Anasayfa » Blog » Black Hat(Siyah Şapka) SEO Nedir?

Black Hat(Siyah Şapka) SEO Nedir?

Son güncelleme :

by

Merhabalar sizlere bu yazıda genel olarak siyah şapka SEO taktiklerinden bahsedeceğiz. Bu taktikler genel olarak bir web sitesi SEO kampanyasında kaçınılması gereken taktikler ve yöntemlerdir. Eğer SEO’ya yeni başlayan birisi ya da SEO konusunda hizmet almak isteyen birisi iseniz, siyah şapka SEO taktikleri ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olup, bu kötü yöntemlerden kaçınmanız, sizin için çok iyi olacaktır.

Siyah Şapka SEO Nedir?

Siyah şapka SEO ve beyaz şapka SEO.

Siyah şapka SEO, genel olarak arama motorlarının algoritmalarını manipüle ederek, aslında en üst sıralar çıkmak için yeterli kalitede olmayan sayfaları en üst sıralara çıkarmak için uygulanan genel kötü amaçlı taktiklerdir. Ayrıca, siyah şapka SEO sayesinde çok fazla iyi olmayan sayfa, şu an arama motorlarında en üst sıralarda karşımıza çıkıyorlar. Ama bu taktiklerin uzun ömürlü olmadıklarının ve genel olarak bu taktiklerden kaçınmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

Siyah şapka SEO mantığını ve felsefesinin daha iyi anlamak için aslında beyaz şapka SEO’yu anlamak gerekir.

Beyaz Şapka SEO

Beyaz şapka SEO, arama motorlarının izin verdikleri ve kaliteyi ve kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla uyguladığımız genel yöntemlerdir. Bu yöntemlerin genel amacı, kullanıcı deneyimini ve içerik kalitesini artıran genel yöntemlerin uygulamaktan geçer.

Unutmamamız gerekir ki, arama motorları kullanıcıların önüne her zaman en yararlı içeriklerin çıkmasını isterler. Bu sayede kullanıcılar, en üstten başlayacak şekilde en kaliteli içerikler ile etkileşim kurmuş olacaklardır. Bunun için de arama motorları, kullanıcı deneyimi ve kaliteyi ölçen bir kaç algoritma kullanırlar. Bu algoritma sayesinde, en kaliteli içerikler en üst sıralara gelirler.

Eğer siz bu algoritmalar hakkında genel bir bilgi sahibi olursanız, arama motorlarının en üst sıralara çıkaracağı en kaliteli içerikleri nasıl üreteceğinizi iyi analiz edersiniz. Bu sayede, kullanıcı deneyimini arttıran, kullanıcının problemini çözen ve kullanıcı odaklı içerikler üreterek en üst sıralara yerleşirsiniz.

Fakat siyah şapka SEO taktiklerinde içerik üreticiler, kaliteli işler ortaya koymak yerine, arama motorlarını aldatan ve bu algoritmaları manipüle eden yöntemleri kullanarak en üst sıralara çıkmaya çalışırlar.

Siyah Şapka SEO Taktikleri Neden Sakıncalıdır?

Yukarıda ayrıntılı bir şekilde anlattığımız üzere, buradaki amacınız arama motorlarının algoritmalarını kandırmak olduğu için sakıncalıdır. Unutmayın arama motorlarının algoritmaları gün geçtikçe iyileşmeye ve gelişmeye devam ediyorlar. Ayrıca bu tür yöntemleri kullanan sayfaları belirlemek için ekstra önlemler ve ek uygulamalar ve algoritmalar geliştiriyorlar. Bu açıdan baktığımız zaman, siyah şapka SEO taktikleri kullanmak uzun vadede bize başarı getirmeyecektir.

Arama motorlarının bir diğer algoritmaları ise, bu taktiklerin ve yöntemleri uygulayan web sitelerini belirleyip onları cezalandırmak için çalışırlar. Örneğin, bu taktikleri uyguladınız ve arama motorlarını manipüle ederek en üst sıralara çıkmaya başladınız. Fakat belirli bir süre sonra, arama motorları sizin hile yaptığınızı fark edip sizin sitenizi ve içeriklerinizi arama sonuçlarında çıkmasını engelleyecektir. Bu açıdan baktığımız zaman, bu taktikleri kullanmanın uzun vadede hiç bir yararı yok.

Eğer hedefiniz uzun vadeli başarılar elde etmekse, bu taktiklerden kaçınarak Google Kullanıcı Politikaları’na uygun şekilde yöntemler ve stratejiler oluşturmanız sizin için çok önemlidir. Bunu yapabilmenin yolu da genel olarak arama motorlarını iyi kullanmaktan geçer.

Örneğin biz Reklam41 olarak, verdiğimiz SEO hizmetlerinin hiç birinde aşağıda belirttiğimiz kötü amaçlı siyah şapka SEO taktiklerini uygulamamaktayız. Çünkü yarın bir gün bir işletmeye ait bir web sitesi Google ya da başka arama motorları tarafından yasaklandığı zaman, vebali direkt olarak bizim oluyor.

Genel Siyah Şapka SEO Taktikleri

Burada belirtmiş olduğumuz genel taktikler, en çok uygulanan taktikler arasında yer almaktadırlar. Kendinize bir SEO kampanyası yapmak istiyorsanız bu taktiklerden kaçınmanız çok önemlidir. Ayrıca bir SEO hizmeti almak istiyorsanız, hizmet alacağınız firmanın bu tür SEO taktiklerini uygulamadıklarından emin olmanız çok önemlidir. Eğer aşağıdaki noktalar hakkında genel bilgi sahibi olursanız, hizmet alacağınız firmanın uyguladığı taktikler arasında bunların olup olmadıklarını sorgulayabilirsiniz. Bu sayede, firma seçimi yaparken çok daha iyi bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Doldurma(Keyword Stuffing)

Siyah şapka SEO taktikleri arasında en modası geçmiş taktiklerden birisidir. Halen günümüzde bu basit taktiği kullanarak başarıya ulaşmaya çalışan insanları ve web sitelerini görünce hayrete düşüyoruz.

Bu taktikte, belirlenmiş olan bir anahtar kelimede en üst sıralara çıkmak için, oluşturulan sayfanın bu kelimelerle doldurulmasıdır. Gereğinden fazla bir şekilde anahtar kelimeyi cümle ve paragraflar içinde kullanarak, arama motorlarını kandırmaya yönelik bir taktik olarak karşımıza çıkıyor. Örnek verecek olursak;

Penguenler kutuplarda yaşayan canlılardır. Penguenlerin çok farklı türleri olup bu Penguen türlerinin yaşam alanları da çok farklıdır. Bu Penguen türleri genel olarak iklim şartlarına göre de değişiklik gösterirler. İmparator penguenleri, normal penguenler, küçük penguenler, büyük penguenler gibi daha nice penguen türleri mevcuttur.

Yukarıda gördüğünüz üzere penguenler ile alakalı bir paragraf mevcut. Bu paragrafta toplam 35 kelime bulunuyor. Bu kelimenin 8 adedi “penguen” kelimesidir. Toplam kelime adedine oranı yaklaşık olarak yüzde 20’ye tekabül ediyor.

Bu çok yüksek bir oran. Eğer bu orana sahip bir yazı yazacak olursanız, arama motorlarında en üst sıralara gelmeniz imkansıza yakın olacaktır. Fakat yazıyı okuduğunuz zaman çok da problemli gibi gözükmüyor olabilir. Şimdi bunu arama motorları açısından daha verimli bir hale getirelim.

Bu taktikte, belirlenmiş olan bir anahtar kelimede en üst sıralara çıkmak için, oluşturulan sayfanın bu kelimelerle doldurulmasıdır. Gereğinden fazla bir şekilde anahtar kelimeyi cümle ve paragraflar içinde kullanarak, arama motorlarını kandırmaya yönelik bir taktik olarak karşımıza çıkıyor. Örnek verecek olursak;

Penguenler kutuplarda yaşayan canlılardır. Bu hayvanlarım çok farklı türleri olup bu türlerin yaşam alanları da çok farklıdır. Bu türler genel olarak iklim şartlarına göre de değişiklik gösterirler. İmparator, normal, küçük ve büyük olmak üzere daha nice penguen türleri mevcuttur.

Yukarıda gördüğünüz cümlede bu oranı 2 kelime kullanarak yaklaşık yüzde 5 seviyesine yani daha kabul edilebilir bir seviyeye düşürdük. Tüm bunlara ek olarak önerilen yüzde ise yüzde 3’ten fazlası değildir.

Yazı yazarken anahtar kelime doldurma yapmamaya dikkat etmeniz çok önemlidir.

Siyah Şapka SEO İçerik Örtme(Content Cloaking)

Bu da aynı zamanda çok fazla siyah şapka SEO uygulayıcılarının başvurduğu genel yöntemlerden bir tanesidir. Burada da amaç, arama motorlarına ait algoritmaları aldatıp, alakasız içeriklerin alakasız anahtar kelimelerde en üst sıralara çıkmasını sağlamaktır.

Bunu yapmak için, bir anahtar kelime ile alakalı yazılmış yazının içerisinde, başka anahtar kelime ile alakalı yazı sıkıştırıyorlar. Fakat bunu, ziyaretçilerden gizleyip, arama motorlarından gizlemiyorlar. Arama motorları ise, bu içerikleri gizlenilen anahtar kelimede rekabete sokuyor. Bu sayede, alakasız olan bir içerik, alakasız olan bir anahtar kelimede rekabete sokulmuş oluyor.

Aslında bu da çok eskimiş bir siyah şapka SEO yöntemlerinden bir tanesi. Çünkü artık arama motoru algoritmaları bunları çok iyi algılayabilecek seviyede. Bu sayede artık bunları kullanmanın bir anlamı yok. Bunun yerine belirli bir anahtar kelimede en üst sıralara çıkmak için belirli bir kaliteli içerik yazmanız daha mantıklı olacaktır.

Siyah Şapka SEO Alakasız Yönlendirmeler

Çeşitli tarda yönlendirmeler, web sitelerimiz için çok önemli noktalardır. Genel olarak bu yönlendirmeler sayesinde çok fazla işimizi hallederiz. Örneğin yönlendirme yaparak bir konuyu silip bunu bununla alakalı daha güçlü sayfalarımıza yönlendirmede kullanırız.

Fakat, bazı internet geliştiricileri ve sahipleri yönlendirmeleri kötü amaçlarla kullanmaktadırlar. İyi bir rank almış içeriği, başka bir anahtar kelimede üst sıralara gelmesi için o içeriğe yönlendirmeleri genelde arama motr4oalrını aldatmak için kullandıkları yöntemler arasındadır. Bu sayede, bir içeriğin otoritesini ve ziyaretçisini diğer içeriğin çok daha iyi bir şekilde oturmasını sağlamak amacıyla kullanırlar.

Bunu yapmak çok mantıksızdır. Çünkü belirli bir anahtar kelimeyi aratmış o anahtar kelime ile alakalı bir içeriğe ihtiyacı olan bir kişiyi alakasız bir sayfaya yönlendirirseniz, o sayfadan direkt olarak çıkacaktır. Ve oy sayfaya beklenilen geri dönüşümü ve etkileşimi vermeyecektir. Bu durum, hem hedef sayfanın, hem de yönlendirme yapılan sayfanın SEO performanslarında düşüşe yol açacaktır.

Günümüzde arama motorları artık, önemli kullanıcı deneyimi parametrelerini göz önüne alarak içerikleri değerlendiriyorlar. Bu açıdan baktığımız zaman, bu parametreler açısından kötü olacak olan sayfalar genel olarak iyi performans sergileyemeyeceklerdir.

Kopya İçerik Yayınlamak

Kopya içerik yayınlamayın.

Webmaster’lığın en önemli ama en ağır yükümlülüklerinden bir tanesi de orijinal ve yüksek kaliteli içerikler oluşturmaktır. Bunu yapmak ciddi emek ve araştırma gerektirir. Bunun yerine, bazı webmaster’lar kolaya kaçarak kopya içerikler oluştururlar. Kopya içerikler oluşturan webmasterlar genel olarak kendi ayaklarına sıkmış olurlar.

Kopya içeriklerin amacı, başka sitelerde yayınlanmış olan makaleleri alıp, kendi sitelerinde paylaşmak üzerine kuruludur. Bu sayede, arama motorlarında bu kopya içeriklerle en üst sıralara çıkılabileceği varsayımı yapılır. Bu, büyük bir hatadır.

Hatta bazı kullanıcılar, piyasada bulunan makale spinner araçları ile, içerikleri spinleyip kendi sayfalarında yayınlıyorlar. Bunların temel motivasyonu ise, makale içerisindeki kelimelerin eş anlamlarını kullanarak yeni ve orijinal makaleler ürettikleri yanılgısına kapılmaktır.

Şöyle bir düşündüğümüz zaman, sizce Google gibi büyük arama motorlarının algoritmaları mı daha zekidir yoksa kullandığınız makale spinner programları mı? Bu soruya kendinizce dürüst bir cevap vererek bile aslında cevaba kendiniz ulaşmış olacaksınız.

Tüm bu koya içerik taktikleri yerine, düzgün bir biçimde orijinal ve yüksek kaliteli içerikler üreterek piyasaya sürün. Bu sayede, arama motorları tarafından en üst sıralara hakkınız olarak geleceksiniz. 10 tane kopya ya da spin olan içeriğiniz olacağına, 1 tane düzgün ve orijinal içeriğinizin olması sizin için daha kıymetlidir.

Siyah Şapka SEO Düşük Kaliteli İçerik Oluşturmak

Aslında buna bir siyah şapka SEO çalışması denemez. Çünkü bu tür içerikleri genel olarak SEO’nun amacından bihaber insanlar tarafından üretilen içeriklerdir. Bu içerikler hiç bir zaman beklenilen performansı vermezler. Aksine, beklenilen performansı vermedikleri gibi, web sitesinin genel SEO performansını da kötü etkilerler.

Bunlar yabancı kaynaklarda genel olarak “thin content” olarak geçiyorlar. Ve SEO literatüründe thin content’lerin aslında SEO performansı için ne kadar zararlı olduklarını anlatan tonlarca kaynak mevcuttur. Bu yüzden, düşük kaliteli içerik yerine yüksek kaliteli içerik oluşturmak bizim için her zaman çok daha karlı olacaktır.

Bunun yerine, bir konu hakkında bir sayfa oluşturacaksanız ya da bir yazı yazacaksanız, her zaman o kelimede en üst sıralara çıkmış olan ,içeriklere göz atmanızda fayda vardır. Bu içerikler neden üst sıralara çıkmışlar. Çünkü kullanıcılara istedikleri cevapları verebildikleri için. Kullanıcı, aradıkları şeyleri bu içeriklerde bulabiliyorlar. Bu içeriklerin sağladıkları bütün her şeyi sizin de sağlamanız ve ayrınca kendi uzmanlığınızı da katarak daha kaliteli içerikler yayınlamanız, sizi üst sıralara getirecek bir hamle olacaktır.

Siyah Şapka SEO Ücretli Linkler

Ücretli linkler de aynı zamanda çok kullanılan bir siyah şapka SEO taktiğidir. Başka sitelerden alınmış olan backlink’leri arama motorlarına ait algoritmalar her zaman iyi bir kullanıcı deneyimi geri dönüşümü olarak algılarlar. İyi kaynaklardan çok fazla backlink almış sayfalar her zaman en üst sıralara gelmektedirler.

Fakat bazı siyah şapka SEO uygulayıcıları, ücretli bir şekilde diğer web sitelerinden backlink alarak arama motorlarını aldatma yoluna düşmektedirler. Bu, çok kullanışsız ve saçma bir uygulamadır. Ve arama motorları bu durumu fark etikleri zaman, bunu yapan sitelere çok büyük yaptırımlar uygulamaktadırlar.

Backlink Çiftlikleri

Backlink çiftlikleri, web site sahiplerine toplu bir şekilde backlink sağlamak amacıyla kurulmuş olan çiftliklerdir. Buralarda çok fazla web siteelrin linkleri mevcuttur. Backlink satan çoğu kullanıcı ve insan, genelde web sitenizi bu backlink çiftliklerinde linkletirler.

Artık günümüzde backlink çiftlikleri çok kullanışlı değiller. Arama motorları bu siteleri genel olarak işaretlemiş durumdadır. Eğer web siteniz yoğun bir şekilde bu sitelerde linklenmiş durumda ise, muhtemelen arama motorları tarafından bir sansürleme politikasına maruz kalabilirsiniz.

Backlink Satın Alma

Elde etmiş olduğunuz backlinklerin sayısı kadar niteliği de çok önemli bir faktördür. Eğer elde etmiş olduğunuz backlinkler yüksek kaliteli değilse ve toksik ise, SEO performansınız negatif olacak. Bunun için yüksek kaliteli ve otoritesi yüksek web sitelerinden backlink satın almak işlemi de çok yaygın bir durumdur.

Bu da arama motorlarını manipüle etme ve kandırma yolunda attığınız bir adımdır. Bu yöntemin iki türlü riski bulunur;

  • Bu tür web sitelerinden genel olarak link almak, çok daha pahalıdır. Artan otoriteye ve kaliteye göre belki bir link için binlerce lira harcamanız gerekir. Fakat bu link yayınlandıktan ve siz parayı ödedikten sonra web site sahibi bu linki silse dahi, yapabileceğiniz hiç bir şey olmaz. Paranızı kaptırmış olursunuz.
  • Ayrıca, başka web sitesinde link yayınlamak için karşı tarafla iletişime geçtiğiniz zaman ve karşı taraf sizi Google’a bu durum hakkında report ederse, büyük yaptırımlarla karşılaşabilmeniz olasılığı vardır.

Bu yüzden genel olarak paralı bir şekilde link alma işlerinden genel olarak uzak durmak en iyisi gibi duruyor. Bunu yerine yüksek kaliteli içerikler üretip yayınlamanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Ve zaman ilerledikçe doğal bir şekilde kaliteli backlink’ler elde edeceksiniz.

Web Site Spamlamaları Yapmak

Ayrıca, para karşılığı toplu backlink satışı gerçekleştiren kişiler, belirli yazılımlar ve botlar kullanarak, diğer web siteleri, forumlar ve blog sitelerinde spam yorumlar yaparak sizin web sitenize ait linkleri paylaşmaktadırlar. Bu, belki de web siteniz için yapacağının en berbat siyah şapka SEO taktiği olabilir.

Bu taktiği uygulayarak çok sayıda kalitesiz backlink alacaksınız. Bu yüzden arama motorları tarafından büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalmanız büyük olasılık. Ayrıca çoğu web site sahibi ve web site editörü, sizin sitenize ait bu linkleri engelleyeceklerdir. Bu yüzden geriye sadece düşük kaliteli backlink’ler kalacak bu da SEO performansınızı çok kötü etkileyecektir.

Siyah Şapka SEO Paravan Bloglar ve Sayfalar

Paravan blog uygulamaları da genel olarak çok yaygın uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu açıdan baktığımız zaman, paravan bloglar sayesinde çok fazla sayfalar ve çok fazla web siteleri oluşturup, belirli bölgelerde ve spesifik kelimelerde başarılı hale getirip, bunları ana web sitesine yönlendirmeler ile bağlama üzerine kuruludur.

Bu yöntem de aynı zamanda Google tarafından yasak bir yöntemdir. Bunun yerine direkt olarak o spesifik bölgeleri ve ihtiyaçları hedef alan sayfalar oluşturmanız daha karlı olacaktır.

Gizli Sayfalar

Gizli sayfalar yayınlamak siyah şapka SEO taktiğidir.

Giz sayfalar da aynı zamanda internet kullanıcılarını istemedikleri yönlere ve sayfalara yönlendirmek için kullanılan bir taktiktir. Bu taktikte, belirli bri kolay anahtar kelimede bir sayfa en başa getiririz. O anahtar kelime için arama yapan kullanıcılar sizin sayfanızı ziyaret ettiklerinde aslında hit almak istediğiniz başka sayfalara otomatik olarak yönlendirme yapılır.

Bu da aslında çok verimsiz bir yöntemdir. Çünkü kullanıcının bir amacı vardır. Bir kullanıcı bir şeyi aratıyorsa, onunla alakalı bir sayfa ve bilgilendirici içerik görmek ister. Ama istemediği sayfalara bir yönlendirme mevcutsa muhtemelen o sayfanın da arama performansı düşecektir. Çünkü o sayfalara yönlendirilen kullanıcılar genel olarak hemen sayfalardan çıkacaklardır. Bu da web sitesinin ya da web sayfasının SEO performansı açısından çok büyük bir düşüşe maruz kalacağı anlamına gelir.

Siyah Şapka SEO Footer Link Satımı

Siyah şapka SEO’da en çok kullanılan ticari taktiklerden bir tanesi de başka web sitelerine ya da web sayfalarına footer link satmaktır. Bu footer linkler sayesinde kullanıcılar genel olarak iyi bir SEO performansı için backlink satın aldıklarını düşünürler. Ama footer linklerini ve footer kısmını alakasız web sitelerinin linkleriyle doldurmuş olan web siteler artık SEO açısından pek değerli kaynaklar olarak var sayılmıyor.

Bu açıdan paralı link almanın bir türü olan footer linklerinizi satmayın. Tabi ki bazı sitelerin linklerini footer kısmınızda referans veya sponsorluk amacıyla paylaşabilirsiniz. Ama do-follow link kullanmamak şartıyla bunu yapmanıza izin veriyor Google gibi büyük arama motorları.

Siyah Şapka SEO’dan Neden Kaçınmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, SEO’nun ve SEO uygulamalarının genel amacı, arama motorlarıyla iş birliği olacak şekilde kullanıcılara en iyi içerikleri sunmaktır. Bunu yapmanın en iyi yollarından bir tanesi de, kullanıcıların kullanıcı deneyimini arttırılarak içerikler ve sayfalar yayınlamaktır. Zaten SEO’nun amacı da genel olarak buna hitap eder.

Arama motorlarının yasakladığı SEO taktiklerini kullanmak, uzun vadede bize başarı sağlamayacaktır. Bu yüzden, kısa vadede bizi kısa yoldan bir yerlere ulaştıracak olan yöntemlere kulağımızı tıkmalıyız.

SEO Performansınız Düşecektir

Eğer siyah şapka SEO yöntemleri kullanırsanız, Google’da büyük rank kayıplarına uğrayacaksınız. Çünkü arama motorlarına ait algoritmalar artık bu tür basit hilelerin farkına varacak kadar zekiler. Eskiden belki büyük sıkıntı ile karşı karşıya kalmazdınız. Hatta burada anlattığımız çoğu taktik işe bile yarardır. Ama artık bu tür taktikler eskimiş taktikler.

Eğer bu yöntemleri kullandığınız arama motorları tarafından fark edilirse, bir de üstüne büyük yaptırımlara karşı karşıya kalacaksınız. Web siteniz ve domain isminiz büyük ihtimalle arama sonuçlarından banlanacaklardır. Bu da harcadığınız tüm emek ve paranın çöpe gitmesi anlamına geliyor.

Uzun Vadeli Düşünün

Eğer internet üzerinden bir ticaret ağı ya da bir topluluk oluşturmak istiyorsanız, uzun vadeli düşünmenizde fayda var. Uzun cadeli düşündüğünüz zaman, siyah şapka SEO mantığını kullanmamaya muhtemelen karar vermiş olacaksınıoz. Hem zamanınıza hem de emeiğinze yazık olmaması için, Google Kullanıcı ŞArtlarında yasak olan hiç bir uygulamayı ve yöntemi kullanmayın.

Eğer beyaz şapka SEO tatikterini uygularsanız, eninde sonunda hedeflediğiniz noktaya organik ve doğal yoldan ulaşacaksınız. Ve buraya ulaştığınız zaman zaten oradan düşmeniz de kolay olmayacaktır. Belki sizden daha iyi SEO performansı gösteren rakipleriniz ortaya çıkacaktır. Ama bu sizi sadece 2. sıraya itecektir. Daha iyi bir performans göstererek tekrar 1. sıraya çıkmanız çok daha kolay olacaktır.

Gördüğünüz üzere, uzun vadeli düşünmek, ticari kuruluşlar ve kazancın arttırılması açısından çok önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor.

Yüksek Kullanıcı Deneyimi, Genel Hedefiniz Olmalı

Ürettiğiniz içerikleri ve sayfaları arama motorlarının algoritmaları için değil, insanlar için be insanlık yararına üretin. İnsanlar sizin sayfanızı ziyaret ettiklerinde başka bir sayfayı ziyaret etme gereği duymamalılar. Genel olarak uygulanan SEO’nun amacı budur. Bunun dışında arama motorlarının algoritmalarını hedef alan SEO uygulamaları sizi uzun süre boyunca istediğiniz noktada kalmanıza yetmeyecektir.

Bu yüzden birincil hedefiniz yüksek kullanıcı deneyimi olmalıdır.

Siyah Şapka SEO Uygulayanları Bildirin!

Google gibi genel arama motorları sizlere siyah şapka SEO uygulamaları ile arama motorlarını aldatmaya yönelik işler yapan kişileri bildirme fırsatı tanıyor. Eğer sizin rekabet alanınızda hakkı olmadan sizin üst sıralarınıza çıkan birileri olduğunu düşünüyorsanız, ve bundan eminseniz, bunu Google’a bildirebilirsiniz. Bu sayede gerçekten hakkı olmadan sizin yerinizi işgal eden birileri var ise, Google büyük ihtimalle bu duruma el atacaktır.

Siyah Şapka SEO Hakkında Sonuç Olarak

Gördüğünüz üzere, siyah şapka SEO uygulamaları çok yaygın. Bu siyah şapka SEO uygulamalarından kaçınmamız bizim için çok önemlidir. Bunlar genel olarak arama motorlarının algoritmalarını aldatmaya yönelik çalışmaları içeren durumlardır. Ve gördüğünüz üzere bu taktikleri kullanabileceğiniz çok fazla değişik yöntem mevcuttur.

Ne var ki, artık arama motorlarının algoritmaları eskisinden çok daha zekiler. Bu tür basit yöntemleri fark edip gerekeni yapmaları artık .ok uzun sürmüyor. bu açıdan baktığımız zaman, eğer ticari bir faaliyet yürüttüğünüz bir internet sitesi varsa, bu internet sitesini bu tür siyah şapka SEO işlerine hiç bulaştırmamamız gerekir.

Eğer bir SEO hizmeti almayı düşünüyorsanız, hizmet alacağınız firmanın ya da kişinin bu taktikleri uygulamadığına emin olmanız gerekiyor.

Siyah şapka SEO hakkında ek olarak sormak istediğiniz sorular ya da yorumlarınız var ise, bunları aşağıda belirtmeyi unutmayın!

Bu Konu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Siyah şapka SEO nedir?

Siyah şapka SEO, arama motorlarının algoritmalarını aldatmaya yönelik kullanılan bir takım yasaklanmış SEO taktikleridir. Bunların genel amacı bir sayfayı veya bir web sitesini kısa yoldan arama sonuçlarında en üst sıralara çıkarmaktır. Siyah şapka SEO yöntemleri arasında genel olarak, backlink satın alma, paravan bloglar gibi yöntemler yer alır.

Siyah şapka SEO nasıl yapılır?

Çeşitli siyah şapka SEO taktikleri ve yöntemleri mevcuttur. Fakat bunların en aktif kullanılanları ve en etkili olanlar genelde backlink’ler üzerinden yapılan yöntemlerdir. Bu yöntemde çok farklı web sitelerinde çok fazla backlink alınarak arama sonuçlarında en üst sıralara çıkma hedeflenir. Fakat bunu yapmak çok kolay bir iş değildir. Aynı zamanda kendi sitemizin üzerinde de arama motorlarını kandıracak sayfa düzenlemeleri, gizli linkler, gizli içerikler, yönlendirmeler kullanılarak da siyah şapka SEO uygulanabilir. Fakat bunlar genel olarak yasaklanmış olan taktiklerdir. Ve bunları genel olarak uygulamanızı önermeyiz.

Siyah şapka SEO neden sakıncalıdır?

Siyah şapka SEO taktikleri genel olarak yasaklanmış taktiklerdir. Google gibi genel arama motorları eğer siyah şapka SEO uygulaması yaptığınızı yakalarlarsa, muhtemelen büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalmanız olası olacaktır. Bunu engellemenin en iyi yolu siyah şapka SEO uygulamalarından kaçınmaktır. Çünkü bu taktiklerle genel olarak arama motorlarının algoritmalarını kandırmaya çalışarak üst sıralara gelmeye çalışıyorsunuz. Bu da Google tarafından yasaklanmış olan bir durumdur.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp