu yapabilmenin en iyi yolu, içeriklerinizde bol bol, yazılarınızı görsel bir şekilde verilerle, grafiklerle ya da illüstrasyonlarla açıklayan görselleri kullanmanızdır. Bu sayede vermek istediğiniz mesaj kullanıcıya daha verimli bir şekilde iletilmiş olacaktır.

Uzun uzun yazıları okumak, kullanıcı deneyimi açısından yorucu bir iştir. Fakat uzun yazıları görsellerle verimli bir şekilde ifade etmek, kullanıcı deneyimini geliştiren bir etken olduğu için, sizin sitenizin ve sayfalarınızın üst sıralara gelmesini sağlayabilecek çok kaliteli bir yoldur.

Ayrıca, içeriklerinizde fotoğraflara da yer vermelisiniz. Fotoğraflar, görselliğin yanında içeriğinize her zaman estetik bir değer kazandıracaktır. Örneğin belirli bir nesne hakkında bir içeril ya da sayfa hazırlıyorsanız, o nesnenin çeşitli açıdan çekilmiş olan fotoğraflarını ve çeşitli nesneler arasında çekilmiş fotoğraflarını kullanmanız, kullanıcıda gerçeğe yakın bir algı yaratmasına yardımcı olacaktır.

Başlıkların ve Meta Açıklamalarının Önemi

İçerik stratejisi hamlesinden sonra içerik planlamalarının en önemli adımlarından bir tanesi de meta açıklamalarının ve başlıkların optimize ve başarılı bir şekilde oluşturulmasıdır. SEO açısından en üst sıralara yerleşmekten çok, arama motorlarının algoritmalarının, içerikleri alakalı konulara yerleştirmelerini sağlamak için çok önemlidir. Genel olarak optimize etmemiz gereken sayfa ile alakalı elementler şunlardır;

  • Meta açıklamaları
  • Başlıklar
  • Giriş paragrafı
  • H tagları

SEO İçerik Stratejisinde Meta Açıklamaları

Meta açıklaması, kullanıcılar arama motorlarında aramalar yaptıklarında başlıkların hemen altlarında belirlen açıklamalardır. Bu açıklamalar sayesinde kullanıcılar, yazılmış olan bu konuların içerikleri hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olmuş olurlar. Meta açıklamalarını oluştururken dikkat etmemiz gereken en önemli kıstas, belirlediğimiz anahtar kelimeleri kullanmamızdır. Meta açıklamasında anahtar kelimemizi ve alakalı anahtar kelimeleri kullanmalıyız.

Meta açıklaması.

Hem bu sayede, kullanıcılar yazının tam olarak ne ile alakalı olduğunu anlarlar, hem de arama motorları, yazıyı konusunda göre kategorize etmeyi başarırlar. Bu açıdan baktığımız zaman, iyi bir meta açıklaması bizim için çok büyük bir önem arz etmektedir.

Ayrıca, meta açıklamaları her zaman kullanıcıları sizin başlığınızı ziyaret etmeye itmeli. Bu sayede çok daha fazla kullanıcıyı web sitenizde ağırlamış olacaksınız.

İçerik Stratejisinde Başlığın Önemi

İyi bir sayfa için iyi bir başlık nasıl oluşturulmalı? Bu sorunun cevabı aslında çok önemlidir. Hem arama motorlarının botları açısından hem de kullanıcı denetimi açısından verimli ve iyi başlık seçimi çok önemlidir.

Başlık seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli faktör, belirlemiş olduğumuz anahtar kelimeyi başlıklarımızda kullanmamızdır. Hatta belirlemiş olduğumuz anahtar kelimeyi, başlığın başında kullanmamız çok daha önemlidir. Örneğin “Kadın ayakkabı modelleri” kelimesinde rekabete girmek istiyorsunuz. Bunun için başlığınız da “Kadın Ayakkabı Modelleri” olursa, arama motorları sizin bu içeriğinizi istediğiniz başlıkta sınıflandırması çok daha kolay olacaktır.

Kullanıcı açısından da düşündüğümüz zaman, iyi bir başlık seçmek içerik stratejisi açısından da çok önemlidir. Başlıklar, aynı meta açıklamaları gibi kullanıcıyı o başlığa tıklamaya itmelidir.

Giriş Paragrafı

İçeriğinizin ya da sayfanızın giriş kısmı da çok önemlidir. Google gibi genel arama motorları, giriş paragrafına konu belirleme açısından göz atarlar. Giriş paragrafındaki ilk 100 kelime, arama motorlarının içeriklerinizi konularına göre sınıflandırmaları açısından önemlidir. Bu yüzden belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri bu ilk 100 kelime içerisinde kullanmanız çok önemlidir.

Yine kullanıcı deneyimi açısından da giriş paragrafının açıklaması da çok önemlidir. Makalenin ya da sayfanın genel olarak neleri içeriğiyle alakalı bir özetin giriş paragrafında bulunması, kullanıcı açısından çok faydalı olacaktır.

SEO İçerik Stratejisinde H Tagları

H Tagları, H1’den H6’ya kadar hiyerarşik bir şekilde devam eden alt başlıklardır. H1 tag’ı genel olarak başlık olarak kullanılır H2’den sonrası genel olarak hiyerarşik olarak sıralama için kullanılır.

Bu açıdan bakıldığı zaman, alt başlıklarda belirli bir oranda anahtar kelimeleri ve anahtar kelimeleri ile alakalı kelimeleri kullanmak, arama motorlarının, web sitenizin hangi konuda rekabete girmelerini belirlemesinde yardımcı olur.

Tüm bunları hesaba kattığımız zaman, başlıklar, açıklamalar ve alt başlıkları verimli bir şekilde kullanmak, arama motorlarına hangi konu hakkında bilgi vermek istediğimizi ve sınıflandırma yapmak istediğimizi bildirmemizi sağlar. Bu yüzden bu elementleri verimli bir şekilde kullanmamız sayfalarımızın sınıflandırılması ve üst sıralara çıkabilmesi açısından çok önemlidir.

Sonuç Olarak

Yukarıda gördüğünüz üzere, başarılı bir SEO performansı için iyi bir içerik stratejisi oluşturmak gerçekten profesyonel bir iştir. Ama artık başarılı bir içerik stratejisi için takip etmeniz gereken tüm adımları biliyorsunuz. Bu noktadan sonra kendi web siteniz ve ticari sisteminiz için başarılı bir içerik stratejisini çok rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Her şeyden önce web sitenizin ve web sayfalarınızın hangi konular ile alakalı olduklarını ve ne tür bir kitleyi hedef aldıklarını belirlemek çok önemli bir iştir. İçerik stratejisinin oluşturulması genel olarak anahtar kelime analizinden sonra gelen bir durumdur. Bu açıdan baktığımız zaman içerik stratejisinde anahtar kelime analizi çok büyük bir rol oynar.

İçerik yazmaya başladığını zaman, ilk önce hangi içeriklerin yazılması gerektiği hakkında bir önceliklendirme yapmanız şarttır. Bu önceliklendirmeyi yapmanın temel amacı, genel olarak iyi bir ters piramit yapısını oluşturmaktır. Bu sayede bu ters piramit yapısında iyi bir içerik yapısı oluşturmuş olursunuz.

Orijinal içerik üretimi de içerik stratejijinde çok büyük bir öneme sahiptir. Eğe üretmiş olduğunuz içerikler orijinal değillerse, muhtemelen çok fazla işe yaramayan içerikler üretmiş olacaksınız. Bu yüzden, arama motorları tarafından üst sıralara gelmenin en önemli yolu, orijinal içerikler üretmenizden geçer. Kopya ya da spin edilmiş içeriklerle hiç bir yere varamazsınız. ,

Görselliği ve içerik açıklamalarını ve başlıkları iyi kullanmanız da, iyi bir SEO açısından çok önemlidir. SEO parametrelerinin başında bu elementlerin verimli olarak kullanılması gelir. Bu sayede hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından önemli içerikler elde etmiş olursunuz. Eninde sonunda en üst sıralara geleceksinizdir.

Eğer bu konular ile alakalı aklınızda daha fazla sorular var ise, lütfen bunları yorumlarda belirtiniz. Ya da direkt olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO İçerik Stratejisi Hakkında Sıkça Sorular Sorular

İçerik stratejisi nedir?

İçerik stratejisi, bir web sitenin belirlenmiş olan bir pazarda arama motorlarındaki performanslarını iyileştirmek amacıyla oluşturulacak olan içeriklerin genel olarak konularının planlanmasıdır. Bir içerik stratejisi oluşturulduktan sonra, web site sahibi artık hangi konularda içerik ve sayfalar oluşturacağını bilir.

İçerik stratejisi neden önemlidir?

İçerik stratejisi, web sitelerinin SEO performanslarını ve belirli bir pazarda arama motorları aracılığı ile ön plana çıkmalarını sağlayan yegane tekniklerdir. Bu teknikler kullanılarak, başarılı bir SEO çalışmasına imza atarsınız. Ve ayrınca, belirli bir pazarda SEO alanında başarılı olmak adına almanız gereken yolu ayrıntılı bir şekilde belirlersiniz.

İçerik stratejisi nasıl yapılır?

Her şeyden önce, iyi bir anahtar kelime analizi yapmanız gerekmektedir. Sağlam bir anahtar kelime analizi ile hangi anahtar kelimelerde yarışmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde belirlersiniz. Artık hangi anahtar kelimeler için içerik üreteceğinizi bildiğiniz zaman, içerikleri hangi sıralama ile üreteceğinizi belirlemelisiniz. Genelde bu sıralama, rekabeti en düşük kelimeden, rekabeti en yüksek kelimeye doğru olur. Bu sayede, rekabeti en yüksek olan kelime için üretmiş olduğunuz içerikte, önceden oluşturmuş olduğunuz içeriklerin linklemerin kullanarak bir iç linkleme yapısı oluşturursunuz. Bu sayede ters piramit metodunu kullanarak başarılı bir içerik stratejisine imza atmış olursunuz.

İçerik nasıl yazılmalı?

Aslında iyi bir içerik stratejisi belirledikten sonra içeriğin nasıl yazılması gerektiğini aşağı yukarı belirlemiş olursunuz. Bu açıdan bakıldığı zaman, bu noktadan sonra içeriklerinizin başlıklarını, alt başlıklarını, giriş paragrafını, meta açıklamalarını düzgün bir şekilde oluşturmamız çok önemlidir. Bunları iyi yaparsak, arama motorlarının içeriklerimizi algılayıp, konularına göre rekabete sokmaları zor olmayacaktır. Ayrıca, içerik analizi programlarını ya da uygulamaları kullanarak, yazdığınız içeriklerin SEO’ya uygun olup olmadıklarını ayrıntılı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp