Anasayfa » Blog » SEO Nedir? Neden Önemlidir? – SEO Hizmetleri

SEO Nedir? Neden Önemlidir? – SEO Hizmetleri

Son güncelleme :

by

Merhabalar, bu yazıda sizlere SEO’yu yani arama motoru optimizasyonunu en kapsamlı bir şekilde anlatacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra bu konunun genel mantığını çok iyi bir şekilde kavramış olacaksınız. Ayrıca SEO konusunda bir hizmet almak istiyorsanız, almanız gereken tüm bilgileri buradan alacak ve en iyi hizmeti seçecek duruma geleceksiniz.

İçindekiler ( Okuma Yardımcısı )

SEO Nedir?

SEO.

SEO, aslında İngilizce’si ‘Search Engine Optimization” olan yani Türkçe’si ” Arama Motoru Optimizasyonu” olan bir alanı ifade eder. Bu alanın temel amacı, belirli bir web siteyi ya da o web sitesine ait sayfaları, Google gibi belirli arama motorlarında yapılan sorgularda en başa çıkarmayı amaçlayan çalışmaların bütünüdür. Ülkemize, diğer alanlar ile karşılaştırırsak, yeni diyeceğimiz bir bilişim disiplinidir diyebiliriz

Çoğu insan SEO’yu, arama motorlarında en üst sıraya çıkmayı sağlayan sihirli bir değnek olarak düşünür. Hatta bazı insanlar ve kurumlar, bu aracı ve disiplini bu şekilde pazarlarlar ve insanları tabiri caizse kandırırlar. Halbuki, bu yazıyı okuduktan sonra, durumun bu kadar basite indirgeyemeyeceğimizi anlayacaksınız.

SEO’nun içerisinde bir çok alt disiplin ve kurallar bütünü yer almaktadır. Arama motorlarındaki performansta başarılı olmak adına bu kurallar bütününe sadık kalmak zorunda olduğumuz anlamamız gerekir. Bu kurallar bütünü aslında Google Hizmet Şartları’nın belirttiği kurallardır. Bu kurallar sayesinde arama motorları, arama yapan kullanıcıların önüne en kapsamlı, en zengin ve en alakalı içerikleri ve sonuçları çıkarmak için vardır. SEO da bu kurallar göz önünde bulundurularak ortaya çıkmış bir disiplindir. Yani ortada bir “sihirli değnek” yoktur. Sadece, kullanıcılara ve ziyaretçilere en iyi deneyimi vermek için yapılan genel bir çalışma hali mevcuttur.

SEO Neden Önemlidir?

Günümüzde artık insanların çok büyük bir bölümü, akıllarındaki soruları ve ihtiyaçlarını internet aracılığıyla hallediyorlar. Kendiniz bile Google’ı ya da diğer arama motorlarını günde kaç kere kullandığınızı hayal edin. Bu açıdan bakıldığı zaman, herhangi bir kuruluşun ya da olgunun internetteki varlığı, çok önemli. Bu açıdan bakıldığı zaman, internet ortamında varlık göstermeden, herhangi bir kuruluşun girişimin vs. başarıya ulaşması pek muhtemel değildir.

Peki internetteki varlık nasıl sağlanır?

İnternette, insanlar ile iletişimde olacak bir şekilde çeşitli şekillerde var olabilirsiniz. Bunlar arasında bir web sitesi ara yüzü, Youtube, Instagram gibi çeşitli sosyal medya ara yüzleri ile insanlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda genel olarak web site ara yüzlerini kullanarak internet ortamında var olmak üzerine konuşacağız.

Günümüzde çoğu insan artık internet kullanıyor demiştik. Ayrıca bu insanlar, bir hizmet ve ya bir ürün arattıkları zaman, Google gibi arama motorlarının sundukları zengin sonuçları kullanıyorlar. İşte Google, web sitelerini bu zengin sonuçlara göre sıralıyor. Ve kullanıcıların yaklaşık yüzde 30’u, en başta çıkan sonuca her zaman tıklayıp ziyaret ediyorlar.

Bu türlü bir ziyaret gerçekleştiği zaman, ziyaret edilen siteye ait işletmeden veya hizmetten satın alma olasılıkları çok fazla artıyor. İşte SEO’nun önemi burada ortaya çıkıyor. Eğer bir web siteniz var ise, o web sitede hizmetlerinizi ve ürünlerinizi anlattığınız sayfaların, Google aramalarında en üst sıralara çıkmasını hedeflemeniz gerekir. Bunu da SEO’nun sizlere sunduğu imkanlar ile yapabilirsiniz.

Anlayacağınız üzere, internet üzerinde sadece var olmanız yetmiyor. Sadece bir web sitesi sahibi olmanız, hiç bir takipçisi olmayan bir Instagram hesabı olmak gibi bir şey aslında.

Müşteri Portföyünde Direkt Artış

Müşteride direkt artış.

SEO, müşteri portföyünüzde direkt artış sağlayan bir araçtır. Hizmet veren bir firma ya da kuruluş, arama motorlarında, o hizmeti ya da ürünü aratan ziyaretçilerin hemen önüne çıkarsa, müşteri sayısı kat ve kat artacaktır. Çünkü artık çok daha fazla insan, sizin hizmetlerinizi ve firmanızı görüyor olacaktır. Bu açıdan bakıldığı zaman, SEO aslında çok etkili ve kalıcı bir reklam aracıdır.

SEO’nun diğer reklam kampanyalarına göre en büyük avantajı, bir kere uygulandığı zaman artık sonuçlarının sonsuza dek kalıcı olması. Fakat genel olarak diğer reklam kampanyaları, görüntülenme ya da zaman parametresi açısından size hizmet verirler.

Örneğin, günde 1000 kişinin geçtiği bir caddedeki bir panoya reklamınızı astırdınız. Bu caddeden geçen tüm insanların çoğu sizin sunduğunuz hizmetle alakası olmayan insanlar. Bu reklam belki çoğu insanın dikkatini bile çekmeyecek. Ayrıca, panoda durduğunuz süre boyunca sürekli olarak para ödersiniz. Süreniz bittiği zaman, reklamınızı kaldırırlar.

Fakat bir web sitesine belirli bir süre SEO kampanyası uyguladığınız zaman ve belirli bir zaman sonra siteniz ve sayfalarınız en başa çıktıkları zaman, artık en üst sıra size aittir. O noktadan sonra yapacağınız minimal güncellemeler ve bakım faaliyetleri sayesinde, hep en başta kalarak insanlar sizin sitenizi ve firmanızı sürekli ziyaret edecekler. Ayrıca, bu insanlar genelde sizinle alakalı bir hizmeti ya da sizin sunduğunuz ürünleri arayan insanlar. Yani sokaktan geçen rastgele insanlar değiller. Sadece bu açıdan bile düşündüğümüz zaman, SEO’nun diğer geleneksel reklam türlerinden çok daha fazla karlı olduğunun farkına varacaksınız.

SEO’ya yapılan hiç bir yatırım boşa gitmiş bir yatırım değildir. Sadece iyi SEO partnerleriyle çalışıyor olmanız sizin için çok önemlidir.

SEO, Marka Bilinirliğini Arttırır

SEO çalışmalarının en büyük avantajlarından bir tanesi de, işletmenin ya da kuruluşun marka bilinirliğinin direkt olarak artmasıdır. İnsanlar arama motorlarında aratma yaptıkları zaman, önlerine çıkan sonuçlar arasından bir tanesine tıklayacaklardır. Sizin hizmetinize tıklamasalar bile, sizin web siteniz en başta çıktığı için, insanların bilinç altlarına yerleşeceksiniz. Ve sizin hizmetinizi ya da size ait bir ürünü aratan insanların aklında yer edeceksiniz.

Aslında çoğu reklam kampanyalarının amacı budur. İnsanlarının bilinç altlarında yer etmek. Çünkü insanların bilinç altlarında yer ederseniz, her zaman o şey akıllarına geldiği zaman, ilk akıllarına geleceği şey sizin markanız olur.

Yani pasif olarak, SEO’nun, sizi ziyaret etmemiş olan insanlar üzerinde de bir etki bırakıyor olması. Bunu normal geleneksel reklamcılık sektöründe de görmekteyiz. Ama, SEO bu konuda çok daha etkili yer almaktadır. Bunun temel nedeni, arama motorlarında sizinle alakalı kelimeleri aratan insanların, aslında bu alanla alakalı ilgili insanlar olmasıdır. Geleneksel reklam türlerinde ise, insanlar rastgeledir.

SEO ile Çağa Ayak Uydurursunuz

Artık sizlerin de takdir edeceği üzere, çağımız teknoloji çağıdır. Reklam kampanyaları ve insanların davranış şekilleri, gelişen teknolojilere göre değişim gösteriyor. Doğanın genel kanunu olarak, değişime ayak uyduramayanlar, elenirler. Bu açıdan bakıldığı zaman, bu çağda başarılı olmak isteyenler, internette varlık göstermeleri şarttır. Aksi takdirde, çağa ayak uyduramazsınız ve sonuç sizin için iyi olmaz.

Günümüzde başarılı olmuş neredeyse her ticari kuruluş, arama motoru optimizasyonuna büyük yatırım yapmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, arama motoru optimizasyonları, çağımız için çok önemli bir araçtır. Örneğin bir ürünü ya da bir hizmeti Google’da arattığınız zaman, karşınıza çıkacak ilk sonuçlar, muhtemelen o alanda en başarılı olarak devam eden sonuçlardır.

Size ait bir hizmetin ya da bir kuruluşun en üst sıralarda yer alması demek, artık insanların sizi fark edip, sizinle iletişim kurmaları anlamına geliyor. Ve çok daha fazla müşteri sayesinde çok daha iyi pozisyonlara kendinizi taşıyorsunuz.

SEO, Uzun Vadede Kazandırır

SEO, uzun vadeli bir yatırımdır. Eğer uzun vadede kazanmak ve işletmenizi ya da kuruluşunuzu uzun vadeli olarak başarıya getirmek istiyorsanız, SEO sizin için en önemli yatırım araçlarından bir tanesidir. Çünkü, arama motorlarında bir kez başarılı olduğunuz zaman, artık yerinizi korumak ve rekabet etmek kolaylaşıyor. Sadece basit güncellemeler ve içeriklerle, en başta kalıp uzun vadede en çok müşteriye ulaşma fırsatı yakalıyorsunuz.

Bu açıdan bakıldığı zaman, uzun vadede SEO kazandıran bir araçtır.

SEO Nasıl Uygulanır?

SEO teknikleri.

İşte burası, konunun en can alıcı noktasıdır. Çünkü arama motoru optimizasyonu, gerçekten profesyonellik gerektiren bir iştir. İngilizce kaynaklarında başarılı SEO uygulamaları genelde “Hollistic SEO” yani bütüncül SEO olarak geçer. Bu açıdan bakıldığı zaman, tüm kaynakları ve tüm etmenleri el üstünde tutmalıyız. Sadece bu yüzden, SEO’ya insanların “sihirli bir değnek” muamelesi yapması, mantıksız oluyor.

Fakat her şeyden önce, arama motorlarının nasıl çalıştığını genel olarak kavramamız gerekmektedir. Bu sayede SEO’nun nasıl uygulandığı, kafanızda daha iyi yer edecektir.

Arama motorlarının genel görevi, yukarıda da bahsettiğimiz üzere, kullanıcılara en iyi bilgileri ve en zengin sonuçları veren içerikleri sunmaktır. Bunu yapabilmeleri için ilk önce internette var olan bütün içerikleri analiz etmeleri gerekmektedir. İşte arama motorlarını, diğer internet sitelerinden ayıran en önemli etken budur.

Arama motorları, internetteki tüm sayfaları tararlar. Bunu, kendilerine ait botlar sayesinde yaparlar. Arama motorlarına ait botlar internetteki sayfaları ziyaret ederler, ve bu sayfaları dizinlerine eklerler. Dizinleri genelde, arama motorlarının kendilerine ait algoritmalarına göre kategorilerde inceleriz. Bu arama kategorilerine göre sıralamalarda, içeriklerin kalitesine ve kullanıcıların bu içeriklerdeki deneyimlerine göre sıralamaya sokarlar.

Yukarıdaki bilgiden de anlayacağınız üzere, arama motorları en kaliteli içerikleri en başa yerleştirirler. SEO’nun genel amacı ise, arama motorları algoritmaları tarafından en kaliteli olarak algılanan içerikleri her zaman en başa koymalarını sağlamaktır.

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurduğumuz zaman, SEO aktiviteleri 3 temel başlığa ayırırız.

Teknik SEO Uygulamaları

SEO' da tarayıcı.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, arama motorları tüm sayfaları tararlar. Bizim amacımız ise, arama motorları tarafından taranabilir web sayfaları oluşturmaktır. Taranabilir web sayfaları oluşturmak, teknik SEO’nun temel amaçlarından biridir. Bu sayede, arama motorlarının işini kolaylaştırmış olacağız.

Teknik SEO uygulamalarında, arama motorlarına ait botların, sayfaları ziyaret edip etmeyeceklerini ayarlayarak yaparız. Bu ayarları yapmanın genelde bir kaç basit yolu vardır.

Robots.txt Dosyası

Bu dosya, bir web sitesine ait olan ve Google ve diğer arama motorlarına ait botların, web sitesinde hangi sayfaların taramaya izin veriliğini ya da hangi sayfaların taramaya izin verilmediği bilgilerini içeren dosyalardır. Ve genel olarak bir kaç satır koddan oluşmaktadırlar.

Arama motorlarına ait tarama botları, bu dosyayı ziyaret ederler ve taramaları gereken sayfaların bilgisini buradan alırlar. Ayrıca taranmaması gereken sayfaların bilgilerini alıp bu sayfaları ziyaret etmezler. Aksi takdirde, Google botları, bütün sayfaları tarayıp, hepsini indeks’lerine almak üzere kodlanmışlardır.

Sayfa Meta Bilgisine “noindex” Eklemek

Meta bilgisi, internet sitesinde yer alan ayrı ayrı sayfaların ya da postların içerisinde, o sayfalara ait teknik bilgilerin bulunduğu kod kısmıdır. Bu kod dizinine “noindex” etiketini eklerseniz, arama motorlarına ait botlara, bu sayfayı taramamalarını ve indekse eklememelerini söylemiş olursunuz. Bu sayede o sayfa taranmaz ve arama sonuçlarında gösterilmez.

Sayfaları tek tek olarak şekilde arama motorlarına kapamak ya da açmak konusunda yapacağınız en iyi yöntem budur.

X-Robots Tag HTTP Yanıt Başlığına “Noindex” ya da “None” Eklemek

HTTP sunucu yanıtları, general olarak, sunucuya gönderilen sorgulara karşın gelen yanıtlardır. Bu yanıtları manuel olarak değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda da sunucu yanıtlarına, o sayfanın arama motorları tarafından taranıp taranmamaları gerektiğini de belirtebilirsiniz.

Eğer bir sayfaya ait sonucu yanıt başlığına, X-Robots Tag olarak “noindex” ya da “none” eklerseniz, sayfanızı ziyaret edecek olarak arama motorlarına ait botları bu yanıt sayesinde, bu sayfaları indekslerine eklenmemesi gerektiğini anlayabilirler. Bu açıdan bakıldığı zaman, bu da aynı zamanda tekil sayfaları arama motoru aratmalarından kaldırmaya yarayan bir yöntemdir.

Teknik SEO, aslında bunlar kullanılarak yapılan basit bir çalışmalar bütünüdür. Bu basit çalışmalar sayesinde sitenizin verimli bir şekilde indeklenmesini sağlarsınız.

Arama Motoru Maliyeti

Unutmamanız gereken noktalardan bir tanesi de, arama motorları, sayfaları taramak için belirli bir maliyet içerisine girerler. Botlar sayfaları tararken, bunu belirli bir sunucu üzerinden yaparlar. Bu sunucular ne kadar çok çalışırlarsa, arama motorlarına o kadar fazla maliyet olarak geri döner. Bu açıdan baktığımız zaman, taranması gereken sayfaların belirlenmesi ve taranmasına gerek olmayan sayfaların da belirlenmesi, arama motorlarının, kurulan web siteyi verimli bir şekilde taramalarına olanak sağlar.

Örneğin, taranıp, aramalarda yükselmesini beklediğiniz bir içeriğe arama motorları sık sık ziyaret ederler. Her ziyarette içeriğin yükselmesi sağlanır. Fakat, Google’ın sizin için ayırmış olduğu botların, yükselmesi gereken içeriği değil de, işlevi olmayan sayfaları ve linkleri taradığını hayal edin. Bu durumda, sitenizin ve sitenize ait sayfaların arama motorlarındaki verimi düşecektir.

İç SEO Uygulamaları

İç SEO uygulamaları, teknik SEO’dan sonra gelen karmaşık SEO uygulamalarını bünyesinde barındırır. Burada çok farklı alanlarda çok farklı çalışmalar vardır. Bu da aslında, web sitesi içerisinde yapabileceğimiz SEO çalışmalarını ele alan bir çalışmaların bütünüdür. Genel olarak yapılan çalışmalar, arama motorları için değil, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların deneyimlerinin iyileştirilmesi için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Her şeyden önce, iç SEO’ya başlamadan önce, çalışacağınız pazar ve bu pazarın kapsamının çok iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Hangi kitleye hitap edeceğiniz ve bu kitleye hangi konular ile alakalı bilgiler sunacağınız, çok önemli bir parametredir. Bu parametreler, iyi bir anahtar kelime araştırması yaparak ortaya çıkarırız

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması.

Zaten halihazırda bir hizmetiniz ya da bir işletmeniz mevcutsa, çalıştığınız pazar ve bu pazarın kapsamı bellidir. Bu aşamada, bu pazara ait potansiyel müşterileriniz, internette ne tür aramalar yaparak bu hizmetlere ulaşmaya çalışır, bunun analizini yapmak çok önemlidir.

Örneğin, Ankara’da hizmet veren bir oto yedek parça sağlayıcısısınız. Müşterileriniz arama motorlarında “oto yedek parça” gibi aramalarla sizlere ulaşmaya çalışacaklardır. Bu tarz kelimelerde yapılan aramalarda siteniz en başa çıkarsa, o aramayı yapan potansiyel müşterinizin, size ait web sitesine tıklaması çok büyük bir ihtimal olacaktır.

Seçilen anahtar kelimelerde rekabet de çok önemli bir faktördür. Çünkü, belli bir hacmi ve pazarı olan bir kelimede yarış çok daha fazla olacaktır. Bu açıdan bakıldığı zaman, seçilen kelimelerde rekabet çok fazla olmamalıdır. Çünkü firmanız için kurduğumuz web sitesi, aramalarda yıllardır faaliyet gösteren web siteleriyle ilk aşamada çok fazla rekabet gösteremeyecektir. Bu açıdan, sizlere kısa zamanda sonuçlar verecek, yine pazarınızla alakalı düşük rekabetli anahtar kelimeleri seçimi çok önemlidir.

Ticaret gelirini arttıracak uygun anahtar kelimelerin seçimi yaptıktan sonra, artık diğer adımların çalışmasına başlarız.

Seçilen Anahtar Kelimenin Uzunluğu

Genelde tek kelime olarak seçilen anahtar kelimeler, rekabeti zor ve çok maliyet gerektiren kelimelerdir. Örneğin, çeşitli ayakkabılar sattığınız bir e-ticaret siteniz olsun. “ayakkabı” kelimesinde rekabet etmek, sizin için epey zor ve zaman alıcı bir süreç olacaktır. Çünkü, eski ve otorite sahibi e-ticaret sitelerini arama motorları her zaman en başta gösterecektir. Fakat sizin yeni sisteminizin böylesi zor bir kelimede en başa çıkması, neredeyse imkansıza yakındır. Ayrıca bu tarz kelimelerin de hacimleri çok fazladır.

Fakat “Spider Man baskılı çocuk ayakkabı modelleri” gibi spesifik anahtar kelimelerin rekabetleri azdır. Ayrıca bu tarz spesifik anahtar kelimelerde hacim de azdır. Ama en üst sıralara çıkmak, yeni web siteleri için bu tarz kelimelerde çok daha kolaydır.

Bu açıdan bakıldığı zaman, işletmenize ait bir web sitesi yeni kurulduğu zaman, ilk aşamalarda, rekabeti düşük ama niş bir kitleye hitap eden anahtar kelimelerin seçilmesi çok önemlidir. Web sitenizin zaman içerisinde otoritesi arttıkça, daha genel ve zor rekabetli kelimelerde savaşmak daha mantıklı olacaktır.

İçerik Yönetimi ve Web Sayfalarının Oluşturulması

Anahtar kelime seçiminden sonra, bu aşamada artık ürünlerinizi ve hizmetlerini tanıtacak, seçilmiş olan anahtar kelimelere uygun içeriklerin ve web sayfalarının oluşturulması işlemine başlanır.

Bu web sayfalarında olması gerek başlıca şey, SEO’ya uygunluktur. Bu sayfalarda kullanıcıya, ihtiyaçları olan her bilginin sunulması çok önemlidir. Bu açıdan hizmetlerimizi ve firmamızı tanıtacak olan içeriklerin başlıksal olarak tasarlanması ve planlanması gerekir.

Anahtar kelimelerdeki rekabetlerin oranlarına göre, web sitemizde kaç adet içeriğin niteliksel olarak bulunması gerektiği araştırılmalıdır. Çünkü, ne kadar fazla bilgi sunarsanız, kullanıcı deneyimini o kadar arttırmış olursunuz. Kullanıcı deneyiminin artması demek, arama motorlarında en başlarda yer alacağını anlamına gelir.

İçeriklerde ve Sayfalarda Anahtar Kelimelerin Kullanılması

Her hizmetinizi anlatan sayfaların genel bir planlanması yapıldıktan sonra, bu sayfaların tasarımlarına başlanır. SEO açısından iyi bir internet sayfasının tasarlanması, belirenmiş olan anahtar kelimeler düzgün bir şekilde kullanılması çok önemlidir.

Seçilmiş bir anahtar kelime, içeriğin içerisinde doğal ve homojen olacak şekilde kullanılmalıdır. Fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü arama motorları, art niyetle fazlaca kullanılmış olan içerikleri kopya içerik muamelesi yaparlar ve hiç bir zaman listelenemezsiniz. Bu açıdan bakıldığı zaman, emeklerininiz çöpe gitmesi söz konusudur.

Bu konu hakkında belirli bir oran vermek pek mümkün olmamakla birlikte, eğer içeriğiniz çok fazla yararlı bilgi ve ayrıntı içeriyorsa, doğal olarak o kadar fazla anahtar kelime içeriyor anlamına gelir. Bu açıdan baktığımız zaman, içerikleri bol içerikli ve uzun formlu olması çok önemli bir durumdur.

Örneğin bir hizmeti anlatırken, o hizmetle alakalı tüm ayrıntılarda bahsediyor olmak, hem sizin ustalığınızı ön plana çıkarır, hem de çok ciddi bir biçimde SEO’ya pozitif etki yaratır.

İçeriklerde Görselliğin Önemi

Aslında hizmetlerimizi ve ürünlerimizi tanıttığımız web sayfalarını düz web site postları olarak davranmak da iyi bir yaklaşım değildir. Çünkü, kullanıcı kolay sindirebileceği içerikleri okumak ve anlamak ister. Kullanacağımız görsel niteliklerde grafikler, resimler ve hizmet ve ya ürünlere ait inforgrafiklerin olması çok önemli bir durumdur. Çünkü kullanıcı aslında bu tür info grafikler ya da görsellikler sayesinde sizin vermiş olduğunuz bilgileri sindirirler.

Uzun uzun yazıların olduğu makale ve içeriklerde, bu uzun yazıları kısaca özetleyen görsellerin ve içeriklerin kullanılması, her zaman sizin yararınıza olacaktır. Hem ziyaretçi sıkılmayacak ve vermek istediğiniz tüm ayrıntıları özet olarak alacak, hem de içeriklerde görsel kullanımı sayesinde çok iyi bir şekilde verdiğiniz her şeyi kavrayarak sizinle iletişime geçme olanakları artacak.

Bu açıdan bakıldığı zaman, görsel kullanımı profesyonellik açısından çok önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Okunabilir İçerikler ve Web Sayfaları

İç SEO’da kullanıcı deneyimi açısından okunabilir içeriklerin ve web sayfaların olması, çok önemlidir. Yazılmış bir yazıda ya da makalede her zaman konular belirli bir sıraya ve düzene göre verilmelidir. Bu açıdan bakıldığı zaman H etiketlerinin kullanımı çok önemlidir.

Bir web sayfası tasarlarken, sayfanın ana başlığı her zaman H1 etiketiyle verilir. Yazı için başka herhangi bir H1 etiketi kullanmayız. H1 etiketinin bir alt başlıkları ise H2 etiketleri ile verilir. Ve aradaki hiyerarşi H6 etiketine kadar gider. Ama biz genelde H3 etiketine kadar kullanmayı, web sayfası tasarımcılarına öneriyoruz.

Etiket hiyerarşisini doğru kullanmak, hem SEO açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir.

Ayrıca, etiket altında verilen paragrafların uzunluğu ise genelde ne kısa ne de uzun olmalıdır. Paragraf uzunluğu hakkında genel verilen önerilerden bir tanesi, 3-10 kelime arasında olmasıdır. Bu sayede hem yazı çok fazla bölük olmaz hem de okuyucu sıkacak ve göz yoran bir görüntüden kaçınmış oluruz.

Dil Bilgisi ve Türkçe Hakkında Öneriler

Hizmetlerimizi ve ürünlerimizi tanıttığımız web sayfaları ve içerikler her zaman Türkçe ve imla kurallarına uygun olmalıdır. Çünkü, arama motorları, dil açısından düzgün olmayan hiç bir içeriği üst sıralara çıkarmayacaktır.

Ayrıca, ve, veya, dahası vs. gibi geçiş kelimelerini yazılarımızda kullanmak her zaman çok önemlidir. Bu tür yazıları okumak, kullanıcı açısından her zaman çok daha kolaydır.

Edilgen çatı çok fazla kullanmamalısınız. Edilgen çatı hakkında bilgi almak istiyorsanız buradan bakabilirsiniz. Çünkü edilgen çatı, bilimsel bir kullanım tarzıdır. Sayfalarınızı ve içeriklerinizi okuyacak olan insanlar, sıradan insanlar ve kolay arayan insanlar oldukları için edilgen çatıdan kaçınmanız gerekmektedir.

SEO’da iyi bit kullanıcı deneyimi yakalamak istiyorsanız, cümleleriniz de çok uzun olmamalıdır. Net ifadeler ve cümlelerle anlatmak istediğiniz şeyi dolandırmadan anlatmanız gerekir. Bu açıdan baktığımız zaman, bu da pratik isteyen bir iş olarak karşımıza çıkıyor.

Metin Uzunluğu

Yazılan yazıların ve elde edilmiş olan web sayfalarındaki metin uzunluğu, en başta olan rakiplerden çok daha uzun olması gerekmektedir. Tabi bu uzunluk, konuyla alakasız olan şeylerin üst üste tıkıştırılması ile alakalı değildir. SEO’da arama motorları, yazının genel olarak konu ile alakalı olup olmayacağını anlayabilecek seviyededir. Bu açıdan baktığımız zaman, metin uzunluğu bizim için çok önemli bir faktördür.

Metnin ya da yazılan yazıların uzun olması demek, o konu ile alakalı çok fazla bilgi verdiğimiz anlamına geliyor. Böylece arama motorları, yazdığımız yazıda kullanıcının işine yarayacak tüm bilgileri vermiş olduğumuzu hesaplar ve sizi tanıtan yazıları ve makaleleri en üst sıralara çıkarır.

Fakat verdiğiniz bilgileri de güvenilir kaynaklara dayandırıyor olmanız da çok önemli bir kıstastır. Eğer bu bilgileri de kaynak kısmında güvenilir bilgilere dayandırırsanız, arama motorları ve kullanıcılar açısından çok sağlam bir içerik oluşturmuş olursunuz.

Genel olarak piyasada en çok iş yapan ticari metinler 1000-2000 kelimeden oluşurlar. Bu tür içerikler her zaman en üste çıkma potansiyeli olan içeriklerdir.

İç SEO’da Görsel Kullanımı ve Alt Nitelikler

Yukarıda bahsettiğimiz üzere görsel kullanımı SEO açısından çok kıymetli bir araçtır. Hem de kullanıcıların çok daha verimli bir şekilde bilgi almasını sağlar. Kullanılan görseller ile birlikte, ayrıca o görsellere alt nitelikler eklemeniz SEO açısından çok önemli bir etkendir. Çünkü alt nitelikleri, arama motorları, görsellere erişemeyen kullanıcılara yazı yada sesli olarak sunarlar. Böylece içeriğiniz herkes tarafından ulaşılabilir hale gelir.

Verilen alt niteliklerin, belirlenmiş olan anahtar kelimeleri içermeleri de çok önemlidir. Bu sayede verdiğiniz görsellerin, yazmış olduğunuz konuyla alakalı olduklarını arama motorlarına sunmuş olursunuz.

Google gibi arama motorları, herkes tarafından ulaşılabilir olan web sitelerini her zaman en üst sıralarda tutarlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, görsellerde kullanılan alt nitelikler de büyük önem arz etmektedir.

Giden Bağlantılar ya da Dış Linkler

Yukarıda, referans göstermenin ne kadar sağlıklı ve önemli bir şey olduğunu anlattık. İşte bu referanslar çok güçlü ve otorite sahibi sitelere vermeniz, Google ve arama motorları açısından çok önemlidir. Çünkü, verdiğiniz bilgilerin, doğru ya da sağlam kaynaklar kullanılarak alındığını arama motoru algoritmalarına anlatmış oluyorsunuz.

Fakat dış bağlantılar ve linkleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bir husus, gereğinden fazla kullanmamanız. Ayrıca, rakibiniz olan sayfalara backlink vermemeniz. Böyle yaparak kaş yaparken göz çıkarabilirsiniz 🙂

Giden bağlantıların kaliteli olanlar her zaman “do-follow” olması çok önemlidir. Do-follow linkler, arama motorlarına ait algoritmaların takip ettikleri linklerdir. Yani SEO açısından değerli olan linklerdir. Fakat “no-follow” olarak ayarlanmış linkleri arama motoru botları takip etmezler. Böylece bu linklerin, arama motorları açısından bir değeri yoktur. Sadece ziyaretçi yönlendirmesinde rol oynarlar.

Eğer işinize yarayacak ama çok da kaliteli olmayan bağlantıları kullanmak istiyorsanız, “no-follow” etiketi ile bu bağlantıları kurabilirsiniz. Bu sayede, arama motorları bu yönlendirme linklerini SEO açısından ele almayacaklardır.

İç Linkleme Yapısı

SEO'da iç linkleme.

Bu, arama motorlarının yeni yazdığınız yazıları bulup tarayabilmeleri için çok önemli bir olgudur. Yazmış olduğunuz yazılar, iç linkleme ağlarıyla birbirlerine bağlantılı olmalıdırlar. Bu sayede birbirlerine bağlanmış olan yazılar, hem bir bütün oluşturmuş olurlar, hem arama motoru tarayıcıları hem de kullanıcılar açısından kolaylık olmuş olur.

İç linkleme yapılırken, eğer bir yazınızda, diğer yazıya ait bir anahtar kelime kullandıysanız, bu yazıdaki anahtar kelimeye dair içeriğinizi ona linkleme aracılığı ile yapılır.

İç linkleme yapısı oluşturulurken, içerik stratejisinde ana içerikler ve ara içerikler olarak bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu planlamada, ara içerikler, ana içeriklerde yoğun bir şekilde linklenmiş olarak bulunmalıdır. Bu şekilde web listesinde anlamlı bir piramit linkleme ağı oluşturulur. Hem ziyaretçiler hem de arama motoru botları için çok büyük kolaylık sağlanmış olur.

Ayrıca, iç linklemede de do-follow ve no-follow etiketleri kullanabilirsiniz. Eğer yapılmış olan linklemenin SEO açısından bir avantajının olmasını istemiyorsanız, no-follow etiketi kullanabilirsiniz.

Meta Açıklaması

Meta açıklaması, siz Google ya da diğer arama motorlarında arama yaptığınız zaman, başlığın hemen altında beliren açıklamalardır. Bu açıklamalar sayesinde kullanıcılar sayfanızı ziyaret ederler. Eğer açıklama güzel ve ziyaretçiyi, tıklamaya iten bir açıklama olursa, başarılı bir meta açıklaması elde etmiş olursunuz.

Ayrıca SEO açısından, arama motorlarında indekslenme ve kategorizasyon için meta açıklamasında anahtar kelimelerin birer defa kullanılması ve bu anahtar kelimeleri içeren doğal bir meta açıklaması oluşturmak da çok önemlidir. Bunu siz otomatik olarak oluşturmaz iseniz, arama motorları bunu sizler için yapacaklardır. Ama unutmayın, arama motorlarının işini ne kadar kolaylaştırırsanız, onlar da sizlerin işinizi kolaylaştıracaklardır.

SEO Başlığı

Başlık belki de en başında değinmemiz gereken bir konuydu. Fakat SEO başlığını belirlerken dikkat etmemiz gereken önemli nokta, anahtar kelimenin, başlıkta olmasıdır. Hatta ana anahtar kelime, SEO başlığının ilk kelimesi olmasına önem verilmelidir.

Arama motorlarında arama yapan ziyaretçilerin, bu anahtar kelimeleri hangi niyetle arattıklarını anlayarak, buna uygun ve ziyaretçileri tıklamaya iten bir SEO başlığı belirtmek çok önemlidir. Bu, hem SEO açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir noktadır.

Ayrıca, yazılarımıza ait başlıkların, belirli bir uzunlukta olması çok önemlidir. Çok uzun başlıklar, hem arama motorlarını hem de ziyaretçileri şaşırtır. Bu açıdan hiç bir şekilde uzun başlıklar kullanmamalısınız. Buna ek olarak, hiç bir zaman kısa başlıklar kullanmamalısınız. Örneğin “Ayakkabı” yerine “Bayan renkli ayakkabı modelleri” daha tercih edilebilir bir başlık olarak karşımıza çıkacaktır.

Anahtar kelime konusunda da, anahtar kelimenin uzunluğu çok fazla olmamalı. Bir anahtar kelime, 4 kelimenin üzerinde olursa, o anahtar kelimeyi yazı içerisinde verimli kullanmak zorlaşır. Ayrıca belki de hiç aratılmayan ve hiç ziyaretçisi olmayan bir anahtar kelimeyi kullanmış olursunuz. Bu da emeklerinizi ziyan etmeniz anlamına gelmektedir.

Özgün İçerik!

Evet arkadaşlar, şimdiye kadar anlattığımız tüm noktaların ve önemli hususların en önemlisine gelmiş bulunmaktayız. Web sitenizde yayınladığınız sayfalar ver içerikler her zaman özgün olmak zorundadır. Arama motorları, özgün olmayan ve kopya olan içerikleri yakalamada ve bunları banlamada çok gelişmişlerdir. Ayrıca bu tür bir şey başınıza gelirse, arama motorları tarafından web siteniz mimlenir. Böylece, Sandbox olma ihtimaliniz artar. Böyle bir şeyin yaşanmasını gerçekten istemezsiniz.

Tüm emekleriniz çöpe gider, ve hizmetinizin ve işletmenizin prestijine zarar vermiş olursunuz.

Özgün içerikler oluşturmanın en iyi yolu, içerikleri tamamen kendiniz yazmanızdır. Bu sayede, herhangi başka bir içeriğin kopyasını oluşturmanıza imkan yoktur.

Dışarıda çok fazla makale spinner’lar ve çok fazla “yapay zeka” içerik yazıcıları bulunmakta. Bunlara belli bir mevla ödeyip, bunlar sayesinde zahmetsiz olarak içerik üretebilmektesiniz. Fakat bu, gerçekten alınması gereken bir risk değildir. Çünkü kimse, arama motorlarının kopya içerikleri ne seviyede ayıklayıp banlayabiliyor bilmiyor. Ayrıca, kullanacağınız makale spinner siteleri ve uygulamaları Google gibi arama motorlarından sizce daha mı zekidir?

En garanti yol, SEO yöntemlerini gözeterek, orijinal içerikler üretmenizdir.

Şema Seçimi

Arama motorları, dizinlerine ekledikleri çeşitli web sayfalarını çeşitli kategorilere ayrılırlar. Bu kategoriler sayesinde, bunları zengin ve çeşitli arama sonuçları olarak gösterirler.

SEO'da zengin sonuçlar.

Örneğin yukarıdaki görselde, Google’da yapmış olduğumuz “Pizza Tarifleri” araması sayesinde, önümüze hem Youtube videoları hem de “Tarifler” başlığı altında sunulmuş bir takım içerikler ve hazırlanma süreleri gözükmektedir. İşte bunlar, hazırlanmış olan içeriklerin ve web sayfalarının içeriklerini ve türlerine göre ortaya çıkmaktadırlar.

İçeriklerinizi oluştururken aslında siz de arama motorlarına ne tür bir içerik olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu açıdan aslında arama motorlarının işini kolaylaştırmış olursunuz. Örneğin, “bayan ayakkabı modelleri” hakkında bir e-ticaret ara yüzünüz var. Bu ara yüzü, arama motoruna “Ürün” kategorisinde verirseniz, örneğin Google’ın “Alışveriş” kısmında da listelenmeye başlarsınız.

Ya da paylaştığınız bir içerik, haber değeri taşıyan bir içerikse, bunu arama motorlarına bir haber olduğunu söylersiniz. Bu sayede arama motorları, “Haberler” kısmında bu içeriğinizi kullanıcılara ya da ziyaretçilere önerirler.

Bu açıdan bakıldığı zaman, kuruluşunuz ya da işletmeniz için oluşturduğunuz web sayfalarını bu şekilde belli şemalara oturtarak, Google’ın belirli zengin sonuçlarını ve ziyaretçilerini hedefleyebilirsiniz.

Dış SEO Aktiviteleri

Bu aslında bizim üzerinde hüküm sahibi olmadığımız ve sitemizin arama performanslarını çok büyük bir şekilde etkileyen faktörlerdir. Dış SEO bakımından iyi bir performans gösteren web siteleri her zaman ve her zaman arama motorlarında iyi performans göstermektedirler. Bu açıdan bakıldığı zaman, sitenizi ve web sayfalarınızı her zaman dış SEO’ya uygun hale getirmeye özen göstermeliyiz.

Dış SEO’yu etkileyen genelde iki faktör vardır;

 • Backlink’ler
 • Sosyal medya etkileşimi

Backlink’lerin SEO’ya Etkisi

Backlink yani, başka web sitelerinden bizim web sitemize link çıkışlarının olması, SEO açısından çok kıymetli bir durumdur. Arama motorları, backlink’leri iyi bir kullanıcı deneyimi geri dönüşüm olarak algılar. Yani, web sitesi ve bu içerikler backlink alıyorsa, bu içerikler kullanıcıların ve ziyaretçilerin işline yaramış ve her zaman, ve diğer sitelerde paylaşılmış gözüyle bakılır. Belki de SEO açısından en değerli faktör, backlink’lerdir denebilir.

Fakat artık arama motorlarının algoritmaları sandığımızdan çok daha zeki. Oluşturulmuş olan backlink’lerin doğal olup olmadıklarını çok iyi anlayabiliyorlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, sayfalarınıza ve web sitelerine oluşturulmuş backlink’lerin tamamen doğal olması gerekir. Ayrıca, backlink’lerin paylaşılmış olduğu web siteleri, sizin nişinizle alakalı ya da Wikipedia gibi üst düzey web siteleri olması lazımdır. Aksi takdirde, manuel olarak düşük kaliteli ve sizin konunuzla alakalı olmayan backlinkler sayesinde siteniz SEO açısından çok kötü etkilenebilir.

Size önerimiz, hiç bir zaman backlink’leri parayla satın almamanız ve doğal olmayan yollarla backlink oluşturmamanız. Belki eskiden bu tür yollar işe yarıyor olabilirdi. Fakat günümüzde arama motorları artık çok daha zeki. Doğal olmayan yollarla yapılmış olan her arama motoru manipülasyonlarını algılayabilecek seviyedeler.

Eğer halihazırda yazılarınız ve web içerikleriniz, kullanıcılara faydalı ve zengin içerikler sunuyorlarsa, kullanıcılar bunları başka sitelerde veya kendi sitelerinde referans olarak göstereceklerdir. Bu sayede, doğal backlink oluşumu sayesinde içerikleriniz SEO açısından çok başarılı olacaklardır.

Bir içerik paylaşıldıktan sonra, Google gibi arama motorları hemen backllink performansını gözetmeyecektir. Çünkü içerik daha çok yeni ve o içeriğe şans verilmesinin farkındadır arama motorları. Eğer, iyi performans sergilerse o içerikler her zaman en başta kalacaklardır. İlerleyen zamanlarda backlink’leri eski siteler ve sayfalar için arama motorları daha çok gözeteceklerdir.

Yani bu olayı akışına bırakmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Doğal olmayan her şeyle, arama motorlarının ağına yakalanırsınız ve emekleriniz çöp olur.

Sosyal Medya Varlığının SEO’ya Etkisi

Sosyal medya.

Dış SEO’yu etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesi de sosyal medya performansı olduğunu söylemiştik. Bu açıdan bakıldığı zaman, markanızın ya da firmanızın sosyal medyadaki varlığı çok önemlidir. Halihazırda sosyal medya hesaplarınızın yüksek organik takipçileri varsa, web sitenizde paylaştığınız çoğu içeriğe, sosyal medyadan da hit gelmesi muhtemel olacaktır.

Ayrıca, organik olarak arama motoru aratmalarından gelen ziyaretçilerinizin, okudukları içerikleri sosyal medya hesaplarından paylaşmaları da, bu içerikleri ziyaretçilerin çok yararlı bulduğu anlamına gelir. Arama motoru algoritmaları, sosyal medya paylaşım sayılarını da çok önemli bir SEO parametresi olarak göz önünde tutarlar.

Yine aynı şekilde, backlink çalışmalarında olduğu gibi, sosyal medya tarafında da bazı kullanıcılar doğal olmayan yollarla içeriklerini ve web sayfalarını promote etmektedirler. Bu tür doğal olmayan davranışları arama motorları çok kolay bir şekilde algılar ve sizleri cezalandırır.

Fakat doğal olarak da bir sosyal medya kampanyası oluşturmanız, sosyal medya performansınız için çok yararlı olacaktır. Eğer sayfalarınızda ve web sitelerinizde, organik ziyaretçileri takip etmeye itecek sosyal medya yönlendirmeleriniz var ise, kullanıcılarınızın belirli bölümü sizi takip etmeye başlayacaklar. Bu sayede, belirli bir zaman sonra, kalıcı bir kitle elde etmeye başlayacaksınız. Bu, elde edebileceğiniz en değerli kitle çeşididir.

Aynı zamanda, sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar, bu sayfayı kolayca sosyal medya hesaplarında paylaşabilmelidirler. Sosyal medyada paylaşımı kolaylaştıran butonlar veya araçları web sitenize eklemeniz, aynı zamanda sosyal medya kampanyanızı pozitif etkileyecek bir durumdur.

Çoğu şeyde olduğu gibi, sosyal medyanın da önemi burada açığa çıkmaktadır. İnsanların çoğu günümüzde sosyal medya kullanıyorlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, iyi bir sosyal medya yönetim, başarılı bir SEO için önemli bir faktördür.

Özet olarak SEO, aslında bütüncül olarak ele alınması gereken ve çok fazla parametreden oluşan bir kampanyadır. Yukarıda okuduğunuz tüm parametrelere aslında sizi kaliteli web sayfaları ve sistemleri hayata geçirmeye iten faktörlerdir. Bu açıdan bakıldığı zaman, SEO’nun aslında “sihirli bir değnek” olmadığının da farkına varmış oluyorsunuz.

SEO’yu Etkileyen Önemli Kullanıcı Deneyimi Parametreleri

Arama motorlarının web siteleriniz ya da sayfalarınızla alakalı kullanıcı davranışlarını, sayfalarının SEO performanslarını belirlerken önemli parametreler olarak kullanırlar. Bu açıdan en üst sıralarda yer alabilmek için, kullanıcı deneyimine odaklı tasarımlar ve yazılar yazmak ve kullanıcılara en zengin içerikleri sunuyor olmak, çok önemlidir. Kullanıcı deneyimi ile alakalı parametreler genel hatlarıyla şunlardır.

Bu parametreler genelde uzun vadede web siteniz veya sayfanızla alakalı ortaya çıkan parametrelerdir. Belli bir süre yayın yapmış web sitelerinden çıkan bu parametreleri, arama motorları birer feedback olarak kullanırlar. Eğer bu parametrelerde web isteniz iyi bir performans sergiliyorsa, arama motorlarında en üst sıralara çıkmak çok daha kolay olacaktır. Aksi takdirde, arama motoru algoritmaları sizin web sitenizi belki yararsız olarak mimleyecek ve ranklanmanız o derecede zorlaşacaktır.

Bu kullanıcı deneyimi parametreleri arasında genel olarak şunlar yer almaktadır;

 • Toplam ziyaret sayısı
 • Hemen çıkma oranı
 • Ziyaret başına sayfa sayısı
 • Ortalama ziyaret süresi

Toplam Ziyaret Sayısı

Arama motorlarından alacağınız toplam organik ziyaret sayısı tabii ki üst sıralar açıklamanızla alakalı bir durumdur. Ama sosyal medya ve diğer kanallarda yazınızı ya da sayfanızı tanıtmanız, sosyal medya hitlerinizi ve referral olarak diğer web sitelerinden gelen hitlerinizi önemli ölçüde arttıracaktır. Böylece, arama motorları, paylaşmış olduğunuz web sayfalarının insanlar arasında popüler olduğunu ve insanların bu içerikten yararlandıklarını anlayacak, ve arama performansında daha üst sıralarda yer almaya başlayacaksınız.

Yine bu parametre de aslında sosyal medya ve web sitesine ait sayfaların tanıtımlarının ne kadar önemli olduklarını gözler önüne sermektedir.

Hemen Çıkma Oranı

Bu parametre de, SEO açısından arama motorlarına çok büyük bir ip ucu veren bir parametredir. Hemen çıkma oranı, sayfanızı ziyaret eden ziyaretçilerinizin, sayfa ile etkileşime girmeden sayfadan çıkan kullanıcıların yüzdesidir. Tabi ki de sayfanın amacı kullanıcıların bir interaksiyona girmesini sağlayan bir sayfa olma zorunluluğu yoktur. Ama, belirli bir interaksiyon gerektiren sayfalar için bu çok önemli parametredir.

Örneğin ürünlerinizi ve ya hizmetlerinizi tanıtan bir web sayfasında, bir iletişim baloncuğu bulunuyor. Kullanıcılar buradan çok basit bir şekilde sizinle iletişime geçebiliyorlarsa, sayfaya ait kullanıcı etkileşimi de artacaktır. Eğer bu uygulamayı, web sitenizin geneline yayarsanız, sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların toplam etkileşimi artacaktır. Bu sayede arama motorları sizin web sitenize ait ortalama hemen çıkma oranını bir metrik olarak kullanacak ve yayınladığınız diğer sayfaları, bu metriği göz önüne alarak en üst sıralarda gösterecektir.

Genel olarak bir blog sitesi ya da bilgilendirici ticari sayfaların hemen çıkma oranlarının yüzde 50’nin altında olması, SEO açısından çok avantajlıdır. Bu da demek oluyor ki, ziyaretçilerin yüzde 50’sinden fazlası, o web sayfasıyla bir etkileşime geçiyorlar.

Gördüğünüz üzere, bu da çok önemli bir metrik olarak karşımıza çıkıyor. Eğer hemen çıkma oranı yüzde 85’in üzerindeyse, SEO performansınızı gerçekten kötü yönde etkileyecektir.

Hemen çıkma oranını düşürmenin en iyi yollarından bir tanesi de, sayfalarınızı ilgi çekici ve kullanıcıyı sizlerle iletişime geçmeye iten şekilde tasarlanmasıdır.

Ziyaret Başına Sayfa Sayısı

Bu metrik ise, web sitenize gelen bir ziyaretçinin, ortalama kaç adet sayfa görüntülenme bıraktığını gösteren bir metriktir. Eğer sayfalarınızda güzel bir iç linkleme yapısı bulunuyorsa ve mantıklı yönlendirmeler var ise, kullanıcılar daha fazla bilgi alabilmek için yeni sayfaları o linkler üzerinden takip edip ziyaret edeceklerdir. Bu da, kullanıcı başına sayfa görüntülenme sayısını arttıracaktır.

Yüksek kullanıcı başına sayfa sayıları, SEO açısından çok önemli bir parametredir. Bu sayfaları Google gibi arama motorları, iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğunu algılar ve bu web sitelerinin paylaştıkları yazıları, daha hızlı bir şekilde üst sıralara çıkarır.

Genel olarak bilgilendirici blog yazılarında ve ticari metinlerinde ziyaretçi başına sayfa sayıları 1.5 ila 3 arasında değişiyor. Bu da bir kullanıcının, bir web sitesinde aslında çok daha fazla bir etki bıraktığı anlamına geliyor.

Ziyaretçi başına sayfa sayısının artması demek, o ziyaretçiden maksimum kazanç ve verimi elde etmek anlamına geliyor. Bu açıdan baktığımız zaman ise, bu sayıyı arttırmak en nihai hedeflerimizden bir tanesi olmalıdır.

Ziyaretçi başına sayfa sayısını arttırmak istiyorsanız, sayfaların iç linkleme yapılarına çok düzgün ve mantıklı bir şekilde kurgulamanız gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz ters piramit içerik ilkesini kullanırsanız, ziyaretçilerinizin web sitenizi ziyaret etmeleri çok kolaylaşacaktır.

Ortalama Ziyaret Süresi

Ortalama ziyaret süresi de, arama motorları açısından ve SEO açısından çok önemli bir kullanıcı deneyimi parametresidir. Sayfalarını ve web sitelerinizi ziyaret eden organik ziyaretçilerin, sayfalarınızda ne kadar süre geçirdiklerini gösteren bir parametredir. Yani ortalama ziyaret süreniz ne kadar fazla olursa, SEO’ya etkisi o kadar fazla olacaktır.

Optimum ortalama ziyaret süreleri aslında sayfadan sayfaya ve internet sitesinin çeşidine göre değişmektedir. Örneğin etkileşimlerin çok fazla olduğu forum sitelerinde, ortalama ziyaret süreleri de çok fazladır. Bunun için, forum siteleri genel olarak kendi kategorilerinde rekabet ederler.

Aynı zamanda blog ve bilgilendirici sitelerde ortalama ziyaret süreleri değişkenlik göstermektedir. Genelde bu aralık 30 saniyeden 5 dakikalara kadar uzanmaktadır. Yine bu süre, sunduğunuz bilgilerin kalitesiyle ve sunduğunuz zengin sonuçlarla orantılıdır. Yine okunabilirlik, görsellik ve zengin içeriğin önemi burada karşımıza çıkıyor. SEO ile alakalı bu tür küçük detaylara önem vermek, uzun vadede bu parametrelerin artmasına neden olacaktır.

Hileli Yollarla Bu Parametreleri Saptırmayın!

Aynı zamanda piyasada çok fazla bu parametreleri hileli yollarla saptıran ve sanki çok ziyaretçi alıyormuş gibi gösteren web siteleri mevcut. Fakat arama motorları artık eskisinden çok daha zeki. Yapacağınız bu hileli yöntemleri algılayıp, web sitenizi arama sonuçlarından engelleyebilir. Bu, muhtemelen isteyeceğiniz son şey olur.

Örneğin, toplam ziyaretçi sayısını arttırmak için bazı “zeki” arkadaşlar, bot ziyaretçiler satın almaktadırlar. Bu bot ziyaretçiler, hedeflenen web sayfalarına direkt olarak girip, ziyaretçi sayısını arttırırlar. Fakat bot dediğimiz şey bir yazılım olduğundan ve ziyaretin sosyal medya, referral ya da organik olmadığından dolayı, arama motorları bunları çok kolay bir şekilde algılar. Ve bu tür hileli sayfaları arama sonuçlarında göstermezler.

Örneğin bu botlar sayesinde, siteye ait hemen çıkma oranını düşürmek de çok basit. Eğer botlar, site içerisinde verilmiş olan sit içi linkleri içerisinde dolaştırılırsa, web sitesine ait hemen çıkma oranı düşüşe geçecektir. Fakat artık arama motorları bu tür organik olmayan davranışları çok iyi algılayacak şekilde geliştirilmektedir.

Aynı botları, site için linklerle ya da etkileşim butonlarıyla etkileşime sokarak, ziyaretçi başına sayfa sayısını da arttırabilirsiniz. Fakat bu , arama motorlarının algoritmalarının gazabından kaçmanıza yeterli olmayacaktır…

Yine aynı botları, sitenizde uzun süreler boyunca sürekli bekletirseniz, ortalama ziyaret sürenizi de arttırmış olacaksınız. Yani uzun lafı kısası, doğal olmayan her şeyi her aktiviteyi ve her manipülasyon tekniklerini, arama motorları artık algılayacak seviyedeler.

Her şeyi bu hazırladığımız SEO rehberine göre doğal ve bütüncül şekilde yapmanız, SEO açısından uzun vadeli başarıyı beraberinde getirecektir.

En Yaygın SEO Araçları ve SEO Performans Ölçümleri

Piyasada, yukarıda saymış olduğumuz tüm bütüncül SEO parametrelerini tek bir sistemde analiz etme ve yönetmeye yarayan araçlar mevcuttur. Piyasada başarılı olmuş her kuruluş ve sistem, bu tarz araçları çokça kullanmaktadırlar. Bu yaygın araçlar sayesinde çok kaliteli ve başarılı SEO kampanyaları ortaya koyabilir, firmanızın ve kuruluşunuzun karlılığını arttırabilirsiniz.

1 – Semrush

Semrush ara yüzü.

Amerikalı bir kuruluş ve araç olan Semrush, arama motorlarında yapılan pazarlama faaliyetlerinde kullanılan son derece profesyonel bir araçtır. Bu araç sayesinde, sitenize ait yukarıda bahsettiğimiz tüm SEO parametrelerini tek bir ara yüzden kontrol edebilirsiniz. Bu sayede, Semrush, sizin yerinize web sitenizin tüm SEO analizini yapar ve size bunları ayrıntılı raporlar olarak sunar.

Profesyonel olarak kullanmak isterseniz, Semrush aslında paralı bir uygulamadır. Uygulamanın bedava versiyonu mevcuttur ama bu bedava versiyon çok kısıtlıdır ve genelde profesyonel işletme sahiplerinin web siteleri için yetersiz kalır.

Semrush aracını kullanarak hedef olarak belirlediğiniz kelimeleri anlık ve günlük olarak takip edebilirsiniz. Hangi kelimede ilerleme kaydettiğinizi ve hangi kelimelerde düşüş yaşadığınızı size günlük ve aylık raporlar haline sunar. Bu ara yüz sayesinde içerisinde bulunduğunuz rekabet içerisinde ne konumda olduğunuzu çok rahat bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Ayrıca bu aracı kullanarak, web sitenizin sahip olduğu backlinkleri kontrol edebilirsiniz. Toksik olan backlinkleri engelleyebilir ve SEO kampanyanıza zarar verebilecek olan backlinkleri engelleyebilirsiniz.

Ek olarak, tüm yazılarınızı ve anahtar kelimelerinizi Semrush’ın içerisinde bulunan SEO İçerik sihirbazında, SEO’ya ait tüm parametreleri gözeterek, yazabilirsiniz. Bu araç sizin yerinize gerekli olan tüm parametreleri göz önüne serecektir.

Tüm yazılarınıza ve web sitenize ait SEO fikirlerini size sunacak ve sizin bunlara göre sitenizde geliştirmeler yaptığınızda ne kadar ilerleyeceğiniz hakkında raporlamalar sunacaktır.

Gördüğünüz üzere Semrush gerçekten çok ileri seviye bir SEO aracı. Eğer tam profesyonel bir SEO kampanyası yapmak istiyorsanız, Semrush üyeliğinizin olması sizin için çok önemlidir.

2 – Google Search Console

Google search console ara yüzü.

Eğer kuruluşunuza ya da firmanıza ait bir web siteyi teknik SEO açısından çok iyi yönetmek istiyorsanız, Google Search Console gerçekten sizin için çok önemli bir araç olacaktır.

Google Search Console sayesinde, web sitenizi ve web sitenizdeki yazıların indekslenme durumlarını ya da indeks isteklerinizi buradan manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, indekslenme durumlarında bir problem ya da hata gördüğünüz zaman, Google Search Console sizleri bu hatalar hakkında bilgi verecek ve sizlere çözümler hakkında fikirler sunacak. Bu sayede, teknik açıdan SEO konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacaktır.

Ayrıca Google Search Console üzerinden, anahtar kelime analizleri ve anahtar kelimeler hakkında ayrıntılı analizler ve bilgilendirmeleri de takip etmek mümkündür. Günlü bazda, ne kadar ziyaretçi organik olarak geldi ve ne kadar ziyaretçi hangi içerik için geldi bu açıdan çok önemli bir araçtır.

Tüm bunlara ek olarak, Google Search Console’u kullanarak çok, ülkelerden olan ziyaretçilerin analizlerini de yapmak mümkün. Hangi içerik hangi ülkede hangi aratmalarda görüntülenmiş gibi ayrıntılı analizlere göz atmak, firmanızın performansını değerlendirmede çok aydınlatıcı olacaktır.

Google Serach Console ayrıca size web sitesi haritanızı kontrol etme imkanı da sunuyor. Bu sayede web sitenizin sitemap’ini çok daha kolay bir şekilde analiz etmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

3 – Google Analytics

Bu araç da Google tarafından sunulan ve web sitenize ait analitik verilerin işlenerek yeni datalar olarak sizlere sunan bir ara yüzdür. Web sitenize gelen kullanıcıların davranışlarını, sayfa bazında ve günlük olarak analiz edebileceğiniz bir araçtır kendisi. SEO ve kullanıcı deneyimi açısından çok fazla analitik bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Web sitenizde ve iç SEO’ya dair yapacağınız iyileştirmelerde kullanabileceğiniz çok fazla veriyi sizlere veriyor.

Aslında Google Analytics, yeni bir analytics ara yüzü çıkarmış durumda. GA4 olarak geçen bu analitik ara yüz, 2023 Temmuz ayında tam olarak kullanıma girecek. Eğer Google Analytics’e üye olacaksanız, GA4 kullanmaya başlamanızda fayda vardır.

Google analytics.

Ayrıca Google Analytics ara yüzünde, web sitenizde anlık olarak dolaşan ziyaretçileri ve lokasyonları görüntüleyebiliyorsunuz. Bu analitik verilen Google Search Console’dan farkı, Search Console’da sadece Google aratmalarından gelen organik ziyaretçilerin analizini yapabiliyorsunuz. Fakat bu ara yüzde, bütün ziyaretçi kaynaklarınım ziyaret yüzdelerini görüntüleyebilirsiniz.

Bu ata yüzü kullanarak genel ziyaretçi kitleniz hakkında çok ayrıntılı analizlere ulaşabiliyorsunuz. Örneğin ziyaretçileriniz hangi ülkelerden geliyor, yaş aralığı nedir, cinsiyet dağılımı nelerdir, hangi içeriklerinize hangi kanallardan geliyorlar gibi ayrıntılı verilere ulaşabilirsiniz.

Tüm bu verileri kullanarak, halihazırda yürütüyor olduğunuz SEO kampanyanıza yön verebilirsiniz. Ziyaretçi kitlenizin davranışlarına ve genel durumlarına bakarak, çok ciddi analizler yapıp, web sitenizi ona göre bir değişime uğratarak kazançlarınızı katlayabilirsiniz.

Ayrıca, ziyaretçi sayısı gibi web sitesi metrikleri, web sitesi ve SEO piyasasında her zaman Google Analytics verileri üzerinden akmaktadır. Örneğin, bir web sitenizin aylık 100bin ziyaretçisi olduğunu kanıtlamak istiyorsanız, Google Analytics verilerini kullanmanız gerekir.

Muhtemelen günümüzde profesyonel web sitesi yönetiminde Google Analytics kullanmayan kalmamıştır. Çünkü iyi bir SEO kampanyasında kullanabileceğiniz en iyi araçlardan bir tanesidir.

4 – Ahrefs

Semrush gibi Ahrefs de, web siteleri için ayrıntılı web analiz raporları üreten bir sistemdir. Çoğu SEO uzmanı tarafından kullanılan yaygın bir sistemdir. Bir bakıma, Semrush’ın en büyük rakibi sayılabilir.

Anahtar kelime analizi, backlink analizi ve diğer SEO analizlerinde bolca kullanılan programların ve uygulamaların başında gelir. Aynı şekilde Ahrefs de ücretli bir uygulamadır. Semrush’ta olduğu gibi Ahrefs’te de bedava versiyon vardır fakat çok kısıtlı bir versiyondur. Profesyonel bir web site yönetimi için yeterli değildir.

Eğer profesyonel bir SEO kampanyası yönetiyorsanız, Ahrefs de kullanabileceğiniz profesyonel bir SEO aracı olabilir.

5 – Google Trends

Anahtar kelime analizinin çok önemli olduğunu söylemiştik. Anahtar kelime analizi yaparken çok farklı kelimeleri aratmak ve kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu kelimelerinin aratılma trendleri hakkında bilgi alabilmek için Google Trends, kullanabileceğiniz gerçekten çok önemli ve bedava bir araçtır.

Yapmanız gereken tek şey, araştırma yaptığınız anahtar kelimeyi bu ara yüzde aratmak. Yaptığınız aramanın sonucunu ve ilkelere göre trendlerinin nasıl olduğunu ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca, benzer kelime önerilerinin de trend olarak nasıl değiştiklerini ayrıntılı olarak analiz edebilme fırsatı mevcuttur.

Bu sayede belki de farkında olmadığınız ve size çok daha fazla müşteri kazandıracak SEO kelimeleri keşfetmenize yardımcı olacaktır. Google Trends’in diğer anahtar kelimelere göre en büyük avantajı, tamamen ücretsiz olması.

6 – Moz.com

SEO’da alan adı otoritesi gerçekten çok önemli bir kavramdır. Alan adı otoritesi ya da İngilizce’deki karşılığı ,ile “domain authority”, bir web sitenin, belirlenen bir kelimede en üst sıralara çıkmasının ne kadar zor olup olmayacağını gösteren bir metriktir. Bu metrik genelde Google ya da diğer arama motorları tarafından kabul edilmiş bir metrik değildir. Fakat, otoritesi fazla olan web sitelerin, her zaman daha kolay ranklandıkları yadsınamaz bir gerçekliktir.

Moz.com ise web sitelerin otoritelerini kontrol edebileceğiniz ve kendi web sitenizin otoritesini de kontrol edebileceğiniz bir ara yüzdür. Bu ara yüz sayesinde, potansiyel rakiplerinizin otoritelerine göz atabilir, SEO açısından harcamanız gereken emeği aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

Örneğin bir anahtar kelimede rekabete girmek istiyorsunuz. Bu anahtar kelimeyi Google’da arattığınız zaman karşınıza çıkan web siteleri güçlü web siteleri olup olmadıklarının anlamanın yolu, Moz’dan domain otoritelerini gözden geçirmektir. Bu sayede nasıl bir rekabet içerisinde olduğunuzu aşağı yukarı anlamanız kolaylaşacaktır.

Ayrıca Moz’ da ücretli bir SEO aracıdır. Semrush’ta olduğu gibi Moz’da da web sitenizin SEO performansını geliştirebilmeniz için çok kullanışlı araçlar mevcuttur. Fakat bu tür ileri özellikler Moz’da da ücretlidir.

7 – Similarweb

Eskiden, tüm webmaster’ların kullandığı ve web sitelerin Dünya sıralamasındaki yerlerini gösteren Alexa adında bir uygulama vardı. Fakat bunu kaldırdılar. Artık insanlar, Similarweb kullanıyorlar.

SEO kampanyalarında rakip analizi yapabileceğiniz bir diğer kullanışlı web sitesi ise Similarweb’tir. Bur web sitesinde, bir web sitesine ait alan adını girerek, o sitenin Dünya ve ülke bazında kaçıncı sıralarda bulunduğunu analiz edebilirsiniz. Bu sayede, kimlerle rakip olduğunuzu ve kimlerle yarıştığınızı ayrıntılı olarak gözler önüne serersiniz.

Ayrıca, o web sitesinin kullanıcı başına oturum sayısı ve aylık sayfa görüntülenme sayıları hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde de aslında internet dünyasında ne kadar bir pazar hacmine sahip olduğunuzu analiz etmeniz de mümkün olur.

8 – Yoast SEO

WordPress ya da Shopify alt yağılarını kullanan web sitelerinde, belki de tümünün arasında en kullanışlı olan SEO eklentisi Yoast SEO’dur. Yoast SEO sayesinde, web sitenizin teknik ve iç SEO parametrelerini çok kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Web sitenizdeki yönlendirmeler, içeriklerin SEO açısından kalitesinin yönetimi, okunabilirlik analizleri, teknik SEO açısından indekslenme yönetimi gibi web site yönetiminde kritik olan çoğu şeyi yönetebildiğiniz bir ata yüzdür Yoast SEO.

Ayrıca, ücretsiz versiyonu da çok kullanışlı olan bu eklenti sayesinde, tüm sayfalarınız ve içerikleriniz kusursuz bir şekilde SEO’ya uygun olacaktır. Bu sayede, arama motorlarındaki performansınız çok daha fazla olacaktır.

Eğer WordPress ya da Shopify alt yapılı web sitelerinde ticari sisteminizi ya da işletmenizi tanıtıyorsanız, Yoast SEO’nun en azından ücretsiz versiyonunu kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu sayede kendiniz SEO analizi yapmanıza gerek kalmayacak ve sizin yerinize SEO analizi yapan bir asistanınız olacak.

9 – NeilPatel.com

Bütüncül SEO alanında ve internet pazarlaması alanında gerçekten hatırı sayılır bir ünü olan Neil Patel abimizin kurduğu NeilPatel.com da çok kullanışlı araçlar içermektedir. Bu web sitede üyelik oluşturup ayrıntılı anahtar kelime analizleri ve SERP analizleri yapmak gerçekten çok kolay ve kullanışlı.

Web sitenizin alan adını verip, web siteniz ile alakalı çok ayrıntılı hem teknik, hem iç hem de dış SEO olmak üzere ayrıntılı analizler yapabiliyorsunuz. Ayrıca web sitenizin ve web sayfalarınızın SEO performanslarını iyileştirmek adına var olan çok güzel ve kullanışlı araçlar mevcut.

Semrush ve Ahrefs gibi çok farklı alanlarda analizler yapabilmenize olanak sağlayan bu araçların hepsi aynı zaman ücretli. Maalesef bu hayatta güzel olan her şey de ücretli oluyor değil mi…

Firmanıza ya da web sitenize ait bir SEO kampanyası yürütürken kullanabileceğiniz genel araçlar bunlardır arkadaşlar. Bu araçları kullanarak, SEO performansınızı çok ileri seviyelere taşıyabilirsiniz. Bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu araçları kullanmayı öğrenmeniz, sizin için çok iyi bir başlangıç olacaktır.

Önermeyiz: Kara Şapka SEO Taktikleri

Bu noktaya kadar anlattığımız tüm SEO yöntemleri, arama motorlarının genel olarak kabul ettikleri ve kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik yöntemleri içermektedirler. Bu şekilde firmanızın ya da kuruluşunuzun SOE kampanyasını yürütürseniz, uzun vadede karlılık oranınızı çok ciddi miktarda arttırmış olacaksınız.

Fakat tüm bu iyi yöntemlerin yanı sıra, arama motorlarını kandırarak ya da manipüle ederek en üst sıralarda belirmeye yönelik yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler, Google Hizmet Şartları‘nda genel olarak yasaklı yöntemlerdir. Bu yöntemleri kullanmak size ve firmanıza uzun vadede büyük zararlar verecektir.

Piyasada da bu yöntemleri kullanarak insanlara sözde SEO hizmeti veren kuruluşlar ve insanlar mevcuttur. Bu tür kuruluşlar, SEO konusu hakkında çok bilgi sahibi olmayan kişilere ve insanlara, kısa zamanda büyük başarılar vaat ederler. Ve uzun zaman sonunda, sonuç hüsran ile biter.

Unutmamamız gereken bir gerçek de, arama motorlarının artık günümüzde sandığımızdan çok daha zeki oldukları gerçeği. Belki geçmişte, arama motorlarının algoritmaları çok fazla gelişmiş değilken, aşağıda bahsedeceğimiz kötü amaçlı SEO yöntemleri, işe yarar yöntemler olarak iş görüyorlardı. Fakat, arama motorlarının amacı, her zaman kullanıcıya, kullanıcı deneyimi açısından en zengin içerikleri sunmak olduğu için, zamanla kendilerine güncellediler ve geliştirdiler. Günümüzde artık bu tür kötü amaçlı yöntemleri algılayabilecek zekaya ulaştılar.

Gizli Metin ya da Gizli Yazı Kullanımı

Bu en yaygın arama motoru aldatmacalarından bir tanesidir. Bu yöntemde, web sitesi sahipleri, arama motorlarına ait botların okuyabildiği ama siteyi ziyaret eden kullanıcıların okuyamadığı metinleri, sayfanın kod dizinine yerleştirmektir. Bu sayede, hedeflediğiniz anahtar kelimelerin ve bu kelimelerin kullanımı sayesinde arama motorlarında üst sıralara çıkmayı hedefleyen bir kara şapka SEO taktiğidir.

Herhangi bir ticari kuruluş ya da ticari işletmeye ait bir web sitesinde, böyle bir metin ya da yazının kullanılmamasını şiddetle öneriyoruz. Çünkü artık günümüzde arama motorları, bu tür basit aldatmaları çok iyi bir şekilde algılayabilecek seviyedeler.

Bunun yerine, kullanıcıya daha zengin içerik ve bilgiler sunacak şekilde, içeriğinizin kapsamını geliştirmeniz, uzun vadede daha çok yararınıza dokunacak bir faktördür.

Yazıyla İlişkisi Olmayan Anahtar Kelimelerin Kullanımı

Bu da aynı zamanda arama motorlarını aldatmaya yönelik uygulanan çok basit bir yöntemdir. Belirli bir konu ve anahtar kelimeye yönelik bir içerik yazarken ya da yayınlarken, tamamen başka bir konuya ait anahtar kelimede de üst sıralara gelebilmek için kullanılan bir taktiktir. Yine modası geçmiş ve arama motorlarını yanıltmaya yönelik basit taktiklerden bir tanesidir. Artık çok kısa süre içerisinde arama motorları bu tür durumları algılayıp, bu yöntemi kullanan sayfaları engellemektedirler.

Bunun gibi modası geçmiş manipülasyon taktikleri yerine, yine arama motorlarında belirmek istediğiniz anahtar kelimelerle alakalı doyurucu ve zengin içerikler üretmenizdir. Arama motorları her zaman kullanıcı deneyimini düşünür. Sizin de kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik içerikler üretmenizi isterler.

Gereksiz Anahtar Kelime Kullanımı

Gereksiz anahtar kelime kullanımı ya da anahtar kelime doldurma yine eskiden çok yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisiydi. Belirli bir anahtar kelimeyi bir yazıda olduğunca fazla bir şekilde kullanmaya yönelik bir yöntemdi bu. Bu sayede, arama motorları algoritmalarını aldatıp en üst sıralarda yer almanızı sağlayan bir yöntemdi.

Artık arama motorları öyle bir noktaya geldi ki, anahtar kelimeler doğal olarak kullanılıp kullanılmadığını anlayacak seviyedeler. Bu yüzden, bu da tarihi geçmiş bir siyah şapka SEO yöntemi olarak rafa kalkmış durumda.

Bunun yerine, yine kullanıcıya en iyi bilgileri ve en çok bilgiyi sunan içerikleri üretip yayınlamanız çok önemlidir.

Sayfa Değiştirme

Arama motoru algoritmaları için bir web sayfasının konusunu belirleme yolunda en önemli etkenler, başlık, url ve meta açıklamasıdır. Bunları var sayarak bu yazıyı hangi konu ile alakalı en üst sıralara çıkarmasında karar verir.

Fakat bir diğer siyah şapka SEO uygulaması da, URL, meta açıklaması ve başlığı anahtar kelime ile doldurup, içeriği bu anahtar kelime ile alakasız hazırlayarak en üst sıralara gelme yöntemidir. Bu, kötü amaçlı siteler tarafından halen kullanılan yöntemlerin başında geliyor.

Yine aynı şekilde bu tür basit yöntemi kullanmak yerine, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimede en iyi şekilde içerikleri üretip yayınlamaktır.

Giriş Sayfası Hileleri

Web sitelerin giriş sayfalarında kullanılan hileler, gizli metin hilelerine benzer hilelerdir. Giriş sayfasında, üst sıralara çıkılmak istediğiniz kelimeleri bol bir şekilde kullanıp ve bu giriş sayfalarını kullanıcılara ve ziyaretçilere gizleyip, trafik çekme yönünde uygulanan genel taktiklerdir.

Unutmayın, arama motorlarından kaçamazsınız…

Köprü Linkleriyle Yönlendirmeler

Kara şapka SEO hilelerinin başında gelen bir aldatma çeşididir. Köprü linkleriyle, belirli bir sayfaya gelmiş olan insanlar, o linklere tıklamaya yönlendirilir. Genelde bu sayfalardaki köprü linkler alakasız sayfalara olan linklemelerdir. Böylede hedef sayfanın toplam ziyaretçi sayısı arttırılarak, arama motorlarında üst sıralara çıkması sağlanır.

Ücretli Backlink Hizmetleri

Backlinkleirn ve başka sitelerden sizin sitenize olan yönlendirmelerin, SEO açısından öneminden bahsetmiştik. Piyasada çok fazla backlink hizmeti veren oluşumlar mevcuttur. Örneğin belirli bir para karşılığında, bunlar backlink hizmetleri verirler. Örneğin, 100 backlink 100 lira gibi bir kampanya yaparak, size ait backlinkleri alıp, alakasız sitelere eklerler.

Bu yaklaşım kesinlikle SEO performansınızı kötü etkileyen yaklaşımdır ve kesinlikle yapılmaması gereken bir faktördür. Böyle yaparak, arama motorlarına hile yaptığınızı açık açık söylemiş oluyorsunuz. Artık arama motorları da bu tür doğal olmayan yöntemleri fark edebilecek seviyeye ulaşmış durumdadırlar.

Bu açıdan bakıldığı zaman, ücretli backlink alışverişi yerine her şeyi doğal ve akışına bırakmak en iyisidir. Ayrıca, kullanıcılara sunacağınız kaliteli bilgiler ve içerikler sayesinde, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu linkleri muhtemelen başka ortamlarda paylaşacaklardır. Bu açıdan bakıldığı zaman, her şeyi usulüne uygun ve doğal olarak yapmanız en iyisi…

Farkında Olun: Anti SEO Taktikleri

Bir SEO kampanyasına başlamadan önce bilmeniz gereken önemli faktörlerden bir tanesi de Anti SEO taktikleridir. Bu taktikler, rakip firmalar ve kuruluşlar tarafından, kendi rakiplerinin arama motoru sonuçlarında çıkmalarını engellemek amacıyla yapılan ve SEO performanslarını negatif yönce etkileyen taktiklerdir.

Bu sayede, olası rakiplerin, internet ortamında önüne geçilmiş oluyorlar. Bunları engellemek için uygulamanız gereken önemlerle birlikte bu taktiklerden bahsedeceğiz.

Kalitesiz Backlink Çalışmaları

Yukarıda sizlere, bakclinklerin kaliteli ve doğal olması gerektiğinden bahsetmiştik. Backlinkler eper kalitesiz sitelerden doğal olmayan bir şekilde oluşturulursa, SEO performansınızın çok kötü etkileneceğinden de bahsetmiştik.

Rakip firmalar ve kuruluşlar, bunu potansiyel rakiplerine çokça uygularlar. Sitenize ait sayfaları ve linkleri, kalitesiz sitelerde botlar aracılığıyla çok fazla paylaşırlar. Böylece, hedefteki web sitenin ve firmanın SEO performansına büyük bir darbe vururlar.

Bunu engellemenin yolu backlink’lerinizi düzenli olarak takip ediyor olmalısınız. Bunu Ahrefs ya da Semrush gibi araçlarla yapabilir ve kalitesiz backlink’lerden Google Disavow aracını kullanarak kurtulabilirsiniz.

İçeriklerinizin ve Web Sayfalarınızın Kopyalanması

Aynı şekilde yukarıda sizlere Google gibi arama motorlarının, özgünlüğe çok fazla önem verdiklerini anlatmıştık. İşte rakip firmalar ve kuruluşlar, rakiplerinizin içeriklerini başka paravan sitelere direkt olarak kopyalayıp paylaştıklarında, arama motorları bunların manipüle edilme olarak algılar. Ve bu siteleri arama motoru sonuçlarından alıkoyarlar. Bu yüzden, paylaştığınız içeriklerin ve oluşturduğunuz web sayfalarının kopyalanıp kopyalanmadığını düzenli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bunu engellemek için copyscape.com adlı web sitenizden, index almış içeriklerinizin linklerini yapıştırıp, kontrol edebilirsiniz. Şayet böyle bir durumla karşılaşırsanız, Google’a bildirmeniz gerekmektedir.

İtibar Zedeleme Taktikleri

Çeşitli forum ve bilgilendirme sitelerinde, web sitenizde tanıttığınız ürünlerle ve hizmetlerle alakalı itibar zedeleyici yorumlarda bulunmak, rakiplerinizin size karşı yapabileceği en büyük kötülüklerden biridir. Ayrıca bunları takip etmek biraz zordur. Fakat mention.com gibi araçları kullanarak, sitenize ve sitenize ait hizmetleriniz hakkında internetin neresinde bahsedildiğini ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz.

Eğer insanların yaptıkları kötü yorumlar, gerçeklik değeri taşımıyorlarsa, bunu o sitenin yönetimine ya da arama motorlarına şikayet edip kaldırtabilirsiniz.

Arama Motorlarına Telif Hakkın Şikayetleri

Google gibi bir çok arama motoru, ziyaretçilerine, belirli bir görsel, içerik ve ya başka bir web sayfası hakkında telif hakkı şikayetlerinde bulunma hakkını tanır. Rakip firmaların da SEO performansınızı düşürmesi ve arama sonuçlarından silinmesi muhtemel anlamına geliyor.

Rakip firmalar, sizin hakkınızda çok fazla telif hakkı ihlali bildirimi yaparlarsa, arama motorları web sitenizi mimlemesi kaçınılmaz bir hal alacaktır. Fakat yapılan şikayetler gerçeği yansıtmıyor iseler, bu çabalar nafile kalacaklardır.

Hacklink Çalışmaları

Hacklink çalışmaları genelde Siyah Şapka SEO çalışmaları kapsamında, bir siteden başka sitelere, sitenin sahibinin haberi olmadan yapılan linkleme çalışmalarıdır. Bunlar için, siteye ait bir elementin hacklenmesi gerekmektedir. Ve bu elemente hedef siteye link çalışması yaparlar.

Ayrıca bu yöntem, anti SEO çalışmalarında da kullanılan bir yöntemdir. Rakibiniz, size ait bir elementi hackleyerek, buradan işe yaramaz toksik sitelere bir backlink oluşturur. Böylece, düşük kalitedeki backlink yüzünden, SEO performansınız olumsuz etkilenir.

Bu tür çalışmaları ve yöntemlere engellemenin en önemli yolu, web sitenizde sağlam bir anti virüs ve güvenlik oluşturmanızdır. Kullandığınız alt yapıya göre piyasada çeşitli anti virüs ve güvenlik araçları mevcuttur.

DDoS Saldırıları

Genelde DDoS saldırıların amacı, hedefteki web siteyi, sunucusuna çok fazla sorgu göndererek geçici süreliğine kullanılamaz hale getirmektir. Bu sayede, web sitenize erişmek isteyen kullanıcılar, web sitenizdeki yoğunluktan dolayı, web sitenize ulaşamayacaklar. Eğer bu durum uzun sürerse, SEO performansınızı çok kötü etkileyen durumlara yol açabilir.

DDoS saldırıları genelde web sitenize yollanılan direkt sorgu botları aracılığı ile yapılır. Bu botlar, sitenizi kilitlerler. Bunları engellemenin en kolay yolu, CloudFlare gibi zararlı botların web sitelerine ulaşmasını engelleyen yaygın araçları kullanmaktır.

Site Hızını Yavaşlatma Çalışmaları

Rakip firmaların yaptığı en etkili ama aynı zamanda da uygulaması da o kadar kolay olmayan bir Anti-SEO çeşididir. Bu çalışmalarda, web sitenizin barındığı sunucuyu yavaşlatma için DDoS saldırıları gerçekleştirilir. Siteniz kapanmaz ama sitenizin yüklenme hızı oldukça düşer. Bu da genel olarak site hızlarında uzun vadeli ani düşüşler oluşmasına yol açar.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, site hızının SEO üzerindeki etkisini bilmektesiniz. Eğer sitenizin hızı uzun süreler boyunca yavaş kalırsa, kullanıcı deneyimi düşecektir. Kullanıcı deneyimi düşen siteler ise, SEO performansı açısından çok kötü etkileneceklerdir.

Sahte Sosyal Medya Hesapları

Firmanıza ya da online markanıza ait sahte sosyal medya hesapları açıp, burada uygunsuz ve hizmetleri ihlal eden paylaşımlar yapabilirler. Böylece arama motorları ve sosyal medya platformları tarafından ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunun yaşanmaması için, markanıza ait sosyal medya hesaplarını, tüzel kişiliğiniz ile birlikte tescilleyerek tamamen kendi kontrolünüz altında tutmalısınız. Twitter ve Instagram gibi uygulamalarda, her zaman “mavi tik” işaretli hesapları görmüşsünüzdür. Bu hesaplar genel olarak orijinal hesap olduklarını o sosyal medya platformlarına kanıtlamış hesaplardır. Sizin de bu yolda bir adım adım atmanız, tüzel kişiliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Google Adsense Hesabı Kapattırma

Google Adsense, Türkiye’de ve Dünya’da bir çok web sitesi ve blog sitesi yöneticilerinin aktif olarak kullandıkları bir gelir kaynağıdır. Bu gelir kaynağında, insanlar Google’ın, web sitelerinde reklam yayınlamasına izin verirler. Verdikleri bu izin sayesinde, gösterdikleri reklam başına kullanıcılar para kazanırlar. Dünya üzerinde buradan geçimlerini sağlayan çok fazla insan vardır.

Adsense hesabı kapattırma da, rakip firmaların size karşı uygulayacağı yöntemlerden birisidir. Genelde bunu, sitenize, reklamlarınıza sürekli olarak tıklayan botları yönlendirerek yaparlar. Bu sayede geçersiz trafik olarak algılayan Adsense, hesabınızı geçici ve ya kalıcı süreliğine gelire ve reklam yayıncılığına kapatır. Bu yüzden, böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için, zararlı botların sitenize direkt yollarla ulaşmasını engelleyen CloudFlare gibi araçları kullanmanız, sizin için çok yararlı bir önlem olacaktır.

Anti SEO’yu Nasıl Engellersiniz?

Yukarıdaki maddelerde aslında genel olarak Anti-SEO aktivitelerini nasıl engelleyeceğinizi anlattık. Fakat genel olarak bir özet geçmek gerekirse;

 • İçerikleriniz her zaman çeşitli özgünlük araçlarıyla kontrol edin. İçeriklerinizin, başka firmalar tarafından çalınıp çalınmadıkları konusunda emin olun.
 • Google Search Console, Google Analytics gibi araçları aktif olarak kullanın. Bunlar, sitenizle alakalı olumsuz bir durum ile karşılaştığınızda anlık olarak önlem almanızı sağlayacak olan araçlardır.
 • Site hızını her zaman kontrol edin. Site hızınız, sizin için çok önemli bir araçtır. Eğer site hızınız düşerse, olacak senaryoları aklınızdan geçirip gerekli kontrolleri sağlayın.
 • Backlink kontrollerinizi ayrıntılı olarak yapın. Ahrefs ya da Semrush gibi kullanışlı araçları aktif olarak kullanın ve backlink olarak sıkıntıya düşmediğinizden emin olun. Eğer toksik backlink’lere maruz kalırsanız, bu backlink’leri Google Disavow aracı yardımıyla iptal etmek için başvuruda bulunun.
 • Web sitenizin güvenliğini çeşitli araçlar ile sağlayın. Bu araçları kullanarak, sitenizin hacklenmesini ve web sitenize ait verilerin kötüye kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

Bir SEO Hizmeti Seçerken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Fark ettiyseniz yukarıda çok fazla parametreden ve değişkenlerden bahsettik. Bunların hepsiyle başa çıkmak, çok ciddi bir profesyonellik gerektiriyor. Kontrol altında tutmanız gereken çok fazla parametre mevcut. Bu parametrelerin düzgün bir şekilde kontrol edilebilmesi için, site ilk kurulduğunda biraz mesai harcamanız gerekiyor.

Piyasadaki bir çok profesyonel ticari kuruluş, SEO hizmetlerini, bu hizmetleri veren profesyonel kuruluşlara yaptırıyorlar. Bu sayede hem işleri büyüyor hem de bu işi profesyonel bir şekilde ele almış oluyorlar. Eğer sizin de bu kadar fazla şeyle uğraşacak çok vaktiniz yoksa, muhtemelen siz de bir SEO hizmeti alma fikrini aklınıza getirebilirsiniz. Bunun için, sizlere iyi bir SEO hizmetinde aramanız gereken özellikler nelerdir, onlardan bahsedeceğiz.

Deneyim

Bir SEO hizmetinden en büyük beklentiniz, deneyim olmalıdır. Deneyim için SEO piyasasında çalışacağınız kuruluşun ya da kişinin ne kadar deneyimli olduğu, gerçekten çok önemlidir. Deneyimi en iyi ölçmenin yollarından bir tanesi de, geçmişte çalışmış oldukları firmalar ve kuruluşların listesine göz atmaktır. Ayrıca bu firmaların ve kuruluşların web siteleri, arama sonuçlarında en başta listeleniyor mu, bunu gözden geçirmek sizin için çok yararlı olacaktır.

Yani ortada başarılı projelerin ve çalışmaların olması, çok önemli bir faktördür. Genelde SEO firmaları, web sitelerinde geçmişte çalıştıkları insanlar ve projeler için, ayrıntılı bir şekilde liste sunarlar. Bu listeyi ayrıntılı bir şekilde incelemeniz çok önemlidir.

Piyasa Hakkında Genel Olarak Bilgi Sahibi Olmak

SEO firmaları genel olarak teklif üzerine çalışırlar. Yani, ne tür bir hizmet aradığınızı, ne için aradığınızı kişi bilgilerinizi ve tüzel bilgilerinizi sunduğunuz zaman, sizlere fiyat teklifi yaparlar. Birden çok SEO firmasından fiyat teklifi istemelisiniz. Bu da sizin beyninizde genel olarak piyasanın durumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Eğer piyasadaki ortalama fiyatın çok fazla altında veya çok fazla üstünde fiyat veren kuruluşlara güvenmemeniz gerektiğini anlayacaksınız. SEO her ne kadar subjektif bir iş gibi gözükse de, aslında çok objektif bir iştir.

Fazla veya Az Fiyatlardan Kaçınmak

Çok fazla veya az fiyat sunup, piyasanın çok üzerinde sihirli şeyler vaat eden kuruluşlardan ve kişilerden kaçınmalısınız. Eğer bu yazıyı bütünüyle okuyup anladıysanız, SEO’da yapılabilecek ve başaracağınız faktörlerin geneline hakimsiniz demektir. Piyasada bunların çok dışında şeyler vaat eden insanlara artık prim vermeyecek seviyedesiniz demektir.

Anlaşma Yapmayan Firmalardan Uzak Durun

Birlikte iş yağacağınız firmalardan alacağınız hizmetler açısından net taahütler alın. Zaten bu işi hakkıyla yapan firmalar, sizlerle SEO danışmanlığı açısından anlaşma sağlayacaklardır. Bu açıdan, anlaşmanın maddelerinde, SEO danışmanlığı aldığınız firmanın yükümlülüklerinin net olduğu maddeler mevcut olsun.

Eğer anlaşma imzalamayan ve verdiği hizmetlerin net sınırları belli olmayan firmalara ya da kişilere denk gelirseniz, böyle kişilerden ve kuruluşlardan uzak durun. Bu sayede, kendinizi güvene almış olursunuz.

Kara Şapka ya da Anti SEO Uygulayan Firmalardan Uzak Durun

Yukarıda, kurumsal bir firma ya da ticari bir oluşum için uygulanması gereken SEO yöntemlerini sizlere ayrıntılı olarak izah ettik. Ayrıca uzak durmanız gereken yöntemleri de ayrıntılı izah ettik. Bu sayede, artık neyin iyi neyin kötü olduğuna karar verecek durumdasınız.

Teklif aldığınız firmalardan, hangi SEO yöntemlerini uyguladıklarını genel olarak anlatmalarını isteyin. Eğer uyguladıkları SEO yöntemleri arasında, yukarıda uzak durmanız gereken SEO yöntemleri varsa, bu tür firmalardan uzak durmanızı öneririz. Eğer bu firmalarla çalışırsanız, uzun vadede sizin için iyi olmayan sonuçlar ile karşılaşırsınız. Ayrıca o güne kadar SEO ve web siteniz için yaptığınız çoğu yatırım boşa gidecektir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemezsiniz.

Sonuç Olarak

Yukarıda görmüş olduğunuz üzere, SEO aslında bambaşka bir uzmanlık alanıdır. Kimi insanlar kendilerini bu uzmanlık alanında geliştirmek isterler, kimileri ise SEO hakkında bilgi alıp, SEO hizmeti veren firmalardan hizmet almak isterler. Bu yazı, her iki kitle için de yeterli olacak bir yazıdır.

Eğer SEO’ya adım atıp, işlerinizi ve gelirleriniz arttırmak isteyen biri iseniz, SEO’nun genel hatlarına artık hakimsiniz. Kendinizi ne yönde geliştirmeniz gerektiği hakkında çok fazla bilgi sahibisiniz. Aynı zamanda da bir SEO hizmeti satın almak isteyen birisi iseniz, artık SEO hakkında çok fazla bilgi sahibisiniz, kandırılmanız imkansız!

SEO teknikleri genel olarak üç dala ayrılıyor; İç SEO, Dış SEO ve Teknik SEO. Eğer uzun vadeli başarı yakalamak istiyorsanız, bu üç cephede de savaşmanız gerekecek…

SEO uygulamalarında genel olarak kullanabileceğiniz bazı araçlar mevcuttur. Bu araçlar sayesinde, SEO’ya ait tüm işlerinizi çok kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Ve çok başarılı bir kampanyaya tek başınıza bile imza atabilirsiniz! Piyasada bir çok insan bu tür kullanışlı araçların farkında bile değiller… O yüzdeni rakiplerinizin bir kaç adım önünde olduğunuza emin olun!

Aynı zamanda da, SEO kötü amaçla kullanılabilen bir araçtır. Kurumsallığınızı ve uzun vadeli hedeflerinizi zarara sokacak Anti SEO ya da Kara Şapka SEO gibi kötü amaçlı yöntemlerden kesinlikle kaçınmalısınız!

Ayrıca bir SEO firmasıyla çalışmak istiyorsanız, bilmeniz ve farkında olmanız gereken noktalar hakkında da sizlere bilgiler verdik. Bu bilgiler sayesinde, iyi ve kötü hizmet sunun kişileri ve firmaları çok rahat bir şekilde ayırabileceksiniz.

Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SEO nedir, nasıl yapılır?

İngilizce bir kelime olan “Search Engine Optimization” yani Türkçe’siyle Arama Motoru Optimizasyonu olan ve arama sonuçlarında hedeflenen kelimelerde en üst sıralara çıkmak için uygulanan genel yöntemler bütünüdür. SEO uygulanırken, web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin kullanıcı deneyimlerini iyleştirmek genel hedeftir. Bunun içerisinde, çok fazla parametreler vardır. Google gibi arama motorları, her zaman kullanıcı deneyimi en iyi olan siteleri en üst sıralara çıkarırlar.

SEO stratejisi nedir?

SEO stratejisi, uzun vadede bir kişiye ya da kuruluşa ait web sitesinin, daha fazla kitleye erişebilmesi için, arama motorları sorgularında en üst sıralarda belirebilmek adına yapılan genel stratejinin adıdır. Bu strateji, genel olarak hedeflenen anahtar kelimenin belirlenmesi ve bu anahtar kelimede kullanıcılara en zengin ve en kullanışlı bilgileri içeren sayfaları oluşturarak, yayına sunmaktır. Bu sayede, arama motorlarının algoritmaları, bu içerikleri, aramalarda en üst sıralarda göstermeye başlayacaklardır.

SEO uzmanı nasıl olunur?

SEO aslında hem Dünya’da hem de Türkiye’de çok yeni sayılabilecek bir alandır. Bunun için, okullarda, enstitülerde ve ya üniversitelerde SEO alanı için bir bölüm yoktur. Fakat bazı bilgisayar bilimleri fakültelerinde ders olarak okutulmaya başlanmıştır. Ama bir eğitim ile SEO uzmanı olmak, pek mümkün gözükmüyor. SEO uzmanı olmanın en iyi yolu, kendinize bir hedef kitlesi belirleyip, o kitlede ulaşabileceğiniz en çok organik kitleye ulaşmanız için bir web sitesi açıp, bu yazıda olduğu gibi öğrendiğiniz yöntemleri uygulamak olacaktır. Eğer başarılı olursanız ve ortaya başarılı bir sistem koyarsanız, tebrikler, siz de bir SEO uzmanı oldunuz. Diğer disiplinler gibi, kendinizi geliştirmek için pahalı uygulamalara gerekli olmayan bir alandır.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp