Anasayfa » Blog » Site Hızı Optimizasyonu Rehberi

Site Hızı Optimizasyonu Rehberi

Son güncelleme :

by

Web site yönetimindeki en önemli parametrelerden bir tanesi de site hızıdır. Web tasarımcıları ve webmaster’lar her zaman en hızlı web sitelerini oluşturmak ve kurmak isterler. Eğer siz de web sitenizin hızını optimize etmek istiyorsanız, rehber sizin için çok faydalı olacaktır. Bu rehber sayesinde, site hızı optimizasyonu ve site hızı için gerekli olan parametreleri öğreneceksiniz. Ayrıca bu konuda bir hizmet arıyorsanız, bu rehber sizin için çok büyük bir aydınlatıcı yol olacak. Bu sayede alacağınız hizmettin kalitesi ile alakalı yorumlar yapabileceksiniz.

Site Hızı Nedir?

Site hızı.

Site hızı, general olarak bir ziyaretçinin bir web sitesini ziyaret ettiği zaman web sitesindeki tüm elementlerin yüklenme süresidir. Bu süreyi etkileyen çok farklı parametreler mevcuttur. Ve webmaster’lar olarak web sitelerinin hızlarını düşürmek en büyük hedeflerimizden bir tanesidir. Site hızlarımı kabul edilebilir seviyeye getirmek için profesyonel olarak olaya yaklaşmamız gerekir.

Site hızının en büyük önemi, kullanıcı deneyimi açısından önemidir. Web sitesi ziyaretçileri ve kullanıcıları her zaman web sitelerini ziyaret ettikleri zaman çok çabuk bir şekilde yüklenmelerini beklerler. Bu açıdan baktığımız zaman bir web sitesi ne kadar hızlı yüklenirse o kadar iyidir.

Yapılan araştırmalara göre, web sitesi ziyaretçilerinin yüzde 60’a yakını, eğer web sitesi ilk 3 saniye içerisinde yüklenmiyorsa, web sitesinden çıkıp başka web sitesine geçiyorlar. Bu durum, isteyeceğiniz son durumlardan bir tanesidir.

Arama motoru ve SEO performansı açısından da web sitelerinin hızları çok önemlidir. Eğer web siteleri belirli bir süre içerisinde yüklenmezse, kullanıcı deneyimi parametrelerini çok kötü etkileyecektir. Bunlardan en önemlisi, bounce rate yani sekme oranı. Bu oranın yüksek olması demek, ziyaret eden kullanıcıların hemen bu sayfadan çıkıp, başka web sitelerine gittiklerine işaret eder. Eğer bu oran fazla olursa, Google ve diğer arama motorlarının algoritmaları, bu sayfaların kullanıcı deneyimlerinin düşük olduğuna hükmedeceklerdir. Bu yüzden, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmamız imkansız hale gelecektir.

Bir diğer önemli parametre ise, kullanıcıların web sitesinde ve web sayfalarında geçirdiği sürelerin düşmesi. Eğer web site hızlı bir şekilde açılmayıp kullanıcıyı başla sitelere gitmeye iterse, sayfa başına kullanıcı ziyaret süresi düşer. Bu da arama motorları algoritmalarına, bu sayfa kullanıcı deneyimi olarak kötü bir sayfada olduğunu söyler. Bu yüzden, arama motorlarında SEO açısından en üst sıralara çıkmamız çok zor olacaktır.

Önemli Site Hızı Parametreleri

Önemli site hızı parametreleri.

Sektörde, site hızlarını karşılaştırabilmek için çok farklı ve çeşitli parametreler kullanılır. Bu parametrelerin genel anlamlarını sizlere burada ifade edeceğiz. Örneğin, Google PageSpeed Insights ya da GTMetrix gibi araçlarla web sitelerinin ya da web sayfalarının hızlarını ölçerken karşımıza çıkan parametreler, bu parametrelerdir. Genel olarak bu parametreler şunlardır;

 • Yüklenme süresi
 • Sayfa boyutu
 • İlk baytın yüklenmesi için geçen süre
 • Gidiş-dönüş sayısı
 • First contentful paint(FCP)
 • Hız endeksi
 • Largest contentful paint(LCP)
 • İnteraktif olma süresi
 • Bloklanma süresi
 • Cumulative layout shift(CLS)
 • First input delay(FID)
 • Interaction to next paint

Yukarıda gördüğünüz bazı parametrelerin Türkçe karşılıklarını kullanmamayı tercih ettik. Çünkü bu sektörde her zaman bu parametreleri bu şekilde kullanıyoruz.

Yüklenme Süresi(Load Time)

Bu site hızı metriği, bir web sitesi ara yüzündeki tüm elementlerin tam bir şekilde yüklenmesi için geçen süreyi ifade eder. SEO için hız geliştirme zamanlarında genel olarak yüklenme süresi çok önemlidir. Bu açıdan baktığımız zaman, yüklenme zamanını optimize etmek çok önemlidir.

Fakat kullanıcı deneyimi açısından baktığımız zaman, yüklenme süresinde kullanıcıların kullanmadıkları ya da yararlanmadıkları reklamlar gibi elementler de dikkate alınır. Örneğin üçüncü partiden bir reklam yayınlama hizmeti alıyorsanız, bunlar web sitenizin hızlarını büyük ölçüde düşüreceklerdir. Bu açıdan baktığımız zaman, web site hız optimizasyonlarında, total yüklenme süresini baz almak yanıltıcı olabilir.

Sayfa Boyutu

Aslında bu parametre direkt olarak sayfa hızını etkileyecek bir parametredir. Bir kullanıcı ya da ziyaretçi web sayfasını ziyaret ettiği zaman, sunucu tarafından gönderilen toplam veri boyudur. Genelde site hızı optimizasyonları yaparken, sayfa boyutu üzerinden optimizasyonlar yaparız. Tüm bunları hesaba kattığımız zaman, sayfa boyutunu iyileştirmek bizim için çok önemlidir.

Sayfa boyutunu arttıran çok çeşitli elementler mevcuttur. Bunlardan en önemlileri, sayfa içlerinde kullandığımız fotoğraflardır. Fotoğraf ve görsel optimizasyonları sayesinde sayfa boyutlarımızı kabul edilebilir seviyelere indirebiliriz.

İlk Baytın Yüklenmesi İçin Süre

Bu site hızı parametresi genel olarak, sunucunun bize vermiş olduğu cevabın süresini ölçmeye yarayan bir parametredir. Bu parametre sayesinde, almış olduğumuz sunucu hizmetinin kalitesini de ortaya çıkarmış oluyoruz.

Bir ziyaretçi web sitesini ziyaret ettiği zaman, tarayıcı aracılığıyla sunucuya bir sorgu gönderir. Sunucu ise bu sorgu karşılığında siteyi görüntüleyecek olan tüm elementleri tarayıcıya iletir ve tarayıcı bunları kullanıcıya sunar. Bu etkileşim esnasında, tarayıcının aldığı ilk bayta kadar olan sürenin tamamı, ilk baytın yüklenmesi için gereken süreyi bizlere verir.

Tüm bunların yanında, aslında bu süre kullanıcının internet ve sunucuya bağlanma hızıyla da alakalıdır. Bu yüzden, hız testi yaptığınız web sitelerinin bağlanma hızları da, bu metriği büyük oranda etkileyecektir. Bu yüzden bu metrik aslında sadece başka sitelerle ya da sunucu hizmetleriyle karşılaştırma yapılması amacıyla kullanılabilir.

Toplam Git-Gel Turları(Number of Round Trips)

Sunucular genel olarak bir web sitesine ait datayı direkt olarak göndermezler. Tarayıcının gönderdi çoklu sorgular sayesinde, web sitesine ait dataları parçalı olarak gönderirler. Bu açıdan bakıldığı zaman, bir web sayfasının yüklenmesi için gerekli olan bu sorgu-cevap sayısı vize toplam git-gel turlarının sayısını veren metriktir.

Bu açıdan baktığımız zaman toplam git-gel turlarını düşürmemiz demek aslında web site hızlarını arttırmamız anlamına geliyor. Zaten bir web sayfasında minimum sayıda element kullanırsak, minimum sayıda sorgu-cevap oluşturmuş oluyoruz.

First Contentful Paint(FCP)

Bu, web sitemizin hız geliştirmesinde kullanmamız gereken en önemli metriklerden biridir. FCP, ziyaretçiler için yararlı olan öğelerin toplam yükleme süresini verir. Bu nedenle, site hızlarımızı geliştirirken dikkate almamız gereken çok önemli bir metriktir.

Örneğin, tipik bir web sayfasında gönderiler, makaleler, resimler, içerik kırıntıları, diğer menüler ve reklamlar bulunur. Ancak kullanıcılar sadece gönderilere ve görsellere ulaşmaya çalışıyor. Diğer unsurlar ziyaretçi için birinci derecede önemli değildir. Bu nedenle, FCP metriği, web sitesinin gönderileri ve makaleleri kullanıcılara yüklemek için harcadığı toplam süreyi ölçer.

Bu sürenin üzerine, kullanıcı için önemli olmayan elementlerin sürelerini de eklersek, bir web sayfasının yüklenmesi için geçmesi gereken topla süreyi ölçüş oluruz.

FCP, site hızı gelişmelerinde ölçmemiz gereken en önenli parametrelerden bir tanesidir.

Hız Endeksi

Çeşitli web site hızı ölçüm araçlarının, çeşitli parametreleri kullanarak ölçtükleri bir endekstir. Aynı hız ölçüm araçlarını kullanırsanız, farklı web sitelerine ait hızları karşılaştırmak için kullanacağınız bir endeks olur. Hız endeksi ne kadar düşük olursa, web sitesi o kadar hızlıdır demektir.

Largest Contentful Paint(LCP)

Bu da FCP gibi önemli metriklerden bir tanesidir. FCP genel olarak içeriğe dair işk elementlerin ekrana gelme süresini ölçer. LCP ise bir içeriğin tüm elementlerinin ekrana gelme süresi ile alakalıdır. LCP’de de aynı zamanda, içerikle alakalı olmayan elementler dikkate alınmaz.

Geliştirme yaparken, LCP’yi de dikkate almanız gerekir.

İnteraktif Olma Zamanı

Bu web sitesi hızı metriği ise, bir web sitesinin interaktif olabilmesi için geçmesi gereken süreyi ifade eder. Bu süre içerisinde kullanıcı, karşısında anlamlı bir bütün görünceye kadar geçen süredir. Ayrıca, bu da çok fazla çeşitli parametrelere bağı bir site hızı metriği olduğu için, çok fazla ciddiye alınmaması gereken bir metriktir.

Total Blocking Time

Bu değer, first contentful paint ile interaktif olma süresi arasındaki zaman farkını ifade eder. Yani, kullanıcı için çok önemli olmayan elementlerin toplan yüklenme süresini ifade eder. Bu süre genel olarak 300 milisaniyeden küçük olması beklenir. Örneğin web sitenizde yayınladığını reklamların yüklenme süresi, bu süreyi etkileyen önemli bir parametredir.

Cumulative Layout Shifting(CLS)

Bu metrik ise, FCP ile birlikte en önemli iki metrikten bir tanesidir. Bir web sitesi tasarımı yaparken, CLS ve FCP parametrelerinin, olması gereken sınırların içerisinde olması çok önemlidir.

CLS aslında, web sitemizde bulunan görsellerin, banner reklamlarının ya da diğer elementlerin yüklenme esnasında birbirleri üzerinde kaymalarını gösterir. Bu, kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir tasarım faktörüdür. CLS’nin düşük olması, web sitesi hızı ve dizaynı açısından çok önemli bir parametredir.

Fixed Input Delay(FID)

Bir sayfa yüklendikten sonra sayfa yenilendiği zaman tekrar yüklenme hızını gösteren bir metriktir. Bu da kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir parametredir. Bu parametreyi de kontrol altına almak web tasarım açısından önemlidir.

Interaction to Next Paint(INP)

Bu da, web sitenizin ve web sayfalarınızın responsive olup olmadıklarına diğer önemli bir parametredir. Web sitelerinize farklı cihazlardan erişmeye çalışan insanlar için de kullanılabilir bir hale getirmeniz sizin için çok önemlidir. Bu açıdan baktığımız zaman, INP parametresini de düşünmek bizim için çok önemlidir.

Eğer web sitemiz ya da sayfalarımız responsive olmazlarsa, mobil cihazlardan erişim sağlamaya çalışan ziyaretçilerimizi kaybederiz. Bu durum, hem kullanıcı deneyimi hem de SEO açısından kayıplar yaşamamız anlamına gelir.

Hangi Site Hızı Parametreleri Bizim İçin Önemlidir?

SEO açısından bir site hızı optimizasyonu yaparken, sitenin tipi, sunduğu sayfa tiplerinin de hangi metrikleri kullanmamız gerektiği hakkında bize bilgi verir. Bu kısımda sizlere, hangi web site parametrelerinin, hangi tür web siteleri için önemli olduklarını sizlere anlatacağız.

Bilgi Amaçlı Sayfalar

Bilgi amaçlı sayfalarda site hızı.

Eğer web siteniz ya da hız optimizasyonu yaptığınız web sayfaları, kullanıcıya bilgi vermek amaçlı oluşturulduysa, bu sayfalara genel olarak bilgi amaçlı sayfalar diyoruz. Bu sayfalarda genel kullanıcı davranışı, arama motorlarından gelip, gerekli bilgiyi alıp gitme üzerine kuruludur.

Bu açıdan baktığımız zaman, bu sayfalarda FCP parametresi çok önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü web sitesini ziyaret eden kullanıcı, direkt olarak içerik ile ilgileniyor. İçeriğin ve içeriğe ait görsellerin kısa zamanda yüklenmesi için gerekli optimizasyonları yapmamız gerekiyor. Eğer bu optimizasyonunuz iyi olursa, bilgi amaçlı sayfalarda kullanıcı deneyimi iyi olacaktır.

Bu sayede hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından verimli bilgi sayfaları oluşturmuş olacağız.

Ticari Sayfalar

Ticari sayfaların, bilgi amaçlı sayfalardan önemli bir farkı, arkalarında e-ticaret sistemi barındırmalarıdır. Kullanıcılar bu sayfaları ziyaret ettiklerinde, ürün hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmayı hedeflerler. Bilgi amaçlı sayfalarda olduğu gibi, ticari sayfalarda da LCP çok önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor.

Bir e-ticaret sitesi ziyaretçisi, eğer ürün hakkındaki bilgileri içeren elementler hızlı yüklenirse, iyi bir kullanıcı deneyimi yaşar. Tüm bunlara ek olarak, ticari sayfaların verimli çalışabilmeleri için, arka plandaki e-ticaret sisteminin de sorunsuz yüklenmesi gerekmektedir.

Bu açıdan baktığımız zaman, genel yüklenme süresi, e-ticaret sistemleri için önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor. Bunu yapmanın en önemli yolu, site hızını her türlü sayfalar için optimize etmekten geçer.

Sayfalardaki Amacınız da Önemlidir

Evet, yaptığımız tüm web sitesi hız iyileştirmelerini ziyaretçilerin deneyimlerini arttırmak ve bu esnada SEO performansımızı arttırmak için yapıyoruz. Fakat, kendimizin de bir takım hedefleri olabilir.

Örneğin, sayfalarınızda reklam yayınlıyorsanız, muhtemelen bu reklamların görüntülenmeleri başına para kazanıyorsunuz demektir. Bu açıdan baktığımız zaman, reklamların da verimli bir şekilde yüklenmesi bizim için önemlidir. Belki kullanıcılar için önemli olmayabilir.

Yaptığını iyileştirmeler ışığında sizin için önemli olan elementlerin yüklenme hızlarını da optimize etmeniz önemlidir. Örnek banner reklamlarını optimize ederken, genel olarak interaktif olma süresini baz almanız sizin için önemli olacaktır.

Site Hızı İçin INP’ya Önem Verin

Ne tür bir web site geliştiriyor olursanız olun, her zaman INP’ye önem verin. Sitenin türünden bağımsız olarak, kullanıcılarım mobil cihazlardan da sitenize sorunsuz olarak erişebilmesi için de optimizasyonlar yapmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, INP’ önem vermektir.

Eğer mobilde ve diğer cihazlarda kullanıcı deneyimi düşük olursa, arama motorları tarafından en üst sıralarda çıkmanız engellenecektir. Çünkü Google gibi en yaygın arama motorları her zaman mobil ara yüzleri iyi olan web sitelerini en üst sıralara çıkarırlar. Google gibi oluşumlar, mobil kullanıcılara, masaüstü kullanıcılardan daha büyük önem verirler.

Hatta Google bir algoritma güncellemesinde, web sitelerinin taranmasında ve dizine eklenmesinde, mobil sayfalara öncelik tanıyor. Yani, mobil performansı iyi olmayan sayfalar, taranma ve dizine eklenme problemleri yaşayabiliyorlar.

Bu açıdan baktığımız zaman, INP için optimizasyonlar yaparken, aslında mobil kullanıcılar için optimizasyon yapıyorsunuz anlamına geliyor. Site hızı optimizasyonları yaparken her zaman INP’ye önem verin.

Site Hızı Nasıl Geliştirilir?

Bu noktaya kadar bahsettiğimiz her şey aslında site hızı parametreleri idi. Site hızı optimizasyon işlemlerine başlamadan önce bilmeniz gereken bir takım işlemlerden bahsettik. Bu noktadan sonra sizlere site hızı nasıl geliştirilir onlardan bahsedeceğiz. Bu adımları uygulayarak, site hızını geliştirebilir ve kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Dosya Sıkıştırma İşlemleri

Birinci ve site hızını iyileştirmek için en etkili yöntemlerden bir tanesi de site dosyalarını sıkıştırmaktır. Bir web sitesi, çeşitli sayfalardan ve linklerden meydana gelir. Bu sayfalar ve linklerin her biri sunucuda belirli bir dosyada bulunur. Bilgisayarımızda olan her dosya gibi bu dosyalar da daha küçük hacimlere sıkıştırabiliriz. Bu sıkıştırma işlemleri sayesinde, daha az sayfa boyutları elde etmiş oluruz. Ve bir kullanıcı web sitesini ziyaret ettiği zaman, sayfanın yüklenmesi için geçen süre çok daha az olur.

Bu dosyalar genel olarak JS, HTML ve CSS kodlarından ve dosyalarından oluşur. Gzip gibi araçları kullanarak, web sitenizde bulunan dosyaları verimli bir şekilde sıkıştırabilirsiniz.

Site Hızı İçin Kod Optimizasyonu

Web sitenizin hızını arttırmanın en verimli yollarından bir tanesi de kod optimizasyonudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir web sitesi, JS, HTML ve CSS gibi çeşitli programlama dilleri kullanılarak yazılır. Eğer bir tema tasarlanırken, çok fazla özellik için çok fazla kod oluşturulmuş ise, bu kodları kısarak, web sitesi hızı açısından avantajlı duruma gelebilirsiniz.

Bu optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi, sunucuya sorgu gönderen elementleri kısılmasıdır.

Yönlendirmeler Site Hızını Yavaşlatır

Eğer büyük bir web sitesinin yöneticisi iseniz, web sitesinde yaptığınız ve kullandığını yönlendirmeler muhtemelen web sitenizin hızını büyük ölçüde yavaşlatacaktır. Çünkü yönlendirme yaptığımız zaman, bir link açılır ve o linkte yönlendirme olduğu için onun ardından başka link açılır. Bu açıdan baktığımız zaman, yönlendirmelerin hıza olan etkisi genel olarak negatif yöndedir.

Eğer yönlendirmeler kullanmayı düşünüyorsanız, her zaman site hızı açısından getirilerine ve götürülerine bakmayı düşünmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, bu yönlendirmeler, site hızınızı büyük ölçüde düşüreceklerdir.

Sunucunun Cevap Süresi

Sunucuların cevap süreleri genelde sunucudan sunucuya değişmektedir. Bir sunucunun cevap süresi kısaysa, o sunucunun kalitesi o oranda iyidir. Bu açıdan baktığımız zaman, cevap süreleri uzun olan sunucuları tercih etmememiz ve sunucu tercihi yaparken çok dikkatli olmanız önemlidir.

Kullanıcının kullandığı tarayıcı sunucuya bir istek gönderdiğinde sunucunun tepki süresi de site hızını etkileyen çok önemli faktörlerden bir tanesidir.

Site Hızı İçin CDN Kullanın

Site hızı optimizasyonu için CDN kullanımı.

CDN genel olarak tepki cevaplarını ver veri aktarımını hızlandırmak için kullanılan çok verimli yöntemlerden biridir. Eğer uluslararası bir web sitesi yönetiyorsanız CDN kullanmanız web sitesi hızı açısından çok verimli olacak. Bu açıdan baktığımız zaman, CDN kullanımı çok önemlidir.

CDN’nin İngilizcede’ki açılımı “Content Delivery Network”tür. Yani Türkçe anlamıyla içerik sağlama ağı olarak geçer. Bu ağların çalışma prensibi, sizin içeriklerinizi tek bir noktadaki bir server’da değil, Dünya’ya eşit olarak dağılmış sunucularda tutarak veri iletimini kolaylaştırmaktır. Örneğin, bir kullanıcı Japonya’dan, Amerika’da bulunan bir sunucuda bulunan bir içeriğe ulaşmaya çalışıyor. Eğer bu web sitesinin sahibi, CDN altyapısı kullanıyorsa, Japonya’danki kullanıcı, bu içeriğe ulaşmak için Japonya’da ya da daha yakında bulunan bir sunucuya bağlanarak bunu yapacaktı.

Bu sayede veri aktarım hızı çok daha fazla olacaktır. CloudFlare gibi CDN hizmetlerinin genel amacı aslında budur.

Site Hızı İçin Görsel Optimizasyonu

Genelde web site hızlarını en çok etkileyen elementler görsellerdir. Çünkü yazılara ve diğer elementlere göre görseller çok daha fazla veri kullanırlar ve boyutları çok daha büyüktür. Bu yüzden görsellerimizin boyutlarını optimize etmek, çoğu zaman işe yarayan bir yöntemdir.

Örneğin, telefonumuzla çekmiş olduğumuz bir görseli web sitemizde kullanacağız. Günümüzde son teknoloji ile üretilen telefonlar genel olarak yüksek kaliteli fotoğraflar çekerler. Ve bunların boyutları bir kaç megabaytı bulur. Fakat bir kaç megabaytlık bir kaç görselin içerikte kullanılması, site hızını çok kötü etkileyecektir. Sunucudan onlarca megabayt verinin yüklenmesi ve tarayıcı tarafından compile edilmesi çok zaman alacaktır. Bu da hız açısından büyük bir performans kaybına neden olacaktır.

Bunu engellemek için, resim boyutlarını büyük oranda küçülten ama kaliteyi çok etkilemeyecek uygulamaları kullanmak bizim için büyük önem arz ediyor. Bu uygulamalar, resimleri büyük oranda sıkıştırıyorlar. Bu sıkışmış fotoğraflar megabaytlar yerine kilobaytlar seviyesi düşerek, sayfaların yüklenme hızları büyük oranda artıyor

Ayrıca, WEBP uzantılı görsel uzantıları da, resim optimizasyonu açısından web sitelerinde yaygın olarak kullanılan uzantılardır. Ek olarak, eğer WordPress gibi alt yapılar kullanıyorsanız, görsellerinizi otomatik olarak optimize edecek olan eklentileri de kullanabilirsiniz.

Site Hızı İçin Tarayıcı Önbelleğini Aktive Etmek

Eğer web sitenizin verilerini kullanıcıların tarayıcılarının önbelleklerinde depolanasına izin verirseniz, sitenizi sürekli olarak ziyaret eden ziyaretçileriniz için site hızı bakımından büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Bir kullanıcı web sitenizi ilk defa ziyaret ettiğinde, ilk defa bir web sitesi tarayıcılarında yüklenecektir. Fakat tarayıcı ön belleğine izin verirseniz, kullnıcının tarayıcısında web sitenize ait veriler depolayacak Ve bu kullanıcı web sitenizi tekrardan ziyaret etmek istediği zaman, web sitesi ön bellek depolaması sayesinde çok daha hızlı bir şekilde yüklenecektir.

Mobil Sayfaların Hızı

Genelde hız konusundan responsive web sitelerinde en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi de mobil sayfaların hızlarıdır. Mobil sayfaların hızları genel anlamıyla çok düşüktür. Masaüstü web sayfalarından oranla mobil sayfalarında istenilen performansı yakalamak genel olarak daha zor oluyor.

Bunun çözümü olarak sunulan AMP yani İngilizce’de “Accelerated Mobil Pages” optimizasyonu yöntemiyle, mobil sayfaların hız sorunları da çözülmüş oluyor. Fakat, responsive sayfaların ve web sitelerin en önemli özelliklerinden bir tanesi, tek bir link ile web sitesi içeriğine bütün cihazlardan erişim sağlayabilme özelliği. Fakat AMP, mobil sayfalar için link yapısında değişiklik yapacağı için, SEO ve arama motoru performansı açısından negatif etkileri olur.

Sonuç Olarak

Yukarıda gördüğünüz üzere, web sitesi hızı, hem SEO performansı hem de kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir parametre. Ve web sitesi hızlarını etkileyen çok farklı ve değişik parametreler mevcut. Bu parametreleri optimize ederek, ulaşabileceğimiz en iyi hızlara ulaşmamız şart.

Web sitesi hızlarında kullandığımız web sitesi temaları çok önemli bir yer tutuyor. Bu web sitesi temaları sayesinde, muhtemelen çok iyi bir web sitesi oluşturabileceğiz. Bu yüzden tema seçerken, temanın deneme bağlantılarında bu temaların hız açısından nasıl bir performans sergileyeceklerini iyi analiz etmemiz gerekir.

Ayrıca, web siteleriniz için hız optimizasyonu hizmetleri arıyorsanız, bu konular hakkında genel anlamıyla bilgi sahibi olmanız, kandırılmanızın ya da paranızın boşa harcanmasının önüne geçer. Bu yazı sayesinde bu konu hakkında bilgi sahibisiniz ve almak istediğiniz hizmet hakkında daha ayrıntılı sorgulama yetisine sahipsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz genel hız parametrelerine hakim olmak da, web sitesi hız optimizasyonları yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında genel olarak bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır.

Site Hızı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Site hızı nedir?

Aslında site hızı, genel olarak bir web sitesinin ya da web sayfasının, yüklenme ve kullanılabilir hale gelmesine kadar geçen süredir. Bir web sitesi ne kadar hızlıysa o kadar iyidir. Bunun için web sitesi sahipleri, web sitelerinin hızlarını iyileştirmek ve optimize etmek için özel bir çaba sarf ederler.

Web site hızı nasıl ölçülür?

Web sitelerinin hızlarını ölçmek için kullanılan çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçların başında, Google PageSpeed Insights gelir. Burada istediğimiz web sitesine ait istediğimiz linkin hızını ölçebiliriz. Bu sitede hem mobil hem de masa üstü performanslarını ölçebileceğimiz parametreler bulunur. Fakat bu parametreleri kesin bir şekilde kabul etmek yerine, rakiplerimizin web site performanslarıyla kendi web sitemizin performansı arasında karşılaştırma yapmak için kullanmamız daha mantıklı olacaktır.

Web site hızı nasıl yükseltilir?

Web sitelerinin hızlarını yükseltmek için çeşitli optimizasyon yöntemleri uygulanır. Bir web sitesini kurmadan önce, seçilecek olan temanın ve sunucunun hızları hakkında analiz yapmak çok önemlidir. En hızlı ve ve en optimize tema ve sunucuları seçtikten sonra artık web sitemizin hızını yükseltmek için çalışmalara başlayabiliriz. Resim optimizasyonu ve kod optimizasyonu, web site hızlarını yükseltmek için kullanabileceğimiz en iyi araçlardan ikisidir. Resim optimizasyonunda kullandığımız görsellerin boyutlarını düşürerek, web sitelerimizin performansını arttırırız. Ayrıca, web sitesi içerisinde, web sitesine hız açısından gereksiz yük getiren elementlerin kısılması da çok önemlidir. CDN kullanımı da site hızlarını yükseltme açısından çok önemlidir.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp