Anasayfa » Blog » SEO’da Ücretli Linkler Nedir?

SEO’da Ücretli Linkler Nedir?

Son güncelleme :

by

SEO’da geri bağlantılar çok önemlidir. Arama motorları, web siteleri ve web sayfaları için bir sıralama faktörü olarak geri bağlantıları kullanır. Bu nedenle, diğer web sitelerinden geri bağlantılara sahip olmak çok önemlidir. Ancak, bazen ücretli linkler aracılığıyla backlink almanın da bir yolu vardır. Burada, ücretli link yöntemi ile ilgili genel önemli şeyleri tüm yönleriyle ele alacağız.

Ücretli Linkler Nedir?

Ücretli link.

Ücretli linkler, web sitelerinde bu backlink’e sahip olmaları için web sitesi sahiplerine ödediğiniz harici bağlantılardır. Çoğu insanın bunu web sitelerini tanıtmak için yaptığını düşünebiliriz. Ancak paylaştığımız bağlantı türüne dikkat etmemiz gerekiyor.

Google Ücretli Linkler Hakkında Ne Diyor?

Ücretli backlinkler Google tarafından yasaklanmıştır. Web sitesi sahiplerine para vererek backlink alamazsınız. Çünkü arama motorlarının temel amacı genel olarak kullanıcı deneyimini geliştirmektir.

Backlink’ler, bir sayfanın çok iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olduğunun çok iyi bir göstergesidir. Ve diğer kaynaklardan çok sayıda backlink’e sahip sayfalar, arama motorlarında en yüksek sıralara sahiptir.

Fakat başka sitelerden para ile backlink satın alarak arama motorunun algoritmalarını aldatmaya çalışıyorsunuz. Bu, geri bağlantılara karşı çok yanlış bir tutumdur. Ancak SEO alanında, backlinklerin farklı yerlerde paylaşılmasının farklı yolları vardır.

Backlink Çiftliklerinden Ücretli Linkler

Bazı kişiler veya hizmetler, diğer web sitelerinden alınan ücretli baklinklerin büyük bir kısmını buralardan satmaktadır. Örneğin, 100$’a 100 geri bağlantı verirler. Böylece diğer web sitelerinden backlinkler elde etmiş olursunuz.

Bunun en önemli dezavantajı, sitenizin düşük kaliteli kaynaklardan link almasıdır. Ve arama motorları, insanların geri bağlantı çiftlikleri olarak kullandığı bu web sitelerini biliyor. Ve web siteniz bu web sitelerine ve çiftliklere bağlanırsa, SEO performansınız düşecektir.

Dolayısıyla bu backlink çiftliklerinden ve toplu backlink sağlayıcılarından backlink almanın bir mantığı yoktur. Belki de arama motorlarının eski zamanlarında (15-20 yıl önce), bu arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek için iyi bir yol olabilir. Ancak arama motoru algoritmalarının son sürümleri ile bu tarz backlink uygulamalarında en üst sıralarda yer alma şansı yoktur.

Yüksek Otoriteli Web Sitelerinden Ücretli Linkler

Belki bu arama motoru algoritmalarını aldatmanın daha profesyonel bir yolu 🙂 Bu yöntemde yüksek otorite site sahiplerine bu sitelerden backlink almaları için para ödersiniz. Bu web siteleri, yetki ve niş açısından çok yüksektir. Ve bu kaynaklardan geri bağlantılara sahip olmak muhtemelen SEO performansınız üzerinde çok iyi bir etki yaratacaktır.

Ancak unutmayınız ki, ücretli bağlantılara yönelik bu tutum arama motorları tarafından yasaklanmıştır. Çünkü en üst sıraları almak için bu kaynaklardan doğal olarak backlink almıyorsunuz.

Belki de yüksek kaliteli ve yüksek otoriteye sahip web sitelerinden ücretli linkleri tespit etmek arama motorları için zor olabilir. Ancak, insanlar herhangi bir ücretli backlink olayını Google’a bildirebilir. Dolayısıyla en büyük risk, Google’a rapor edilme şansınızın bu tür ücretli bağlantılardan kaynaklanmaktadır. Ve eğer insanlar bu raporlar konusunda haklıysa, muhtemelen arama motorlarından çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız.

Yüksek kaliteli ve yüksek yetkili web sitelerinden ücretli backlink almanın bir başka riski, bağlantıyı web site sahipleri web sitelerinden silebilir. Ve bunun için senden para almılardır. Yasadışı bir şey yaptığınız için paranızı geri alma şansınız yoktur. Yani başka sitelerden ücretli link almanın bir anlamı yoktur.

Google Yönergelerinde İzin Verilen Ücretli Linkler

Google Yönergeleri’ne göre, her tür ücretli bağlantı yasaklanmamıştır. Diğer web sitelerinden ücretli bağlantılar satın alabilir veya satabilirsiniz. Ancak, bu ücretli bağlantıları rel = “nofollow” veya rel = “sponsorlu” özelliklerine eklemeniz gerekir.

Bu durumda arama motoru algoritmalarına ve botlara bu linklerin ücretli ve diğer web sitelerinin sponsorlu linkleri olduğunu söylüyorsunuz. Ve arama motorları bu bağlantıları hedef web siteleri için bir sıralama faktörü olarak kullanmayacaktır.

Yukarıda gördüğünüz gibi, sadece web sitelerinize sponsorluk yapmak için ücretli linkler alabilirsiniz. Google Yönergeleri açısından para ile geri bağlantılara sahip olmak iyi bir fikir değildir.

İzin Verilen Ücretli Bağlantılar İyi Sıralama Faktörü Olabilir

Geri bağlantılar yerine Google tarafından izin verilen ücretli bağlantı türleri de sizin için iyi bir sıralama faktörü olabilir. Çünkü yüksek kaliteli web sitelerinin genellikle yüksek kaliteli kullanıcıları vardır. Ve bu ilgili web sitesi web sitenizi belirli bir niş içinde tanıtıyorsa, web sitenize birçok insan gelecektir. Yani, web sitenizi çok organik bir şekilde tanıtıyorsunuz.

Nofollow sponsorlu özelliklere sahip ücretli bağlantıların işe yaramaz olduğunu düşünmeyin. Web siteniz veya ürünleriniz için çok iyi reklamlar olabilirler. Web sitenizde ürün ve uygulama sattığınızı düşünün. Ayrıca web sitenizde daha fazla trafik ve müşteri olmasını istiyorsunuz. Ve ürünleriniz veya hizmetlerinizle uyumlu, çeşitli iyi bir kitleye sahip başka bir web sitesi buldunuz.

Bu web sitesini ziyaret eden tüm insanlara reklam yapmak için bu web sitelerinden banner reklamlar alabilirsiniz. Böylece, iyi reklamlar sayesinde web siteniz bu web sitesinden gelen ziyaretçilerle dolu olacaktır. Ve bu banner reklamlardaki bağlantılar genellikle sponsorludur veya takip edilmez.

Reklam olarak ücretli bağlantıları aramanız gerekir. Ve bir reklamla, web sitenizin sıralamasındaki değişikliği kolayca artırabilirsiniz.

Web Sitenizden Backlink Satmayın!

Ayrıca, çoğu kişinin link almaya çalışacağı çok iyi, yüksek otoriteye sahip bir web siteniz olabilir. Bu nedenle, web sitenizden gelen backlink satmaktan kaçınmak çok önemlidir. Çünkü buna Google tarafından da izin verilmiyor. Ücretli backlink satıcıları da arama motorlarından çok kötü yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Çözüm

Yukarıda gördüğünüz gibi ücretli linklerle ilgili genel durum şu şekildedir. Backlink çiftliklerinden ücretli backlink almayın. SEO performansınızı düşürürler ve çok risklidir. Ayrıca yüksek otorite ve kaliteli kaynaklardan backlink almak ve satmak da arama motorları tarafından yasaklanmıştır.

Tek yapmanız gereken doğal olarak geri bağlantı almak. Bunu, belirli bir alanda çok yüksek kaliteli gönderiler ve sayfalar oluşturarak yapabilirsiniz. En kaliteli gönderilere ve sayfalara sahipseniz, insanlar bu gönderileri ve sayfaları web sitelerinde paylaşacaktır. Ve bu gönderileri ve sayfaları yüksek otorite web siteleri için referans olarak kullanacaklar. Bu, geri bağlantı almanın doğal bir yoludur. Arama motorları açısından çok önemli ve çok değerlidirler.

Anlayacağınız üzere arama motoru algoritmaları geri bağlantıları çok önemli bir kalite faktörü olarak kullanıyor. Ve para ile geri bağlantılara sahip olmak, web sitenizin veya web sayfanızın kaliteli olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, arama motorları düşük kaliteli sayfaların en üst sıralarda yer almasını istemez. Ve doğal olarak geri bağlantılara sahip olmak çok önemlidir.

Bunlar genel olarak SEO’da ücretli bağlantılarla ilgili genel noktalardır. Son olarak ücretli linkler hakkında yorum ve sorularınızı aşağıya bırakmayı unutmayın. Değerli geri bildirimleriniz bizim için çok önemli!

Ücretli Linkler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ücretli linkler SEO için iyi midir?

Hayır değiller. Diğer web sitelerinden backlink satın almaya çalışırsanız, kötü yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü diğer web sitelerinden backlink almak yasak bir yoldur. Arama motorları, web sitelerinin ve web sayfalarının kalitesini belirlemek için geri bağlantılar kullanıyor. Ve onları doğal olmayan bir şekilde parayla alırsanız, arama motorları web sitenizi tespit eder ve arama sorgularından banlarlar.

Google ücretli linkleri nasıl tanımlar?

Backlink çiftliklerinden backlink satın alırsanız, Google’ın yanlış bir şey yaptığınızı belirlemesi çok kolaydır. Birçok web sitesi bu çiftliklerden geri bağlantı aldığından, Google bu web sitelerini düşük kaliteli geri bağlantı kaynakları olarak işaretler. Ve bu sitelerden çok sayıda geri bağlantı alırsanız, Google bu kaynaklardan para ile geri bağlantı satın aldığınızı anlayacaktır.

Google bu backlinkleri cezalandırır mı?

Evet, para ile backlink satın alırsanız web sitenizin karşılaşabileceği çeşitli yaptırımlar vardır. Bu nedenle, diğer web sitelerinden ve diğer kaynaklardan geri bağlantı satın almamak çok önemlidir. Arama motorları ve Google tespit ederse, arama motoru algoritmalarını kandırmaya çalışıyorsunuz ve sizi arama sonuçlarından banlayacaklardır.

Ücretli bağlantılar bir Google sıralama faktörü müdür?

“Sponsorlu” ve “nofollow” etiketli ücretli bağlantılar, Google Yönergelerine göre sıralama faktörü değildir. Bu özellikler ile web sitenizde paylaştığınız reklamlar hakkında Google’ı bilgilendirmiş olursunuz.

Yararlı oldu mu ? (Geribildirim)

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp