Anasayfa » Blog » Teknik SEO Rehberi

Teknik SEO Rehberi

Son güncelleme :

by

Arkadaşlar merhabalar, sizlere bu yazıda teknik SEO hakkında ayrıntılı bilgiler sunacağız. Teknik SEO kapsamında hizmet almak isteyenler ya da SEO’yu ayrıntılı öğrenmek isteyenler için bu rehber çok aydınlatıcı olacaktır. İnternette bulabileceğiniz an ayrıntılı teknik SEO rehberini kullanarak sizler de kendi web sitelerinize ve web sayfalarınıza uygulayabilirsiniz.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO.

Teknik SEO aslında bir SEO kampanyasında uygulamanız gereken ilk SEO uygulamalarından bir tanesidir. Eğer web sitenizin ya da web sayfanızın teknik SEO açısından performansından emin değilseniz, diğer SEO uygulamalarına başlamamanız çok önemlidir.

Teknik SEO aslında, web sitesinin alt yapısında, arama motorlarının web sitelerini verimli bir şekilde tarayabilmeleri ve sayfaları dizinlerine verimli bir şekilde ekleyebilmeleri için oluşturulmuş genel yöntemler bütünüdür. Aslında, teknik SEO sayesinde, istediğimiz sayfaların arama motorları tarafından taranmasını ve indekse alınmalarını garanti altına almış oluyoruz. Bu sayede, arama motorlarında sıralamalarımızı geliştirmek ve iyileştirmek için iç SEO ve dış SEO uygulamalarımıza devam ediyoruz.

Teknik SEO’nun ayrıntılarına girmeden önce, arama motorlarının genel çalışma prensibini anlamak, bizim için iyi bir başlangıç olacaktır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motoru botları.

Arama motorları aslında, internet ortamındaki bütün linkleri ve bütün web sitelerini gezen botlardan oluşan sistemlerdir. Bu botlar, internet sitelerine ait sayfaları tararlar ve dizinlerine eklerler.

Ayrıca bu botların, belirli algoritmaları mevcuttur. Bu algoritmalara göre dizinlerine ekledikleri sayfaların sıralamaları yapılır. En basit tabiriyle bu, arama motorlarının genel çalışma prensibidir.

Arama motorlarına ait botların sayfaları tarayabilmeleri için, başka link bağlantılarını kullanırlar. Bu link bağlantılarını kullanarak, sayfalar arasında gezinirler. Bu sayede, internetteki tüm sayfaları dizinlerine eklemiş olurlar.

Ayrıca belirli periyotlarla arama motorları, algoritmalarını güncellerler. Bu güncellemeler sayesinde, sıralar değişir. Tüm bunlara ek olarak, arama motoru botları, dizinlerine ekledikleri sayfaları yine düzenli aralıklarla ziyaret ederler. bu ziyaretlerin sebebi, sayfalarda herhangi bir güncelleme olup olmadığını görmek amacıyladır. Eğer herhangi bir güncelleme var ise, bu güncellemeyi alırlar ve algoritmalarına göre sayfaları tekrarda sıralarlar.

Arama motorlarının genel çalışma mantıkları bu şekilde işlemektedirler. Yapacağımız teknik SEO çalışmaları, arama motorlarının bu çalışma mantığını sitemizde nasıl uygulayacaklarını belirlemek amacıyla yapılır.

Teknik SEO Açısından Önemli İpuçları

Teknik SEO aslında web sitelerinin ve web sayfalarının taranabilirliklerini ayarladığımız alt yapı mekanizmalarıdır. Çeşitli ayarlar kullanarak, taranabilirlik ayarları yaparız. Bu ayarları yapmadan önce, emin olmamız gereken bir kaç nokta ve husus mevcuttur.

Teknik SEO’da Web Sitesinin Yüklenme Hızı

Arama motorlarının en büyük amacının, kullanıcı deneyimini arttırmak ve kullanıcı deneyimi açısından en iyi sayfaların her zaman en üst sıralarda gösterilmesini sağlamak olduğunu belirtmiştik. Tüm bunları düşündüğümüz azman, web sitesinin yüklenme hızı, kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılar, hızlı yüklenmeyen web sitelerini ziyaret etmeyi düşünmezler. Eğer bir web sitesinin bağlantısına tıkladıkları zaman, yüklenme hızı çok düşükse, ya da sayfa yüklenemiyorsa, hemen o sayfayı kapatır diğer sayları açarlar. Bu yüzden, sayfaların yüklenme hızlarının optimize edilmesi çok önemli bir durumdur.

Örneğin, piyasada yapılmış olan çalışmalar, web sitelerinin yüklenme hızlarının 3 saniyeden fazla olması, kullanıcıların yaklaşık yüzde 60’ının o web sitesini ziyaret etmekten vazgeçtikleri anlamına geliyor. Bu açıdan, aslında hızlı bir şekilde yüklenmeyen web sitelerinin arama motorlarındaki performanslarının çok iyi olmasını hiç bir zaman bekleyemeyiz.

Teknik SEO Sunucu Cevabının Önemi

Sunucu cevabı, ya da tarayıcıların sunucuya gönderdikleri isteklerin sunuculardan hızlı bir şekilde response alması çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığı zaman, sunucu hizmeti aldığımız firmaları çok iyi seçmeliyiz.

Piyasada ver hizmet verdiğimiz ülkelere göre en hızlı ve en iyi sunucu hizmeti veren firmaları araştırmak, bizim için çok önemli bir durumdur. En iyi sunucu firmasından, hızlı ve kaliteli bir sunucu hizmeti almamız, teknik SEO ve web sitesinin hızı açısından çok önemlidir.

Eğer sunucu cevabı hızlı değilse, ne yaparsak yapalım yine de web site hızlarını arttırma girişimlerimiz ve optimizasyonlarımızı çok fazla işe yaramayacaktır. Bu açıdan bakıldığı zaman sunucu cevaplarının hızlı olması, hızlı web site tasarımlarının ve kullanıcı deneyimlerinin ön şartı olarak karşımıza çıkıyor.

Web Site Temasının Optimize Edilmesi

Responsive web tasarım, teknik SEO açısından önemlidir.

Web sitesinin yüklenme hızı, aynı zamanda web sitesi için kullanılmış olan temanın kalitesiyle ve optimize kodlamasıyla doğru orantılıdır. Bir temada gereksiz çok faz ayrıntı ve arka planda çalışması gereken çok fazla kod varsa, o temanın ve web sayfalarının yüklenme hızı yavaşlayacaktır. Bu açıdan bakıldığı zaman, kullanıcıya bilgiyi ve ürünü en basit şekilde verecek kullanışlı temaların kullanımı, web site hızlarının artmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bu açıdan, eğer web siteniz için bir tema seçimi yaparken, sahada bu temayı kullanan bir kaç web siteyi bulup, o web sitelerin hızlarını ayrıntılı bir şekilde analiz etmeniz çok önemli bir faktör olacaktır. Bu sayede, web sitesi hızı açısından, o temanın performansını da görmüş olacaksınız.

Teknik SEO’da Responsive Sayfaların Oluşturulması

Google gibi arama motorları, bir web sitenin her türlü cihazda düzgün çalışıp çalışmadıklarına çok büyük önem gösterirler. Hatta “Mobile First” kapsamında, bir web sitesi sayfasının mobil versiyonlarda nasıl bir performans gösterdiklerine ilk olarak bakarlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, web sitelerinde mobil sayfaların verimli bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Kurmuş olduğunuz web siteleri, çeşitli cihazlarda da sorunsuz olarak çalışıyor olmalı.

Bunları hesaba kattığımız zaman, web siteniz için seçeceğiniz temada ya da kodlayacağınız temalarda responsive özelliğin olması çok önemli bir kıstastır.

Responsive sayfalar bu açıdan çok önemlidir.

Mobil Sayfaların Hızı

Sadece mobil sayfaların ya da responsive sayfaların olması da problemlerimizi çözmüyor. Mobil sayfaların hızları da arama motorları ve teknik SEO açısından çok önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor. Bu açıdan baktığımız zaman, mobil sayfaların hızları bizler için çok önemli bir parametredir.

Genelde web geliştiriciler, mobil sayfaların hızları konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Çünkü genelde web sayfaları, masaüstü hız sonuçlarında daha iyi sonuçlar göstermektedir. Fakat arama motorları her zaman mobil sayfaları öncelik olarak tanıdıkları, mobil sayfalardaki performans ve hız bizim için çok önemlidir.

Eğer web sitenizin hızlarını kontrol ediyorsanız, Google PageSpeed Insight ya da GTMetrix gibi araçları kullanabilirsiniz. Fakat sizlere tavsiyemiz, arama sonuçlarında en iyi sonuçları elde eden rakipleriniz ile karşılaştırmalı bir şekilde geliştirme ve optimizasyon çalışmaları yaparsanız, içiniz çok daha rahat eder.

“İlk Mobil Dizine Ekleme” Kuralı

Google, yayınladığı bir güncellemede, web sayfalarını dizinlerine alırken ilk önce mobil sayfaları dizinlerine aldıklarını ve bundan sonra masaüstü sayfalarını dizinlerine aldıklarını açıkladı. Böylece aslında, mobil sayfalara daha büyük öncelik vermenin, daha önemli olduğu bir kere saha ortaya çıktı.

Bu açıdan baktığımız zaman, yukarıda belirttiğimiz noktaları bir daha belirtmemizde fayda var. Her zaman, web sitemiz ve web sayfalarımız mobile ve diğer cihazlara uyumlu olmalıdırlar. Ayrıca, web site hızlarımız her zaman en üst seviyede olmalıdır mobil sayfalarda. Bu sayede, arama motorları sıralamalarında çok daha iyi sonuçlar elde edebileceğiz.

Google ve diğer arama motorları, mobil sayfalarındaki performansı görüp, bunu diğer sayfalara da uygulayarak sizlerin sayfalarını daha üst sıralarda çıkarmaya başlayacaklardır.

Teknik SEO İçin AMP Kullanımı

AMP.

AMP yani İngilizce açılımıyla “Accelerated Mobile Pages”, mobil sayfalarının hızlandırılması ve kullanıcıyı daha verimli bir şekilde sunulabilmesi adına oluşturulmuş yeni bir teknolojidir. Yukarıda mobil sayfalarının hızlarının ayarlanmasında büyük sorunlar ile karşılaşılıyor demiştik. Bu durumu çözüm olarak geliştirilmiş olan bu yeni teknoloji sayesinde, mobil sayfaların hızları ve optimizasyonları da artık normal seviyeye gelmiş durumda bulunuyor.

AMP kullanımı sayesinde siz de artık masaüstü sitelerinden elde ettiğiniz performansı, mobil sayfalardan da elde edebilirsiniz. Google Search Console ara yüzünü kullanarak AMP’yi kendiniz için kullanmaya başlatabilirsiniz.

Teknik SEO’da Görsel Optimizasyonu

Web sitelerinin ve web sayfalarının hızları bakımından en önemli faktör olan görsellerin optimize şekilde yüklenebiliyor olması çok önemli bir mevzudur. Bu sayede görselleri optimize ederek, hızlı bir şekilde yüklenen sayfalar oluşturabilirsiniz.

Bu açıdan bakıldığı zaman, görsel optimizasyonlarının en büyük özelliği, görsellerin boyutlarıdır. Biliyorsunuz ki son teknoloji cihazlar ya da yazılımlar kullanarak çok yüksek çözünürlüklü görseller elde edebiliyoruz. Ve bu görsellerin boyutları, onlarca megabayt olabiliyor. Fakat web sayfalarında onlarca megabaytlık görsellerin olması, web sitelerinin hızlarını azami şekilde düşürür. Bu açıdan onlarca megabayta ulaşan görsellerin boyutlarını düşürmek, yapabileceğimiz en iyi optimizasyonlardan bir tanesidir.

Piyasada, görsellerin kalitelerini düşürmeden optimize eden bir çok uygulama mevcuttur. Megabaytlarca olan görselleri optimize edip belki 100 kB boyutlarına kadar düşürebilirsiniz. Bu sayede, web sayfalarınızın yüklenme hızları çok ciddi bir şekilde artacaktır.

Ayrıca, web sayfaları için özel ve yeni bir görsel uzantısı olan WEBP görsel uzantıları da, görsellerin yüklenmesi açısından çok verimli bir uzantıdır. Görsellerinizi bu uzantıya çevirerek çok hızlı bir şekilde web sayfalarınızın yüklenmelerini sağlayabilirsiniz.

Teknik SEO’da Sayfaların Taranması ve Dizine Eklenmesi

Site hızlarıyla alakalı genel optimizasyonlar sağlandıktan sonra artık sayfaların taranmaları ve ve dizinlere eklenebilmeleri için gerekli olan ayarlara geçebiliriz. Aslında teknik SEO kapsamında yapmamız gereken genel optimizasyon şemaları bunlardır. Çünkü sayfalarımızın ve web sitemizin içerdiği büyün linklerin ayrıntılı bir şekilde arama motoru tarayıcıları tarafından elden geçirilmesini ayrıntılı bir şekilde ayarlamamız şarttır.

Ayrıca, en üst sıralara çıkmak istediğimiz içerikleri optimize bir şekilde ayarlanması da çok önemlidir. Bu açıdan baktığımız zaman sayfaların ve içeriklerin taranıp dizine eklenip eklenmediğinden de emin olmamız gerekir. Burada sizlere, arama motorlarının tarama ayarlarını web sitemiz için nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Robots.txt Dosyası

Robots.txt dosyası, general olarak çeşitli arama motorlarına ait botların sitemizde gezinmelerine ve içeriklerimizi dizinlerine eklemelerini izin verdiğimiz ya da vermediğimiz genel taranabilirlik ayarlarını içeren dosyalardır. Arama motorları, bir web sitesini tarayıp taramayacaklarını, robots.txt dosyasından anlar.

Aslında, bu dosya çok fazla ayar içermez. Genel olarak burada, eğer izin vermediğimiz arama motoru botları varsa, onlar bulunur. Ayrıca, arama motorlarının kolayca içerikleri indekslerine ekleyebilmeleri için kullanacakları XML sitemap yani site haritasının bulunduğu linki içerir. Arama motorlarına ait botlar, bu XML dosyasına giderek, orada bulunan konuları ve sayfaları dizinlerine eklemek için, o sayfaları ziyaret ederler.

Robots.txt dosyası örneği.

Tipik bir robots.txt dosyası, yukarıdaki gibi bir kaç satır bilgiden oluşur. Arama motorları, bu web sitesine ait genel taranma bilgilerine buradan erişirler. Sizin de genel taranma ve dizine eklenme bilgilerinin olduğu bu dosyayı oluşturmanız, arama motorlarının taranabilirlikleri açısından çok önemli bir husustur.

Site Haritaları Oluşturun

Site haritaları, sizin için taranması önemli ve arama motorlarında ğst sıralara çıkmalarını istediğiniz sayfaların genel olarak bir listesini içeren sayfalardır. Bu sayfalar genelde “sitemap.xml”, “video_sitemap.xml”, “post-sitemap.xml” gibi uzantılar ile oluşturulur.

Web sitenize ait site haritalarını gerek robots.txt dosyası sayesinde gerekse de Google Search Console aracılığı ile, arama motorlarına bildirirsiniz. Bu sayede arama motorlarına ait botlar bu site haritalarını kullanarak, sitenizde bulunan içerikleri tararlar. Bu içerikler taradıktan sonra artık içeriklerinizi dizinlerine eklerler.

WordPress gibi çeşitli içerik yönetim sistemlerinde, site haritaları oluşturmak ve bunu otomatik bir hale getirmek çok basittir. Otomatik olarak tek bir tuşla, bir site haritası oluşturulur. Ve, bu site haritası sayesinde içerikleriniz otomatik olarak arama motorlarına tanıtılır.

Teknik SEO İçin Google Search Console Kullanın

Google Search Console web sitelere ait sayfaların, taranıp dizine eklenip eklenmediklerinin bilgilerini içeren bir kullanıcı ara yüzüdür. Bu ara yüz sayesinde, hangi sayfalarınız ne zaman dizine eklendi ne zaman tarandı gibi ayarları ve bilgileri rahat bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca, yeni paylaştığınız bir yazının, taranması için tarama isteği oluşturabildiğiniz ve Google botların yazıya yönlendirildiği isteklerin oluşturabildiği bir ara yüzdür.

Site taranma ayarlarında herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat sayfa bazında taranma sorunları çoğu zaman web sitesi yöneticilerinin karşılaştığı genel problemlerden bir tanesidir. Bu açıdan bakıldığı zaman, Google Search Console ara yüzü, sizlere taranmayla alakalı sorunların nedenlerini ve çözümlerini de sunar. Bu çözümleri uyguladığınız zaman genel olarak taranma sorunlarınızı da çözmüş olursunuz. Ayrıca Google Search Console ara yüzünde, web sitenize ait içerik haritalarını tanıtabilirsiniz. Bu sayede Google botlarının bu site haritalarını takip ederek, içeriklerinizi dizinlerine ekleyebilirler.

Gördüğünüz üzere, iyi ve başarılı bir web sitesi yönetimi için, Google Search Console kullanmak gerekli bir durumdur.

Teknik SEO’da Meta Bilgilerinde “noindex” Kullanmak

Eğer, taranmaları ve dizinlere eklenip yarışmasını istemediğiniz içerikler var ise, bu içeriklere arama motorlarına ait botların erişmesini engelleyebilirsiniz. Bu şekilde arama motorlarına ait botlar o içeriklere gelecekler ama dizinlerine eklemeyecekler.

Bunu o web sayfasına ait meta bilgileri kısmında “noindex” etiketi eklerseniz, arama motoru botları bu içerikleri dizinlerine eklemezler. Bu, bireysel sayfaların taranıp taranmamasını çok kolay bir şekilde ayarlayabileceğiniz bir yöntemdir.

Ayrıca bir çok taranma sorunlarının nedenlerinden bir tanesi de, meta açıklamasında bulunan noindex etiketidir. Eğer taranma problemleri yaşayan bir web sayfanız var ise, meta bilgilerindeki no-index etiketini kaldırarak, taranması sorununu çözebilirsiniz.

HTTPS X-Robots Tag Sunucu Yanıtına “noindex” Ya Da “none” Etiketi Eklemek

Bu da, meta bilgilerine “noindex” etiketi eklemek gibi, sonucu yanıtlarını kullanarak, sayfaların taranma ayarlarını yapabileceğiniz bir yöntemdir. Sunucular, kullanıcıların kullandıkları tarayıcıların gönderdikleri isteklere, çeşitli yanıtlar gönderir. Aynı zamanda, bir web sayfasını ziyaret eden arama motorları botları da sunucuyu istek gönderir ve sunucudan yanıt alırlar. Bu sunucu yanıtlarına, arama motorlarına ait botların bu sayfaları tarayıp taramamalarını söyleyecek olan etiketleri ekleyebiliriz.

Bu etiket, X-Robots Tag etiketidir. X-Robots Tag etiketine, “none” ya da “noindex” yanıtını eklersek, arama motorlarına ait botlar artık bu sayfaları dizinlerine ekleyemeyeceklerdir.

Ayrıca, Google Search Console’da çıkan tarama problemleriyle alakalı sorunlardan bir tanesi de budur. Eğer sunucu yanıtlarınızın içerisinde bu etiket var ise, sayfanızın taranması problemli olabilir. Sunucu yanıtlarından X-Robots Tag = “noindex” yanıtını kaldırmak, sayfanızın taranmasını sağlayacaktır.

Teknik SEO’da Tarama Maaliyetinin Önemi

Eğer arama motorlarının genel çalışma yapılarına göz atacak olursak, bunlar çok fazla botların internetteki neredeyse tüm sayfaları dolaşan ve bu sayfaları dizinlerine ekleyen yazılımlar olduklarını anlayabiliriz. Bu sayede, kendilerine ait algoritmaları da kullanarak bu sayfaların, ilgili kategorilerde ve ilgili kelimelerde rekabet etmelerini sağlayacak sistemler oluşturduğunu ve arama yapan kullanıcılara bu sistemleri sunduklarını görebiliriz.

Fakat bu, yanında bir takım maliyetleri de getiren bir durumdur. Bir bot yazılımının internet sitelerinde sürekli olarak dolaşması ve sürekli olarak sayfaları dizinlere ekleyip bu sayfaları belirli algoritmalara göre sıralamaları, arama motoru firmalarına belirli bir maliyet ortaya çıkaran bir durumdur. Bu açıdan bakıldığı zaman, aslında Google gibi en büyük arama motorları bile, bot ve tarama hacmi açısından belirli bir hacme sahiptirler diyebiliriz. Çünkü bu botların çalışması için, hem elektrik hem de bilgisayar kapasitesi kullanılıyor. Bu da arama motorlarına yol, su ve elektrik faturası olarak geri dönüyor.

Ayrıca…

Bu açıdan bakıldığı zaman, bizim de websitelerimizde arama motoru maaliyetini düşünerek hareket etmemiz çok önemli. Çünkü, arama motoru maal,iyetini kendi sitelerimizde ne kadar kısarsak, o kadar verimli bir şekilde bir web sitesi oluşturmuş oluruz. Bu sayede, sayfa başıan düşen taranma sayısı da yükselecektir.

Arama motorlarına ait botlar, taranmaya açık tüm sayfaları belirli aralıklarla sürekli olarak ziyaret ederler ve güncelleme olup olmadığını test ederler. Bu sayede, arama motorlarında sıralama güncellemeleri yapılıp yapılmayacağını hesaplarlar.

Örneğin bir web siteniz var. Ve web sitenizde, arama motorlarında üst sıralarda görünmesini istediğiniz 10 adet sayfanız var. Bu 10 adet sayfa için kullandığınız 3 kategori ve her sayfa için kullandığınız 3 adet etiket olsun. Yani sizin sitenizde toplamda, arama motorlarının tarayabileceği 33 adet link var. Fakat bu 33 adet link içerisinde kategorilerin ranklanması ve etiketlerin ranklanması sizin için pek önemli değil. İşte bu kategorileri ve etiketleri arama motorlarına kapatırsanız, arama motoru botları artık onlara uğramayacaklardır. Siz de web sitenize ait arama motoru maliyetlerini yüzde 66 oranında kısmış olacaksınız. Bu, ranklanması gereken 10 adet içeriğinize, daha fazla bot kaynağının ayrılacağı anlamına gelir. Bu sayede, ranklanma ve güncellenme hızını yükselecektir.

Teknik SEO’da İç Linkleme Yapısının Önemi

Ayrıca site içi linkleme yapısının da taranma ve dizine eklenmede çok önemli bir rolü vardır. Eğer site içerisindeki içerikler birbirlerine anlamlı linkler ile bağlılar ise, arama motoru botları, site içerisindeki içerikler arasında çok daha rahat bir şekilde dolaşacaklardır. Bu sayede, site içerisinde dizine eklenmeyen bir içerik kalmayacaktır.

Bu yüzden iç linkleme yapıları oluştururken, iç linkleme yapılmamış ya da başka bir içerikte iç linkleme olarak kullanılmamış bir içeriğinizin olmadığına emin olmanız çok önemlidir. Kapsam dışında kalmamış olan bir içeriğinizin olması sizin için çok önemli bir husustur.

İç linklemenin önemini iç SEO kapsamında sizlere ayrıntılı olarak anlatmıştık. Aynı zamanda bunu teknik SEO açısından çok önemli olduğunu vurgulamak çok önemlidir.

Teknik SEO’da Kopya ya da Birden Fazla İçerikten Kaçının

Anahtar kelime analizi yapıldıktan sonra her anahtar kelime için yazılacak olan bir içeriğinizin olması çok önemlidir. Eğer bir anahtar kelimeye hitap eden birden fazla içeriğiniz varsa, bu arama motoru performansınız açısından yıkıcı olacaktır. Çünkü bu içerikler birbirleriyle yarışmaya başlayacakları için, site ziyaretçilerinizin akıllarını karıştırabilir. Muhtemelen iki içerik de arama motorlarında beklediğiniz performansı veremeyeceklerdir.

Ayrıca, belirli bir içeriği birden fazla kez yayınlamak da hem teknik SEO olarak hem de iç SEO performansı olarak sizleri kötü etkileyeceklerdir. Bu açıdan bakıldığı zaman, kopya içeriklerden kaçınmak sizin için çok önemli bir husus olmalı. Çünkü kopya içerik her zaman istenilmeyen bir içerik tarzıdır. Arama motorlarını aldatmaya yönelik bir yaklaşım olacağından, SEO performansınızı da kötü etkileyecektir.

Web Siteniz İçin SSL Sertifikası Edinin

SSL yani Secure Sockets Layer sertifikası, web sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler ile web sitenizin sunucuları arasında kurulan bir güvenlik protokolüdür. Bu güvenlik protokolü sayesinde, aynı iletişim araçlarındaki uçtan uça şifreli iletişim ağları gibi bir ağ oluşur. Bu sayede, üçüncü partilerin, bu ziyaretlere ya da kullanıcı-web site etkileşimlerine müdahale edebilmesi gibi bir şansları kalmamış olur.

Bu açıdan baktığımız zaman, sunucu hizmeti alırken, her zaman SSL sertifika hizmeti veren sunucu hizmeti sağlayıcılardan elde etmeniz sizin için çok mantıklı olacaktır. Bazı sunucu hizmetleri SSL sertifika hizmetini bedavaya verirken, bazı sunucu hizmetleri ise, sunucu fiyatına ek olarak ekstra bir ücret talep edebilmektedirler.

SSL sertifikası olan bir web sitesi.

Bir web sitesinin, SSL sertifikasına sahip olduğunu anlamak çok basittir. Eğer, web site linkinde yer alan “http” şeklinde ise, bu site SSL’ sahip değildir demektir. Fakat “https” şeklinde bir alan adı varsa, bu site SSL’e sahiptir demektir.

Arama motorları, dizinlerine alacakları sayfalarda SSL olan sayfaları her zaman önceliklerinde tutarlar. Bunun nedeni, bu sayfalar her zaman daha iyi ve güvenli ziyareti sağladıkları içindir. Özellikle, e-ticaret sistemleri için SSL çok önemlidir. Çünkü e-ticaret sistemleri, kullanıcıların ücret karşılığında işlem yapabildikleri bir ortamdır. Eğer üçüncü bir parti bu etkileşime karışırsa, ortaya hiç istemediğiniz ve kullanıcı deneyimini çok kötü etkileyen sorunlar ortaya çıkar.

Breadcrumb Kullanın

Breadcrumb, içeriklerin başlarında genel olarak içeriklerim hangi kategorilere ait olduğunu ve web sitesi içerisinde ne tür bir hiyerarşi içerisinde olduğunu gösteren, iç linkleme içeren bir işarettir. Buradan, hem kullanıcılar hem de arama motorları, bu iç link yapılarını kullanarak, website içerisinde çok rahat bir şekilde seyahat edebilirler.

Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından da breadcrumb kullanımı çok önemlidir. Çünkü breadcrumb sayesinde kullanıcılar, bulundukları web sayfasının, web sitesinin genel yapısının içerisinde ne tür bir konumda olduklarını çok rahat bir şekilde anlayabilirler. Bu sayede eğer isterlerse, diğer yazıları ve web sitesinin diğer elementlerini inceleyebilirler.

Sonuç Olarak

Gördüğünüz üzere, teknik SEO aslında gerçekten farklı parametreleri içeren bir SEO alanı. Tüm bu parametrelerle uğraşmak ve tüm bunların farkında olmak size boğucu gelir Ama doğru araçları kullanarak tüm bunları kontrol altında tutmak sizin için çok daha kolay olabilir.

Ayrıca, eğer bu alanda bir hizmet arayışı içerisindeyseniz, teknik SEO hakkında artık gerçekten iyi bir bilgi seviyesine ulaşmış durumdasınız. Bu konularda hizmet aradığınız firmalara ve kuruluşlara derdinizi ve isteklerinizi çok net bir şekilde anlatacak seviyedesiniz.

Eğer bu konu ile alakalı daha fazla sorularınız ve merak ettiğiniz noktalar var ise, lütfen yorumlarda belirtin.

Teknik SEO Hakkında Sıkça Sorular Sorular

Teknik SEO nedir?

Aslında teknik SEO’nun diğer SEO yöntemlerinden genel farkı, yaptığımız genel SEO optimizasyonları, kullanıcı deneyimini arttırmak için değil, arama motorlarının sayfalarımızı ve web sitemizin hangi ögelerini taramaları gerektiğini ayarladığımız genel ayarlardır. Bu kapsamda, genel olarak sayfalarımızın ve web sitelerimizin taranabilirliklerini ayarlarız.

Teknik SEO nasıl yapılır?

Teknik SEO’da genel olarak üç yöntem kullanılır.
– Robots.txt dosyasında hangi arama motorlarına ait botların hangi sayfaları taramaları gerektiğini gösteren bir kurallar bütünü oluşturarak.
– HTTP X-Robots Tag sunucu cevabında “noindex” ya da “none” etiketlerini kullanarak, arama motorları botlarını belirli içeriklerden engellemek.
– Meta bilgilerinde “noindex” bilgisi kullanılarak, içeriklerin taranmalarını engellemek ya da izin vermemek.
Genelde bu üç ayar üzerinden, teknik SEO ayarları kolay bir şekilde yapılabilir.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp