Anasayfa » Blog » Web Site Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Kapsamlı Rehber

Web Site Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Kapsamlı Rehber

Son güncelleme :

by

Bir web sitesini kurmak ve web sitesine konu üretmenin yanında aynı zamanda web sitenin rutin bakımlarını da unutmamak gerekir. İyi ve başarılı bir internet projesi üretmek istiyorsanız, bir web site bakımı yapmanız sizin için çok önemlidir. Bu açıdan baktığımız zaman, web sitesi bakımı çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Eğer web sitesi işlerinde yeniyseniz, ya da bu konular hakkında bir hizmet arayışınız var ise, bu yazı sizin için çok önemli bir başlangıç noktası ver rehber olacaktır.

Web Sitesi Bakımı Nedir?

Web sitesi bakım görseli.

Web siteler, fabrikalarda üretim yapan herhangi bir makine gibi sürekli olarak çalışan ve sürekli olarak insanların kullandığı bir yapıdır. Yani canlı bir organizma gibi düşünebiliriz. Yani bir web siteyi kurduktan sonra artık ona dönüp bakmamak gibi bir şey söz konusu değildir. Bu açıdan baktığımız zaman, canlı ve sürekli olarak kullanılan bir sistemin bakımlarını ihmal etmemek bizim için çok önemlidir.

Bir Web Sitesi Nasıl Çalışır?

Web sitesi bakım konusuna girmeden önce, bir web sitesi nasıl çalışır onu anlamak lazım. Web sitesini oluşturan aslında 3 unsur vardır. Bunlardan ilki, bir sunucudur. Sunucu, aslında web sitesinin yüklü olduğu ve dışarıdan erişime açık bir bilgisayar sistemi gibi düşünebiliriz. Bir diğer unsur ise, alan adıdır. Web sitelerinin alan adları her zaman özgündür ve tektir. Alan adları her zaman bir DNS aracılığı ile bir sunucu IP’sine bağlıdır. Yani kullanıcılar için kullanması kolay olan bir alan adını, sunucu IP’sine tanımlarız. Bu sayede, bu sunucuya ulaşmak bizim için çok daha kolay olur.

Üçüncü önemli unsur ise, web sitesinin ara yüzünü oluşturan tüm sistemleri içeren dosyalardır. Bu dosyaları sistemli bir şekilde sunucuya yüklediğimiz zaman, bu sunucu sayesinde iyi bir web sitesi tasarım işine adım atmış oluruz. Bu açıdan baktığımız zaman, web sitesinin genel çalışma prensibi bu şekildedir.

Sunucuya web sitesini teşkil eden dosyaları yükleriz. Sunucu IP’sine bir alan adı tanımlarız. Ve bu alan adına ulaşmak isteyen herkese bu dosyaları kullanılabilir hale getiririz. Web siteleri bu şekilde çalışırlar. Gördüğünüz üzere, aslında bir web sitesi kurmak ve yönetmek gerçekten çok teknik bir iştir. Bunun hakkıyla üstesinden gelmek kolay bir iş değildir. Bu yüzden web sitesi bakım işlerini hiç bir zaman aksatmamamız gerekir.

Neden Web Sitesi Bakımı Önemlidir?

Web sitesinin bakımının önemi genelde bir kaç açıdan çok büyük önem arz eder. Herkes ve her şey, her zaman güncel ve yeni sistemleri kullanmayı isterler .Genelde de bu sistemler başarılı sistemlerdir.

İçerikler Güncel Olmalıdır

Her şeyden önce, web sitemizde düşünmemiz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de kullanıcı deneyimidir. Bizim kullanıcılara her zaman en güncel ve en kullanışlı bilgileri aktif bir şekilde sunuyor olmamız lazım. Geçmişte hazırlamış olduğumuz sayfalarda ve içeriklerde her zaman güncel bilgileri kullanıcılara sunuyor olmamız lazım.

Bu yüzden gelişen ve değişen parametrelere bağlı olarak belirli aralıklarla içeriklerimizi güncel tutmamız bizim için çok önemli bir husustur.

Güvenlik

HTTPS web site güvenliği.

Gün geçtikçe, farklı web sitelerini ele geçirmek ve bunları kullanışsız hale getirmek için hacker’lar çok farklı yöntemler geliştirmeye devam ediyorlar. Bu yüzden her geçen gün farklı zararlı yöntemler internette karşımıza çıkıyor. Bunlarla baş edebilmenin en önemli ve en etkili yollarından bir tanesi, kullandığımız güvenlik araçlarını her zaman güncel tutmaktır.

Kullanıcı Deneyimi

Bildiğiniz üzere web sitelerde belirli açık kaynak kodlu yazılım kodları kullanılmaktadır. Kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla bu yazılım kodları sürekli olarak kendilerini güncellerler. Bu güncellemelerden haberdar olmak ve bu güncellemelere göre web sitemizi iyileştirmek çok önemlidir. Çünkü bu güncellemeler ile birlikte aslında kullanıcıların kullandığı sistemler de güncelleniyor. Eğer güncelliği koruyamazsak, kullanıcı deneyimi açısından verimli olmayan sistemlere dönüşürüz.

Web Site Bakımının Yapılması

Bir web sitenin bakımlarının neden aksatmamanız gerektirdiğini artık biliyorsunuz. Artık sizlere, web site bakımları hangi başlıklar ve konular üzerinden yapılır sizlere genel olarak bunlardan bahsedeceğiz.

Site Güvenliği İçin Güncellemeler

Çeşitli tiplerde web siteleri için çeşitli uygulamalar ve eklentiler kullanıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, her gün web sitelerini tehdit eden yeni kötü yöntemler bulunuyor ve uygulanıyor. Bunlarla başa çıkmanın tek yolu, en gelişmiş güvenlik araçlarını kullanmaktır.

Bu güvenlik araçları da genel olarak web sitelerinin her gün karşı karşıya kaldıkları tehlikeler karşısında genel güncellemeler ve önlemler alırlar. Bu güncellemeleri aktif olarak takip etmek ve uygulamak, web site güvenliğini aktif olarak sağlamak için çok önemlidir. Bu açıdan baktığımız zaman site güvenliğini sağlamak için bu güncellemeleri yapmak önemlidir.

Tema Güncellemeleri

Tema güncellemeleri genel olarak tema yayıncısının uyguladığı güncellemelerdir. Bu güncellemeler sayesinde web sitesinde kullandığınız tema, güncellenen altyapı sistemlerine daha uygun hale gelirler. Ayrıca, tema geliştiricileri de, üretilmiş oldukları temalara ekstra özellikler eklemek için de güncellemeler yaparlar.

Bu yüzden, tema güncellemelerinin aktif olarak yapmak bizim için çok önemlidir. Ayrıca bu güncellemeleri takip etmek ve uygulamak, yeni sistemleri kullanıcıya sunulması açısından önemlidir.

İçerik Güncellemeleri

İçerikler bir web sitesinin bel kemiğidir. İçerikleri güncel tutmak kullanıcı deneyimi ve SEO performansı açısından çok önemlidir. İçerikleri verimli bir şekilde güncel tutmak bizim için çok önemlidir.

Günden güne bilgilerin değerleri ve kıymetleri değişiyor. Her konuda yeni şeyler ortaya çıkıyor. Eğer, arama motorlarında iyi performans gösteren içerikleriniz var ise, bu içerikleri en son trendlere ve kullanıcı isteklerine göre güncel tutmak çok önemlidir.

Ayrıca, arama motorları her zaman en güncel içerikler üst sıralarda tutarlar. Bu açıdan baktığımız zaman içerik güncelleme işini, belirli bir periyoda uygulamanız çok önemlidir.

Web Sitesini Kontrol Etmek

Belirli aralıklarla web sitesi performansını kontrol etmek de çok önemlidir. Web sitesi performansını kontrol edip iyi bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin olmak da önemlidir. Bunun yapabilmenizin en iyi yolu, web site hız araçları ile hem mobil için hem de masaüstü için web sitelerini kontrol etmek önemlidir.

Bunu yaparken sizin için en önemli olan sayfaları kontrole etmek çok önemlidir. Bu sayfalar, ilk günkü gibi aynı performansı gösterip göstermediğini kontrol edin ve karşılaştırmalar yapın. Eğer kötü yönde bir fark varsa, o farkın hangi parametreden kaynaklandığını belirleyip, o parametreye uygun bir çözüm üretin. Web sitenin performansı bizim için çok önemlidir.

Düzenli Yedekler Alın

Web sitenize ait bütün dosyalar ve ürettiğiniz tüm içerikler, sizin fiziksel olarak erişmediğiniz bir sunucuda saklanıyor. Eğer bu sunucuya kalıcı bir şey olursa bu, bütün verilerinizin ve emeklerinizin yok olması anlamına geliyor. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu genel olarak düzenli yedekler almanızdır.

Ayrıca, bazı sunucu hizmetleri, belirlediğiniz bir bulut sistemi hesabına düzenli olarak otomatik yedekler alıyorlar. Ama ayrıca, belirli aralıklarla web sitenizin yedeğini bilgisayarınıza indirin. Sunucu bazlı herhangi bir problemde, bu yedeği kullanarak web sitenizi tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Web Site Bakımı İçin Arama Motoru Performansının Kontrolü

Web siteleri kurmamızdaki genel amaçlarımızdan bir tanesi de arama motorlarındaki performansımızı iyileştirmek. bu açıdan baktığımız zaman, bize müşteriyi getirecek olan sayfaların arama motorlarındaki performanslarını düzenli olarak takip etmek bizim için çok önemlidir. Bunu yapabilmenin en iyi yolu, Google Search Console gibi araçları kullanmaktır.

Bu araç sayesinde sayfaların ve web sitelerin, belirli anahtar kelimelerde hangi sırada olduklarını ve bu sıralamalardaki değişimlerini takip edebileceksiniz. Eğer aksi ya da beklenmedik burum ile karşı karşıya olduğunuzu görürseniz, önlem alabileceksiniz.

Kullanıcıların Kontrolü

Eğer üyelik sistemine sahip bir web siteniz var ise, kullanıcıların da web sitenizde bir şeyler yapma ve bir şeyleri değiştirme hakları vardır demektir. Sınırlı da olsa, kullanıcılara bu hakkı tanımış oluyorsunuz. Fakat bazı kullanıcılar, belirlemiş olduğunuz kuralların ya da ilkelerin dışında bir aktivite halinde olabilirler. Örneğin rakip firmaların ve web sitelerin linklerini spam seviyesinde sizin web sitenizde paylaşıyor olabilirler.

Bu tür aktivitelerin önüne geçmenin en verimli yolu, kullanıcı aktivitelerini aktif bir şekilde kontrol etmektir. Herhangi beklenmedik bir durum var ise önüne geçmektir.

Kendinize bir Web Site Bakımı Planı Oluşturun

Yukarıda sizlere bir web sitesinin bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları genel hatları ile bahsettik. Bunları belirli aralıklar ile kontrol etmeniz web sitenizin sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden kendinize verimli bir web sitesi bakım planı oluşturmanız çok önemlidir. Web site bakımları genel olarak çok fazla efor sarf etmeniz gereken bir durum değildir. Aşağıdaki plan örneğini kendiniz için kullanabilirsiniz.

Haftalık Web Site Bakımı Planı

En azından haftada bir gün, web sitenizin bakımına belirli bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Bunun nedeni, web sitenize ait parametrelerin değişebileceğini göz önünde bulundurmaktır.

Örneğin, haftalık yapabileceğiniz bir bakım planı, web sitenizin yedeğini bilgisayarınıza indirmek olabilir. Eğer web sitenize her gün yeni sayfalar ve yazılar giriyorsanız, bu yazıları ve sayfaları web sitesinin kendisiyle birlikte kendi bilgisayarınıza yedeğini almak, olası bir kazanın önüne geçmek için önemlidir.

Her hafta ayrıca genel ulaşılabilirlik ve performans analizlerinizi yapıp, bir önceki haftanın verileri ile karşılaştırın. Bu sayede bir sorun olup olmadığını görüp ona göre bir uygulama yapacaksınız.

Güvenlik güncellemeleri ve güvenlik uygulamalarının engellediği tehdit tiplerini genel olarak bir gözden geçirmenizde fayda var. CloudFlare gibi güvenlik eklentiler, her gün belki onlarca web sitenize gelen zararlı trafiği filtreliyorlar. Aralarında en tehlikeli olanlara bir göz atmakta genel olarak fayda var.

Aylık Web Site Bakımı Planı

Aylık planda ise, üstteki bakım yönergelerine ek olarak 4 haftada bir ek olarak bazı ek bakım noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Yukarıdaki kritik noktalara ek olarak, arama motorlarındaki performansınıza ayrıntılı bir göz atmanız gerekir.

Arama motorlarında ilerlemeniz ya da gerilemeniz nedir, her şey planladığınız gibi gidiyor mu bunları ayrıntılı olarak görmek, sizin için çok önemlidir. Aylık web site bakım planı sayesinde bunu aktif olarak yapabilirsiniz. Ayrıca bunu da karşılaştırmalı olarak yapmanız çok önemli bir husustur.

Buna ek olarak aylık tema güncellemelerine göz atmanız sizin için önemlidir. Tüm güncellemeleri öyle çok sık olan şeyle değillerdir. Bu yüzden aylık bazda bunları kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Yeni güncellemelerde yeni özellikler nelerdir ve bu özellikler sizin işinize yarayacak mı, bunları kontrol edin.

Çeyrek Yılda Bir Kontrol ve Web Site Bakımı

Bu bakım periyodunda ise, 3 ayda bir web sitesine ait parametreleri kontrol edeceğiz. Yani 12 haftada bir bunları, yukarıdaki noktalara ek olarak kontrol etmek bizim için önemlidir.

En önemli sayfalarınızı 3 ayda bir belirli güncellemeler ile tekrardan arama motoru taramalarına sunmanız önemlidir. Ek bilgiler ya da görsel güncellemeler ekleyebilirsiniz. Eğer o konuyla alakalı kullanıcı trendlerinde bir değişim gördüyseniz, ona göre bir güncelleme yapıp, tekrar tarama talep edebilirsiniz.

Ayrıca, rakiplerinizin durumu ve rakiplerinizin ilerlemesini de aktif olarak kontrol edebilirsiniz. Bu sayede, eğer çalışmalarınızda rakiplerinizin durumlarına göre bir güncelleme yapmanız gerekip gerekmediğini aktif olarak kontrol edebilirsiniz.

Yıllık Web Site Bakımı

Tüm yukarıdaki metriklere ek olarak yıllık bakımı 48 haftada bir olarak planlayabilirsiniz. Yıllık bakım aslında, bu web sitesini açarken hedeflediğiniz noktalar için ne durumdasınız genel bir gözden geçirme için önemlidir.

Eğer hedeflediğiniz noktada olmadığınızı fark ederseniz, kendiniz için belirlemiş olduğunuz SEO kampanyasını gözden geçirebilir ve bunlarda değişiklikler yapabilirsiniz.

Ayrıca, her yıl pazara göre kendinize yeni hedefler belirleyin. Bu hedef için önümüzdeki yıl için bir yol haritası belirleyin ve bunu uygulamaya geçirin. Bu sayede çok daha verimli bir sistem elde etmiş olacaksınız.

Bu sayede, her yıl web sitenizin bakımlarını ve hedeflerini güncel tutmuş olacaksınız.

Sonuç Olarak

Gördüğünüz üzere, web site bakımı, profesyonel olarak ele alınması gereken konulardan bir tanesi. Profesyonel bir şekilde yaparsanız web site sağlığınız iyi bir durumda olacaktır. Güncel olmak, her anlamda çok iyi bir durumdur.

Ayrıca, ayrıntılı web sitesi bakımlarından sonra, en azından web sitenizde bir sorun olmadığını olsa bile hemen anında önlem alabileceğinizin farkında olacaksınız. Bu sayede web sitenizin güvenliğini ve güncelliğini garanti altına almış olacaksınız. Arama motorları her zaman en güncel sistemleri kullanan web sitelerini en üst sıralara taşırlar.

Bu konu hakkında bir hizmet arayışı içerisindeyseniz, bu yazı, sizin için aydınlatıcı bir yazıdır. Artık almanız gereken hizmetlerin içerisinde ne tür hizmetler olması gerektiğinin farkındasınız. Bu konu ile alakalı ekstra sorularınız ve ya görüşleriniz var ise, lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Web Site Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Web sitesi güncellemesi nasıl yapılır?

Aslında web sitesi belli başlı bir kaç araçtan ve yapıdan oluşur. Bunların arasında web sitesi teması, sunucu, yönetici paneli ve içerik yönetim sistem ve eklentiler mevcuttur. Web sitesini güncellerken genel olarak bunlar güncellenir. Temaya ait güncellemeler, size tema üreticisi tarafından sağlanır. Yönetici panel güncellemeleri ise zaten size bildirim olarak gelir. Aynı şekilde eklenti güncellemeleri de sizin önünüze düşer. Yani buralardan size gelen bildirimlere her zaman açık olun ve kontrol edin.

Web sitesi güncelleme nedir?

Web sitesi güncelleme, genel olarak web sitesini oluşturan etmenlerin aktif olarak güncellenmesi anlamına gelir. Bunların arasında sunucu altyapısı, web sitesi teması, kullanıcı ve yönetim paneli ve eklentiler gelmektedir. Bunları güncel tutmak ve son sürümlerini yüklemek, genel olarak güncel kalmamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca web sitesi güncelleme genel olarak bundan ibarettir.

Web sitesi bakımı neden önemlidir?

Web sitesi bakımın önemi, güncel olma ve mevcut tehditlere karşı korumalı olmadan gelir. Bu yüzden hem arama motorları açısından hem de kullanıcılar açısından, web sitesinin bakımını ve güncellemelerini eksiksiz olarak yerine getirmemiz çok önemlidir. Ziyaretçilerin kullandıkları sistemler her geçen gün daha da gelişiyor ve güncelleniyor. Bu yeni sistemlere uyum sağlamak bizim için önemli. Kullanıcı deneyimini arttırmak istiyorsanız, kullandığınız her aracın en üst sürümlerini kullanmanızda fayda var.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp