Anasayfa » Blog » Sosyal Medya Yönetimi Rehberi

Sosyal Medya Yönetimi Rehberi

Son güncelleme :

by

Günümüzde çok fazla insan sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Sosyal medya yönetimi olmadan bir dijital pazarlama stratejisi belirlemek, aslında iyi bir yöntem değildir. Eğer bir arama motoru stratejiniz mevcutsa, yanında sağlam bir strateji de eklemek sizin için gerçekten çok verimli olacaktır. Bu sayede iyi bir hedef tutturmuş olacaksınız. Sizlere bu yazıda iyi bir sosyal medya yönetimi nasıl olmalıdır onlardan bahsedeceğiz. Bu konuya iyi bir başlangıç yapmak isteyenler için ve bu konuda bir hizmet almak isteyenler için iyi bir rehber olacaktır.

İçindekiler ( Okuma Yardımcısı )

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi önemlidir.

Bu konuyu aslında daha çok, arama motoru optimizasyonu ve web siteleri açısından ele alacağız. Çünkü dijital pazarlamada en başarılı olan marka örnekleri arama motorları üzerinden çalışan bir web sitesi etrafında bütünleşen sosyal medya kampanyaları oluyor.

Sosyal medya, SEO açısından çok önemli bir araçtır. Eğer SEO performansınızı en yüksek seviyelere çıkarmak istiyorsanız, çeşitli araçların sağlamış olduğu çeşitli araçları lehinize kullanmayı bilmeniz gerekiyor. Çünkü artık günümüzde insanların çoğu sosyal medyada vakit geçiriyorlar. Ve insanlar ilgilerini çektikleri sayfaları ve oluşlumları genel olarak sosyal medyadan takip ediyorlar.

Bu açıdan baktığımız zaman sosyal medya yönetimi bizim için çok önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Evet, arama motorlrını aktif olarak kullanan çok fazla insan var. Ama bir o kadar insan da sosyal medyada bulunuyor. Bir işletmenin ya da bir hizmetin tanıtımını yaparken sosyal medyayı aktif olarak kullanmak sizin için çok önemli bir noktadır.

Sosyal Medya SEO İçin Neden Önemlidir?

Genelde site dışı SEO uygulamalarında sosyal medya yönetimi ayağına da çok önem veririz. Bunun nedeni, insanların sosyal medyada bizim web sitemize ait içerikleri aktif olarak paylaşmaları ve bu içerikler aktif olarak insanlara sunmalarıdır. Bu, arama motorları açısından çok önemli bir durumdur.

Arama motorları, kullanıcı davranışlarını ve tepkilerini, üst sıralarda çıkma kriteri olarak görürler. Bunun nedeni, organik olarak paylaşılan içerikleri, arama motorlarına ait algoritmalar, yararlı birer içerik olarak algılarlar. Çünkü kullanıcılar bu içerikleri yararlı buldukları için kendi hesaplarında bunları paylaşırlar. Bu da arama motorları açısından önemli bir durumdur.

Aynı backlink‘lerde olduğu gibi, arama motorları, paylaşımları da pozitif bir kullanıcı geri dönüşümü olarak değerlendirirler.

Güçlü Bir Sosyal Medya Yönetimi Çok Önemlidir

Tüm bunları hesaba kattığımız zaman, başarılı bir dijital pazarlama için sosyal medya yönetimi gerçekten çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bu açıdan baktığımız zaman, sosyal medya yönetimi gerçekten bizim için çok önemlidir. Belirli platformları kendinize hedef olarak belirleyip, bu platformlar sayesinde ciddi bir yatırım yaparak, elde edebileceğiniz en fazla kitleye hizmetlerinizi ve ürünlerinizi iletebilirsiniz.

Örneğin, sağlıklı bir Instagram hesabı sayesinde, web sitenize onlarca kullanıcıyı çekebilir, ve çok fazla etkileşim elde edebilirsiniz. Bunu yapmanızın en kolay yolu, sağlıklı bir sosyal medya yönetimi kampanyasından geçer.

Çeşitli Platformlarda Sosyal Medya Yönetimi Stratejileri

Kurulan her web sitesinin amacı aynı olmaz. Bazı web siteler, maksimum sayıda ziyaretçiyi elde edip, maksimum sayıda insana ulaşarak reklam üzerinden para kazanmak isterler. Bu tür web sitelerin genelde bilgi merkezli içerikler üretir ve insanların bilgi ihtiyacına karşılık gelecek olan içerikleri üretirler. Genelde bu tarz web siteleri ve bloglar, sağlam bir SEO ve içerik stratejileri uygularlarsa, çok başarılı noktalara erişeceklerdir.

Kimi web siteleri ise, sahip oldukları bir ürünü ya da bir hizmeti pazarlayacak olan kitleye ulaşmayı hedefler. Bu web sitelerinin amacı maksimum sayıda hizmeti ve ürünü, maksimum sayıda kullanıcıya satmak ya da pazarlamaktır. Kimi web siteleri ise, belirli bir niş konuda insanlara haber niteliği taşıyan içerikleri sunar.

Tüm bunları hesaba kattığımız zaman, tüm web siteleri için aynı sosyal medya stratejisini kullanmak, hatalı bir yaklaşımdır. Bu açıdan baktığımız zaman, çeşitli platformların avantajlarını iyi kavramamız gerekmektedir. Genel olarak kullanılan çeşitli sosyal medya platformlarının arasında;

 • YouTube
 • Twitter
 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
 • LinkedIn
 • Medium

gibi platformlar yer almaktadır. Burada sizlere, bu kanallarına uygulayabileceğiniz SEO ve dijital pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz.

YouTube Sosyal Medya Yönetimi

Youtube sosyal medya yönetiminde önemli bir yere sahiptir.

YouTube, webmaster’ların ve SEO uygulayıcılarının kullandığı en önemli araçlardan bir tanesidir. Aynı zamanda YouTube sayesinde hayal edemeyeceğiniz rakamlarda ziyaretçi kitlelerine çok rahat bir şekilde ulaşırsınız. Çünkü bu platform, dünya üzerinde en çok kullanılan platformlardan bir tanesidir. Bu açıdan baktığımız zaman, YouTube gerçekten çok önemli bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Bildiğiniz üzere YouTube’da genel olarak video ve görsel içerikli içerikler paylaşabiliyorsunuz. Arama motorlarının yanı sıra, insanlar problemleri ve kafalarındaki soruları da çok defa YouTube aracılığı ile arıyorlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, videolar için YouTube çok önemli bir arama motorudur diyebiliriz.

Eğer arama motorlarına yönelik bir dijital pazarlama kampanyası yürütüyorsanız, YouTube bunların en önemlilerinden bir tanesi olmalıdır. Sağlam bir YouTube stratejisi sayesinde ziyaretçilerinizi iki katına kadar yükseltebilme fırsatınız var.

Ek Olarak

Ayrıca, Google’ın YouTube’un sahibi olduğunu unutmayın. Google aramalarında genel olarak YouTube videolarıyla da çokça karşılaşırız. Bu bile aslında YouTube içerik stratejisinin SEO açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ayrınca geçtiğimiz günlerde Google, artık içeriklerini dizine eklerken “video içerik” adında bir dizine ekleme türü de ortaya çıkardı. Bu türe göre artık içeriklerin içerisinde video olduğu zaman, içeriğiniz video içerik olarak dizine eklenecek ve arama motorlarında videolar ile beraber rekabete gireceksiniz.

Bunları hesaba katarak, aslında bir internet sitesi içeriği ürettiğimiz zaman. bu içeriği destekleyici YouTube videoları da üretirsek, ve bu videoları, içeriğimizi zenginleştirmesi açısından web sitesi içeriklerimize eklersek, bir taşla belki 3 kuş vurmuş olacağız.

 • İçeriğimiz video içerik klasmanında zengin içerik olarak dizine eklenecek ve rekabete girecek,
 • İnternet sitesine arama motorlarından gelen organik ziyaretçilere, hem yazılı hem de videolu olarak çok daha zengin içerik sunacağız. Kullanıcı deneyimi artacak ve SEO açısından üst sıralara çıkmamız çok daha kolay olacak.
 • Google’dan gelen organik ziyaretçiler videoyu izledikleri zaman, video görüntülenme sayısı artacak. Bu sayede, videonun YouTube’daki popülerliğini dışarıdan bir etkiyle arttırmış olacağız.
 • Tamamen YouTube kullanıcılarına hitap eden ve oradaki insanlara hitap eden bir videoyu, YouTube aratmalarında hizmete sokmuş olup, kitleyi iki katına çıkarmış olacağız.

Görmüş olduğunuz üzere YouTube SEO ve dijital pazarlama açısından çok verimli kullanabileceğimiz bir platform.

Instagram Sosyal Medya Yönetimi

Instagram.

Instagram, Dünya üzerinde belki de en çok kullanılan platform. Çoğu insan, günlük hayatta büyükçe bir zamanını Instagram’da geçiriyorlar. Bu açıdan baktığımız zaman, Instagram aslında çok fala bir kitleyi bünyesinde barındırıyor. Instagram’a özel bir strateji belirlemek aslıda çok yararlı olacaktır.

Bildiğiniz üzere Instagram’ın Feed özelliği çok önemli. Burada kullanıcıların ilgi alanlarına göre çeşitli içerikler kullanıcıların önüne çıkıyor. Bunu da genel olarak çeşitli gruplandırma ve sınıflandırma yöntemine göre yapıyor.

Instagram’da herkese açık ve viral olmasını beklediğiniz bir içeriği paylaştığınız zaman, genelde #hashtag dediğimiz etiketleri kullanırsınız. Bu Instagram açısından çok önemli bir durumdur.

Bu etiketler sayesinde Instagram algoritması, içerikleri belirli ilgi alanlarına ve gruplara böler. Ve insanların keşfet ara yüzlerine bu etiketler sayesinde içerikleriniz düşer. Bu sayede çok iyi bir şekilde bir Instagram keşfet stratejisi uygulamış olursunuz.

Instagram’ın bir önemli özelliği ise, bin takipçiden sonra hikayelerinde kaydırmalı link paylaşımlar yapabilmeniz. Bunu yaparak, sizi takip eden kullanıcılarınız, hikayelere eklediğiniz linkleri, hikayeyi yukarıya kaydırarak web sitenizi ziyaret ederler. Bu, web sitenizde sosyal medya ziyaretçisini arttırmak için çok güzel bir özelliktir.

Örneğin, Instagram hesabınızda 50bin organik takipçinizin olduğunuz farz edin. Siz bir hikaye yayınladığınızda 20bin kişinin bu hikayeyi gördüğünü düşünün. Ve bu 20bin kişinin içerisinden 1000 kişinin bu hikayeyi yukarıya kaydırarak web sitenizi ziyaret ettiğini farz edin. Bu sayede, paylaşmış olduğunuz bir sayfada otomatik olarak 1000 sosyal medya trafiği elde etmiş olacaksınız. SEO açısından bu mükemmel bir veridir. İyi bir kullanıcı geri dönüşümü alan bu sayfanız, artık çok rahat bir şekilde belirli anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmaya başlayacaktır.

Yani yeni paylaştığınız içeriklerin doğal olarak reklamlarını yapabilmek ve bunu aktif olarak Instagram’da yapmak gerçekten çok karlı bir iş olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram’da Ürün Pazarlama

Ayrıca Instagram, bir ürünü ya da bir hizmeti pazarlamak için çok kıymetli bir mecradır. Kullanıcıların ilgilerine göre içerik gösteriminin olduğu bunun gibi mecralar sayesinde, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çok verimli bir şekilde pazarlama imkanınız vardır. Bu durum sayesinde bunu Instagram’da çok rahat bir şekilde yaparsınız.

Eğer web sitenizde bir ürün satıyorsanız, verimli bir post ve görsel hazırlayarak bu ürünü görsel olarak tanıtacak bir Instagram içeriği oluşturursunuz. Bunu alakalı etiketleri kullanarak Instagram’da paylaşırsınız. Yaptığınız bu paylaşım sayesinde Instagram’da büyük kitlelere ulaşmanız çok muhtemeldir. Gerek Instagram gerekse web sitesi üzerinden çok fazla kişinin size ulaşmak istediklerini göreceksiniz.

Facebook

Facebook’ta ayrıca çok önemli bir araçtır. Ayrıca, Facebook ve Instagram’ın sahipleri aynıdır. Bundan yararlanarak aslın tek bir sosyal medya stratejisi ile bu iki sosyal medya platformlarında da içerik paylaşırsınız. Eğer Facebook ve Instagram hesaplarını birbirlerine bağlarsanız, iki içerik de iki hesapta otomatik olarak paylaşacaksınız. Yani tabiri caizse bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Fakat Facebook’un kullanıcı kitleri, Instagram’dakinden biraz farklıdır. Ve Facebook’un yapısı, Instagram’dan daha farklıdır. Facebook’u kullanan genel kitle genelde 40 yaş üstü insanlardır. Ürün veya hizmet pazarlarken bunu göz önünde bulundurmanız, Facebook için çok önemlidir.

Ayrıca belirli niş konular için kurulmuş Facebook grupları ve sayfaları çok önemlidir. Bu grup ve sayfalarda aktif olarak bulunmanız ve buralarda reklamınızı yaptırmanız çok önemli bir stratejidir. Örneğin, niş bir konu hakkında web sitenizde ilgi çekici bir içerik oluşturdunuz. Ve bu içeriği belirli niş gruplarda paylaştınız. Bu sayede, o gruplardan iyi bir sosyal medya trafiği çekeceksiniz. Bu da size, iyi bir SEO performansı olarak geri dönecektir.

Gördüğünüz üzere, Fabecook aslında bambaşka bir sosyal mecra. Burayı avantajınıza kullanmanız aslında sizin için çok önemli.

Twitter Sosyal Medya Yönetimi

Twitter aslında ticari ürün pazarlama ya da hizmet pazarlama yerine daha çok gündelik içerik üretimi yapan web siteleri için ideal bir sosyal platformdur. Eğer aramızda Twitter kullananlarımız var ise, Twitter’da her zaman ilginin odak noktası olan bir gündem vardır. Gündemdeki konular hakkında insanlar sürekli olarak tartışırlar ve tweet atarlar. Ve bu gündemdeki en ilgi çekici tweet’ler gündemde en başa oturur.

Bu mantığı, web sitenize trafik çekmek için kullanabilirsiniz. Bunun için Twitter gündemini takip etmeniz çok önemlidir. Örneğin bir konu gündem olmaya yaklaşıyor. Bu konu ile alakalı web sitenizde sıra dışı ve ilgi çekici bir içerik yayınlamanız be bunu Twitter’da o gündem başlığında paylaşmanız, Twitter’dan çok fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, insanlar sizleri ilgi çekici buldukları için sizleri takip edeceklerdir.

Gördüğünüz üzere Twitter aslında çok değişik bir algoritmaya ve çok değişik bir çalışma sistemine sahip bir sosyal medya platformudur.

Bazı web siteleri ise, Google News sonuçlarında belirmek için haber niteliği taşıyan içerikler üretirler. Bu içerikleri aynı zamanda gündeme uygun olacak bir şekilde Twitter’da paylaşmanız sizin için büyük bir avantaj noktası olacaktır. Bu sayede, büyük bir sosyal medya ilgisi çekeceksiniz, ve Google algoritmaları ilgi çekici bir içerik olduğunuz için sizi Google News sekmesinde çıkaracaktır. Ve Google News kullanıcılarının da ziyaretini çekeceksiniz.

Pinterest

Diğer sosyal medya platformları ile karşılaştırdığımız zaman, Pinterest çok farklı bir çalışma prensibine sahip bir platform. Bu platform sayesinde genel olarak çok iyi bir avantaj yakalamış oluyorsunuz. Trafik çekmek için belki de en ideal platform, bu sosyal medya platformudur.

Pinterest’in en önemli özelliği, paylaştığınız postların içerisine link ekleyebilmeniz. Kullanıcılar fotoğraflara ya da görsel ögelere tıklayarak sizin web sitenizi ziyaret ediyorlar. Yani size direkt olarak web site içeriklerinizi sosyal medyada promote etme şansını veren bir platform.

Eğer ürün tanıtıyorsanız ya da direkt olarak bir içerik yazarı iseniz, içeriklerinizi ve görselleriniz Pinterest ortamında sunmanız da, sosyal medya trafiği çekmeniz için çok önemli bir etkendir. Bu açıdan baktığımız zaman, iyi bir Pinterest hesabı sayesinde çok iyi bir trafik çekersiniz.

Tüm bunların yanında, Pinterest’te, Instagram’daki etiket mantığının aynısı vardır. Bu sayede, etiketleri kullanarak, kullanıcıların feed’lerine ilgilendikleri konular vasıtası ile çıkarsınız. Ve çok fazla sayıda etkileşim toplamanız burada çok daha kolaydır. Çünkü web siteniz, buradaki kullanıcılar açısından sadece bir tık ötededir.

Verimli bir Pinterest stratejisi sayesinde çok verimli bir şekilde sosyal medyada kendi reklamınızı yapabilir ve çok fazla sayıda etkileşimine erişebilirsiniz.

Pinterest’te Affiliate Pazarlama

Çeşitli oluşumların affiliate pazarlama uygulamaları vardır. Bunlardan en önemlisi, Amazon.com’un affiliate marketing uygulamasıdır. Bu uygulamalar sayesinde, bu e-ticaret sitelerinde bulunan bütün ürünlerin tanıtımlarını yaparak, bu ürünleri satabiliyorsunuz. Ve sattığınız tüm ürünlerde belirli bir komisyon alıyorsunuz.

Pinterest, bunu yapabileceğiniz en güzel platformlardan bir tanesidir. Direkt olarak bir affiliate linkine, güzel bir görselin üzerine linkleyerek, ve ilgili etiketler sayesinde insanlara ulaştırarak, çok ciddi affiliate gelirlerine sahip olabilirsiniz. Gördüğünüz üzere bu da bir pazarlama stratejisidir.

LinkedIn Sosyal Medya Yönetimi

Diğer platformlara nazaran LınkedIn daha profesyonel insanların bulunduğunu bir platformdur. Eğer kurduğunuz web sitesi, eğitim ve ya eğitim ürünü pazarla ile alakalı ise, LınkedIn’i aktif olarak kullanmanız, sizin yararınıza olacaktır.

LinkedIn’de bulunan insanlar genel olarak kişisel gelişime ve yeni bir şeyler öğrenmeye meraklı olan insanlardır. Bu insanlara genel olarak eğitim materyalleri pazarlamak yada eğitim ve teknoloji ile alakalı içerikleri sunmak her zaman çok mantıklı olacaktır. Bu sayede, çok fazla sosyal medya etkileşimi alabileceksiniz.

Yine web siteniz, iş bulmayla alakalı bir web sitesi ise, LinkedIn, bu web sitenizi pazarlamaya yarayacak olan yegane platformdur.

Medium

Medium, aslında Türkiye’de çok fazla kullanıcı olan bir sosyal platform değil. Fakt çok niş bir konu üzerinde bir üretim yapıyorsanız, bu platformu da tam size göre.

Medium aslında sizlere, blog tarzı bir hesap oluşturabilme fırsatını veren bir sosyal platform. Buraya bir konu hakkındaki fikirlerinizi ayrıntılı bir şekilde yazabilirsiniz. Ayrıca ek özellik olarak makale seslendirme gibi gelişmiş özellikler de kullanabilirsiniz.

Eğer belirli bir niş konuda bir blog siteniz ya da niş bir ürünü tanıttığınız bir e-ticaret siteniz var ise, burada bunların pazarlamasını rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Spesifik konularda yazı yazıp daha fazlası için web sitenize yaptığınız yönlendirmeler sayesinde çok fazla kullanıcıyı rahat bir şekilde web sitenize çekebilirsiniz.

Sosyal Medya Marka Bilinirliği Oluşturur

Marka bilinirliği, çok önemli bir olgudur. Eğer belirli bir konu üzerinde bir marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız, bunlardan en kolay yolu belirli sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanmaktan geçer. Bu sayede, çok fazla sayıda ssostal medyadan sizi takip eden kalıcı kullanıcılarınız olmuş olur. Sadece arama motorlarından genel organik trafik, hedeflerinize ulaşmaya yetmeyecektir. Aynı zamanda ayrıntılı bir kitle de elde etmek çok önemli bir mevzudur. Bunu yapmanın tek yolu ise sağlıklı bir sosyal medya yönetimi stratejisi geliştirmektir.

Sosyal Medya Yönetimi İle Organik Ziyaretçilerinizi Kalıcı Takipçiler Haline Getirin

Eğer halihazırda bir SEO kampanyası uyguluyorsanız, muhtemelen organik kaynaklardan gelen çok fazla sayıda ziyaertçileriniz olacaktır. Bu insanlar genelde sizin paylaştığınız konularla genel olarak ilintili ve ilgili kişiler olacaklardır.

Fakat organik ziyaretçilerin dezavantajı, genelde web sitenizdeki içeriğe direkt olarak arama motorları sonuçlarından gelirler. Geldikleri zaman işlerin hallederler ve yokluğa karışırlar. Yani organik kaynaklardan web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı, sadece bir defa ziyaret etmiş olur. Bunu kalıcı olarak devam ettirmek zordur.

Fakat sosyal medyada sizi takip eden organik kullanıcılarınız olursa, paylaştığınız her içerik ve tanıttığınız her ürünün otomatik bir alıcısı olacaktır. Yani yazdığını her içerik ve tanıttığınız her ürün, diğerlerine nazaran 1-0 önde başlayacaktır. Bu açıdan, web sitenizde de sosyal medya hesaplarınızı tanıtan verimli elementlerin olması çok önemlidir.

Örneğin, organik olarak gelen ziyaretçileri sosyal medyadan sizi takip etmesi için onları yönlendirecek olan araçlar kullanabilirsiniz. Örneğin pop-up tarzı bir eklenti sayesinde, ziyarete gelen kullanıcıları sosyal medyaya yönlendirerek bir kısmını aktif olarak ziyaretçileriniz haline getirebilirsiniz. Bu sayede, organik ziyaretçilerinizi de takipçileriniz arasına eklemiş olacaksınız.

İçerikler, Sosyal Medyada Kolayca Paylaşılabilsin

Beğen butonu.

Web sitelerinizde bulunan içerikleri kullanıcıların kolay bir şekilde sosyal medyada onaylayabilmeleri çok önemlidir. Bunu yapmaları için site içeriklerinin yanında ya da sidebar kısımlarında “Bu İçeriği Paylaş” tarzında farklı paylaşım butonları çok verimli olacaktır. Bu sayede içeriğinizi verimli ve işe yarar bulan ziyaretçileri bu içeriğinizi kolayca kendi hesaplarından paylaşacaklardır.

Sosyal medya paylaşımı aslında çok önemlidir. Arama motorları her zaman etkileşime çok önem verirler. Eğer bir kullanıcı ya da bir ziyaretçi, bir içeriği sosyal medya hesabında paylaşırsa, bu arama motorlarının algoritmaları tarafından iyi bir kullanıcı deneyimi parametresi olarak algılanır. Bu sayede, bu içerik, arama motorlarında çok daha iyi bir şekilde üst sıralara çıkacaktır.

Aynı zamanda, kullanıcılar bu içeriği sosyal medya hesaplarında paylaştıkça, gelecek olan kişi sayısı artacak, ve toplam web site trafiği de otomatik olarak artacaktır.

Sosyal Medya’da Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Eğer sağlam bir sosyal medya yönetimi stratejisi belirlediyseniz, sosyal medyada aldığınız aksiyonlarda dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar mevcuttur. Bu noktalara dikkat ettiğiniz ölçüde, başarılı olma ihtimaliniz artacaktır.

Referans Gösterin

Eğer hesaplarınızı aktif olarak kullanıyorsanız, her seferinde görsel içerikler oluşturmak sizin için zor olacaktır. Bu yüzden büyük bir ihtimalle, başka hesaplara ait içerikleri kullanacaksınız. Bu içerikleri siz de paylaşarak hem sosyal medya hesabıonı canlı tutmuş olacaksınız hem de daha fazla takipçi toplayacaksınız.

Fakat sosyal medyada, telif ihlalleri konusu çok önemlidir. Eğer bir telif ihlali şikayeti yapılırsa, platformlar tarafından büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalma ihtimaliniz artar. Bunun için eğer paylaştığınız içerikler ve görseller başka kanallara ya da hesaplara aitse, bu kanalları ve sayfaları referans göstererek içerikleri kullanın. Bu sayede, telif ihlali durumlarını minimuma indirmiş olacaksınız.

Her Zaman Pozitif Olun

Her zaman pozitif olmanız ve pozitif bir dil kullanmanız çok önemlidir. Çünkü insanlar genel olarak sosyal medyayı stres atmak için ve eğlenmek için kullanırlar. Eğer depresif ve negatif bir dil ya da içerik stratejisi uygularsanız, insanların ilgilerini muhtemelen çekemezsiniz.

Paylaştığınız içeriklerde her zaman pozitif olun.

Sosyal Medya Yönetimi’nde Yorumlara Samimi Cevaplar Verin!

Sosyal medyada çok fazla pozitif ve negatif yorumlar alacaksınız. İnsanlar sizi çok fazla eleştirebilirler. Fakat bu insanlara her zaman mantıklı ve iyi bir dille cevaplar vermeniz ve bu eleştirileri silmemeniz çok önemlidir. Artık sosyal medya algoritmaları da, sizin tutumunuzu değerlendirme açısından çok ileri bir seviyeye gelmişlerdir.

İnsanlarla negatif yollu ve tartışma başlatıcı bir şekilde iletişime girmeniz, sizin için negatif geri dönüşümlere yol açacaktır. Bu yüzden her zaman müşteri haklıdır mentalitesinde ilerlerseniz, sosyal medyada başarılı olma şansınızı büyük ölçüden arttırmış olacaksınız.

Kullanıcı Geri Dönüşüm ve Sorularından İyi Yararlanın

Çok fazla kullanıcı sizinle birebir iletişime geçmeye çalışacaklardır. Hem yorumlarda hem de özem mesajlarda çok fazla kullanıcı sizlere sorular yönlendirecekledir. Bunları verimli be uzman bir şekilde cevaplamak sizin için çok önemli bir durumdur. Bu sayede kullanıcı deneyimini arttırmış olacaksınız.

Ayrınca, kullanıcıların sordukları sorular ve geri dönüşümleriyle alakalı yeni içerikler üretip paylaşabilirsiniz. Bu sayede, sizin kullanıcılarınızı önemsediğiniz mesajını güçlendirecektir. Ayrıca kullanıcılardan gelen bu geri dönüşlere uygun bir şekilde web sitenizde bir konu üretip, takipçileriniz ile bunu paylaşabilirsiniz. Unutmayın, insanların merak ettikleri olgular genelde aynı noktalarda birleşirler. Kullanıcıların davranışlarını sorularını dikkate almanız, kullanıcı deneyimini arttırmanız açısından çok önemlidir.

Oylamalar Yapın, İnsanların Görüşlerini Öğrenin

Twitter, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında bulunan oylama araçları çok verimli araçlardır. Bu araçları platformunuzu canlı tutmak ve insanları belirli etkinlik içerisinde tutma anlamında kullanabilirsiniz. Örneğin paylaşacağınız bir sonraki içeriğin konusu ile alakalı insanların fikirlerini edinebilirsiniz. Bu sayede, insanların görüşleri sizin için ne kadar önemli olduğunu sosyal medya kullanıcılarınıza göstereceksiniz.

Ayrıca, kullanıcıları aktif tutmak, iyi bir sosyal medya yönetimi için çok önemlidir durumdur. Oylamalar yapmak ve insanların görüşlerini almak bu açıdan çok önemlidir.

Eğlenceli ve İlgi Çekici İçerikler Paylaşın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlar sosyal medyayı genel olarak stres atmak için kullanıyorlar. İnsanlar, önlerine düşen içerikler sayesinde sosyal medyada zaman geçiriyorlar. Sizin de bu tarz içerikler oluşturup paylaşmanız gerekir. Kendi alanınız ile alakalı ilgi çekici içerikleri en iyi bir şekilde kullanıcılara sunmanız çok önemlidir.

Ayrıca, içerikleri paylaşırken, kullanıcıları da yorumlarda aktif edecek başlıklar yazmanız önemli. Örneğin bir içerik paylaşıp o içerik hakkında kullanıcılarınıza ve takipçilerinize o konu hakkında sorular sorarak, onları daha çok aktif edebilirsiniz. Bu sayede, çok fazla aktif kullanıcı yayınınızda olacak ve çok fazla sosyal medya etkileşim alacaksınız.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Görsellik Önemlidir

Çeşitli sosyal medya yönetimi platformlarında görsellik çok önemlidir. Görselleri verimli bir şekilde kullanmanız, iyi bir sosyal medya yönetimi açısından çok önemlidir. Çünkü insanlar genelde uzun yazıları sosyal medyada okumayı pek sevmezler. Bunun yerine tüketilmesi ve anlaması kolay olan görsel ögelere daha çok etkileşim verirler. Bu açıdan baktığımız zaman, sosyal medyada paylaşacağınız içerikler genelde videolar ve görsel nitelikler üzerinden ilerlemesi önemlidir.

Fakat çok miktarda görsel nitelik üretmek ve orijinal ve özgün olarak bunları sosyal medyaya sunmak zordur. Bu yüzden farklı kaynakları referans göstererek onlara ait görsel içerikleri, kendi yorumunuz ile sosyal medyada paylaşmanız, sizi ön plana çıkaran önemli bir etken olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Yapmamanız Gereken Şeyler

Eğer bir strateji belirlediyseniz, başarını bir sosyal medya yönetimi için yapmamanız gereken şeyleri de ayrıntılı olarak bilmeniz çok önemlidir. Bunlarda kaçınarak sosyal medya stratejinizi kötü etkileyecek tüm etkenlerden kaçınmış olacaksınız.

Takipçi Satın Almayın!

Piyasada çok fazla çeşitli sosyal medya yönetimi organlarında takipçi satan satıcılar mevcuttur. İyi bir sosyal medya kampanyası yürütmek istiyorsanız, bunlardan takipçi satın almaktan kaçınmalısınız. Bunun temel nedeni, bu bot takipçiler genelde insanların kullanmadığı ve hacklenmiş hesaplardan oluşur. Yani belirli kurumlar ve uygulamalar sayesinde bot haline getirilmiş sosyal medya hesaplarıdır. Size ve kampanyanıza hiç bir şekilde pozitif bir geri dönüşüm yapmayacaklardır.

Ayrıca günümüzde artık sosyal medya algoritmaları doğal olmayan davranışları algılayıp bunları önleyecek seviyeye erişmiş durumdadırlar. Bu yüzden eğer doğal olmayan bir şekilde sosyal medya takipçileri satın alırsanız, sosyal medya algoritmaları bu durumu anlayıp, sizin sayfanızı büyük yaptırımlar uygulayacaklardır. Sayfanızın kapatılması dahi söz konusu olabilir.

Bu yüzden, takipçilerinizin sizi organik olarak takip etmelerine ve gerçekten sizin takipçiniz olmasına özen gösterin. 100.000 sahte takipçiniz olacağına 1000 tane organik takipçiniz olması sizin için en iyisidir.

Spam Yapmayın

Çeşitli sosyal medya yönetiminde botları ve yazılımları kullanarak spam olacak şekilde otomatik post paylaşımı yapmayın. Bu hem kullanıcı deneyimini düşürecektir hem de sosyal medya hesaplarınızın kalitesini düşürecektir. Piyasada web sitenize yüklediğiniz içerikleri otomatik bir şablonda bu hesaplarda paylaşmayı olanak sağlayan yazılımlar mevcut. Bu tür yazılımlardan kaçının. Çünkü bu tür yazılımlar yüzünden sosyal medya algoritmaları tarafından spam sayfası olarak algılanacaksınız. Ve paylaştığınız içerikleri sosyal medya algoritmaları kullanıcılara sunmayacaktır.

Bütün içeriklerinizi organik olarak kendiniz paylaşın. Kendi yorumunuzu katın ve her içerikte belirli bir özgünlük olsun. Bu, hem takipçilerinize saygı duyduğunuzu gösterir hem de kullanıcı deneyimi açısından sayfalarınızı bir üst seviyeye çıkarmayı başarır. Ayrıca sosyal medya algoritmaları özgün içerikleri her zaman kullanıcılar ile buluşturmayı tercih ederler.

Türkçe ve Dil Kurallarına Uyum Gösterelim

Kalitenin ve profesyonelliğin en büyük göstergelerinden biri de Türkçe ve Dil kurallarına uyumdur. Eğer dil bilgisi ve gramer kurallarına saygı göstermezseniz ve uymazsanız, kullanıcılar arasında dalga konusu olabilirsiniz. Bu da takipçileriniz arasında saygınızı yitirmenize neden olur.

Bu açıdan baktığımız zaman, Türkçe ve imla kurallarına ekstra özen göstermeniz, iyi bir marka oluşturmanız için çok önemlidir.

Etiketleri Çok Fazla Kaçırmayın

Sosyal medyada viral olmanın en iyi yolu etiketleri düzgün kullanmamıza bağlı olduğunu söylemiştik. Eğer sosyal medyada başarılı olmak istiyorsanız, etiketleri fazla kaçırmayın. Çünkü etiketleri fazla kullanırsanız, sosyal medya algoritmaları bunu bir spam olarak algılar.

Hedeflediğiniz konu ile alakalı bir kaç adet popüler etiket ve bir kaç adet niş etiket kullanarak başarıya ulaşabilirsiniz. Niş etiketlerde kullanıcı sayısı azdır. Fakat buralarda popüler içerikler arasında çıkmak daha kolaydır. Niş etiketlerden alacağınız bir kaç kullanıcı deneyimi sayesinde, daha genel etiketlerde popüler olma şansınız artar. Bu yüzden maksimum 7-8 adet etiket kullanmanız, sizin için daha iyi olacaktır. Ve sosyal medya algoritmaları tarafından spam olarak algılanmayacaksınız.

Otomatik Cevap Yazılımları Kullanmayın

Piyasada aynı zamanda, özelden gelen DM’lere ve içeriklere gelen yorumlara otomatik olarak kendi belirlediğiniz kalıplarda cevaplar veren yazılımlar da mevcuttur. Bunları kullanmanızı önermiyoruz. Kullanıcıdan gelen geri bildirimler sosyal medyada sizin en önemli silahınızdır.

Kullanıcılarınıza saygılı olun ve sorulan sorulara ve verilen cevaplara mantıklı cevaplar verin. DM kutusundaki mesajlara olumlu bir dille kendiniz cevap yazın. Bu sayede kullanıcılarınızın ve takipçilerinizin saygısını kazanacaksınız.

Fakat otomatik cevap yazılımları kullanırsanız bu takipçilerinize değer vermediğiniz izlenimini uyandıracaktır. Ayrıca bu yazılımlar yüzünden sosyal medya algoritmaları tarafından spam olarak işaretlenme oranınız da artacaktır. Bu, sosyal medya stratejinizde ve yönetiminde isteyeceğiniz son şey olabilir.

Tüm Sosyal Medya Hesaplarında Otomatik İçerik Paylaşımı Yapmayın

Yukarıda gördüğünüz üzere, farklı sosyal medya hesapları farklı sistemlere ve avantajlara sahip. Bu yüzden her sosyal medyada başarıya ulaşmak için aynı stratejiyi ve yönetim anlayışını kullanmak çok mantıksız bir eylemdir. Bazı botlar ve yazılımlar, web sitenizde paylaştığınız içerikler, otomatik olarak belirli şablonda sosyal medya hesaplarında paylaşırlar. Bu sayede insanlar sosyal medya yönetimini basite indirgediklerini düşünürler.

Fakat her sosyal medya platformunda aynı tip içerik paylaşımı size başarıyı getirmez. her platformu için farklı bir yaklaşım uygulamanız gerekir. Belki aynı içeriği paylaşabilirsiniz. Ama bu içerikleri her zaman paylaşım yaptığınız sosyal medyalardaki farklı stratejilerinize uygun bir biçime sokarak paylaşım yapın.

Örneğin Instagram’da etiket kullanarak yaptığınız görsel paylaşımın aynısını YouTube’da yapamazsınız. Bu yüzden, her sosyal medya hesabıyla ayrı ayrı ilgilenin.

Kopya İçerikler Paylaşmayın

Tüm sosyal medya platformlarında en çok kabul görmeyen davranış tarzı budur. Başka hesaplardan ya da kaynaklardan içeriği kopyalayıp kendi hesabından paylaşmak. Bu, hem saygısızca ve etik olmayan bir davranış hem de işe yaramayan bir yöntem.

Yukarıda sizlere, eğer başka birisinin içeriğini kullanıyorsanız, bunu kaynak belirterek ve kendinize göre yorumlayarak orijinal bir şekilde yapmanız gerektiğini anlatmıştık. Fakat kaynak göstermeden kopya içerikler paylaşmayın ve bundan kaçının.

Ayrıca, o içerikleri sahipleri sizi platformlara içerik hırsızlığı nedeniyle bildirirse, büyük ihtimalle büyük yaptırımlar hatta sayfa kapatmaya kadar varan yaptırımlar ile karşı karşıya kalırsınız. Bunlara ek olarak, kopya içerik paylaştığınız zaman, muhtemelen algoritmaları, orijinal içeriğin yanında sizin içeriğinizi kullanıcılara göstermeyecektir.

Sosyal Medya Yönetiminde Platformlarının İçerik Yönergelerini İyi Okuyun

Her sosyal medya platformu kendilerine özgü izin verilen içerikler ve izin verilmeyen içeriklerin bilgilerinin olduğu bir yönerge yayınlarlar. Sosyal medya yönetimine ve stratejisine başlamadan önce bunları iyice okuyup kavrayın. Bu sayede sosyal medyada neyi yapıp neyi yapamayacağınızı çok daha iyi anlamış olacaksınız.

Eğer ürettiğiniz içerikleri bu yönergelere göre üretirseniz ve paylaşırsanız, muhtemelen hiç bir sıkıntılı durum ile karşılaşmayacaksınız.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Kitlenizi İyi Belirleyin

Hangi sosyal medya platformlarında çalışacağınızı belirledikten sonra en önemli adım hangi kitleye hitap etmek gerektiğini belirlemektir. Sosyal medyada her kitleden çeşitli konularla ilgilenen insan mevcuttur. İyi bir yönetim kampanyasına başlamadan önce kitlenizi çok iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Örneğin, bir araba temizleme spreyi satmak istiyorsunuz. Sosyal medyada bu spreyi pazarlamak için bir kitle belirlemeye karar verdiğiniz. Bu spreyle genelde otomobil aşıkları ve arabalarının bakımına özen gösteren insanlar genelde ilgilenir. Bu insanlara bu ürünü ulaştırmanız için bir strateji oluşturmanız gerekmektedir.

Bu insanlar genel olarak, araba modifiye ve araba bakımıyla ilgili sayfaları talip ederler. Bu sayfaların içerik paylaşırkenki kullandıkları genel etiketleri belirleyip, içeriğinizi ilgi çekici bir şekilde bu etiketleri kullanarak paylaşmanız sizin için çok verimli olacaktır.

Ayrıca, sayfanızın ve ürününüzün reklamını, bu tür sayfalara da yaptırabilirsiniz. Eğer ürününüzü çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini istiyorsanız, muhtemelen bu ürünü çok rahat bir şekilde pazarlamanız mümkün olacaktır bu sayfalar sayesinde.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Rakip Analizini İyi Yapın

Sosyal medya yönetiminde rakip analizi çok önemlidir. Muhtemelen sektörde tek başına değilsinizdir. Belirlediğiniz platformlarda sizin alanınızda ya da sizin yapmak istediğiniz şeylerde en başarılı olan sayfaların uyguladıkları stratejileri not almak çok önemlidir. Bu stratejiler genelde çok başarılı olmuş stratejilerdir.

Ayrıca, bunu sosyal medya hesapları yeni kurulduklarında paylaştıkları içerikler ne tür içerikler olduğunu iyi analiz edin. Çünkü bu içerikler sayesinde bu sayfalar bugünki durumlarına ulaşmış durumdadırlar.

Ayrıca rakiplerinizi bilmek ve tanımak, iyi bir strateji geliştirmek için çok önemli bir adımdır. Bu sayede rakiplerinizi iyi analiz eder ve gerekli olan yol haritanızı iyi bir şekilde çıkarırsınız.

Sosyal Medyada Reklam Kampanyası Uygulayabilirsiniz

Sosyal medya reklam kampanyaları da ayrınca uygulayabileceğiniz iyi bir yöntemdir. Daha çok kullanıcı kitlelerine ulaşmak bu reklam kampanyaları sayesinde çok daha kolay olacaktır. Sosyal medya reklam kampanyalarının en önemli dezavantajı, bu iş için para harcamanız gerektiğidir.

Fakat, platformlara para ödeyerek yaptığını reklam kampanyaları sayesinde ihtiyacınız olan organik kitleye çok daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak, hesaplarınızın tanıtımı, belirli bir paraya karşılık takipçi olacak şekilde, sponsorlu tanıtım olarak ilgili kitlenin önüne çıkarılacaktır.

Ayrıca, belirli bir niş konuda çok iyi yerlere gelmiş olan hesaplara da sayfanızın ya da ürünlerinizin reklamını yaptırabilirsiniz. Bu sayfalar, sizin sayfanızı ya da ürününüzü kendilerini takip eden kitleye tanıttıkları zaman, çok fazla takipçi ve çok fazla müşteri elde etme oranını artacaktır.

Bu açıdan baktığımız zaman, sosyal medya reklamcılığı da, stratejide ciddiye alınacak bir alan olarak ekleyebiliriz.

Sonuç Olarak

Yukarıda gördüğünüz üzere sosyal medya yönetimi gerçekten profesyonellik gerektiren bir çabadır. İyi bir sosyal medya stratejisi oluşturmak istiyorsanız, iyi bir web sitesine sahip olmanız şarttır. Sosyal medya stratejinizi bu web sitesinin etrafında oluşturmanız size gerçek başarıyı getirecektir.

Sosyal medyayı, web sitenizin SEO performansını arttırmada verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanında hangi platformun ne tür avantajları ve araçları sağladığı hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için çok önemlidir.

Aktif olacağınız platformları belirledikten sonra, artık verimli bir strateji planını oluşturmanız gerekmektedir. Bu plan, belirlemiş olduğunuz her platform için özgün olmalıdır. Bu sayede hem web sitenizin SEO performansı artacaktır, hem de hitap ettiğiniz kitle sayısı katlanarak artacaktır.

Bir sosyal medya hesabı yönetirken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus vardır. Bu hususların geneli, takipçilerinizle ve kullanıcılarınızla iyi ilişkiler kurmanız üzerinden ortaya çıkar. Sizin hem web sitenizde hem de hesaplarınızda genel amacınız kullanıcı deneyimini arttırarak daha çok kitleye ulaşma şansınızı arttırmaktır. Bu sayede çok fazla insana ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

Ayrıca, sosyal medya yönetiminde yapmamanız gereken şeyleri de çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Her zaman organik olmanız, takipçilerinizle organik bir şekilde iletişime geçmeniz sizin için çok önemlidir. Ayrıca, özgün içerikler yayınlamanız ve özgün bir şekilde takipçilerinize sunmanız, sosyal medya başarısı isin çok önemlidir.

Sosyal medya reklam kampanyaları da çok iyi bir silahtır. Çeşitli sosyal medya hesaplarında ve platformlarına ürünlerinizin ya da sayfalarınızın reklamlarını yapabilir ve sosyal medyada çok daha fazla organik kitleye ulaşabilirsiniz. Bu sayede bu kalıcı kitle sayesinde uzun vadeli karlılığınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi ile alakalı genel olarak bahsedeceğimiz şeyler bunlardan ibarettir. Eğer aklınızda bu konu ile alakalı bir yorumunuz ya da sorunuz var ise, lütfen bunu belirtmeyi unutmayın!

Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medya yönetimi ne iş yapar?

Sosyal medya yönetimi genel olarak büyük firmaların ya da büyük oluşumların sosyal medya hesaplarını yönetirler. Bu yönetim sırasında firmalara ait ürünlerin ya da web sayfalarının sosyal medyadan kitle çekmesi sağlanır. Bu sayede firmanın web sitesinin SEO performansı arttırılarak çok daha fazla organik kitleye hitap etme şansı artar.

Sosyal medya yöneyimi nasıl yapılır?

Eğer sosyal medyada sıfırdan giriliyorsa ilk önce bir sosyal medya stratejisi belirlemek gerekir. Sosyal medya stratejisi ve hangi sosyal medya platformlarında aktif olunacağı belirlendikten sonra, bu sosyal medya platformlarına uygun içerik stratejisi oluştururuz. Ve içerikleri belirli bir zamana yayarak belirli kitlelere ve niş konularda ve etiketlerde bu içerikler paylaşılır. Bu sayede, sosyal medyada ulaşılabilecek maksimum sayıda insana ulaşmış oluruz.

Sosyal medya yönetiminde ne yapılır?

Bu kitle en önemli araç etkin içeriklerin verimli bir şekilde üretilmesidir. Ve doğru ve etkin bir dil kullanılarak bu içeriklerin paylaşılması çok önemlidir. Reklam yönetim faaliyetleri ile, sosyal medya hesabının takipçi sayısı arttırılır ve daha çok insana ulaşılır. Sizleri takip eden ve içeriklerinizi tüketen genel kitlenin analizleri yaparak yeni stratejiler üretilir. Paylaşım saatleri dahi sosyal medya yönetiminde çok önemli bir etkendir. İnsanların sosyal medyayı en etkin kullandıkları saatleri belirleyerek bu saatlerde içerik paylaşımı yapılır.

Sosyal medyada nasıl başarılı olunur?

Sosyal medyada başarılı olmanın en önemli kuralı, kitleyi iyi tanıyıp bu kitleye uygun içeriklerin üretilip paylaşmasında yatar. Buna ek olarak, iyi bir rakip analizi yapmak da sosyal medya açısından çok önemlidir. En büyük rakipler sosyal medyada geçmişte ne tür stratejiler uygulamışlar bunları belirlemek en önemli parametrelerden bir tanesidir. Ayrıca, iyi bir reklam yönetimi ve verimli bir sosyal medya reklam siyaseti sayesinde, sosyal medya hesaplarının kullanıcı ve takipçi sayıları arttırılabilir. Bunlar genel olarak kullanıcı geri dönüşümlerini arttıran başarılı taktiklerdir.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp